Daniel Hradsky píše:VZP 4000Kč/měsíc = 480mld ročně. Už jsem to někde psal, nebudu to rozepisovat znova, podívej se na státní rozpočet, vem si kalkulačku, zbav se na chvíli představ, jak by to bylo krásné, a realisticky počítej. Ty objemy jsou prostě jiný. Našich pár milonářů se na daních pěkně prohne a přitom nebudou dělat celý den nic jiného než bankovní transakce sem a tam, abychom na to z toho měli. Nemávej ze Španělskou nezaměstnaností. Ta není důsledek zrobotizování lidské práce, ani obrazem blízké budoucnosti, ale posranou politikou eurozóny.
Toto má být diskuze o
současném programu strany, v
současné době, kteý by měl řešit realistickým způsobem
současné problémy.
Jestli je toto vlákno o naší vizi budoucnosti za 50 - 100 - 500 let, tak patří do Podpalubí, kde si můžeme nadále vesele žvatlat a já budu možná zastávat jiné postoje.
O té půdě raději "no comment", máme asi jinou filozofii a zasvinili bychom jen tuto debatu dalším ot.

Já se tedy bude asi taky opakovat, ale co se dá dělat. Jak jsem již psal, odmítám počítat s dnešním rozpočtem, který je IMHO naprosto nejasný a více jak polovina se prošustruje za nesmysly, které v lepším případě vytvářejí nějakou "práci", ale ve skutečnosti jsou jinak k ničemu, ale často souží jen k odklánění peněz k pár vyvoleným a ty peníze navíc ještě končí většinou mino ČR. Jasně jsem napsal, že předpokladem o možném uvažovaní o VZP je transparentní hospodaření. Já celkem rozumím IT a v této oblasti by se dalo jistě ušetřit tolik, že by jsme opět byli k VZP o něco blíž. Je to jedna nesmyslná zakázka za druhou. Naprosto neúčelné, odfláklé a pro stát jednoznačně nevýhodné. Ostatní obory nejsem schopný posoudit, ale co mi říkají kamarádi z jiných oborů, tak to bude asi podobné. Podle Transparenci internacionál nás jen korupce stojí až 100 miliard ročně.
Španělsko jsem uvedl jen jako případ toho, že přesto že tam už pomalu 30% lidí nic nedělá, nikde nic nechybí (krom těch papírků, kterým říkáme peníze).
A k půdě. Já přece netvrdím, že znám lepší řešení, ale tvrdím, že to prostě není spravedlivé, protože vlastnictví půdy bere možnost jí vlastnit i někomu, kdo se ještě nenarodil. A protože půda je artikl omezený je to z mého pohledu docela nepříjemný problém. Je to jako by jsme se dostali ke hře, ale už na mě nezbyly karty s kterými bych mohl hrát.
Já se nechci vracet k nějakému kolektivnímu vlastnictví. Jak by to vypadalo jsme měli možnost vidět. Navíc je mi jasné, že ten pocit, že je to moje, dává i určitou záruku, že se o to budu starat, ale ve spojení s finančním systémem se to může ukázat jako opravdu velký problém. Peníze dělají peníze, vzniká klasická pyramidová hra, kde prostě ti dole ostrouhají a tohle se vydává za naši ekonomiku. Ti co v této hře s hodně podivnými pravidly, které vítězové navíc zhusta porušují, vyhrají, zároveň znemožňuje pokračovat ve hře ostatním. Ano, občas se objeví někdo, kdo přes to všechno ještě je schopný alespoň hrát vyšší ligu, ale většina lidí už na hru nemá a dokonce ani nikdy neměla dost žetonů. Celé je to takové velké kasíno a hazard mi moc jako promyšlený systém nepřipadá. Naštěstí i ti vítězové chtějí hrát dál a občas hodí zase pár žetonů do hry (např. odpuštění nějakého dluhu, na kterém stejně vydělali tolik, že je to pro ně jen špína na podrážkách). I když se zdá, že jsem odbočil od té půdy, tak opak je pravdou. Pokud veškerou půdu skoupí spekulanti (což se prostřednictvím špičky pyramidy klidně může stát) a stát jim ji bude hlídat i když se na ní nic nebude dít, nedopadne to dobře a já bych to opravdu nechtěl. Ano, šlo by to i jinak, například pokuty za neobdělanou půdu, ale dneska je to díky neskutečné nadprodukci ještě naopak. Dostanete od EU peníze, když ji necháte ladem. Další možnost je omezení maximálního množství půdy, které můžu vlastnit, ale ani to mi nepřipadá dokonalé, ale svět prostě dokonalí ani spravedliví nikdy nebyl a pravděpodobně ani nebude, takže dokonalost ani nečekám. Tento problém si ale celkem uvědomují i dnešní státy. Proto například v EU (nevím jestli nejsou výjimky) nemůžete vlastnit uhlí pod vaším polem a i když Vám se to asi nebude líbit, tak mě to připadá naprosto logické. Nelogické mi ale připadá, jak s tímto uhlím pak dál nakládá náš stát, ale to jsme zase jinde.
Jsem už opravdu zase OT, takže zpět k VZP. V jenom s Vámi souhlasím. Tohle určitě není pro program do nejbližších voleb a pokud ano, muselo by se jasně vysvětlit, že je to běh na těch 10 - 100 let a že to jednoznačně bude podléhat referendu. Nevěřím ale, že by se ta komponenta dala dostat do stavu, kdy by prošla byť jen přes RP Pirátů a proto nevidím problém v tom, že by se to diskutovalo jako možná komponenta Pirátského programu a o tom je tohle vlákno. Nikdo přece nechce bezhlavě zavádět VZP. VZP je opravdu spíš pro svět budoucnosti a ať už bude diskutován jako komponenta Pirátů nebo ne, já prostě věřím, že to jedou bude realita. No uvidíme za 30 let

. Třeba taky budeme ohlodávat kořínky někde kolem oplocených enkláv pro těch pár vyvolených, kteří budou vlastnit 80% ČR, nebo se budeme brodit radioaktivním prachem. Ale já jsem prostě optimista

.