Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Michal Polacek
Zahraniční odbor
Příspěvky: 93
Registrován: 26 dub 2012, 15:18
Profese: Dispečer
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 337 poděkování
Dostal poděkování: 179 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michal Polacek »

Martin Shanil píše:Danieli,Michale - oba dva vycházíte ze současného daňového systému, který se s VZP neslučuje.
Už zde někdo podotkl, že VZP si vyžaduje zásah i do dalších oblastí programu - především jde právě o daň z příjmu.
Myšlenka VZP víceméně předpokládá nulovou daň z příjmu, financován by měl být ze spotřeby ( z produkce ).
Danieli - částku nelze určovat opět slepě podle současného zákonem určeného živitního minima, protože všem je logicky jasné že z toho se žít nedá. I nyní jsou k životnímu minimu vypláceny např přídavky na bydlení a další.

Někdo výše zmínil že VZP nahradí nemocenskou a důchod. Ne to jsou oba produkty - pojištění.

atd. těch nesrovnalostí vycházejících z nedostatku informací, případně z nedostatečného objasnění (pochopení) je mnoho. Ve fóru pak občas převládají emoce plynoucí z přílišného zjednodušování, nebo z příkladů postavených na chybných předpokladech. Chce to IMHO nejpříve opravdu obětovat čas k hlubšímu seznámaní s námětem, pročíst celé vlákno až zas tak dlouho netrvá. S důrazem na odkazy na straně první. Potom tedy budeme schopni vést polemiku, o VZP jako o nástroji. Co vše VZP řeší, kde nemá vliv, na čem je závislý. A až uplně nakonec házet ciframa.
Martine, to nepochopení je zdá se oboustranné. Otázka stojí zda uvést VZP jako jeden za základních bodů v programu. Ve stejném programu, který (zatím) do hloubky neřeší jak by mělo dojít k masivní redistribuci daňové zátěže bez toho, aby to položilo státní správu (a její současné povinnosti jako právě výplatu rent).

Ve stejném programu, který zatím nemá ošetřenou imigrační politiku ani způsob jak stávající body (natož VZP) prosadit globálně.

S ohledem na tyto skutečnosti, jak asi pochopí VZP média a laická veřejnost? Budou ochotni si dohledat všechny souvislosti? Řekl by jsi sám v tuto chvíli, že tento bod je obhajitelný před demagogy Kalouskova formátu?

Tady přece nejde o to, že popírám právo na život každého člověka v důstojnosti. Jen odmítám dláždit cestu do pekla dobrými úmysly.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal Polacek za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Daniel.Hradsky
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Michal Polacek píše:Martine, to nepochopení je zdá se oboustranné. Otázka stojí zda uvést VZP jako jeden za základních bodů v programu. Ve stejném programu, který (zatím) do hloubky neřeší jak by mělo dojít k masivní redistribuci daňové zátěže bez toho, aby to položilo státní správu (a její současné povinnosti jako právě výplatu rent).

Ve stejném programu, který zatím nemá ošetřenou imigrační politiku ani způsob jak stávající body (natož VZP) prosadit globálně.



Ano, tady jde ale také o to, zda při přípravě souvisejících programových komponent necháme otevřenou možnost i pro VZP.

Jen znovu podotknu, když mohou němci, proč ne my ?
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28465 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Kucera »

Daniel Hradsky píše:
Martin Kucera píše:
Daniel Hradsky píše:Myslíš tedy, že celkem 8000Kč pro rodinu s 2 dětmi jí zbaví strachu o přežití?
Ne. A proc taky? Pokud si chce nekdo zalozit rodinu, holt bude muset pracovat, aby ji uzivil, je to tak ted a bude to tak dal. VZP ma umoznit jedinci zakladni preziti, ne hmotne ho zajistit pro zakladani rodiny.
Daniel Hradsky píše:To, že budou muset prodat dům apřestěhovat se do sociálního bydlení ti připadá "Lepe to IMHO vystihl Ivo formulaci aby kdo nechce nebo nemůže pracovat nemusel a přitom byl schopnen na základní úrovni přežít (aniž by musel rozprodávat majetek)?"
Jake prodavani domu? Ty delas jako kdyby ti rodice znicehonic oba prisli o praci a byli odkazani jen na VZP. Kdyz v soucasnem systemu oba prijdou o praci a budou odkazani jen na podporu, jak dlouho to vydrzi, nez taky budou muset prodat dum?
To znamená, že pokud žena odejde na mateřskou a muž přijde o práci, dostanou celkem 8000Kč a budou muset prodat dům.
Jsou prece i jine moznosti. Maji-li dum, muzou treba docasne jednu mistnost pronajimat. A krom toho ten muz, prijde-li o praci, nebude mit na rozdil od soucasneho systemu zadna omezeni co se tyce nepravidelnych privydelku.
Se současným systémem rozhodně vydrží déle.
Asi tak o pul roku, ne?
Daniel Hradsky píše:To vše jen díky tomu, že stát přerozděluje tak, že i pracujícím přispívá 4000Kč stejně jako jim.
Jsi ve stejne myslenkove pasti jako lide, kteri nedokazali skousnout moznost, ze by se pridavky na deti vyplacely plosne vsem ("to je prece strasliva nespravedlnost, kdyz je budou dostavat i ti, kteri je nepotrebujou"), prestoze by zvyseni celkove vyplacene sumy bylo kompenozvano snizenim nakladu oproti selektivnimu vyplaceni (aspon podle toho co jsem tehdy cetl). A v obdobne myslenkove pasti jako ti, kteri odmitaji myslenku MHD zdarma, protoze "proc by meli doplacet jinym na MHD, kdyz oni sami ji nevyuzivaji".

A jiank viz to co uz mezitim napsali jini, myslenku VZP neni mozne napasovavat na stavajici nezmenenou strukturu prijmu a vydaju rozpoctu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Ondrej.Profant
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ivo, Ondreji Profante a dalsi "socialiste" :)
Zapominate na vrozene a rozsirene lidske vlastnosti, jako je lenost, zavist a sklony k podvadeni. Uvedomuji si, ze v mnoha oborech lidska prace pozbyva na vyznamu, protoze ji mohou vykonavat stroje a techto oboru bude pribyvat. Ovsem existuji i prace, kde jeste dlouho cloveka nic nenahradi, protoze strojova prace by byla nasobne drazsi, nez prace cloveka. Treba zrovna ten uklid verejnych zachodku. Dovedete si predstavit samoobsluzny, samocistici verejny zachodek? Jiste by takovy slo vyrobit, ale te vody a energie, co by to spotrebovalo, te techniky, co by tam musela byt instalovana. Jedna uklizecka s kyblem a hadrem bude jeste dlouho levnejsi.

Take se tu zminuje, ze kdyz nejakou praci nebude chtit nikdo delat, tak naroste jeji cena a nakonec to nekdo vezme. Jenze treba popelar tezko muze mit plat 3x vyssi nez chirurg jen proto, ze popelare nikdo nechce delat a odpadky je nutno uklizet. To se pak zacnu bourit chirurgove, pripadne budou odchazet do ciziny. A existuji i psychicke prekazky k vykonu nekterych praci. Jsou lide, kteri pri pohledu na krev omdli a takovi nikdy nemohou pracovat napr. u zachranky. Ja bych treba nikdy nemohl delat pojistovaciho agenta nebo podomniho prodejce, protoze nedokazu lhat lidem. Takze kdybych mel na vyber pouze mezi pojistovakem za 50 tisic a VZP 4000, tak zustavam doma s VZP.

Souhlasim take s tim, ze kazdy clovek by mel za prijate penize vydat nejakou energii, pocitanou treba v kilokaloriich. Je dokazano, ze napriklad spisovatel pri psani knihy spali za hodinu stejne kcal, jako drevorubec se sekerou. Ostatne i divoka zvirata v prirode musi "pracovat" pri obstaravani potravy. Nektera se moc nenadrou, treba krava, ale pro jine je to velky vykon, treba pro geparda.

A co se tyka zpusobu motivace, tak strach je po tisicileti nejlepsi motivaci. Strach z predatora vas donuti k neuveritelnym fyzickym vykonum, strach z hladu vas donuti k ceste za potravou nebo lovu. Ostatne vsechna nabozenstvi pouzivaji strach z pekla a zatraceni jako hlavni motivaci ke "spravnemu" chovani. Ne laska k Bohu nebo ucta k Allahovi, ale strach z pekla vede verici v jejich zivote. A dokonce to plati i v silnicnim provozu. Staci umistit nekde znacku "mereni rychlosti" a policajti tam ani nemusi byt a kazdy v tom useku pojede podle predpisu. Strach z pokuty nebo ztraty bodu je to, co sunda nohu z plynoveho pedalu. ;)

A jeste zapominate na Murpyho zakon: Muze-li byt neco zneuzito, bude to zneuzito.
Pred nejakou dobou jsem nasel clanek o tom, jak jisty obchodni retezec v USA daval plastove tasky ke kazdemu nakupu zdarma. Mesicne jich spotrebovali nekolik desitek tun (kolik vazi jedna taska?). Kdyz je zacali prodavat za $1, tak okamzite jejich spotreba klesla na 1 setinu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Michal Polacek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Petře Vileto jak chceš "ochcat" základní příjem? Jeho jednoduchost a nepodmíněnost je hlavní předností. Nálepkuješ mě socialistou a přitom by jsi chtěl regulovat mzdy? Proč by nemohl mít kdokoliv jakýkoliv plat? Pokud bude mít čistič záchodků 3x víc než chirurg, tak má chirurg možnost vykašlat se na řezání lidí a může čistit záchodky. Problém lékařů byl a je právě v tom, že jsou jejich platy regulované. Bez celkového nárůstu mzdové úrovně se tato ekonomika "nehne".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 4):
Keram, Monika.Hajdova, Ondrej.Profant, Pavel.Moravec
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ivo Vasicek píše:Petře Vileto jak chceš "ochcat" základní příjem? Jeho jednoduchost a nepodmíněnost je hlavní předností. Nálepkuješ mě socialistou a přitom by jsi chtěl regulovat mzdy?
Ale ja nechci regulovat mzdy. :evil: Ja jen tvrdim, ze to spolecnost neakceptuje a drive nebo pozdeji na to nejak zareaguje. Napriklad tim, ze nebude dostatek lekaru. Bud pujdou do zahranici, nebo budou delat popelare s vysokym platem. A pritom prapuvodce vseho bude prave VZP,protoze spousta lidi, nez aby pracovali jako popelari za 10 tisic, tak radeji budou zivorit za VZP a nedelat nic.

Z vlastni zkusenosti znam pripad, kdy muj znamy ve Stribre (okres Tachov) prisel o praci - mistni montovna zavrela. Prihlasil se na pracak a pobiral podporu, pozdeji nejake socialni davky. Kdyz jsem se ho ptal, proc treba nejde pracovat do Plzne, kde prace je a je to 30km a 20 minut cesty, tak mi sdelil, ze prace v Plzni by mu hodila cca 12 tisic cisteho, z toho by tak 2000 padlo na dojizdeni a on ma davky 8 tisic cisteho. Takze co by se honil kvuli nejakym 2 tisicum navic.

Nebo jeste jinak. Kdyby byly danove asignace a VZP tam byl jako jedna z moznosti, tak na nej nikdy nic neposlu, at si budu vydelavat 8 nebo 100 tisic mesicne. Kdyz se nekoho zeptam co dela a on mi odpovi, ze "toulam se prirodou, ctu knihy a ziju ve squotu za VZP", tak ho odmitam zivit. Pokladam ho pro spolecnost za naprosto neuzitecneho. Kdyby alespon nekdy usporadal nejakou prednasku, verejne cteni, amaterske divadelni predstaveni, pak to je "prace" a jeji uzitecnost spociva v tom, ze to nekoho alespon pobavi. Ovsem pokud opravdu nebude delat nic jineho, nez uvedl, tak je pro me mene uzitecny, nez muj vlastni pes. Ten me alespon potesi na duchu, kdyz si ho pohladim.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Michal Polacek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Jak to tak tady čtu, tak mám pocit, že jsou tu někteří, kteří si představují VZP na úrovni řekněme 8000 měsíčně, který nahradí nemocenskou, mateřskou, podporu v nezaměstnanosti - prostě všechno. A nějak neřeší, kde se na to vezme, případně brojí proti němu, protože to lidi opravdu nebude motivovat pracovat (a hlavně fakt nevím, kde se takové peníze vezmou).

A pak další, co si VZP představují spíše na úrovni existenčního minima (na který z mého pohledu nespravedlivě má nárok ten, kdo zcela nemyslí na zadní kolečka, bydlí po nájmech a nemá nic - a ten, kdo bydlí v polorozbořené chalupě se suchým záchodem, ale nemusí za to platit nájem, ten na existenční minimum nárok nemá, protože je majitel nemovitosti).

A pak tací jako já, kteří brojí proti tomu, že kdo si dovolí pracovat na sebe a mít živnostenský list, tak bez ohledu na to, zda se daří a vydělává, zda mu firmy proplácí faktury a podobně - musí vždy platit 3400 měsíčně.

A různí příznivci i různí nepříznivci nastřídačku kritizují to či ono v té či oné koncepci. Mě přijde nefér, že je tu kupa nezodpovědných lidí bez zájmu pracovat s nárokem na existenční minimum. A zbytek tento nárok nemá.

Osobně bych například přisoudila všem existenční minimum (optimálně jako odečet z daní - tzn. o to by se platily nižší daně a pouze kdo by opravdu neměl peníze, mohl by si pro něj jít) a následně zbytek řešila jako daňové odečty (máš dítě a pracuješ a platíš daně? zaplatíš o to méně).

Jediné, co by se v tomto systému muselo dořešit jinak by byla mateřská (stát má zájem o vyšší porodnost) a důchody + invalidní důchody (sociální solidarita) + nemocenská (tzn. de facto to, co se nyní řeší pomocí sociálního pojištění).

Rozhodně v situaci, kdy je plno lidí, kteří pracují za minimální mzdu (kolik to je? 8000 čistého?) není možné dát VZP vyšší než je polovina této částky - protože to se pak lidem opravdu nevyplatí pracovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Syrovatkova za příspěvky (celkem 4):
Petr.Vileta, Martin.Kucera, Vojtech.Pikal, Ales.Sura
Uživatelský avatar
Keram
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 445
Registrován: 08 čer 2011, 09:36
Profese: AČR
Bydliště: Nýrsko
Dal poděkování: 526 poděkování
Dostal poděkování: 273 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Keram »

Tak tady se snad neřeší velikost VZP ne? jde o základní podmínku ano nebo ne, velikost VZP je hodně velká podrobnost.

A nějak nechápu proč by se lidem nevyplatilo pracovat za 8000kč čistýho i kdyby byl VZP 4000, protože kdyby pracovali mají 12000 a to je rozdíl oproti 4000, jinak zkuste si za to žít.



takový malý OT :D nevyznám se v tom, tak kdyžtak poprosím hlavně asi IVa V. za opravu, šlo by VZP emitovat peníze do systému?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Keram za příspěvek:
Ondrej.Profant
MERHAUT WIN: "PN jsou Brožovým nástrojem k manipulování PS. Samožerský anarchista, co má drzost kázat o svobodě a demokracii" :D
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Martin Shanil píše:Danieli,Michale - oba dva vycházíte ze současného daňového systému, který se s VZP neslučuje.
Už zde někdo podotkl, že VZP si vyžaduje zásah i do dalších oblastí programu - především jde právě o daň z příjmu.
Myšlenka VZP víceméně předpokládá nulovou daň z příjmu, financován by měl být ze spotřeby ( z produkce ).
Víš, je podle mě jedno, jak tu daň nazveš a jak jí budeš vybírat. Samozřejmě, pokud ponecháš pouze DPH a to zvýšíš třeba na 40%, aby jsi pokryl výpadky z ostatních daní, musí být systém zaveden celosvětově, nebo musíš zavést clo nebo něco podobného. Ale tím, že to zdaníš jinak, HDP ani příjem rozpočtu nezvýšíš, pokud nechceš zvyšovat celkovou daňovou zátěž. Ale možná chápu, kam míříš: frajer nepracuje, dostane prachy od státu, ale utratí je, tudíž se vrátí do systému a nula od nuly pojde. Jen jsem dneska už hodně utahanej a nemám energii to domýšlet, i když stále si myslím, že je to pokus, který by neměla malá republika zkoušet první a spíše projekt do doby totální robotizace. Takže dnes už žádné další brilantní reakce. :mrgreen:
Martin Shanil píše:Danieli - částku nelze určovat opět slepě podle současného zákonem určeného živitního minima, protože všem je logicky jasné že z toho se žít nedá. I nyní jsou k životnímu minimu vypláceny např přídavky na bydlení a další....
To je mi jasné, zkoušel jsem různé částky a životní minimum mi přišlo jako vhodný další milník v řadě, abych nestřílel jen různé příjmy od boku. Zastavil jsem se ale u něj, protože i tak už byl ten státní výdaj horentní.
Ivo Vašíček píše:Není, protože se dnes na takovou nekvalifikovanou práci nechávají lidi zaměstnat nikoliv kvůli výdělku, ale kvůli potvrzení, aby mohli brát podporu. Od takových nelze čekat výkon, nicméně sráží cenu práce. mzda se příliš neliší od té podpory. Tihle by odpadli a zůstanou pouze ti, kteří si skutečně chtějí vydělat.
Promiň, ale tohle fakt nechápu, pokud bude VZP místo podpory, nezvýší se množství lidí ochotných čistit záchody (tvrdím, že naopak, zvlášť pokud budou od státu evidentně dostávat na jejich poměry dost hodně peněz) ani výška mzdy, kterou je zaměstnavatel ochoten/může si dovolit za to zaplatit.
EDIT: Kromě toho, stále nám otloukají o hlavu, že naše ekonomika je závislá na vývozu. Budeme skvěle konkurenceschopní, zvláště s nástupem třetího světa, pokud budu muset do třeba ceny vyvezených propisek promítnout, že musím platit čističi záchodů v továrně 10x tolik, než v jiných státech, protože u nás to dělá doktor. :)
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

S tím doktorem jsem reagoval na Petra Viletu (expresivně, protože reálně je to nesmysl). Samozřejmě, že klesne ochota lidí pracovat, ale o to přeci jde. V tom je hlavní problém rozdílu našeho vnímání současné situace. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem ta paradigmata vyplývající z minulosti a šíření propagandou mentálně překonal. Dnes není potřebné, aby lidé více pracovali. Kdyby více pracovali tak více vyprodukují, ale poptávka zůstává stejná. Takže je to nesmysl. Firmy dnes nebudou vyrábět na sklad nebo kvůli zaměstnanosti. Pokud nevzroste poptávka nemůže vzrůst ani zaměstnanost. Pokud lidem nevzrostou mzdy poptávka nevzroste. Hypoteční boom už máme zasebou, takže nelze spoléhat ani na dluhový zázrak. Řešení proto spatřuji na straně snížení nabídky pracovní síly. Zvedne to mzdy a trh si s tím poradí.OFFTOPICPokud to neuděláme může nastat osvědčené řešení pro redukci přebytečné pracovní síly - válka, takových 60mil evropanů zabít a je vyřešeno
Pozn. byl dotaz na placení VZP z emisí peněz. Šlo by to, ale nelze na to spoléhat. Emise peněz musí primárně reagovat na potenciální nabídku, kdyby byla saturovaná musí ČNB s emisemi skončit (dokud nabídka znovu nevzroste). Nicméně pokud by byly současně zvyšovány PMR, bylo by možné na pár let počítat se slušným přítokem pro stát.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Ivo.Vlasaty
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“