Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28465 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Kucera »

Ales Sura píše:Motivace strachem je taky poněkud zvláštní formulace.
Ale celkem odpovida.
U VZP jde o prechod od negativni motivace (bojim se, ze nebudu mit co jist a kde spat) k pozitivni motivaci (chci se mit lepe nez na co mi staci VZP). A IMHO drtiva vetsina lidi bude chtit se mit lepe.
Daniel Hradsky píše:Aha, to je zajímavé, ale není to tak velká změna, pro potřebné je to jen přejmenování těch dávek, pro ostatní nevím, jestli to má nějaký smysl. Zkus to konkrétněji. Tohle je jen můj orientační pohled:a) Bude to 3000Kč? Jako sociální dávka je to úplně na h. V Praze a Středních Čechách asi přežiješ jen těžce.
Muj orientacni nastrel byl plusminus 4000 Kc.
Ze za to v nekterych oblastech prezijes jen tezce? No tak si holt budes muset privydelat nebo zit jinde. "byt schopen prezit na zakladni urovni" neznamena "byt toho schopen v libovolnem meste".
A jednim z dulezitych faktoru by bylo totalni (nebo temer totalni) odbourani te obri byrokraticke masinerie, ktera je v soucasne dobe nabalena na system vyplaceni davek. Protoze na plosne vyplaceni vsem obcanum staci podstatne mensi administrativa.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Ivo.Vasicek, Ondrej.Polansky, Ondrej.Profant, Vaclav.Klecanda, V__
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

I těch 4000Kč by v Praze ne jen těm lidem co nemohou sehnat práci a nebo do ní chodí pouze ze strachu pomohlo.
OFFTOPICJe otázka jestli ještě nějak dodatečně řešit bytovou otázku ve velkých městech (levné komunitní bydlení atp.).

Jsem rád že tu zaznělo od více lidí že se jedná o změnu paradigmatu a ústup od motivace strachem.
Toto považuji za důležité.
Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvek:
V__
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Ivo Vasicek píše: Ale tady je právě ideální prostor pro aplikaci trhu. Vůbec není nutné komukoliv shánět práci (to je právě to paradigma jehož nepřekonání vede k socialistickým úvahám o řízení lidí). Pokud nebude dostatek nějaké profese (např. čištění záchodů) bude výsledkem vyšší cena takové práce.
Hmm, to je novinka, už se na VZP těším: ono to tak nyní není?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvek:
V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Martin Kucera píše: Muj orientacni nastrel byl plusminus 4000 Kc.
Ze za to v nekterych oblastech prezijes jen tezce? No tak si holt budes muset privydelat nebo zit jinde. "byt schopen prezit na zakladni urovni" neznamena "byt toho schopen v libovolnem meste".
A jednim z dulezitych faktoru by bylo totalni (nebo temer totalni) odbourani te obri byrokraticke masinerie, ktera je v soucasne dobe nabalena na system vyplaceni davek. Protoze na plosne vyplaceni vsem obcanum staci podstatne mensi administrativa.
Myslíš tedy, že celkem 8000Kč pro rodinu s 2 dětmi jí zbaví strachu o přežití? To, že budou muset prodat dům apřestěhovat se do sociálního bydlení ti připadá "Lepe to IMHO vystihl Ivo formulaci aby kdo nechce nebo nemůže pracovat nemusel a přitom byl schopnen na základní úrovni přežít (aniž by musel rozprodávat majetek)" Nebo budou dostávat podporu v nezaměstnanosti + VZP???
VZP 4000/měsíc: tj. 480mld ročně. Současný rozpočet MPSV: 504,9mld. To znamená úspora max 24,9mld a přitom důchod = 4000Kč, žádné příspěvky postiženým, nemocenská = VZP, , mateřská = VZP, žádná jiná podpora v nezaměstnanosti atd.Tomu říkám sociální cítění. Evidentně jsem víc vlevo než celá ČPS, to jsem nečekal. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvek:
V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28465 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Kucera »

Daniel Hradsky píše:Myslíš tedy, že celkem 8000Kč pro rodinu s 2 dětmi jí zbaví strachu o přežití?
Ne. A proc taky? Pokud si chce nekdo zalozit rodinu, holt bude muset pracovat, aby ji uzivil, je to tak ted a bude to tak dal. VZP ma umoznit jedinci zakladni preziti, ne hmotne ho zajistit pro zakladani rodiny.
Daniel Hradsky píše:To, že budou muset prodat dům apřestěhovat se do sociálního bydlení ti připadá "Lepe to IMHO vystihl Ivo formulaci aby kdo nechce nebo nemůže pracovat nemusel a přitom byl schopnen na základní úrovni přežít (aniž by musel rozprodávat majetek)?"
Jake prodavani domu? Ty delas jako kdyby ti rodice znicehonic oba prisli o praci a byli odkazani jen na VZP. Kdyz v soucasnem systemu oba prijdou o praci a budou odkazani jen na podporu, jak dlouho to vydrzi, nez taky budou muset prodat dum?
Daniel Hradsky píše:Současný rozpočet MPSV: 504,9mld.
To jsou vydaje na vsemozne davky, nebo v tom jsou i platy te armady uredniku a vydaje na kancelarske prostroy (najem, energie, komunikace)?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, V__
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 23308
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 32404 poděkování
Dostal poděkování: 25668 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Pokud to dobře chápu, tak VZP by určitě měl nahradit dávky jako mateřská, nemocenská, v nezaměstnanosti, důchod a obdobné, které plynou prostě tak nějak z toho, že člověk existuje a nechceme aby se živil vybíráním popelnic.
Pro upřesnění by měli mít na VZP nárok i děti a nezletilí (byť možná snížený, poloviční).
Výše by vskutku měla být na úrovni životního minima, zhruba.
Účelem je, aby každá práce navíc byla přilepšením, také.
Co se týče toho, že lidé, co již pracují a dostanou peníze navíc, ano, budou si moci dovolit více utrácet a tím roztočit kola hospodářství.
Je to tak nějak také otázka jiné distribuce peněz, než je dnes.

Ale to jen upřesňuji co jsem pochopil, sám se řadím k těm, co říkají možná, ale dnes to není na pořadu jednání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Daniel.Hradsky, V__
člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj|Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Martin Kucera píše:
Daniel Hradsky píše:Myslíš tedy, že celkem 8000Kč pro rodinu s 2 dětmi jí zbaví strachu o přežití?
Ne. A proc taky? Pokud si chce nekdo zalozit rodinu, holt bude muset pracovat, aby ji uzivil, je to tak ted a bude to tak dal. VZP ma umoznit jedinci zakladni preziti, ne hmotne ho zajistit pro zakladani rodiny.
Daniel Hradsky píše:To, že budou muset prodat dům apřestěhovat se do sociálního bydlení ti připadá "Lepe to IMHO vystihl Ivo formulaci aby kdo nechce nebo nemůže pracovat nemusel a přitom byl schopnen na základní úrovni přežít (aniž by musel rozprodávat majetek)?"
Jake prodavani domu? Ty delas jako kdyby ti rodice znicehonic oba prisli o praci a byli odkazani jen na VZP. Kdyz v soucasnem systemu oba prijdou o praci a budou odkazani jen na podporu, jak dlouho to vydrzi, nez taky budou muset prodat dum?
To znamená, že pokud žena odejde na mateřskou a muž přijde o práci, dostanou celkem 8000Kč a budou muset prodat dům. To vše jen díky tomu, že stát přerozděluje tak, že i pracujícím přispívá 4000Kč stejně jako jim. A ty myslíš, že je to v pořádku. Nemám slov. :shock: Se současným systémem rozhodně vydrží déle. Pořád bych raději snižoval daně.
Martin Kucera píše:
Daniel Hradsky píše:Současný rozpočet MPSV: 504,9mld.
To jsou vydaje na vsemozne davky, nebo v tom jsou i platy te armady uredniku a vydaje na kancelarske prostroy (najem, energie, komunikace)?
Celý rozpočet, včetně důchodů a kancelářských svorek. http://www.mpsv.cz/files/clanky/12565/rozpocet_2012.pdf
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvky (celkem 2):
Michal Polacek, V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Michal Polacek
Zahraniční odbor
Příspěvky: 93
Registrován: 26 dub 2012, 15:18
Profese: Dispečer
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 337 poděkování
Dostal poděkování: 179 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michal Polacek »

Tak nejdříve pardón, že se do diskuze zapojuji později. Snad to nebude ke škodě.

Rozumím-li tomu dobře, všichni občané EU na našem území, jež v ČR nabydou trvalý pobyt se po odsouhlasení podobného zákona stanou příjemci sociálních dávek. V souladu s platnými mezinárodními dohodami a současnou praxí, kdy rodiny z východního Slovenska migrují právě sem. Chybějící jazyková bariéra a velkorysejší státní péče jsou pro ně příliš lákavým soustem. je mi naprosto odporné, aby si kdokoliv z rodičovství udělal byznys.

Pokud ty prostředky jsou k dispozici, měla by být podpořena stávající infrastruktura. Už existující rodiny mají být podpořeny nepřímo daňovými úlevami, výstavbou dostupného družstevního bydlení, zakládáním nových jeslí a snad i podporou firem, jež zaměstnají pracující matky.

Přiznání příjmu dětem nebo nesvéprávným je pouze cestou právě k opatrovnictví jako byznysu. Už proto, že tito příjemci nebudou smět o "svých" penězích sami rozhodovat a pro stát bude jen velmi obtížné kontrolovat zda jsou tyto prostředky vynaloženy na jejich potřeby nebo na nákup cigaret (má osobní zkušenost). V současnosti se také praktikuje, aby se rodiče zřekli svých biologických dětí a opatrovnictví se ujmuli prarodiče - pro ně čistě formální záležitost, která vyústí ve vyšší příjem sociálních dávek.

Apropó v současnosti má rodič slevu cca 1000 korun na dani na každého potomka. Tato úleva se může klidně ztroj- nebo zečtyřnásobit, aby respektovala skutečné náklady na výchovu. Je-li někdo nezaměstnaný (resp. vyživovaný příbuznými a společností), měl by mít jiné starosti než šíření svých genů.

Proto musím zopakovat, co jsem napsal výše. Strkat naše peníze skrze úřednického šimla lidem do kapes musí být až poslední možnost. Vzdělávání, morální podpora a budování infrastruktury přinese dlouhodobější výsledky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal Polacek za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Danieli,Michale - oba dva vycházíte ze současného daňového systému, který se s VZP neslučuje.
Už zde někdo podotkl, že VZP si vyžaduje zásah i do dalších oblastí programu - především jde právě o daň z příjmu.
Myšlenka VZP víceméně předpokládá nulovou daň z příjmu, financován by měl být ze spotřeby ( z produkce ).
Danieli - částku nelze určovat opět slepě podle současného zákonem určeného živitního minima, protože všem je logicky jasné že z toho se žít nedá. I nyní jsou k životnímu minimu vypláceny např přídavky na bydlení a další.

Někdo výše zmínil že VZP nahradí nemocenskou a důchod. Ne to jsou oba produkty - pojištění.

atd. těch nesrovnalostí vycházejících z nedostatku informací, případně z nedostatečného objasnění (pochopení) je mnoho. Ve fóru pak občas převládají emoce plynoucí z přílišného zjednodušování, nebo z příkladů postavených na chybných předpokladech. Chce to IMHO nejpříve opravdu obětovat čas k hlubšímu seznámaní s námětem, pročíst celé vlákno až zas tak dlouho netrvá. S důrazem na odkazy na straně první. Potom tedy budeme schopni vést polemiku, o VZP jako o nástroji. Co vše VZP řeší, kde nemá vliv, na čem je závislý. A až uplně nakonec házet ciframa.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Daniel Hradsky píše:
Ivo Vasicek píše: Ale tady je právě ideální prostor pro aplikaci trhu. Vůbec není nutné komukoliv shánět práci (to je právě to paradigma jehož nepřekonání vede k socialistickým úvahám o řízení lidí). Pokud nebude dostatek nějaké profese (např. čištění záchodů) bude výsledkem vyšší cena takové práce.
Hmm, to je novinka, už se na VZP těším: ono to tak nyní není?
Není, protože se dnes na takovou nekvalifikovanou práci nechávají lidi zaměstnat nikoliv kvůli výdělku, ale kvůli potvrzení, aby mohli brát podporu. Od takových nelze čekat výkon, nicméně sráží cenu práce. mzda se příliš neliší od té podpory. Tihle by odpadli a zůstanou pouze ti, kteří si skutečně chtějí vydělat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, V__
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“