Stránka 110 z 307

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 26 zář 2013, 17:35
od Stanislav.Stipl
Tomas Klapka píše: A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
Zjistím to tak, že se zeptám ostatních. Nejde o číslo, ale o to, co si pod tím pojmem mám představit. Jestli právo na střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, nebo vlastní 3+1 na Václaváku pro každého a pandur do každé rodiny.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 26 zář 2013, 17:36
od mesenger
Idaho píše:
Takže je vidět, že samotný NZP to opravdu zajistit nemůže. Mimochodem, víte, jak špatně jsou placeni ošetřovatelé v pečovatelských domech a léčebnách dlouhodobě nemocných? Hodně špatně, jedná se o jedny z nejhůře placených zaměstnanců z vřejných prostředků. Proč dávat peníze nepracujícím a ne například těmto lidem za důležitou a prospěšnou práci.
Podle mne tyto lidi by z NZP meli benefit taky. Zavisi jak by se to presne nastavilo, ale zamer je ten aby lidi v tyhle spatne placenych pozicich zacali vydelavat vic, kombinaci NZP s prijmem.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 26 zář 2013, 17:48
od Martin.Shanil
ono je docela vhodné brát v potaz už zavedené termíny, jako hranice chudoby.

Osoby ohrožené chudobou jsou ty osoby, jejichž roční vyrovnaný disponibilní příjem je nižší než stanovená hranice chudoby, tedy 60 % ročního národního vyrovnaného mediánového příjmu na spotřební jednotku,“ Hranice příjmové chudoby v roce 2010 činila 111 953 korun za rok (tedy v průměru 9329 korun měsíčně) a v roce 2011 to bylo 113 040 korun za rok (tedy v průměru 9420 korun měsíčně).
„Podle údajů Eurostatu bylo v České republice chudobou ohroženo celkem 9,8 % populace. Z výsledků šetření dále vyplývá, že z celé populace byl v ČR chudobou ohrožen 1 022 000 osob,“ Stejný údaj uvádí ve své Zprávě o stavu lidských práv v ČR za rok 2011 i Český helsinský výbor. „Příjmy pod hranicí životního minima mělo celkem 152 297 domácností, což představuje nárůst o více něž 15 000 domácností (3,6 %),“ je také uvedeno ve zprávě. Od roku 2010 podle Českého helsinského výboru přibylo téměř 86 000 osob žijících v domácnostech s příjmem pod hranicí chudoby. „Míra chudoby vzrostla a nejvíce se dotýká osob žijících v domácnostech nezaměstnaných (ze 41,2 na 46,4 %) a osob žijících v domácnostech se třemi a více závislými dětmi (z 20,9 na 24,5 %). Ačkoli míra chudoby se mírně snížila u neúplných rodin s alespoň jedním závislým dítětem, stále je velmi vysoká (z 37,7 na 36,3 %),“ uvádí zpráva.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 26 zář 2013, 18:10
od Stanislav.Stipl
Martin Shanil píše:ono je docela vhodné brát v potaz už zavedené termíny, jako hranice chudoby.
Dobrá, takže základní příjem by měl být vyšší, než takto definovaná hranice chudoby?

MS: (sakryš edituju omlouvám se spravim to)

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 26 zář 2013, 18:30
od Martin.Shanil
Stanislav Stipl píše:
Martin Shanil píše:ono je docela vhodné brát v potaz už zavedené termíny, jako hranice chudoby.
Dobrá, takže základní příjem by měl být vyšší, než takto definovaná hranice chudoby?


ne :) takto pokládaná otázka je zjednodušování. Je potřeba posbírat fakta a možnosti.

Celé mi to připomíná dilema rodiny ze 70tých let - koupit nebo nekoupit auto. Nejdřív se musíme rozhodnout, že rodina auto potřebuje, pak musím naplánovat jak na něj ušetřit a přitom vzít v úvahu na jaké jsem schopen ušetřit. (tenkrát to na leasing nešlo)
Nyní jsme ve fázi, že jsme rozhodnuti si auto pořídit, Čekají nás následné kroky.
Nemůžeme se dohadovat jestli trabanta (vzp 2000) nebo ferari (vzp 15000), dokud si nenaplánujeme za co a kdy ho koupíme.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 26 zář 2013, 18:30
od Petr.Vileta
Tomas Klapka píše:Auto podle mě není pro nezávislého novináře nutnost.
Budeš poslouchat policejní vysílačku a než dojedeš sockou k vraždě ve vsi vzdálené 15 km, tak bude pozítří. :lol: A není nic staršího,než včerejší novin(k)y. :D

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 26 zář 2013, 18:40
od Stanislav.Stipl
Martin Shanil píše: Celé mi to připomíná dilema rodiny ze 70tých let - koupit nebo nekoupit auto. Nejdřív se musíme rozhodnout, že rodina auto potřebuje, pak musím naplánovat jak na něj ušetřit a přitom vzít v úvahu na jaké jsem schopen ušetřit. (tenkrát to na leasing nešlo)
Nyní jsme ve fázi, že jsme rozhodnuti si auto pořídit, Čekají nás následné kroky.
Nemůžeme se dohadovat jestli trabanta (vzp 2000) nebo ferari (vzp 15000), dokud si nenaplánujeme za co a kdy ho koupíme.
OK, shodli jsme se, že NZP asi potřebujeme. Byl bych pro pořídit trabanta combi, a pokud se později ukáže, že máme na škodovku, tak trabanta prodat (tady ta analogie trochu kulhá) a koupit škodovku.
Ale musíme si uvědomit, že:
1) Na ferrari pravděpodobně nikdy mít nebudeme
2) Trabant je lepší, než chodit pěšky

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 26 zář 2013, 19:42
od Tomas.Klapka
Petr Vileta píše:
Tomas Klapka píše:Auto podle mě není pro nezávislého novináře nutnost.
Budeš poslouchat policejní vysílačku a než dojedeš sockou k vraždě ve vsi vzdálené 15 km, tak bude pozítří. :lol: A není nic staršího,než včerejší novin(k)y. :D
omg, tak pokud chceš dělat novinařinu bez zaměstnání, tak takovýhle zprávy asi dělat nemůžeš. Ale můžeš psát o kultuře, akcích, recenze, cokoliv. Zpravodajství o vraždách asi bude vyžadovat zaměstnaného reportéra u nějakých novin.
Stanislav Stipl píše:
Tomas Klapka píše: A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
Zjistím to tak, že se zeptám ostatních. Nejde o číslo, ale o to, co si pod tím pojmem mám představit. Jestli právo na střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, nebo vlastní 3+1 na Václaváku pro každého a pandur do každé rodiny.
To je tak těžký pochopit, co se pod tím důstojným přežitím chápe? střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, v zimě teplo, něco na dopravu a další potřebné výdaje + něco málo na víc. Rozhodně ne 3+1 nebo automobil.

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 27 zář 2013, 14:03
od volani.webnode.cz
Tomas Klapka píše: Jaká průměrná částka je potřeba pro přežití a v jaké části republiky?
Spousta lidí dokáže přežít za 0 Kč i v kapitalismu, nevím jak budete hledat průměr...
Možná nějaké testy podobné mučení lidí kolik dní přežijí kdo bez jídla a vystačí si s vodou z louže a jaké zbytky z koše kdo ještě stráví a kdo se z nich už posere :D
Stanislav Stipl píše:
Tomas Klapka píše: A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?
Zjistím to tak, že se zeptám ostatních. Nejde o číslo, ale o to, co si pod tím pojmem mám představit. Jestli právo na střechu nad hlavou, jídlo a oblečení, nebo vlastní 3+1 na Václaváku pro každého a pandur do každé rodiny.
Iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem se na to dívá takto:
post246937.html#p246937

Mimochodem, kdo by mohl jít na stánek tak ať jde. Stále je nedostatek aktivistů (přibývají, ale příliš pomalu..). Jde to ideální místo, na poslouchání stereotypů, předsudků a hlasu ulice a nekonečné debaty a často marné přesvědčování o vlastních pravdách. Ale je tam i sranda.. :)

OFFTOPIC[quote="Stanislav Stipl"][quote="Martin Shanil"]
Celé mi to připomíná dilema rodiny ze 70tých let - koupit nebo nekoupit auto. Nejdřív se musíme rozhodnout, že rodina auto potřebuje, pak musím naplánovat jak na něj ušetřit a přitom vzít v úvahu na jaké jsem schopen ušetřit. (tenkrát to na leasing nešlo)
Nyní jsme ve fázi, že jsme rozhodnuti si auto pořídit, Čekají nás následné kroky.
Nemůžeme se dohadovat jestli trabanta (vzp 2000) nebo ferari (vzp 15000), dokud si nenaplánujeme za co a kdy ho koupíme.[/quote]
OK, shodli jsme se, že NZP asi potřebujeme. Byl bych pro pořídit trabanta combi, a pokud se později ukáže, že máme na škodovku, tak trabanta prodat (tady ta analogie trochu kulhá) a koupit škodovku.
Ale musíme si uvědomit, že:
1) Na ferrari pravděpodobně nikdy mít nebudeme
2) Trabant je lepší, než chodit pěšky[/quote]
Já nejsem odpůrce trabantu, ale myslím si, že někdy je lepší chodit pěšky nebo používat MHD či vlak :D
Otázka co člověk potřebuje a co opravdu potřebuje...
Já nejsem přesvědčen o tom, že nezbytně potřebuje jídlo (breathariáni) nebo život (k čemu je armádě nepotřebných lidí život, že? - vzhůru do budování likvidačních táborů :lol: )
Ale jisté je, že chce spoustu blbostí pro drobné potěšení a pěstování závilostí.. :)
Ale konzumní společnost není třeba podle Hausera základem kapitalismu, ale je jím protestantská etika práce...
http://youtu.be/cTeD0cwLXSY
http://videafilosofie.webnode.cz/news/k ... -detstvi-/

Re: Všeobecný základní přijem

Napsal: 27 zář 2013, 16:47
od Jana.Syrovatkova
volani.webnode.cz píše:Iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem se na to dívá takto:
post246937.html#p246937
Odhaduji dobře, že tato iniciativa opravdu prosazuje VZP na úrovni cca 10 000 dnešních Kč (nyní)?

BTW jak to podle nich vypadá s VZP, když potom část lidí přestane pracovat a bude pobírat pouze VZP? Nebo to dopočítám matematicky? Protože pokud je 60% mediánu, kde medián = VZP + práce, tak to je fakt super rovnice. Řekněme, že medián je 10 000 z práce a k tomu VZP, tzn. VZP = 0,6*(10000+VZP) -> 0,4 VZP = 6000 -> VZP = 15 000. Tohle fakt už zavání průšvihem a rozhodně to nepovažuji za dobrý model.