Jestli je to z trzni hodnoty nemovitosti,je to napr. v Praze bratru 30-50 litriku vydaju navic kazdy rok za dnes jiz i mensi kvartyr, to v teto situaci cloveka trochu rozhodi.
Všeobecný základní přijem
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
-
Nikezeus
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 591
- Registrován: 23 bře 2017, 10:12
- Profese: Logistika
- Dal poděkování: 119 poděkování
- Dostal poděkování: 504 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Nikezeus za příspěvek:
- Robert.Magni
- mrkafr
- Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
- Příspěvky: 31
- Registrován: 08 dub 2021, 13:50
- Profese: Programátor
- Dal poděkování: 41 poděkování
- Dostal poděkování: 45 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Jen jedna rýpavá.Jan.Zavadil píše: ↑27 dub 2021, 13:33 Co třeba mě osobně chybí u tématiky daně z nemovitostí, která byla "namočená" do tématiky ZNP, je aktivní zmiňovaní možnosti ošetření lidí, kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení, případně u nemovitostí s nějakou veřejnou prospěšnostní funkcí, kde může být daň zásadně snížená, třeba i blízká nule, jako nyní.
Nepřevedete v tom případě jen daň na nájemce ve formě zvýšení nájmu? Tudíž "bohatší" nezaplatí ani korunu na víc a všechny výdaje se jen promítnou do zvýšení nájmu pro "chudšího". S tím jaké jsou nájmy v dnešní době je to podle mě krok špatným směrem. Pokud to bude jen pro byty, které opravdu leží ladem, tak souhlasím, ale formulace " kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení" tomu moc nenapovídá. Když tak mě opravte.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi mrkafr za příspěvek:
- Robert.Magni
- Jan.Zavadil
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 650
- Registrován: 04 lis 2017, 17:54
- Profese: Product Manager
- Bydliště: Praha 10
- Dal poděkování: 3940 poděkování
- Dostal poděkování: 1368 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Formát nastavení slevy nebo osvobození může být a měl by být předmětem diskuze. Osobně jsem za, aby tam bylo vždy právě zmíněné osobní bydlení a veřejný prospěch. U veřejného prospěchu by se samozřejmě dala vnořit i možnost slevit nebo osvobodit nájemní byty - za jistých okolností. Nevidím důvod k tomu třeba osvobozovat byty, když to přeženu, za 20M v luxusních destinacích center měst. Pokud by bylo nájemní bydlení osvobozeno plošně, spadly by do toho i aktivity, které si daňově bonifikovat nezaslouží. Často i přímo s negativním dopadem do okolí a obce.mrkafr píše: ↑27 dub 2021, 13:48Jen jedna rýpavá.Jan.Zavadil píše: ↑27 dub 2021, 13:33 Co třeba mě osobně chybí u tématiky daně z nemovitostí, která byla "namočená" do tématiky ZNP, je aktivní zmiňovaní možnosti ošetření lidí, kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení, případně u nemovitostí s nějakou veřejnou prospěšnostní funkcí, kde může být daň zásadně snížená, třeba i blízká nule, jako nyní.
Nepřevedete v tom případě jen daň na nájemce ve formě zvýšení nájmu? Tudíž "bohatší" nezaplatí ani korunu na víc a všechny výdaje se jen promítnou do zvýšení nájmu pro "chudšího". S tím jaké jsou nájmy v dnešní době je to podle mě krok špatným směrem. Pokud to bude jen pro byty, které opravdu leží ladem, tak souhlasím, ale formulace " kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení" tomu moc nenapovídá. Když tak mě opravte.
Edit: překlepy
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvky (celkem 2):
- Robert.Magni, V__
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
-
Nikezeus
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 591
- Registrován: 23 bře 2017, 10:12
- Profese: Logistika
- Dal poděkování: 119 poděkování
- Dostal poděkování: 504 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
A jak to budes prokazovat? Lidi maji casto trvale bydliste jinde nez jsou hlaseni.Jan.Zavadil píše: ↑27 dub 2021, 13:33 Co třeba mě osobně chybí u tématiky daně z nemovitostí, která byla "namočená" do tématiky ZNP, je aktivní zmiňovaní možnosti ošetření lidí, kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení, případně u nemovitostí s nějakou veřejnou prospěšnostní funkcí, kde může být daň zásadně snížená, třeba i blízká nule, jako nyní.
Na straně druhé to může částečně ošetřit masivní kšeftování s byty, nebo byty ležící ladem co by "investice", které v našich podmínkách zásadně snižují možnost řešení bytové krize v některých lokalitách. V to počítaje i nějaké omezení služeb typu airbnb.
A dalsi komplikace po poplatnika:
Lidi se v prubehu roku stehuji, obcas i umrou
Najemnik s tim prasti v rijnu, takze za listopad a prosinec, bude dotycny platit plnou palku
Proste dalsi kolonky do formularu, at uz papirovych nebo elektronickych....
Navic se to snadno da obejit, pokud budou mit vice neobsazenych nemovitosti k bydleni, tak se partneri prihlasi kazdy zvlast, v pripade potreby rozhodi na dalsi byty i prarodice, a pokud budou mit deti, tak je rozhodi na dalsi kvartyry, jak jen to bude mozne.
Ale obsadime alespon prvni pricku v single domacnostech.
Naposledy upravil(a) Nikezeus dne 27 dub 2021, 14:11, celkem upraveno 2 x.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Nikezeus za příspěvek:
- Robert.Magni
- Jan.Prokop
- Místní předsednictvo
- Příspěvky: 1680
- Registrován: 22 dub 2009, 08:49
- Profese: ITak
- Bydliště: Brandýs nad Labem
- Dal poděkování: 1306 poděkování
- Dostal poděkování: 2094 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Tohle se netýká jenom bytů pocházím z Klánovic a tam se teď reálně pohybujou pozemky 10-15k za m2 hromada lidí tam má barák a klidně mají průměrný, až podprůměrný příjem, ale reálná cena nemovitosti, kde bydlí má cenu klidně okolo těch 20mega. Fakt se nechci dožít toho, kdy budeme nutit lidi prodávat domy, kde žijou několik generací, jenom kvůli tomu, že jim cena nemovitosti vzrostla nad cenu obvyklou.Jan.Zavadil píše: ↑27 dub 2021, 13:55 Nevidím důvod k tomu třeba osvobozovat byty, když to přeženu, za 20M v luxusních destinacích center měst. Pokud by bylo nájemní bydlení osvobozeno plošně, spadly by do toho i aktivity, které si daňově bonifikovat nezaslouží. Často i přímo s negativním dopadem do okolí a obce.
Edit: překlepy
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvky (celkem 4):
- mrkafr, Robert.Magni, joe.hl, V__
- mrkafr
- Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
- Příspěvky: 31
- Registrován: 08 dub 2021, 13:50
- Profese: Programátor
- Dal poděkování: 41 poděkování
- Dostal poděkování: 45 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Pořád se mi to zdá dost špatně položené. Člověk, který má dostatek peněz si bydlení koupí, protože je to o dost výhodnější. I průměrně bohatý člověk si vezme raději hypotéku na 50 let a bude bydlet ve svém než aby platil celý život nájem. Nikdo by si konstantně nepronajmul velký a drahý byt, nedává to finanční smysl. Pokud chcete zdanit AirBnB tak by se dalo uvažovat o nějaké úlevě na délku nájmu (pokud je byt pronajat na déle než rok, tak platí nižší daň, což ale zase zvyšuje byrokracii s tím spojenou) a nebo prostě zvýšenou daň jen a pouze na prázdné byty, jak jste navrhoval.Jan.Zavadil píše: ↑27 dub 2021, 13:55 Formát nastavení slevy nebo osvobození může být a měl by být předmětem diskuze. Osobně jsem za, aby tam bylo vždy právě zmíněné osobní bydlení a veřejný prospěch. U veřejného prospěchu by se samozřejmě dala vnořit i možnost slevit nebo osvobodit nájemní byty - za jistých okolností. Nevidím důvod k tomu třeba osvobozovat byty, když to přeženu, za 20M v luxusních destinacích center měst. Pokud by bylo nájemní bydlení osvobozeno plošně, spadly by do toho i aktivity, které si daňově bonifikovat nezaslouží. Často i přímo s negativním dopadem do okolí a obce.
Edit: překlepy
Navíc je možné, že byl dům zděděn rodinou, která nemá tak vysoké příjmy. Pár takových znám a v případě zvýšení daně by museli dům prodat. Celkově je tahle daň na bydlení hodně špatně poskládaná a z toho jak to popisujete na ní nejvíc doplatí chudší občané a zbytečně se zvýší byrokracie.
- Robert.Magni
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 4745
- Registrován: 18 led 2013, 17:08
- Profese: dělník
- Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
- Dal poděkování: 17929 poděkování
- Dostal poděkování: 3694 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Nájem pochopitelně má smysl,ta výhodnost tzv. ,,vlastního,, je hodně sporná 
- Jan.Zavadil
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 650
- Registrován: 04 lis 2017, 17:54
- Profese: Product Manager
- Bydliště: Praha 10
- Dal poděkování: 3940 poděkování
- Dostal poděkování: 1368 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Již dnes máš v zákoně tuším devět rozdílných sazeb daně z nemovitých věcí (na m2) dle účelu a typu stavby, například rekreační bydlení versus bytový dům, kde se liší myslím trojnásobně. Nejde o nic nového. A není to ani nic specifického pro Česko, i v zahraničí jsou podobné klasifikace využívané.Nikezeus píše: ↑27 dub 2021, 14:05 ...
A jak to budes prokazovat? Lidi maji casto trvale bydliste jinde nez jsou hlaseni.
A dalsi komplikace po poplatnika:
Lidi se v prubehu roku stehuji, obcas i umrou
Najemnik s tim prasti v rijnu, takze za listopad a prosinec, bude dotycny platit plnou palku
Proste dalsi kolonky do formularu, at uz papirovych nebo elektronickych....
Navic se to snadno da obejit, pokud budou mit vice neobsazenych nemovitosti k bydleni, tak se partneri prihlasi kazdy zvlast, v pripade potreby rozhodi na dalsi byty i prarodice, a pokud budou mit deti, tak je rozhodi na dalsi kvartyry, jak jen to bude mozne.
Ale obsadime alespon prvni pricku v single domacnostech.
Jak bych to řešil? Myslím, že institut trvalého bydliště společně s institutem katastru nemovitostí dává jisté možnosti. To je třeba pro nás výzva, jak by se to dalo elektronizovat a nikoliv to zesložitit (to se domnívám již snad ani nejde), ale zjednodušit to třeba z devíti na tři kategorie.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvek:
- Robert.Magni
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
- Jan.Zavadil
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 650
- Registrován: 04 lis 2017, 17:54
- Profese: Product Manager
- Bydliště: Praha 10
- Dal poděkování: 3940 poděkování
- Dostal poděkování: 1368 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Ale vždyť o tom mluvím. Pokud bude daň na (jednu) nemovitost sloužící k osobnímu bydlení blízká nule - jako je nyní - tak se samozřejmě chudých lidí nedotkne. Dotkne se bohatých lidí, jako jsem já, kteří mají nebo v brzké době budou mít třeba tři nemovitosti.mrkafr píše: ↑27 dub 2021, 14:11Pořád se mi to zdá dost špatně položené. Člověk, který má dostatek peněz si bydlení koupí, protože je to o dost výhodnější. I průměrně bohatý člověk si vezme raději hypotéku na 50 let a bude bydlet ve svém než aby platil celý život nájem. Nikdo by si konstantně nepronajmul velký a drahý byt, nedává to finanční smysl. Pokud chcete zdanit AirBnB tak by se dalo uvažovat o nějaké úlevě na délku nájmu (pokud je byt pronajat na déle než rok, tak platí nižší daň, což ale zase zvyšuje byrokracii s tím spojenou) a nebo prostě zvýšenou daň jen a pouze na prázdné byty, jak jste navrhoval.Jan.Zavadil píše: ↑27 dub 2021, 13:55 Formát nastavení slevy nebo osvobození může být a měl by být předmětem diskuze. Osobně jsem za, aby tam bylo vždy právě zmíněné osobní bydlení a veřejný prospěch. U veřejného prospěchu by se samozřejmě dala vnořit i možnost slevit nebo osvobodit nájemní byty - za jistých okolností. Nevidím důvod k tomu třeba osvobozovat byty, když to přeženu, za 20M v luxusních destinacích center měst. Pokud by bylo nájemní bydlení osvobozeno plošně, spadly by do toho i aktivity, které si daňově bonifikovat nezaslouží. Často i přímo s negativním dopadem do okolí a obce.
Edit: překlepy
Navíc je možné, že byl dům zděděn rodinou, která nemá tak vysoké příjmy. Pár takových znám a v případě zvýšení daně by museli dům prodat. Celkově je tahle daň na bydlení hodně špatně poskládaná a z toho jak to popisujete na ní nejvíc doplatí chudší občané a zbytečně se zvýší byrokracie.
Sorry za OT, který už do ZNP spadá jen okrajově. Možná bychom měli diskuzi k dani z nemovitostí umístit někam jinam.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvek:
- Robert.Magni
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
- Robert.Magni
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 4745
- Registrován: 18 led 2013, 17:08
- Profese: dělník
- Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
- Dal poděkování: 17929 poděkování
- Dostal poděkování: 3694 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Na trvalý pobyt zapomen,už dávno tahle věc nefunguje
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvky (celkem 2):
- Nikezeus, V__