Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1246
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 8853 poděkování
Dostal poděkování: 2402 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vit.Jurasek »

JanLicka píše: 1. Každý z občasů starších 18 let dostane podíl na výkonnosti české ekonomiky ve výši 5 000 CZK. Ty může buď zkonzumovat, nebo předat potřebnějším. Částku lze rozdělit až na 5 dílů, nejméně však 1 000 Kč jedné osobě - ať už to bude babička nebo kamarádka s malými dětmi.
Jaký by v tom měl být benefit oproti tomu, kdyby dotyčný přeposlal trvalým příkazem na účet nebo to přinesl v hotovosti?
Uživatelský avatar
Vlastimil.Efraim
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2612
Registrován: 11 říj 2009, 23:08
Profese: sekáč
Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
Dal poděkování: 556 poděkování
Dostal poděkování: 1188 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vlastimil.Efraim »

Vit.Jurasek píše:
JanLicka píše: 1. Každý z občasů starších 18 let dostane podíl na výkonnosti české ekonomiky ve výši 5 000 CZK. Ty může buď zkonzumovat, nebo předat potřebnějším. Částku lze rozdělit až na 5 dílů, nejméně však 1 000 Kč jedné osobě - ať už to bude babička nebo kamarádka s malými dětmi.
Jaký by v tom měl být benefit oproti tomu, kdyby dotyčný přeposlal trvalým příkazem na účet nebo to přinesl v hotovosti?
5000? Tolik nestoji snad ani najem garzonky v OVe, ne? :D

VZP ma slouzit mimo jine k tomu aby se lidi neprali o praci, tudiz aby prijem pokryl tvoje zakladni zivotni uroven. Toto sotva pokryje jidlo a z ceho mam tedy pokryt ostatni potreby (najem, obleceni, pece o deti, doprava, ...)? Bydleni a spol pokud jsem se rozhodl, ze praci prenecham jinym bo VZP ma vykompenzovat nezamestnanost?? :D

Asi mi unika nejakej podstatnej clanek chapani...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vlastimil.Efraim za příspěvek:
Vit.Jurasek
Uživatelský avatar
Jan.Licka
Vedoucí resortního týmu
Příspěvky: 290
Registrován: 28 dub 2017, 14:15
Profese: Projektant logistiky
Bydliště: Benešov
Dal poděkování: 823 poděkování
Dostal poděkování: 738 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jan.Licka »

Vit.Jurasek píše:Jaký by v tom měl být benefit oproti tomu, kdyby dotyčný přeposlal trvalým příkazem na účet nebo to přinesl v hotovosti?
Stát je pro mě koordinátorem činností, které na něj lidi přenesli. Jednou z nich je i péče o potřebné lidi. Technicky v tom rozdíl samozřejmě není, já taky dotuju část rodiny trvalýma platbama :) Rozdíl je řekněme výchovně-psychologický. Co tím chci dosáhnout: říct lidem "hej tohle jsou peníze ze společnýho rozpočtu, každý dostáváte stejný podíl, ale potřebujou je různí lidi v různý čas jinak. Takže buď je přerozdělíme my nebo nám ušetříte práci a sami si řeknete, kdo je potřebuje. Za to, že uspoříte čas úředníka (a jim ponižující fronty na dávky), budete mít nějaký benefit."
(a dlouhodobě se konečně začnete starat o svoje blízký sami a přestanete je zapomínat v LDN, začnete přemýšlet o dětech nejen jako o hračkách ale jako o svojí budoucnosti, a celkově přestante čekat na to, že vás někdo nakrmí koblihou ... třeba, jednou, některý z vás)

Jinak: šlo mi zatím o životaschopnost myšlenky celého konceptu a marketingovou hodnotu - ty čísla jsou "placeholders" pro podrobné výpočty; nemá smysl zatím debatovat jestli je 5 000 hodně nebo ne. Podstatný je pro mě přestat jako první strana lhát, že "sociální pojištění" je pojištění na váš vlastní důchod, když je to průběžné Bismarckovo letadlo založené na tom, že je víc aktuálních plátců než příjemců; a navrhnout nějaký pozitivní krok stranou, protože říkat "tenhle krade, tomu vezmem" zvládne každej ANOnym.

Imho dva prarodiče, který mají dvě výdělečné solidární děti mají 20k na domácnost a v obecním bytě je tohle pro důchodce (aspoň v mém okolí) přijatelný příjem. Stát je patronem té platby a nad toky plateb dohlíží aby nikdo nezůstal zapomenutý.
Dávat druhým vyrůst
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Vlastimil.Efraim píše:
Vit.Jurasek píše:
JanLicka píše: 1. Každý z občasů starších 18 let dostane podíl na výkonnosti české ekonomiky ve výši 5 000 CZK. Ty může buď zkonzumovat, nebo předat potřebnějším. Částku lze rozdělit až na 5 dílů, nejméně však 1 000 Kč jedné osobě - ať už to bude babička nebo kamarádka s malými dětmi.
Jaký by v tom měl být benefit oproti tomu, kdyby dotyčný přeposlal trvalým příkazem na účet nebo to přinesl v hotovosti?
5000? Tolik nestoji snad ani najem garzonky v OVe, ne? :D

VZP ma slouzit mimo jine k tomu aby se lidi neprali o praci, tudiz aby prijem pokryl tvoje zakladni zivotni uroven. Toto sotva pokryje jidlo a z ceho mam tedy pokryt ostatni potreby (najem, obleceni, pece o deti, doprava, ...)? Bydleni a spol pokud jsem se rozhodl, ze praci prenecham jinym bo VZP ma vykompenzovat nezamestnanost?? :D

Asi mi unika nejakej podstatnej clanek chapani...
líbí se mi formulace "pokud jsem se rozhodl, ze praci prenecham jinym". Ta neustálá rvačka o "zaměstnání" v době kdy už jsou lidi dost chytrý na to, aby si na tu práci vyrobili roboty totiž vlastně svědčí o tom, že na něco jsou (jako celek) furt blbý. Nevím jestli je lepší přirovnání k vařené žábě, nebo tomu skokanovi z mrakodrapu, co si v každym patře říká: zatím je to dobrý.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Lenka.Wagnerova
Uživatelský avatar
Vlastimil.Efraim
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2612
Registrován: 11 říj 2009, 23:08
Profese: sekáč
Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
Dal poděkování: 556 poděkování
Dostal poděkování: 1188 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vlastimil.Efraim »

zatim je to dobry... zatim (o) vzp neni treba (diskutovat). ;)
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 12122
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 31215 poděkování
Dostal poděkování: 15933 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

David Graeber on basic income https://youtu.be/BEb4Bda_06c

jednatel Republikového výboru a zástupce za Ústecký kraj, zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 778 044 243, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)

Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Příspěvky: 2087
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 3902 poděkování
Dostal poděkování: 3768 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

Pro začátek klidně můžeme začít s vytvořením fondu NZP, kam by šly dividendy ČEZu, Budvaru, Lesů ČR ... - jednou/dvakrát ročně by se rozdělili mezi občany (buď mezi všechny nebo nad 18).

A to bych dal i do volebního programu - toto je čistá, transparentní a pochopitelná podoba NZP (i kdyby to ročně hodilo jen kolem 10.000,-Kč)

Jinak tato úprava by revolučně změnila nazírání na tyto firmy, jejich kontrolu - lidé by se fakt zajímaly, zda nejsou tunelovány a zároveň by to mnohé přivedlo prostudovat si, co je ten NZP zač (i zde mezi Piráty jsou osoby zaměřené proti NZP, aniž by si k tomu něco více nastudovali)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Fortik za příspěvky (celkem 8):
Dalibor.Zahora, HxPOZ, Ales.Jakl, Vit.Jurasek, Michael.Polak, lubos.lisner, Janka.Michailidu, Dominika.Michailidu
HxPOZ
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7
Registrován: 11 kvě 2017, 19:33
Profese: a jiné
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 14 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od HxPOZ »

Vaclav.Fortik píše:Pro začátek klidně můžeme začít s vytvořením fondu NZP, kam by šly dividendy ČEZu, Budvaru, Lesů ČR ... - jednou/dvakrát ročně by se rozdělili mezi občany (buď mezi všechny nebo nad 18).

A to bych dal i do volebního programu - toto je čistá, transparentní a pochopitelná podoba NZP (i kdyby to ročně hodilo jen kolem 10.000,-Kč)

Jinak tato úprava by revolučně změnila nazírání na tyto firmy, jejich kontrolu - lidé by se fakt zajímaly, zda nejsou tunelovány a zároveň by to mnohé přivedlo prostudovat si, co je ten NZP zač (i zde mezi Piráty jsou osoby zaměřené proti NZP, aniž by si k tomu něco více nastudovali)
by se skoro hodilo mít těch polostátních podniků víc. No, ale prodalo se rozkradlo, tak nic no. (za mě klidně pro všechny nad 60, nebo pod 18 , furt to ale je nepdomíněný, na rozdíl od toho paskvilu ZP pro zastupitele :) , to byl úlet nazvat tunel základním příjmem teda.)
stínový rebel sadský
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Iran tried its own basic income scheme — and people didn't give up working
http://www.businessinsider.com/iran-bas ... lts-2017-5
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvek:
Vit.Jurasek

You'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 12122
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 31215 poděkování
Dostal poděkování: 15933 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Garantovaný příjem? Katastrofa v Británii, šance v Itálii, míní OECD
http://ekonomika.idnes.cz/zaruceny-gara ... nomika_fih
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Michael.Polak

jednatel Republikového výboru a zástupce za Ústecký kraj, zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 778 044 243, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)

Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“