Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivan Sirko »

Všechno už bylo i takové argumenty taktéž: když se rušilo otrokářství, když ženy dostali volební právo, nebo omezení pracovního týdne X-hodinami, nebo všeobecný právo na zdravotní peče, nebo na vzdělaní.............. co ještě zapomněl?

Ale když Vás to baví, opakovat nepodstatné argumenty, tak jen tak dal :(

PS. Jo a ten argument, že budu za někoho platit, jé planý nebo na cele VZP to nestačí a záplat pan bůh, že vyděláte aspoň sám na sebe. Na VZP bude potřeba například daň za zavedení průmyslového robota nebo tak něco, to co lidí o práce připraví. To jé směr kam by se museli směrovat svůj myšlenkový pochod.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvek:
milepola
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ondra.kl »

milepola píše:
Ondra.kl píše:Mno hladomor to MOŽNÁ přinese. Nicméne současný systém hladomor přinese JISTĚ...
Nesouhlasím s tím "hladomor to MOŽNÁ přinese"...Nepřinese ani náhodou, naopak, přinese mnoho pozitivního a napraví i to, že stávající mafiánské politické tunely skončí.
Mno dobře, já se jen necítil dostatečně dobrým jasnovidcem na to abych to ÚPLNĚ vyloučil ;)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondra.kl píše:Ostatní ke svému uživení potřebují prodat svoji práci - což začíná být čím dál větší problém neboť poptávka po ní rapidně klesá.
No to je ale problém, když moji práci (fyzickou nebo duševní) nikdo nechce. :twisted: Že by byla chyba ve mě?

Mikropovídka:
OFFTOPICNa tržišti byl čilý ruch. Jeden prodával slepice, jiný brambory, další látky na oděvy. Byl tam krejčí, co z těch látek šil oděvy, byl tam kovář, který opravoval různé věci z kovu. Pak přišel muzikant.

Postavil se v rohu, před sebe položil klobouk, začal brnkat na loutnu a zpívat. Lidé chodili kolem naprosto bez zájmu. Loňský rok byl špatný na úrodu a všichni měli málo a to málo se právě snažili teď mezi sebou nějak vyměnit, přijatelně pro obě strany obchodu. Umění opravdu nikoho nezajímalo a každý dovedl hůře či lépe zpívat sám.

Stmívalo se. Muzikantovy prsty už byly rozedřené do krve, hlas ochraptěl, klobouk byl prázdný a kručení v žaludku začínalo být hlasitější než jeho zpěv. Rozhodl se, že začne oslovovat lidi přímo.
"Pane, zazpívám vám píseň o starých hrdinech."
Odpovědí byl jen nevraživý pohled.
"Pane a co vy? Chcete slyšet píseň ..."
"Neotravuj. Sotva uživím svou rodinu a nebudu utrácet za nepotřebné věci. Ale kdybys mi dokázal opravit střechu, zaplatím ti."
"To neumím, pane. Celý život jen skládám a zpívám písně." "A co vy, paní? Zahraju písničku vašim dětem, obveselím je."
"Píseň je obveselí jednou, ale kdybys jim uměl vyrobit hračku, budou se z ní radovat celý rok. Za to bych ti zaplatila."
"Ne paní, neumím vyrobit hračku."

Oslovil ještě několik lidí, nikdo nechtěl píseň, loňská neúroda vykonala své. Z posledních sil odešel z trhu, usadil se u cesty, pak si lehnul a usnul. Na věky.

Ráno se kolem belhal invalida bez jedné nohy. I on byl včera na trhu. Neměl sice nohu, o tu přišel před lety, když kácel v lese stromy, ale ruce mu zůstaly. Uměl opravit rozbitou hračku, zašít roztržený oděv, uměl spoustu věcí a nebyl ani líný, ani zbytečně hrdý. Nikdy se před nikým neohnul úplně k zemi, ale nebyl vysloveně nešťastný a hlavně ... pořád žil. Podíval se na mrtvého umělce a pokýval hlavou.
"Zase jeden hrdý a zbytečný. Pro něj i pro svět je to tak lepší."
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Ivan Sirko, Libor.Spacek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr Vileta píše:
Ondra.kl píše:Ostatní ke svému uživení potřebují prodat svoji práci - což začíná být čím dál větší problém neboť poptávka po ní rapidně klesá.
No to je ale problém, když moji práci (fyzickou nebo duševní) nikdo nechce. :twisted: Že by byla chyba ve mě?

Mikropovídka:
OFFTOPICNa tržišti byl čilý ruch. Jeden prodával slepice, jiný brambory, další látky na oděvy. Byl tam krejčí, co z těch látek šil oděvy, byl tam kovář, který opravoval různé věci z kovu. Pak přišel muzikant.

Postavil se v rohu, před sebe položil klobouk, začal brnkat na loutnu a zpívat. Lidé chodili kolem naprosto bez zájmu. Loňský rok byl špatný na úrodu a všichni měli málo a to málo se právě snažili teď mezi sebou nějak vyměnit, přijatelně pro obě strany obchodu. Umění opravdu nikoho nezajímalo a každý dovedl hůře či lépe zpívat sám.

Stmívalo se. Muzikantovy prsty už byly rozedřené do krve, hlas ochraptěl, klobouk byl prázdný a kručení v žaludku začínalo být hlasitější než jeho zpěv. Rozhodl se, že začne oslovovat lidi přímo.
"Pane, zazpívám vám píseň o starých hrdinech."
Odpovědí byl jen nevraživý pohled.
"Pane a co vy? Chcete slyšet píseň ..."
"Neotravuj. Sotva uživím svou rodinu a nebudu utrácet za nepotřebné věci. Ale kdybys mi dokázal opravit střechu, zaplatím ti."
"To neumím, pane. Celý život jen skládám a zpívám písně." "A co vy, paní? Zahraju písničku vašim dětem, obveselím je."
"Píseň je obveselí jednou, ale kdybys jim uměl vyrobit hračku, budou se z ní radovat celý rok. Za to bych ti zaplatila."
"Ne paní, neumím vyrobit hračku."

Oslovil ještě několik lidí, nikdo nechtěl píseň, loňská neúroda vykonala své. Z posledních sil odešel z trhu, usadil se u cesty, pak si lehnul a usnul. Na věky.

Ráno se kolem belhal invalida bez jedné nohy. I on byl včera na trhu. Neměl sice nohu, o tu přišel před lety, když kácel v lese stromy, ale ruce mu zůstaly. Uměl opravit rozbitou hračku, zašít roztržený oděv, uměl spoustu věcí a nebyl ani líný, ani zbytečně hrdý. Nikdy se před nikým neohnul úplně k zemi, ale nebyl vysloveně nešťastný a hlavně ... pořád žil. Podíval se na mrtvého umělce a pokýval hlavou.
"Zase jeden hrdý a zbytečný. Pro něj i pro svět je to tak lepší."
Á .... klasický Vileta ... 100% změna tématu v jedné větě. Zaměňujete problém uplatnění jednotlivce na pracovním trhu s problémem uplatnění se střední vrstvy na pracovním trhu.

Taky pro vás mám mikropovídku:
OFFTOPICNa jednom ostrově žila v jediné vesnici asi stovka lidí. Starý Kníže, několik řemeslníku, nádeníků a pár sedláků s vlastními políčky. Ostrovu se celkově dařilo, kníže měl velké panství a platil si sochaře, myslivce, řemeslníky, nádeníky, služebné a komoří - v celku na svém panství zaměstnával asi 80% obyvatelstva.

Pak však kníže umřel a místo něj nastoupil jeho syn. Ten však byl na rozdíl od starého pána držgrešle a tak jednoho dne propustil všechny až na kuchaře a pár nádeníků - tak akorát aby zastali práci na poli pro jeho uživení.

Propuštění šli smutně domů a hned druhý den si začali hledat novou práci. Jenže nikdo je zaměstnat nechtěl. Sedláci měli políčka jen tak akorát pro svoji obživu. A řemeslníci v vesnici taky ne - uvědomili si totiž že s novým knížetem jim ubude práce a kdo ví jestli se i oni sami se vůbec uživí.

A tak se těch cca 70 propuštěných sešlo na náměstí a začali rokovat co dál. Práci jim nikdo nedá. Půdu, kterou by mohli obdělávat a uživit se taky ne. Ani dřevo na loď aby mohli odplout. Joj, svízelná to byla situace, mohli si jen lehnout a umřít ... nebo ... nebo ... nebo prostě zkusit přežít a použít řešení které se v těchto situacích používalo vždy. Rokovali dlouho, nikdo nechtěl řešení použít, ale nakonec se pro něj rozhodli, bylo to přeci jen lepší než se jít oběsit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 3):
Ivan Sirko, milepola, Frantisek.Navrkal
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondro, chybí ti tam závěr, ale já si tipnu. Knížecího synka zabili a rozkradli si mezi sebe jeho majetek. Po dvou generacích zjistili, že neumí hospodařit, neumí plánovat a mají se čím dál hůře. Pak připlul na ostrov trosečník. Měl patku a takový legrační knírek a strašně přesvědčivě mluvil. Za viníky chudoby označil všechny, kteří měli jakýkoliv větší majetek. Ale to už je jiná povídka. :twisted:
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Jan.Hotarek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 321
Registrován: 15 srp 2013, 15:13
Profese: stavebnictví
Bydliště: Velká Bíteš, mobil: 602 370 696
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jan.Hotarek »

po pravdě řečeno jsem byl poněkud zaskočen tím, že by piráti měli prosazovat myšlenku přerozdělování, zvanou základní příjem... netvrdím, že jsem problematiku důkladně prostudoval, možná, že bych pak názor změnil, ale momentálně se mi to jeví, jako hloupost. důvodů ke svému postoji mám více a většina z nich tady byla diskutována. nečetl jsem diskuzi celou, takže je možné, že už to tady padlo, ale zamyslel se někdo nad tím, že každé dítě bude "poukázkou" na VZP? když se dneska lidi rozvádějí a soudí o děti a alimenty, mají k tomu svoje důvody a se VZP by podle mě přibyly další.

představa, že jako samoživitel dostanu VZP pro sebe, VZP pro své děti a ještě od matky dětí dostanu výživné, je zajímavá. bejvalka bude makat (jí VZP stačit nebude, protože mi bude posílat alimenty) a já nebudu muset hnout prstem...
Honza Hoťas Hotárek https://www.facebook.com/PuDr.Hotas, člen KS JmK a hostující člen KS Vysočina
...co nejvíc pirátů do komunální politiky!
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

PUDr Hotas píše:představa, že jako samoživitel dostanu VZP pro sebe, VZP pro své děti a ještě od matky dětí dostanu výživné, je zajímavá. bejvalka bude makat (jí VZP stačit nebude, protože mi bude posílat alimenty) a já nebudu muset hnout prstem...
alimenty se po zavedení ZP můžou zrušit
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tomas Klapka píše:alimenty se po zavedení ZP můžou zrušit
To by mi přišlo nespravedlivé. Když dnes jeden z rozvedených manželů posílá alimenty dejme tomu 15 tisíc měsíčně, protože má vysoký příjem, tak po zavedení VZP nebude posílat nic, ale druhý z manželů obdrží jen třeba těch 7500? Většina alimentů je placena nedobrovolně a výši stanoví soud a nepředpokládám, že se zavedením VZP by někdo dobrovolně platil alimenty, když nebude muset.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Jan.Hotarek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Petr Vileta píše:
Tomas Klapka píše:alimenty se po zavedení ZP můžou zrušit
To by mi přišlo nespravedlivé. Když dnes jeden z rozvedených manželů posílá alimenty dejme tomu 15 tisíc měsíčně, protože má vysoký příjem, tak po zavedení VZP nebude posílat nic, ale druhý z manželů obdrží jen třeba těch 7500? Většina alimentů je placena nedobrovolně a výši stanoví soud a nepředpokládám, že se zavedením VZP by někdo dobrovolně platil alimenty, když nebude muset.
ZP pro deti musi byt dostacujici i pokud je vychovavano svobodnou matkou. Nevim, proc by mel otec platit na dite podle toho, kolik si vydelava. Jak je to spravedlive vuci detem, ktere nemaji dobre placene tatinky? Kazdopadne to je muj nazor a mozna to dalsi sympatizanti ZP vidi jinak. Da se to resit tak, ze by otec mohl platit castku omensenou o VZP. Proste jen detail implementace, ktery neni argumentem proti ZP. Da se to resit mnoha zpusoby.

You'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Roman.Kucera »

Myslím, si že všech 234 Vileťákovo příspěvků v tomto vlákně lze shrnout do jedné věty: Kdo nepracuje, ať nejí. Žádná další informace v nich nikdy nebyla. Pěťo, my už to víme. Šetři se, dej si závazek, že 235. příspěvek už nenapíšeš. Dík.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Klapka, Frantisek.Navrkal, Ivan Sirko
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“