Všeobecný základní přijem
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
-
Vaclav.Fortik
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 2087
- Registrován: 02 črc 2009, 22:39
- Profese: manager
- Dal poděkování: 3902 poděkování
- Dostal poděkování: 3768 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
OK, základ je hotov, nicméně pokud by se ještě 1-2 příznivci přidali, budu rád.
Jak si na tom Aleši s cestami do Prahy? Část agendy budeme řešit přes mumble, maily, FB ..., ale osobní setkání je osobní setkání.
Možná dodám, že kdyby se uvolil Petr Vileta, že bude tím kritikem v týmu, byli byste dva z jedné oblasti a buď jezdili spolu nebo i byli schopni něco agendy udělat ...
Jak si na tom Aleši s cestami do Prahy? Část agendy budeme řešit přes mumble, maily, FB ..., ale osobní setkání je osobní setkání.
Možná dodám, že kdyby se uvolil Petr Vileta, že bude tím kritikem v týmu, byli byste dva z jedné oblasti a buď jezdili spolu nebo i byli schopni něco agendy udělat ...
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Fortik za příspěvek:
- Ales.Jakl
- Ales.Jakl
- Místní předsednictvo
- Příspěvky: 1898
- Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
- Profese: řidič kamionu
- Bydliště: Tachov
- Dal poděkování: 2490 poděkování
- Dostal poděkování: 2620 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
Do Prahy jezdím teď často, zejména kvůli schůzkám k zemědělství - nejbližší možnost 27.9. 2016. Maily sleduju každý den, telefon (neomezeně do O2) mumble spíše ne (omezená data, mikrofon, kamera). FB ne, Twitter ano. Preferuju osobní jednání naživo.
Pokud se uvolí Petr Vileta nebo Lukáš Bartoň, tak tam budeme mít kritiky jako hrom....
, skoro bych preferoval, aby se zakousli spíš do našich politických oponentů v nově zvoleném plzeňském krajském zastupitelstvu...
Pokud se uvolí Petr Vileta nebo Lukáš Bartoň, tak tam budeme mít kritiky jako hrom....
D.Taxis Tramway
Strakovka a veverka
..a nic na tom nemění ani to zúžení.
-
Homo Pyratus
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 2394
- Registrován: 09 led 2013, 12:19
- Profese: Pyratství
- Dal poděkování: 3022 poděkování
- Dostal poděkování: 1005 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
uz 6let se to tu resi, ale predseda a mam dojem ze tech lidi je vic dokazou o tom jen diskutovat, ale uz se boji to prosadit. pritom staci par vet aby kazdy pochopil ze je to nevyhnutelne.-)))
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
dobře to vyřešili němci. založili si novou stranu s jediným jasným záměrem prosadit ZP.Homo Pyratus píše:uz 6let se to tu resi, ale predseda a mam dojem ze tech lidi je vic dokazou o tom jen diskutovat, ale uz se boji to prosadit. pritom staci par vet aby kazdy pochopil ze je to nevyhnutelne.-)))
-
Homo Pyratus
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 2394
- Registrován: 09 led 2013, 12:19
- Profese: Pyratství
- Dal poděkování: 3022 poděkování
- Dostal poděkování: 1005 poděkování
Re: Všeobecný základní přijem
jj valka je na zacatku.-) jen skoda ze cesti pirati maji tolik plevele, asi to budu muset vytrhat.-)))
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Peter Staněk v rozhovoru o čtvrté průmyslové revoluci.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/ro ... eho-455938
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
- Homo Pyratus
- Michael.Polak
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 3931
- Registrován: 21 dub 2009, 17:19
- Profese: programátor, poskytovatel Internetu
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 2772 poděkování
- Dostal poděkování: 6461 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
A jak se jmenují - Die Ganz Links?Martin.Shanil píše:dobře to vyřešili němci. založili si novou stranu s jediným jasným záměrem prosadit ZP.Homo Pyratus píše:uz 6let se to tu resi, ale predseda a mam dojem ze tech lidi je vic dokazou o tom jen diskutovat, ale uz se boji to prosadit. pritom staci par vet aby kazdy pochopil ze je to nevyhnutelne.-)))bejt němec, tak vím koho volit.
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
http://www.buendnis-grundeinkommen.de/Michael.xChaos.Polak píše:A jak se jmenují - Die Ganz Links?Martin.Shanil píše:dobře to vyřešili němci. založili si novou stranu s jediným jasným záměrem prosadit ZP.Homo Pyratus píše:uz 6let se to tu resi, ale predseda a mam dojem ze tech lidi je vic dokazou o tom jen diskutovat, ale uz se boji to prosadit. pritom staci par vet aby kazdy pochopil ze je to nevyhnutelne.-)))bejt němec, tak vím koho volit.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
- Homo Pyratus
- Martin.Shanil
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 7036
- Registrován: 07 dub 2012, 21:03
- Profese: eshop + prodejna
- Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
- Dal poděkování: 9169 poděkování
- Dostal poděkování: 9464 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
- Michael.Polak
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 3931
- Registrován: 21 dub 2009, 17:19
- Profese: programátor, poskytovatel Internetu
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 2772 poděkování
- Dostal poděkování: 6461 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Všeobecný základní přijem
Mno, toto je základem ideje korporativismu, tedy v podstatě fašismu. U nás je ukázkovým příkladem tohohle myšlení Andrej Babiš, s jeho "státem jako rodinnou firmou", který dnes právě převedl většinu krajů do svého holdingu...Martin.Shanil píše:Soukromá sféra by bez státu neexistovala, stejně jako by neexistoval stát bez soukromého podnikání. Jejich rozdělení je falešné.
Tak to teda nevím. Nikdo by neměl automaticky získat poukázky na mojí, nebo něčí jinou práci! Myšlenka vyplácení "dividendy z práce" mi přijde od začátku pochybná, zcestná a taková v podstatě úřednická.. je to myšlení příslušníka politické třídy.Martin.Shanil píše:Pokud se zbavíme tohoto paradigmatu, můžeme začít uvažovat o hodnotě jako o produktu kolektivní práce. Nepodmíněný základní příjem se pak může stát dividendou z této práce.“
Pokládám za etické, aby ZP byl "dividendou z kapitálu", ano. Nikoliv skrze nějakého jeho "zespolečenštění", tedy znárodnění, zestnátnění, whatever - ale přeci jen dividendou. A z kapitálu. ZP je poukázkou na podíl z výběru mýtného, které zpoplatňuje negativní externality (hluk, emise), dividendou ze spotřebních daní (na pohonné hmoty a na různé škodliviny, apod.). V podstatě jsem srozuměný ze ZP, který funguje tak, že spotřební daň kterou zaplatí alkoholik či těžký kuřák přispěje do fondu, ze kterého zaplatí nájemné a potraviny třeba matka samoživitelka.
Uvažovat o ZP jako o "dividendě z práce" je šílené zpátečnictví, je to koncept, který pořád sází na zdanění lidské práce. To je ale cesta k tomu, že se o pracovní místa budou ucházet přistěhovalci, kteří se stanou de-facto "státními otroky", jaké znala např. Athénská demokracie!
ZP musí být založen na nelikvidačním, konsensuálním a trvale udržitelném zdanění kapitálu - zejména finančního, spekulativního, apod. Lze ho financovat např. i daní z nemovitostí, apod. Naopak ZP nesmí být bičem, který nutí jednoho člověka pracovat pro druhého - toto se musí dít na základě dobrovolné dohody. Cílem směny na skutečně _volnéím_ trhu je v podstatě ujistit se, že práce je vykonávána dobrovolně, že nejde o otrockou práci. Samozřejmě, že pokud počet lidí, kteří se svou "kůží na trh" jdou dobrovolně, klesne pod kritickou úroveň, tak ovšem klesne i hodnota ZP - to je ale riziko, které musíme podstoupit, pokud chceme zůstat svobodnou společnost a nevracet se o stovky, možná až tisíce let zpět.
Politici co mají nápady tohohle typu v podstatě pořád chtějí vybírat daně z toho, že "svoje otroky" zapůjčují nějakému podnikateli, aby pro něj pracoval: nicméně, podnikatele je třeba zdaňovat dle výše zisku (protože zisk je to, co vzniká právě jen díky konsensu všech složek společnosti - bez tohoto konsensu by nejspíš zisk vybrala nějaká mafie, vybírající výpalné za ochranu), ne podle toho, kolik lidí zaměstnávají. Snaha vybírat dnešní "poplatek za zapůjčení státního otroka" je přesně to, co vede ve vyspělých zemích k rušení pracovních míst a jejich odlivu do ciziny a nekonkurenceschopnosti ekonomiky.
Přeloženo do češtiny - to co říká, je přesně to, co ZP vyčítají jeho (převážně pravicoví) kritici: tedy, že by nutil jedny lidi, aby pracovali pro ty, kteří nepracují.
Fakt mi nezbyde, než se přihlásit do té Fořtíkovy soutěže o zdůvodnění a návrh provedení ZP... protože se mi prostě nechce komukoliv vyplácet "dividendu z mé práce". Stručně řečeno - ti, kteří doopravdy nepracují a jsou privilegovaní, musí být více solidární s těmi, kdo nepracují a nejsou privilegovaní. Ale ruce pryč od těch, kteří doopravdy pracují! Pokud dělají něco, co je fakt potřeba, musíme jim naopak přidat - a ne "vyplácet dividendu" z jejich práce.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
- Vaclav.Fortik
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista