Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Nikezeus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 591
Registrován: 23 bře 2017, 10:12
Profese: Logistika
Dal poděkování: 119 poděkování
Dostal poděkování: 504 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Nikezeus »

Mikulas.Ferjencik píše: 24 dub 2021, 11:33 Volají na základě tabulky s výší daně z nemovitosti 1 %
Jestli je to z trzni hodnoty nemovitosti,je to napr. v Praze bratru 30-50 litriku vydaju navic kazdy rok za dnes jiz i mensi kvartyr, to v teto situaci cloveka trochu rozhodi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Nikezeus za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
mrkafr
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 31
Registrován: 08 dub 2021, 13:50
Profese: Programátor
Dal poděkování: 41 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od mrkafr »

Jan.Zavadil píše: 27 dub 2021, 13:33 Co třeba mě osobně chybí u tématiky daně z nemovitostí, která byla "namočená" do tématiky ZNP, je aktivní zmiňovaní možnosti ošetření lidí, kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení, případně u nemovitostí s nějakou veřejnou prospěšnostní funkcí, kde může být daň zásadně snížená, třeba i blízká nule, jako nyní.
Jen jedna rýpavá.
Nepřevedete v tom případě jen daň na nájemce ve formě zvýšení nájmu? Tudíž "bohatší" nezaplatí ani korunu na víc a všechny výdaje se jen promítnou do zvýšení nájmu pro "chudšího". S tím jaké jsou nájmy v dnešní době je to podle mě krok špatným směrem. Pokud to bude jen pro byty, které opravdu leží ladem, tak souhlasím, ale formulace " kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení" tomu moc nenapovídá. Když tak mě opravte.
Tito uživatelé poděkovali autorovi mrkafr za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Jan.Zavadil
Člen KS Praha
Příspěvky: 650
Registrován: 04 lis 2017, 17:54
Profese: Product Manager
Bydliště: Praha 10
Dal poděkování: 3940 poděkování
Dostal poděkování: 1368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jan.Zavadil »

mrkafr píše: 27 dub 2021, 13:48
Jan.Zavadil píše: 27 dub 2021, 13:33 Co třeba mě osobně chybí u tématiky daně z nemovitostí, která byla "namočená" do tématiky ZNP, je aktivní zmiňovaní možnosti ošetření lidí, kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení, případně u nemovitostí s nějakou veřejnou prospěšnostní funkcí, kde může být daň zásadně snížená, třeba i blízká nule, jako nyní.
Jen jedna rýpavá.
Nepřevedete v tom případě jen daň na nájemce ve formě zvýšení nájmu? Tudíž "bohatší" nezaplatí ani korunu na víc a všechny výdaje se jen promítnou do zvýšení nájmu pro "chudšího". S tím jaké jsou nájmy v dnešní době je to podle mě krok špatným směrem. Pokud to bude jen pro byty, které opravdu leží ladem, tak souhlasím, ale formulace " kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení" tomu moc nenapovídá. Když tak mě opravte.
Formát nastavení slevy nebo osvobození může být a měl by být předmětem diskuze. Osobně jsem za, aby tam bylo vždy právě zmíněné osobní bydlení a veřejný prospěch. U veřejného prospěchu by se samozřejmě dala vnořit i možnost slevit nebo osvobodit nájemní byty - za jistých okolností. Nevidím důvod k tomu třeba osvobozovat byty, když to přeženu, za 20M v luxusních destinacích center měst. Pokud by bylo nájemní bydlení osvobozeno plošně, spadly by do toho i aktivity, které si daňově bonifikovat nezaslouží. Často i přímo s negativním dopadem do okolí a obce.

Edit: překlepy
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, V__
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
Nikezeus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 591
Registrován: 23 bře 2017, 10:12
Profese: Logistika
Dal poděkování: 119 poděkování
Dostal poděkování: 504 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Nikezeus »

Jan.Zavadil píše: 27 dub 2021, 13:33 Co třeba mě osobně chybí u tématiky daně z nemovitostí, která byla "namočená" do tématiky ZNP, je aktivní zmiňovaní možnosti ošetření lidí, kteří nemovitost používají pro vlastní bydlení, případně u nemovitostí s nějakou veřejnou prospěšnostní funkcí, kde může být daň zásadně snížená, třeba i blízká nule, jako nyní.
Na straně druhé to může částečně ošetřit masivní kšeftování s byty, nebo byty ležící ladem co by "investice", které v našich podmínkách zásadně snižují možnost řešení bytové krize v některých lokalitách. V to počítaje i nějaké omezení služeb typu airbnb.
A jak to budes prokazovat? Lidi maji casto trvale bydliste jinde nez jsou hlaseni.

A dalsi komplikace po poplatnika:
Lidi se v prubehu roku stehuji, obcas i umrou
Najemnik s tim prasti v rijnu, takze za listopad a prosinec, bude dotycny platit plnou palku
Proste dalsi kolonky do formularu, at uz papirovych nebo elektronickych....

Navic se to snadno da obejit, pokud budou mit vice neobsazenych nemovitosti k bydleni, tak se partneri prihlasi kazdy zvlast, v pripade potreby rozhodi na dalsi byty i prarodice, a pokud budou mit deti, tak je rozhodi na dalsi kvartyry, jak jen to bude mozne.
Ale obsadime alespon prvni pricku v single domacnostech.
Naposledy upravil(a) Nikezeus dne 27 dub 2021, 14:11, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Nikezeus za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1680
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 1306 poděkování
Dostal poděkování: 2094 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jan.Prokop »

Jan.Zavadil píše: 27 dub 2021, 13:55 Nevidím důvod k tomu třeba osvobozovat byty, když to přeženu, za 20M v luxusních destinacích center měst. Pokud by bylo nájemní bydlení osvobozeno plošně, spadly by do toho i aktivity, které si daňově bonifikovat nezaslouží. Často i přímo s negativním dopadem do okolí a obce.

Edit: překlepy
Tohle se netýká jenom bytů pocházím z Klánovic a tam se teď reálně pohybujou pozemky 10-15k za m2 hromada lidí tam má barák a klidně mají průměrný, až podprůměrný příjem, ale reálná cena nemovitosti, kde bydlí má cenu klidně okolo těch 20mega. Fakt se nechci dožít toho, kdy budeme nutit lidi prodávat domy, kde žijou několik generací, jenom kvůli tomu, že jim cena nemovitosti vzrostla nad cenu obvyklou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvky (celkem 4):
mrkafr, Robert.Magni, joe.hl, V__
Uživatelský avatar
mrkafr
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 31
Registrován: 08 dub 2021, 13:50
Profese: Programátor
Dal poděkování: 41 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od mrkafr »

Jan.Zavadil píše: 27 dub 2021, 13:55 Formát nastavení slevy nebo osvobození může být a měl by být předmětem diskuze. Osobně jsem za, aby tam bylo vždy právě zmíněné osobní bydlení a veřejný prospěch. U veřejného prospěchu by se samozřejmě dala vnořit i možnost slevit nebo osvobodit nájemní byty - za jistých okolností. Nevidím důvod k tomu třeba osvobozovat byty, když to přeženu, za 20M v luxusních destinacích center měst. Pokud by bylo nájemní bydlení osvobozeno plošně, spadly by do toho i aktivity, které si daňově bonifikovat nezaslouží. Často i přímo s negativním dopadem do okolí a obce.

Edit: překlepy
Pořád se mi to zdá dost špatně položené. Člověk, který má dostatek peněz si bydlení koupí, protože je to o dost výhodnější. I průměrně bohatý člověk si vezme raději hypotéku na 50 let a bude bydlet ve svém než aby platil celý život nájem. Nikdo by si konstantně nepronajmul velký a drahý byt, nedává to finanční smysl. Pokud chcete zdanit AirBnB tak by se dalo uvažovat o nějaké úlevě na délku nájmu (pokud je byt pronajat na déle než rok, tak platí nižší daň, což ale zase zvyšuje byrokracii s tím spojenou) a nebo prostě zvýšenou daň jen a pouze na prázdné byty, jak jste navrhoval.

Navíc je možné, že byl dům zděděn rodinou, která nemá tak vysoké příjmy. Pár takových znám a v případě zvýšení daně by museli dům prodat. Celkově je tahle daň na bydlení hodně špatně poskládaná a z toho jak to popisujete na ní nejvíc doplatí chudší občané a zbytečně se zvýší byrokracie.
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 4745
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 17929 poděkování
Dostal poděkování: 3694 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Robert.Magni »

Nájem pochopitelně má smysl,ta výhodnost tzv. ,,vlastního,, je hodně sporná :D
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko
Uživatelský avatar
Jan.Zavadil
Člen KS Praha
Příspěvky: 650
Registrován: 04 lis 2017, 17:54
Profese: Product Manager
Bydliště: Praha 10
Dal poděkování: 3940 poděkování
Dostal poděkování: 1368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jan.Zavadil »

Nikezeus píše: 27 dub 2021, 14:05 ...
A jak to budes prokazovat? Lidi maji casto trvale bydliste jinde nez jsou hlaseni.

A dalsi komplikace po poplatnika:
Lidi se v prubehu roku stehuji, obcas i umrou
Najemnik s tim prasti v rijnu, takze za listopad a prosinec, bude dotycny platit plnou palku
Proste dalsi kolonky do formularu, at uz papirovych nebo elektronickych....

Navic se to snadno da obejit, pokud budou mit vice neobsazenych nemovitosti k bydleni, tak se partneri prihlasi kazdy zvlast, v pripade potreby rozhodi na dalsi byty i prarodice, a pokud budou mit deti, tak je rozhodi na dalsi kvartyry, jak jen to bude mozne.
Ale obsadime alespon prvni pricku v single domacnostech.
Již dnes máš v zákoně tuším devět rozdílných sazeb daně z nemovitých věcí (na m2) dle účelu a typu stavby, například rekreační bydlení versus bytový dům, kde se liší myslím trojnásobně. Nejde o nic nového. A není to ani nic specifického pro Česko, i v zahraničí jsou podobné klasifikace využívané.

Jak bych to řešil? Myslím, že institut trvalého bydliště společně s institutem katastru nemovitostí dává jisté možnosti. To je třeba pro nás výzva, jak by se to dalo elektronizovat a nikoliv to zesložitit (to se domnívám již snad ani nejde), ale zjednodušit to třeba z devíti na tři kategorie.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvek:
Robert.Magni
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
Uživatelský avatar
Jan.Zavadil
Člen KS Praha
Příspěvky: 650
Registrován: 04 lis 2017, 17:54
Profese: Product Manager
Bydliště: Praha 10
Dal poděkování: 3940 poděkování
Dostal poděkování: 1368 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jan.Zavadil »

mrkafr píše: 27 dub 2021, 14:11
Jan.Zavadil píše: 27 dub 2021, 13:55 Formát nastavení slevy nebo osvobození může být a měl by být předmětem diskuze. Osobně jsem za, aby tam bylo vždy právě zmíněné osobní bydlení a veřejný prospěch. U veřejného prospěchu by se samozřejmě dala vnořit i možnost slevit nebo osvobodit nájemní byty - za jistých okolností. Nevidím důvod k tomu třeba osvobozovat byty, když to přeženu, za 20M v luxusních destinacích center měst. Pokud by bylo nájemní bydlení osvobozeno plošně, spadly by do toho i aktivity, které si daňově bonifikovat nezaslouží. Často i přímo s negativním dopadem do okolí a obce.

Edit: překlepy
Pořád se mi to zdá dost špatně položené. Člověk, který má dostatek peněz si bydlení koupí, protože je to o dost výhodnější. I průměrně bohatý člověk si vezme raději hypotéku na 50 let a bude bydlet ve svém než aby platil celý život nájem. Nikdo by si konstantně nepronajmul velký a drahý byt, nedává to finanční smysl. Pokud chcete zdanit AirBnB tak by se dalo uvažovat o nějaké úlevě na délku nájmu (pokud je byt pronajat na déle než rok, tak platí nižší daň, což ale zase zvyšuje byrokracii s tím spojenou) a nebo prostě zvýšenou daň jen a pouze na prázdné byty, jak jste navrhoval.

Navíc je možné, že byl dům zděděn rodinou, která nemá tak vysoké příjmy. Pár takových znám a v případě zvýšení daně by museli dům prodat. Celkově je tahle daň na bydlení hodně špatně poskládaná a z toho jak to popisujete na ní nejvíc doplatí chudší občané a zbytečně se zvýší byrokracie.
Ale vždyť o tom mluvím. Pokud bude daň na (jednu) nemovitost sloužící k osobnímu bydlení blízká nule - jako je nyní - tak se samozřejmě chudých lidí nedotkne. Dotkne se bohatých lidí, jako jsem já, kteří mají nebo v brzké době budou mít třeba tři nemovitosti. :lol:

Sorry za OT, který už do ZNP spadá jen okrajově. Možná bychom měli diskuzi k dani z nemovitostí umístit někam jinam.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvek:
Robert.Magni
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 4745
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 17929 poděkování
Dostal poděkování: 3694 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Robert.Magni »

Na trvalý pobyt zapomen,už dávno tahle věc nefunguje
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvky (celkem 2):
Nikezeus, V__
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“