Stránka 251 z 307
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 10 úno 2017, 16:50
od Martin.Shanil
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 19 úno 2017, 09:37
od Janka.Michailidu
Elon Musk says Universal Basic Income is “going to be necessary.”
https://youtu.be/e6HPdNBicM8
the harder challenge, much harder challenge is: how do people then have meaning? like.. a lot of people derive their meaning from employment.
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 19 úno 2017, 16:49
od Návštěvník
Daleko horší, než být nezaměstnaný, je pro člověka dělat neužitečnou nebo nesmyslnou práci. Nebo dokonce práci, která odporuje jeho etickým přesvědčením. A takové "práce " ve snaze vytvářet pracovní příležitosti za každou cenu, rapidně přibývá. Paradox je, že zároveň přibývá i vysoce smysluplné práce, kterou však nemá, kdo dělat, protože je nedostatečně odměňovaná. To je skutečný problém a na ten - mnohem lépe než garantovaný příjem - funguje postupné zkracování pracovní doby. Dneska většina lidí tráví v práci 5/7 aktivního života, to je nesmyslně a zbytečně moc. Proč by to nemohly být nejprve 4/7, potom 3/7 a jednou možná i méně?
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 19 úno 2017, 19:15
od Maria.Vasickova
Návštěvník píše:Daleko horší, než být nezaměstnaný, je pro člověka dělat neužitečnou nebo nesmyslnou práci. Nebo dokonce práci, která odporuje jeho etickým přesvědčením. A takové "práce " ve snaze vytvářet pracovní příležitosti za každou cenu, rapidně přibývá. Paradox je, že zároveň přibývá i vysoce smysluplné práce, kterou však nemá, kdo dělat, protože je nedostatečně odměňovaná. To je skutečný problém a na ten - mnohem lépe než garantovaný příjem - funguje postupné zkracování pracovní doby. Dneska většina lidí tráví v práci 5/7 aktivního života, to je nesmyslně a zbytečně moc. Proč by to nemohly být nejprve 4/7, potom 3/7 a jednou možná i méně?
Pracovní doba se za posledních 200 let prý zkracuje každých 50 let. Nepodmíněný příjem by mohl fungovat i jako způsob, který ukáže, kolik skutečně je třeba času na výkon nějaké smysluplné práce. Ten, kdo by do práce chodil, by si mohl nastavovat svůj pracovní čas, pokud to podmínky a charakter práce dovoluje, dle své potřeby. Snižování pracovní doby se nijak s NZP nevylučuje, řekla bych naopak, dává větší prostor pro jeho využití.
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 19 úno 2017, 20:30
od Návštěvník
Myslel jsem to tak, že zkracování pracovní doby je přirozenější, jednodušší a daleko lépe prosaditelný způsob, jak řešit tento problém.
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 19 úno 2017, 21:47
od Martin.Shanil
Návštěvník píše:Myslel jsem to tak, že zkracování pracovní doby je přirozenější, jednodušší a daleko lépe prosaditelný způsob, jak řešit tento problém.
ale tím problémem není jen to jak rozdělit práci, ale spíš to, jak rozdělit zisky čím dál méně na lidské práci závislé. jak dostat peníze k lidem.
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 20 úno 2017, 08:17
od Návštěvník
Ale tak to fungovat nebude. Kapitalistovi zustane spousta moznosti, jak naklady presunout na jine, v prvni rade na sve vlastni zamestnance. Protoze pujde o velke prachy, udela vsechno, aby je nedanil v tuzemsku. Anebo proste odejde tam, kde nebude muset polovinu zisku odevzdat statu. A ja bych se mu ani nedivil, protoze v opacnem pripade by nad svym podnikanim zlomil hul. Co totez zkusit treba nejak takhle: zvysit dan ze zisku dejme tomu na 30 procent a zaroven umoznit odpocet odvodu na socialni a zdravotni pojisteni od vysledne dane; takove opatreni by dokazalo zazraky (i v tom smyslu, o kterem pisete) a je realizovatelne prakticky okamzite.
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 26 úno 2017, 15:42
od Lukas
Jenže i ten kapitalista není idiot a začíná chápat to, že roboti, software či stále chytřejší stroje si jeho výrobky zkrátka nekoupí. Kupují si je jenom lidé a ti teď začínají být odsouvání na vedlejší kolej. Takže přestávají tolik utrácet, protože ve všech státech je podpora nezaměstnaným menší než příjem a poté padají na životní minimum a v některých státech z něj ani nejde vyžít.
Ostatně, je to, mimo jiné, i Sillicon Valley, kde se začíná o základním příjmu mluvit, protože prostě tam vidí, že to asi nijak nepůjde, že počet prací převzatých roboty, softwarem či stroji BUDE značně vyšší než kolik jich ty technologie zvládnou vytvořit.
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 21 bře 2017, 13:26
od Dalibor.Zahora
Ve svém příspěvku pro Světové ekonomické fórum v Davosu nabízí Scott Santens velmi zajímavé argumenty, které vyvracejí, že náklady na základní příjem jsou mimo reálné možnosti a že základní příjem odradí lidi od práce. - See more at:
http://blisty.cz/art/86134.html#sthash. ... NPcsf.dpuf
Re: Všeobecný základní přijem
Napsal: 25 bře 2017, 12:20
od Vlastimil.Efraim