Idaho píše: 
A právě jste narazil na jádro problému. V rámci ČR je to různé. Nejednotná výše by vedla k podvodům s trvalým pobytem - tj. nutnost kontroly, administrativy, kterou by měl NZP odbourat.
O nejednotné výši tu mluvíš ty. ZP by měl být pro celou ČR stejný. Jestli někdo nemá na to přežit někde, kde je cena bydlení vyšší než si může dovolit, bude se muset přestěhovat někam, kde je levněji a nebo si přivydělat na nájem nějakou brigádkou, když už jinak pracovat nechce. Pro určení té částky je ale potřeba z toho, kolik to kde stojí vycházet.
Idaho píše:Co bych potřeboval jako umělec? Alespoň jednu dovolenou za rok u moře a jednu na lyžích, abych měl inspiraci. A taky možná nějakou tu exotiku pro získání tvůrčího nadhledu.
Jako novinář? Asi bych potřeboval mobil, počítač, foťák, auto a náklady na benzín.
To neznamená, že ZP bude stačit i na tohle všechno. U umělce si spíš představuju, že by si mohl ze ZP koupit hudební nástroj, mikrofon, za nějakou dobu našetřit na levné PC, nebo barvy, štětce a plátno. Rozhodně ne dovolená.
Auto podle mě není pro nezávislého novináře nutnost.
Prostě je potřeba tyhlety potřeby lidí, kteří sice nebudou pracovat, ale budou pro společnost prospěšní nějak definovat.
Idaho píše:Mimochodem, víte, jak špatně jsou placeni ošetřovatelé v pečovatelských domech a léčebnách dlouhodobě nemocných? Hodně špatně, jedná se o jedny z nejhůře placených zaměstnanců z vřejných prostředků. Proč dávat peníze nepracujícím a ne například těmto lidem za důležitou a prospěšnou práci.
nerozumím. Četl jsi vůbec tuhle diskuzi? Mluvil jsem o ošetřování doma, dítěte rodičem, staršího rodiče dětmi, nebo vůbec jakékoliv ošetřování, které teď není placené vůbec. Pokud by byl zaveden ZP, pak nikdo za almužnu makat nebude, takže je velice pravděpodobné, že se zvedne plat i ošetřovatelům v zaměstnáních.
Stanislav Stipl píše:Není to hlasování, ale anketa. Částka definovaná není. Co je to přežití a co je proboha to něco navíc? (které v programu není) Na to právě chci najít odpověď.
A tím, že ti z ankety vypadne číslo, to zjistíš?