Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Daniel Hradsky píše:VZP 4000Kč/měsíc = 480mld ročně.
A co furt řešíš? Ministerstvo a práce sociálních věcí má rozpočet 2012: 501 051 468 000, čili 501 mld. V tom nejsou započítány důchody!!! Čili pro věci, které VZP nepokryje ti stále zbude 11 mld. Kde je problém? (a důchodcům to počítám k důchodu, kdybych to dal půl napůl, tak má MPSV ještě více peněz).

A už vůbec nemluvím, že zde máš spoustu položek rozpočtu, které se stanou zbytečné - např. OSA 1mld, která není potřeba (umělci neumřou hlady, většina z nich dostane více z VZP než od OSY). Ta samá situace bude v zemědělství - vykašlal bych se na spoustu dotací, dostanou VZP.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Ondrej Profant píše:
Daniel Hradsky píše:VZP 4000Kč/měsíc = 480mld ročně.
A co furt řešíš? Ministerstvo a práce sociálních věcí má rozpočet 2012: 501 051 468 000, čili 501 mld. V tom nejsou započítány důchody!!! Čili pro věci, které VZP nepokryje ti stále zbude 11 mld. Kde je problém? (a důchodcům to počítám k důchodu, kdybych to dal půl napůl, tak má MPSV ještě více peněz).

A už vůbec nemluvím, že zde máš spoustu položek rozpočtu, které se stanou zbytečné - např. OSA 1mld, která není potřeba (umělci neumřou hlady, většina z nich dostane více z VZP než od OSY). Ta samá situace bude v zemědělství - vykašlal bych se na spoustu dotací, dostanou VZP.
a) mýlíš se, v tom jsou započítány důchody, které tvoří největší část rozpočtu MPSV a to 373mld. http://www.mpsv.cz/files/clanky/12565/rozpocet_2012.pdf
b)Jseš asociální ignorant. Hodláš snížit životní úroveň lidí, kteří nemají jiný příjem na pohých 4000Kč/měsíc a k tomu jim odebrat veškeré příspěvky na zdravotní pomůcky atd. Proto, aby každý zdravý občan této republiky dostal 4000Kč??? Prakticky prohlašuješ, že sebereme lidem, kteří dostávají různé podpory a důchod peníze a rozdělíme si je.
A pokud tomu tak není, budeš muset ten rozpočet ponechat.
Pokud všem zvýšíš příjmy o VZP a jen důchodcům ne, budou na tom dost biti.
Nejdřív přestaňte uvažovat fanaticky, zkuste v klidu s kalkulačkou přemýšlet a pak teprv něco pište.
A ano, tu miliardu od OSY si můžeme rozdělit.
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 7898
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14563 poděkování
Dostal poděkování: 8177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Aha, tak jsem byl špatně informován. Ono by se toho našlo však dost na dalších místech, která jsou zcela zbytečná.

VZP je však od začátku plánován jako náhrada (v dostatečné výši) sociálních a jiných dávek. Když jsou peníze mezi lidmi, tak je to prospěšné celé společnosti.

profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj

Devilkin
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 511
Registrován: 22 čer 2009, 18:11
Profese: IT
Dal poděkování: 1320 poděkování
Dostal poděkování: 778 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Devilkin »

Daniel Hradsky píše:VZP 4000Kč/měsíc = 480mld ročně. Už jsem to někde psal, nebudu to rozepisovat znova, podívej se na státní rozpočet, vem si kalkulačku, zbav se na chvíli představ, jak by to bylo krásné, a realisticky počítej. Ty objemy jsou prostě jiný. Našich pár milonářů se na daních pěkně prohne a přitom nebudou dělat celý den nic jiného než bankovní transakce sem a tam, abychom na to z toho měli. Nemávej ze Španělskou nezaměstnaností. Ta není důsledek zrobotizování lidské práce, ani obrazem blízké budoucnosti, ale posranou politikou eurozóny.
Toto má být diskuze o současném programu strany, v současné době, kteý by měl řešit realistickým způsobem současné problémy.
Jestli je toto vlákno o naší vizi budoucnosti za 50 - 100 - 500 let, tak patří do Podpalubí, kde si můžeme nadále vesele žvatlat a já budu možná zastávat jiné postoje.
O té půdě raději "no comment", máme asi jinou filozofii a zasvinili bychom jen tuto debatu dalším ot. :|
Já se tedy bude asi taky opakovat, ale co se dá dělat. Jak jsem již psal, odmítám počítat s dnešním rozpočtem, který je IMHO naprosto nejasný a více jak polovina se prošustruje za nesmysly, které v lepším případě vytvářejí nějakou "práci", ale ve skutečnosti jsou jinak k ničemu, ale často souží jen k odklánění peněz k pár vyvoleným a ty peníze navíc ještě končí většinou mino ČR. Jasně jsem napsal, že předpokladem o možném uvažovaní o VZP je transparentní hospodaření. Já celkem rozumím IT a v této oblasti by se dalo jistě ušetřit tolik, že by jsme opět byli k VZP o něco blíž. Je to jedna nesmyslná zakázka za druhou. Naprosto neúčelné, odfláklé a pro stát jednoznačně nevýhodné. Ostatní obory nejsem schopný posoudit, ale co mi říkají kamarádi z jiných oborů, tak to bude asi podobné. Podle Transparenci internacionál nás jen korupce stojí až 100 miliard ročně.

Španělsko jsem uvedl jen jako případ toho, že přesto že tam už pomalu 30% lidí nic nedělá, nikde nic nechybí (krom těch papírků, kterým říkáme peníze).

A k půdě. Já přece netvrdím, že znám lepší řešení, ale tvrdím, že to prostě není spravedlivé, protože vlastnictví půdy bere možnost jí vlastnit i někomu, kdo se ještě nenarodil. A protože půda je artikl omezený je to z mého pohledu docela nepříjemný problém. Je to jako by jsme se dostali ke hře, ale už na mě nezbyly karty s kterými bych mohl hrát.

Já se nechci vracet k nějakému kolektivnímu vlastnictví. Jak by to vypadalo jsme měli možnost vidět. Navíc je mi jasné, že ten pocit, že je to moje, dává i určitou záruku, že se o to budu starat, ale ve spojení s finančním systémem se to může ukázat jako opravdu velký problém. Peníze dělají peníze, vzniká klasická pyramidová hra, kde prostě ti dole ostrouhají a tohle se vydává za naši ekonomiku. Ti co v této hře s hodně podivnými pravidly, které vítězové navíc zhusta porušují, vyhrají, zároveň znemožňuje pokračovat ve hře ostatním. Ano, občas se objeví někdo, kdo přes to všechno ještě je schopný alespoň hrát vyšší ligu, ale většina lidí už na hru nemá a dokonce ani nikdy neměla dost žetonů. Celé je to takové velké kasíno a hazard mi moc jako promyšlený systém nepřipadá. Naštěstí i ti vítězové chtějí hrát dál a občas hodí zase pár žetonů do hry (např. odpuštění nějakého dluhu, na kterém stejně vydělali tolik, že je to pro ně jen špína na podrážkách). I když se zdá, že jsem odbočil od té půdy, tak opak je pravdou. Pokud veškerou půdu skoupí spekulanti (což se prostřednictvím špičky pyramidy klidně může stát) a stát jim ji bude hlídat i když se na ní nic nebude dít, nedopadne to dobře a já bych to opravdu nechtěl. Ano, šlo by to i jinak, například pokuty za neobdělanou půdu, ale dneska je to díky neskutečné nadprodukci ještě naopak. Dostanete od EU peníze, když ji necháte ladem. Další možnost je omezení maximálního množství půdy, které můžu vlastnit, ale ani to mi nepřipadá dokonalé, ale svět prostě dokonalí ani spravedliví nikdy nebyl a pravděpodobně ani nebude, takže dokonalost ani nečekám. Tento problém si ale celkem uvědomují i dnešní státy. Proto například v EU (nevím jestli nejsou výjimky) nemůžete vlastnit uhlí pod vaším polem a i když Vám se to asi nebude líbit, tak mě to připadá naprosto logické. Nelogické mi ale připadá, jak s tímto uhlím pak dál nakládá náš stát, ale to jsme zase jinde.

Jsem už opravdu zase OT, takže zpět k VZP. V jenom s Vámi souhlasím. Tohle určitě není pro program do nejbližších voleb a pokud ano, muselo by se jasně vysvětlit, že je to běh na těch 10 - 100 let a že to jednoznačně bude podléhat referendu. Nevěřím ale, že by se ta komponenta dala dostat do stavu, kdy by prošla byť jen přes RP Pirátů a proto nevidím problém v tom, že by se to diskutovalo jako možná komponenta Pirátského programu a o tom je tohle vlákno. Nikdo přece nechce bezhlavě zavádět VZP. VZP je opravdu spíš pro svět budoucnosti a ať už bude diskutován jako komponenta Pirátů nebo ne, já prostě věřím, že to jedou bude realita. No uvidíme za 30 let :). Třeba taky budeme ohlodávat kořínky někde kolem oplocených enkláv pro těch pár vyvolených, kteří budou vlastnit 80% ČR, nebo se budeme brodit radioaktivním prachem. Ale já jsem prostě optimista :).
Uživatelský avatar
Keram
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 445
Registrován: 08 čer 2011, 09:36
Profese: AČR
Bydliště: Nýrsko
Dal poděkování: 526 poděkování
Dostal poděkování: 273 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Keram »

Daniel má pravdu v tom, že prostě zatím ty peníze nemáme, až je budeme mít tak určitě i mnoho dalších změní názor. Navíc 4000 VZP je fakt málo, muselo by to být alespoň na úrovni dnešní minimální mzdy, co vím tak i Německu to nemá být dávka(4000kč), ale normální příjem který zajistí jedinci základní potřeby, jako ubytování, jídlo, energie a něco na ošacení atd.
MERHAUT WIN: "PN jsou Brožovým nástrojem k manipulování PS. Samožerský anarchista, co má drzost kázat o svobodě a demokracii" :D
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28465 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Kucera »

Keram píše:normální příjem který zajistí jedinci základní potřeby, jako ubytování, jídlo, energie a něco na ošacení atd.
Na coz pri dnesnich cenach 4000 mesicne staci. Fakt, pocital jsem to nekolikrat. Samozrejme ne na to, aby z toho clovek zaplatil ubytovani sam pro sebe, ale mit byt sam pro sebe je uz IMHO nadstandard, nikoli zakladni potreba.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Vojtech.Pikal
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
jaryn
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 93
Registrován: 15 črc 2012, 15:24
Profese: .
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 69 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od jaryn »

Dokument Zakladni prijem - kdyby nahodou nekdo nevidel.
j.

System configuration has been modified. Save? [yes/no]: yes

Proceed with reload? [confirm]
Uživatelský avatar
Keram
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 445
Registrován: 08 čer 2011, 09:36
Profese: AČR
Bydliště: Nýrsko
Dal poděkování: 526 poděkování
Dostal poděkování: 273 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Keram »

Martin Kucera píše:
Keram píše:normální příjem který zajistí jedinci základní potřeby, jako ubytování, jídlo, energie a něco na ošacení atd.
Na coz pri dnesnich cenach 4000 mesicne staci. Fakt, pocital jsem to nekolikrat. Samozrejme ne na to, aby z toho clovek zaplatil ubytovani sam pro sebe, ale mit byt sam pro sebe je uz IMHO nadstandard, nikoli zakladni potreba.
Tak se asi neshodneme v tom, co myslíš že vzp má být, pro mě je to základní alternativa základního přežití jedince, za 4000kč pomálu dneska nepřežije ani student, když dá víc jak 2000 jenom za kolej. Má to být základní příjem, ne základní dávka pro živoření.
MERHAUT WIN: "PN jsou Brožovým nástrojem k manipulování PS. Samožerský anarchista, co má drzost kázat o svobodě a demokracii" :D
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Keram píše:zatím ty peníze nemáme
je irelevantní. Stejně jako že nemůže být básník ten, kdo nemá tužku aby verše zapsal. Otázka peněz je jen otázka vůle mít peníze.
Jako když dítěti nekoupim zmrzlinu, protože "na to nemáme". Na co máme a nemáme je pouhá otázka priorit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vlasaty, Mikulas.Ferjencik
Uživatelský avatar
jaryn
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 93
Registrován: 15 črc 2012, 15:24
Profese: .
Dal poděkování: 93 poděkování
Dostal poděkování: 69 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od jaryn »

Keram píše:zatím ty peníze nemáme
zdanit praci strojum
Tito uživatelé poděkovali autorovi jaryn za příspěvek:
Martin.Shanil
j.

System configuration has been modified. Save? [yes/no]: yes

Proceed with reload? [confirm]
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“