Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Příspěvky: 2087
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 3902 poděkování
Dostal poděkování: 3768 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

OK, základ je hotov, nicméně pokud by se ještě 1-2 příznivci přidali, budu rád.
Jak si na tom Aleši s cestami do Prahy? Část agendy budeme řešit přes mumble, maily, FB ..., ale osobní setkání je osobní setkání.

Možná dodám, že kdyby se uvolil Petr Vileta, že bude tím kritikem v týmu, byli byste dva z jedné oblasti a buď jezdili spolu nebo i byli schopni něco agendy udělat ...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Fortik za příspěvek:
Ales.Jakl
Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1898
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: řidič kamionu
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 2490 poděkování
Dostal poděkování: 2620 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ales.Jakl »

Do Prahy jezdím teď často, zejména kvůli schůzkám k zemědělství - nejbližší možnost 27.9. 2016. Maily sleduju každý den, telefon (neomezeně do O2) mumble spíše ne (omezená data, mikrofon, kamera). FB ne, Twitter ano. Preferuju osobní jednání naživo.

Pokud se uvolí Petr Vileta nebo Lukáš Bartoň, tak tam budeme mít kritiky jako hrom.... :) , skoro bych preferoval, aby se zakousli spíš do našich politických oponentů v nově zvoleném plzeňském krajském zastupitelstvu...

D.Taxis Tramway

Strakovka a veverka

..a nic na tom nemění ani to zúžení.

Homo Pyratus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2394
Registrován: 09 led 2013, 12:19
Profese: Pyratství
Dal poděkování: 3022 poděkování
Dostal poděkování: 1005 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Homo Pyratus »

uz 6let se to tu resi, ale predseda a mam dojem ze tech lidi je vic dokazou o tom jen diskutovat, ale uz se boji to prosadit. pritom staci par vet aby kazdy pochopil ze je to nevyhnutelne.-)))
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Homo Pyratus píše:uz 6let se to tu resi, ale predseda a mam dojem ze tech lidi je vic dokazou o tom jen diskutovat, ale uz se boji to prosadit. pritom staci par vet aby kazdy pochopil ze je to nevyhnutelne.-)))
dobře to vyřešili němci. založili si novou stranu s jediným jasným záměrem prosadit ZP. ;) bejt němec, tak vím koho volit.
Homo Pyratus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2394
Registrován: 09 led 2013, 12:19
Profese: Pyratství
Dal poděkování: 3022 poděkování
Dostal poděkování: 1005 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Homo Pyratus »

jj valka je na zacatku.-) jen skoda ze cesti pirati maji tolik plevele, asi to budu muset vytrhat.-)))
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Peter Staněk v rozhovoru o čtvrté průmyslové revoluci.
Právě proto, i ve vazbě na otázku tzv. nepodmíněného příjmu, je poměrně zřejmé, že obnovené diskuse o nepodmíněném příjmu reagují v předstihu na skutečnost, co s těmi lidmi, kteří nebudou zapotřebí. Ale tato společnost je založena na masové spotřebě. Pokud ti lidé nebudou potřební, nebudou mít příjem a společnost nebude mít masovou spotřebu, tak nastane spirála sestupné potřeby práce, kde další fáze spirály ještě zmenší celkovou spotřebu práce ve společnosti. Právě proto se na to snaží reagovat někteří autoři rozvíjením tezí nepodmíněného příjmu, kdy každý dostane nějaký obolus a na základě toho se musí přizpůsobit a z toho žít.

Druhá alternativa u některých autorů je přejít na podstatné rozšíření „part time“, který by doplňoval ten nepodmíněný příjem. To znamená, že by člověk pracoval třeba tři dny v týdnu po dvou až čtyřech hodinách, tím by si doplnil nepodmíněný příjem, ale zároveň by v něm zůstal určitý pocit užitečnosti, smysluplnosti pro společnost. Neboť pokud těm lidem dáme peníze – a na to by bylo možné úplně klidně využít dokonce jen části toků, které jsou v šedé a černé ekonomice –, tak fundamentální otázkou se stane otázka, co je náplní a smyslem života. Protože když dostanete pět set, šest set eur a fungujete bez potřeby práce, tak to může být na nějakou dobu zajímavé. Ale ta smysluplnost života se může stát fundamentální otázkou do budoucnosti.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/ro ... eho-455938
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Homo Pyratus
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michael.Polak »

Martin.Shanil píše:
Homo Pyratus píše:uz 6let se to tu resi, ale predseda a mam dojem ze tech lidi je vic dokazou o tom jen diskutovat, ale uz se boji to prosadit. pritom staci par vet aby kazdy pochopil ze je to nevyhnutelne.-)))
dobře to vyřešili němci. založili si novou stranu s jediným jasným záměrem prosadit ZP. ;) bejt němec, tak vím koho volit.
A jak se jmenují - Die Ganz Links? :-)
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Michael.xChaos.Polak píše:
Martin.Shanil píše:
Homo Pyratus píše:uz 6let se to tu resi, ale predseda a mam dojem ze tech lidi je vic dokazou o tom jen diskutovat, ale uz se boji to prosadit. pritom staci par vet aby kazdy pochopil ze je to nevyhnutelne.-)))
dobře to vyřešili němci. založili si novou stranu s jediným jasným záměrem prosadit ZP. ;) bejt němec, tak vím koho volit.
A jak se jmenují - Die Ganz Links? :-)
http://www.buendnis-grundeinkommen.de/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Homo Pyratus
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Martin.Shanil »

Nejistá budoucnost sociálního státu
Levice se v novém století potřebuje etablovat skrze konkrétní politický projekt, který zahrnuje všechny bez rozdílu a zároveň reaguje na poslední proměny kapitalismu. Nepodmíněný základní příjem se – navzdory některým kritikám – podle mnohých může stát tímto spojovacím článkem.

Podle Janise Varufakise je však třeba zvítězit v boji o interpretaci nových vztahů mezi prací, státem a kapitálem. Je třeba změnit paradigma minulého století, ve kterém uvízly i evropské sociální demokracie – paradigma, ve kterém je hodnota soukromá a stát si její část přisvojuje pro sociální účely: „Rozdělejte si svůj iPhone,“ říká Varufakis, „žádná z jeho částí by nevznikla, nebýt státního grantu. Soukromá sféra by bez státu neexistovala, stejně jako by neexistoval stát bez soukromého podnikání. Jejich rozdělení je falešné. Pokud se zbavíme tohoto paradigmatu, můžeme začít uvažovat o hodnotě jako o produktu kolektivní práce. Nepodmíněný základní příjem se pak může stát dividendou z této práce.“

Změna tohoto paradigmatu je dost možná podmínkou pro to, aby se nová levice mohla stát strůjcem svébytného demokratického projektu pro 21. století. Staré paradigma totiž nemůže úspěšně konfrontovat dynamický vývoj v oblastech klíčových pro levici minulého století, způsobený automatizací práce a digitalizací služeb.
http://denikreferendum.cz/clanek/23831- ... etesnictvi
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michael.Polak »

Martin.Shanil píše:Soukromá sféra by bez státu neexistovala, stejně jako by neexistoval stát bez soukromého podnikání. Jejich rozdělení je falešné.
Mno, toto je základem ideje korporativismu, tedy v podstatě fašismu. U nás je ukázkovým příkladem tohohle myšlení Andrej Babiš, s jeho "státem jako rodinnou firmou", který dnes právě převedl většinu krajů do svého holdingu...
Martin.Shanil píše:Pokud se zbavíme tohoto paradigmatu, můžeme začít uvažovat o hodnotě jako o produktu kolektivní práce. Nepodmíněný základní příjem se pak může stát dividendou z této práce.“
Tak to teda nevím. Nikdo by neměl automaticky získat poukázky na mojí, nebo něčí jinou práci! Myšlenka vyplácení "dividendy z práce" mi přijde od začátku pochybná, zcestná a taková v podstatě úřednická.. je to myšlení příslušníka politické třídy.

Pokládám za etické, aby ZP byl "dividendou z kapitálu", ano. Nikoliv skrze nějakého jeho "zespolečenštění", tedy znárodnění, zestnátnění, whatever - ale přeci jen dividendou. A z kapitálu. ZP je poukázkou na podíl z výběru mýtného, které zpoplatňuje negativní externality (hluk, emise), dividendou ze spotřebních daní (na pohonné hmoty a na různé škodliviny, apod.). V podstatě jsem srozuměný ze ZP, který funguje tak, že spotřební daň kterou zaplatí alkoholik či těžký kuřák přispěje do fondu, ze kterého zaplatí nájemné a potraviny třeba matka samoživitelka.

Uvažovat o ZP jako o "dividendě z práce" je šílené zpátečnictví, je to koncept, který pořád sází na zdanění lidské práce. To je ale cesta k tomu, že se o pracovní místa budou ucházet přistěhovalci, kteří se stanou de-facto "státními otroky", jaké znala např. Athénská demokracie!

ZP musí být založen na nelikvidačním, konsensuálním a trvale udržitelném zdanění kapitálu - zejména finančního, spekulativního, apod. Lze ho financovat např. i daní z nemovitostí, apod. Naopak ZP nesmí být bičem, který nutí jednoho člověka pracovat pro druhého - toto se musí dít na základě dobrovolné dohody. Cílem směny na skutečně _volnéím_ trhu je v podstatě ujistit se, že práce je vykonávána dobrovolně, že nejde o otrockou práci. Samozřejmě, že pokud počet lidí, kteří se svou "kůží na trh" jdou dobrovolně, klesne pod kritickou úroveň, tak ovšem klesne i hodnota ZP - to je ale riziko, které musíme podstoupit, pokud chceme zůstat svobodnou společnost a nevracet se o stovky, možná až tisíce let zpět.

Politici co mají nápady tohohle typu v podstatě pořád chtějí vybírat daně z toho, že "svoje otroky" zapůjčují nějakému podnikateli, aby pro něj pracoval: nicméně, podnikatele je třeba zdaňovat dle výše zisku (protože zisk je to, co vzniká právě jen díky konsensu všech složek společnosti - bez tohoto konsensu by nejspíš zisk vybrala nějaká mafie, vybírající výpalné za ochranu), ne podle toho, kolik lidí zaměstnávají. Snaha vybírat dnešní "poplatek za zapůjčení státního otroka" je přesně to, co vede ve vyspělých zemích k rušení pracovních míst a jejich odlivu do ciziny a nekonkurenceschopnosti ekonomiky.

Přeloženo do češtiny - to co říká, je přesně to, co ZP vyčítají jeho (převážně pravicoví) kritici: tedy, že by nutil jedny lidi, aby pracovali pro ty, kteří nepracují.

Fakt mi nezbyde, než se přihlásit do té Fořtíkovy soutěže o zdůvodnění a návrh provedení ZP... protože se mi prostě nechce komukoliv vyplácet "dividendu z mé práce". Stručně řečeno - ti, kteří doopravdy nepracují a jsou privilegovaní, musí být více solidární s těmi, kdo nepracují a nejsou privilegovaní. Ale ruce pryč od těch, kteří doopravdy pracují! Pokud dělají něco, co je fakt potřeba, musíme jim naopak přidat - a ne "vyplácet dividendu" z jejich práce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Vaclav.Fortik
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“