Takže mi opět nevysvětlí, kde na to chtějí brát peníze???Ondrej Profant píše:Tuhle debatu nestihnu, ale se Zuzanou U., Markem H. a Martinem Brabcem se znám (přednášel jsem na nějakých jejich akcích a táta je jejich kolega) a mohu s nimi domluvit konferenci jen na toto téma. Nicméně jsou to politologové a sociologové, čili nečekejte ekonometrii, ale obdobné argumenty jako jsem tu přednesl například já (sociologické a socio-politické).
Všeobecný základní přijem
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
- Daniel.Hradsky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 358
- Registrován: 27 dub 2012, 10:54
- Profese: veterinární lékař
- Bydliště: 262 13 Nečín 044
- Dal poděkování: 283 poděkování
- Dostal poděkování: 525 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
- Filip.Miler
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 62
- Registrován: 26 srp 2010, 08:54
- Profese: Hudebník/Filmař/Vývojář
- Bydliště: Praha 11
- Dal poděkování: 38 poděkování
- Dostal poděkování: 137 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
To je nepodstatná otázka, banky chrlí peněz jako sr... a k ničemu to neni. Podstatná otázka je kde chtějí vzít hodnoty (např. práci na poli), a ta byla zodpovězena.Daniel Hradsky píše:Takže mi opět nevysvětlí, kde na to chtějí brát peníze???
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Miler za příspěvky (celkem 2):
- Ondrej.Profant, Martin.Shanil
- Keram
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 445
- Registrován: 08 čer 2011, 09:36
- Profese: AČR
- Bydliště: Nýrsko
- Dal poděkování: 526 poděkování
- Dostal poděkování: 273 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Netočil, nebo nenehrával to někdo? rád bych si poslechl záznam.
MERHAUT WIN: "PN jsou Brožovým nástrojem k manipulování PS. Samožerský anarchista, co má drzost kázat o svobodě a demokracii" 
- Adam.Zabransky
- Krajský zastupitel
- Příspěvky: 2046
- Registrován: 06 led 2012, 22:10
- Profese: politik, vystudovaný právník
- Bydliště: Praha 16 - Radotín
- Dal poděkování: 1955 poděkování
- Dostal poděkování: 3600 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Hrozně jsem se leknul, ale - je to od 8.00 pm, tedy za tři čtvrtě hodiny. Já tam jedu a budu se snažit aspoň dělat poznámky, nic na nahrávání nemám.Keram píše:Netočil, nebo nenehrával to někdo? rád bych si poslechl záznam.
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, právník (Karlovka), bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky
- Keram
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 445
- Registrován: 08 čer 2011, 09:36
- Profese: AČR
- Bydliště: Nýrsko
- Dal poděkování: 526 poděkování
- Dostal poděkování: 273 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
EDIT: Aha sorry, sem si nějak nevšiml čas, nějak sem z těch předchozích příspěvků vydedukoval, že už to proběhlo... Tak sorry za mistifikaci.Keram píše:Netočil, nebo nenehrával to někdo? rád bych si poslechl záznam.
MERHAUT WIN: "PN jsou Brožovým nástrojem k manipulování PS. Samožerský anarchista, co má drzost kázat o svobodě a demokracii" 
- Roman.Kucera
- Příspěvky: 15166
- Registrován: 14 zář 2010, 10:04
- Profese: IT
- Bydliště: Praha, Letná
- Dal poděkování: 9751 poděkování
- Dostal poděkování: 17930 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Ale kde to vlastně je? Venku na ulici?
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
- Adam.Zabransky
- Krajský zastupitel
- Příspěvky: 2046
- Registrován: 06 led 2012, 22:10
- Profese: politik, vystudovaný právník
- Bydliště: Praha 16 - Radotín
- Dal poděkování: 1955 poděkování
- Dostal poděkování: 3600 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Docela jsme to tam upirátili, tvořili jsme tam tak třetinu až polovinu diváků.
Nakonec jsem si poznámky nedělal, protože pořadatel to natáčel a řekl mi, že to plánuje hodit na web. Tak v to budu doufat. Přednáška mi přišla zajímavá, dověděl jsem se něco nového a něco zase tak nějak potvrdil. Marek Hrubec (přednášející) nám dal vizitky s tím, že si o tom rád popovídá do větších detailů, že koncept má promyšlený docela hodně (jestli jsem to dobře pochopil).
Hodně zajímavý mi přišel nápad, že by se VZP mohl zavádět postupně, a to třeba tak, že by pro začátek každý měl jen pět let během života, kdy by ho mohl pobírat. A sám by si vybral, kdy zrovna chce/potřebuje. Mohl bych napsat víc myšlenek, co mě zaujaly, ale snad bude ten záznam a pak to nebude potřeba.
Hodně zajímavý mi přišel nápad, že by se VZP mohl zavádět postupně, a to třeba tak, že by pro začátek každý měl jen pět let během života, kdy by ho mohl pobírat. A sám by si vybral, kdy zrovna chce/potřebuje. Mohl bych napsat víc myšlenek, co mě zaujaly, ale snad bude ten záznam a pak to nebude potřeba.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 4):
- Martin.Shanil, Ivan Sirko, Ivo.Vlasaty, Adam.Soukal
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, právník (Karlovka), bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky
- Daniel.Hradsky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 358
- Registrován: 27 dub 2012, 10:54
- Profese: veterinární lékař
- Bydliště: 262 13 Nečín 044
- Dal poděkování: 283 poděkování
- Dostal poděkování: 525 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Také jsem tam byl, můj subjektivní prožitek z této diskuze je na delší povídání, takže koho to zajímá, tak: http://hradsky.blog.idnes.cz/clanok.asp ... 3&bk=96760 
, ten nápad tam zazněl a bylo chytře poznamenáno, co by stát dělal, kdyby v době konjuktury chtěli všichni pracovat a v krizi být na VZP. Nebo se orientovali dle počasí atd. Podle toho se nedá připravovat jakýkoliv státní výdej/příjem.Hodně zajímavý mi přišel nápad, že by se VZP mohl zavádět postupně, a to třeba tak, že by pro začátek každý měl jen pět let během života, kdy by ho mohl pobírat
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvky (celkem 4):
- Vojtech.Pikal, Ivan Sirko, Petr.Vileta, Magnat
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
-
Devilkin
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 511
- Registrován: 22 čer 2009, 18:11
- Profese: IT
- Dal poděkování: 1320 poděkování
- Dostal poděkování: 778 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Já chápu Vaše výhrady, ale stejně jak se teď neustále ptáte "kde na to vzít?", já bych se rád zeptal, kde všichni vezmou nějakou užitečnou práci? Tohle je totiž základní problém a ten právě celkem elegantně řeší základní příjem. Ve Španělsku už je tuším pomalu 30% nezaměstnanost a přesto je pořád dost potravin, elektřiny a veškeré možné i nemožné elektroniky. Tohle všechno ale časem obstará jen necelých 10% obyvatel. Vlastně když to vezmeme do důsledků, tak třeba elektroniku už pro celou planetu těch 10% lidí vyrábí. A co bude dál? Já se ptám, kde je kompenzace za technický pokrok? Pokud robot neplatí sociální a zdravotní pojištění, jak může člověk konkurovat? Ano, roboti jsou ještě pořád docela drahá záležitost a člověk ve spoustě případů vychází levněji, ale to je jen otázka času.Daniel Hradsky píše:Také jsem tam byl, můj subjektivní prožitek z této diskuze je na delší povídání, takže koho to zajímá, tak: http://hradsky.blog.idnes.cz/clanok.asp ... 3&bk=96760
, ten nápad tam zazněl a bylo chytře poznamenáno, co by stát dělal, kdyby v době konjuktury chtěli všichni pracovat a v krizi být na VZP. Nebo se orientovali dle počasí atd. Podle toho se nedá připravovat jakýkoliv státní výdej/příjem.Hodně zajímavý mi přišel nápad, že by se VZP mohl zavádět postupně, a to třeba tak, že by pro začátek každý měl jen pět let během života, kdy by ho mohl pobírat
Mluvíte i o tom, že by lidi neprávem dostávali peníze za nic, ale ani to mi nepřipadá trefné. Jsme součástí systému a ten je tu pro to, aby se nám všem vedlo dobře. Jako součást tohoto systému jsme obětovali hodně. Nemůžeme si skočit do lesa pokácet stromy, nebo ulovit zvíře. Nemůžeme se prostě o sebe postarat sami. Součástí problému je i to, že díky nedořešenosti funkce peněz vlastní skoro všechno hrstka vyvolených a to ještě jako pozůstatek otrokářského systému. Je spravedlivé, aby někdo vlastnil půdu a tím znemožnil i našim potomkům, aby mohli oni s půdou manipulovat? Uznávám, že to asi nemá dokonalé řešení, ale nedalo by se na VZP pohlížet jako na obyčejnou kompenzaci, stejně jako v té Brazílii?
A co na to naši politici? No hraji na nesmyslný cíl (100% zaměstnanost) a přitom já měl za to, že cílem by měl být spokojený život lidí.
Já vnímám VZP jako jeden z předpokladů pro spokojený život lidí, ke kterému naprosto přirozeně dojdeme, pokud nebude další válečný konflikt a pokud nás úplně nezbídačí současný politický směr (spís NEsměr). Je samozřejmě možné to různě oddalovat. Třeba snížení pracovní doby u nepřetržitých provozů (mám na mysli právě ty pásy), nebo nějaký velký lidský počin jako vlastní základna na Marsu (BTW: MSL co tam v pondělí snad úspěšně přistane stála jen kolem 50 miliard Kc, takových jsme za posledních 20 let mohli jako ČR vyslat několik, kdyby se tu ze státního tak nekradlo), což by zpomalilo zvyšování nezaměstnanosti, ale obávám se, že obojí je při zvráceném uvažování o tom jak funguje dnešní na $ zaměřený svět také neprůchodné. Zase by byly otázky typu "kde na to vzít?" a navíc to problém jen mírně oddaluje.
Ohrazujete se také proti tomu, že to zaplatí pracující. Ale to je celkem logické, že ty prostředky prostě zajistí pracující a je to tak i dnes. Jaký je rozdíl mezi tím, že jako pracující zaplatím někomu sociální dávky a nebo zaplatím základní příjem? Ono je to v podstatě to samé. Já si ale myslím, že příjmy by se měly hledat i jinde. Třaba se mi zdá jako rozumné zdanit bankovní transakce. Vůbec nechápu, že to ještě nikdo neudělal. Normálního člověka se to v podstatě nedotkne a tyto denně odeberou peníze především těm, co dělají jen machinacemi peníze z peněz (nic nevytvářejí, takže mi to přijde spravedlivé - je ale otázka, jestli spíš nezakázat tyto machinace). Ale to jsme už zase jinde. Progresivní danění jsme dříve také považoval ze nespravedlivé, ale na druhou stranu nějak se ty žetony zase mezi lidi dostat musí, když pokr skončil
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Devilkin za příspěvky (celkem 10):
- Ondrej.Profant, Marcel.Kolaja, Keram, Roman.Kucera, Ivan Sirko, Petr.Nemecek, Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Ivo.Vlasaty, Mikulas.Ferjencik, Pavel.Moravec
- Daniel.Hradsky
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 358
- Registrován: 27 dub 2012, 10:54
- Profese: veterinární lékař
- Bydliště: 262 13 Nečín 044
- Dal poděkování: 283 poděkování
- Dostal poděkování: 525 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
VZP 4000Kč/měsíc = 480mld ročně. Už jsem to někde psal, nebudu to rozepisovat znova, podívej se na státní rozpočet, vem si kalkulačku, zbav se na chvíli představ, jak by to bylo krásné, a realisticky počítej. Ty objemy jsou prostě jiný. Našich pár milonářů se na daních pěkně prohne a přitom nebudou dělat celý den nic jiného než bankovní transakce sem a tam, abychom na to z toho měli. Nemávej ze Španělskou nezaměstnaností. Ta není důsledek zrobotizování lidské práce, ani obrazem blízké budoucnosti, ale posranou politikou eurozóny.
Toto má být diskuze o současném programu strany, v současné době, kteý by měl řešit realistickým způsobem současné problémy.
Jestli je toto vlákno o naší vizi budoucnosti za 50 - 100 - 500 let, tak patří do Podpalubí, kde si můžeme nadále vesele žvatlat a já budu možná zastávat jiné postoje.
O té půdě raději "no comment", máme asi jinou filozofii a zasvinili bychom jen tuto debatu dalším ot.
Toto má být diskuze o současném programu strany, v současné době, kteý by měl řešit realistickým způsobem současné problémy.
Jestli je toto vlákno o naší vizi budoucnosti za 50 - 100 - 500 let, tak patří do Podpalubí, kde si můžeme nadále vesele žvatlat a já budu možná zastávat jiné postoje.
O té půdě raději "no comment", máme asi jinou filozofii a zasvinili bychom jen tuto debatu dalším ot.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvek:
- Michal Polacek
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Nejsem pirát, jsem korzár.
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....