Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michael.Polak »

Ales Sura píše:
Michael Polak píše:Nejsme všichni stejní a nenaložili bychom s tím základním příjmem všichni stejně.
Vsadím svoje boty, že VZP nezmění ani to nejmenší na tom, kdo přispívá nebo nepřispívá na charitu.
Jinými slovy, kdo to dělat chce, dělá to již dnes bez VZP. Kdo to dělat nechce, tak toho k tomu VZP dozajista motivovat nebude.
To je samozřejmě pravda. Ale argument "stydím se za to, že bych ten příjem dostával", je lichý. Již dnes se, jako občan ČR, podílíš na výběru daní v rámci ekonomického fungování ČR. Pouze rozhodování o vybraných daních deleguješ na jiné osoby, které tě přesvědčily, že s těmi penězi naloží lépe, než ty sám.

(já osobně sám něco podobného dělám jako člen Pirátů - platím členský příspěvek, a do rozpočtu moc nekecám...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Navrkal, Ivo.Vasicek, Roman.Kucera
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michael.Polak »

Waseihou píše: Jak předejdete růstu cen v případě zavedení všeobecného základního příjmu?
Jednoduše mu nepředejdeme. Nedojde ale k plošnému růstu, ale spíše k rozkolísání cenové hladiny, protože se změní relativní kupní síla různých příjmových skupin obyvatelstva.

Tomu, aby se nedělo nic dramatického, lze předejít jednoduše tak, že by se VZP zaváděl postupně, od relativně nízkých částek (ostatně - síla české ekonomiky by zpočátku nic víc neumožňovala). Takže to nevidím tak, že by se z ničeho nic hodilo z letadla mezi lidi několik miliard, aby se o ně porvali: zavedla by se infrastruktura pro výplatu VZP, a ten by zpočátku mohl dosahovat třeba jen stokorunových částek (takže by někomu připadalo, že mu ani nestojí za to jít někam na Czech point nahlásit číslo účtu, kam si ho chce nechat posílat, apod.).

Pochopitelně - velký třesk, spočívající v tom, že by se jeden měsíc zrušily všechny dávky a od prvního dalšího měsíce by všichni měli místo toho VZP, si neumím moc představit. Bude tam muset být nějaké přechodné období a v rámci něj by se dal zkoumat vliv na cenovou hladinu (a viděl bych to fakt spíš jako rozkolísání, než že by to mělo nějaké inflační dopady...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 3):
Ivo.Vasicek, Frantisek.Navrkal, Ivo.Vlasaty
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1711 poděkování
Dostal poděkování: 3362 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Waseihou píše:Nechchce se mi to pročítat celé, takže možná někdo takový dotaz položil:

Jak předejdete růstu cen v případě zavedení všeobecného základního příjmu?

Předpokládejme že většina peněz se strhe lidem z platu a vybere na DPH a pak se bude zpětně přerozdělovat, ale většině pracujících zůstane něco navíc. Protože i lidé s minimální mzdou bude mít najednou základní příjem a jejich příjmy stoupnou díky práci kterou vykonávají, tak majitelé bytů začnou zvedat nájem protože i ti nejchudší najednou budou moci dovolit zaplatit o něco víc aniž by museli na ulici. To ale negativně ovlivní všechny, nájmy a ostatní životní náklady půjdou nahoru...

Plánujete regulaci cen v případě, že se cenotvorba v důsledku zavedení základního příjmu vymkne kontrole?
Jediná regulace by měla být podle mě v rámci úprav výše částky ZP. Jelikož má ZP být dostačující pro důstojný život, pak je tato částka udána trhem. Změní-li ZP ceny, pak se bude muset přizpůsobit i částka, dokud se to neustálí.

Můj odhad je, že dost lidí odejde z velkých měst, kam teď lezou právě kvůli práci. Tím se zase sníží poptávka po bydlení a bude to mít vliv i na tržní cenu bytů a nemovitostí. A zřejmě trochu stoupne cena nemovitostí mimo města.

Cena se odvíjí hlavně od toho, kolik jsem ochotný za věc nebo službu zaplatit, ne podle toho, kolik mám peněz. To, kolik mám peněz sice ovlivňuje to, kolik jsem ochotný zaplatit, ale neřekl bych, že tam bude přímá úměra :D

Z platu bych nic nikomu nic nestrhával. Stačilo by zvýšit DPH. Tím se zboží zas až tolik nezdraží, protože zrušením daně z příjmu se "zlevní" výroba, distribuce a prodej o daň z příjmu všech zaměstnanců, kolem kterých ten výrobek prošel.
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michael.Polak »

volani.webnode.cz píše: Argumentaci snižování nákladů a byrokracie razí hlavně pravice a i často piráti ve foru. Farářka od husitů a někteří levičáci jsou ale pro zachování současných dávek (někdo chce zrušit či upravit jen některé) + VZP k tomu
Podle mě se tohle těžko diskutuje, když není jasné jak velká dávka ZP bude a jak to ovlivní ceny atp. (souvisí to s financováním).
Viz předchozí - nešlo by to změnit ze dne na den, nicméně konečným cílem by skutečně mělo být zrušení dávek a zrušení byrokratického aparátu, který rozhoduje, kdo na ně má nárok a kdo ne (tito lidé by se této činosti mohli nadále věnovat mimo státní aparát, např. v rámci neziskových a charatativních organizacích - nicméně, na tyto dávky by už nevznikal právní nárok, jako dnes, nebylo by to podle nějakých tabulek)

A je mi úplně jedno, jestli můj názor někdo označí za pravicový nebo levicový - pro většinu lidí je VZP automaticky levicový, protože to pro ně znamená, že někdo by dostával "něco za nic" (rozuměj: aniž by se podřizoval dnešnímu systému organizace a dělby práce), jestliže prosazuju VZP, tak jsem pro všechny moje známé automaticky levičák a socialista - a jestli se nějaká krajní radikální forma levice bojí, že cílem VZP je, aby pak už nebylo proti čemu protestovat, a proto je to vlastně pravicový koncept a pravicová rétorika - inu, to je mi pak upřímně líto, ale já opravdu tak abstraktní starosti nemám... mě poměrně prozaicky zajímá to, aby bylo možné lidi legálně zaměstnat bez toho, aby na ně hned vlítly nějaké exekuce za dlužné zdravotní a nedoplacené nájmy a takové věci (což jsem zažil já). A abych jako zaměstnavatel mohl vyrazit lidi ze své firmy beze strachu, že to znamená, že umřou hlady. Jednoduše se tím chci zbavit soukromý sektor části odpovědnosti, kterou dnes nese - protože za daně, které soukromý sektor platí, by se to mělo nějak řešit (já třeba chci méně bezdomovců za cenu že bude méně dálnic - nebo jak to říct... nepokládám za řešení, že kolem toho, co se mi nelíbí, dostatečně rychle projedu dostatečně rychlým autem... i když se to v praxi nezřídka děje i mě...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 5):
Jana.Syrovatkova, Tomas.Klapka, Frantisek.Navrkal, Ivo.Vlasaty, Petr.Nemecek
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Waseihou píše:Protože i lidé s minimální mzdou bude mít najednou základní příjem a jejich příjmy stoupnou díky práci kterou vykonávají, tak majitelé bytů začnou zvedat nájem protože i ti nejchudší najednou budou moci dovolit zaplatit o něco víc aniž by museli na ulici.
Ale ti nejchudší si již nyní mohou zažádat o příslušnou dávku a peníze dostanou. Podle VZP by ji nedostali. Takže pro ty nejchudší nepracující s dostatečně ostrými lokty by možná v konečném důsledku VZP byl nižší než co dostanou (bez práce jen za běhání po úřadech a přesvědčování úředníků) nyní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Syrovatkova za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Waseihou píše:Nechchce se mi to pročítat celé, takže možná někdo takový dotaz položil:

Jak předejdete růstu cen v případě zavedení všeobecného základního příjmu?

Předpokládejme že většina peněz se strhe lidem z platu a vybere na DPH a pak se bude zpětně přerozdělovat, ale většině pracujících zůstane něco navíc. Protože i lidé s minimální mzdou bude mít najednou základní příjem a jejich příjmy stoupnou díky práci kterou vykonávají, tak majitelé bytů začnou zvedat nájem protože i ti nejchudší najednou budou moci dovolit zaplatit o něco víc aniž by museli na ulici. To ale negativně ovlivní všechny, nájmy a ostatní životní náklady půjdou nahoru...

Plánujete regulaci cen v případě, že se cenotvorba v důsledku zavedení základního příjmu vymkne kontrole?
Nejsme po válce, dnes je problémem nadprodukce. V ČR je trh defomován nízkými příjmy (platy a soc. dávky), jejich nárůst by byl veskrze pozitivní, problém by měly pouze montovny.
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Michael.Polak »

Ivo Vasicek píše: Nejsme po válce, dnes je problémem nadprodukce. V ČR je trh defomován nízkými příjmy (platy a soc. dávky), jejich nárůst by byl veskrze pozitivní, problém by měly pouze montovny.
Nízké jsou především oficiální příjmy: specifikem ČR je podle mě obrovský rozsah šedé ekonomiky, kteru všichni pokládají za naprostou samozřejmost.

Otázka je třeba to, jestli VZP bude motivovat podnikající subjekty podnikat více ve sféře oficiální, zdaněné ekonomiky: tohle je něco, co nedokážeme rozhodnout. Rád bych upozornil, že nadprodukce se týká globalizované ekonomiky, že spousta spotřebního zboží se dnes dováží z globálních trhů, a že nejde očekávat, že si natiskneme nějaké papírky, které globální trhy automaticky přijmou a prodají nám za ně žádané spotřební zboží jen proto, že je u nás politická vůle zavést VZP: ten je prostě podmíněný ochotou ekonomicky aktivní části obyvatelstva vůbec nějaké daně přiměřeně dobrovolně platit, což je opět složitý proces, transparentnost a VZP jsou dva nástroje, jak slušné lidi přesvědčit, že platit daně má smysl.. ale v podstatě nevěřím v "tištění peněz" a nevěřím v žádnou skutečnou nadprodukci v Evropě, která jako celek importuje světové suroviny a energii (možná bys mohl jako VZP rozdat tak potravinové poukázky, protože zemědělství u nás nějaké máme, a když už do něj cpeš dotace, můžeš mu něco trochu i diktovat - ale těžko se ti podaří k lidem přesměrovat třeba nadprodukci korporací, nad kterými prostě kontrolu nemáš a mít nebudeš...)

Nicméně - pořád si myslím, že je dobře, že jsme AFAIK jediná strana, která je tak radikální a odvážná, že tenhle programový bod má, a je to důležité kvůli hlasům voličů, pro které "zahozený hlas" je ten, který nevyjadřuje žádný politický názor, a ne ten, který se nedostane přes 5% hranici nebo dokonce do vládní koalice.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 4):
Ivo.Vasicek, Frantisek.Navrkal, Ivo.Vlasaty, Petr.Vileta
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Waseihou
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Waseihou »

Jak tak na to koukám, tak potřebujeme ekonomické "perpetuum mobile", pak bude všeho dostatek. Měli bychom se proto zaměřit na způsob, jak získávat "hodnotu" zadarmo, pod pojmem "hodnota" by bylo nejlepší uvést energii, např. elektrickou a nebo mechanickou. Protože "perpetuum mobile" není díky zákonům termodynamiky možné vytvořit, potřebujeme vynaleznout nějaké to falešné. Tak třeba taková větrná a nebo vodní elektrárna je v podstatě "perpetuum mobile", akorát ty náklady na postavení, provoz a likvidaci jsou problém. Ale my potřebujeme takový strojek na "hodnotu", který by mohl být v každém městě či vesnici, a který by produkoval zadarmo "hodnotu" kterou by lidé mohli zadarmo či za přispění prací na údržbu brát.

Existují určité "hodnoty", které jsou snadno konzumovatelné a potřebné pro život: jídlo, voda, vzduch, teplo, světlo. Až na ten vzduch (zatím, naštěstí...) je pro získání všech ostatních hodnot třeba vynaložit nějakou práci, takže pokud chceme dát lidem příjem bez práce, můžeme uvažovat i možnost dát ho formou naturálií, které by si stejně museli obstarat. EU nám skrze kvóty zakazuje dodávat na trh určité zemědělské produkty, ale vztahovalo by se to na případ kdy by zemědělské produkty byly přímo přerozdělovány mimo tržní mechanizmy? Asi by mělo smysl pěstovat plodiny a ty pak přerozdělovat, přitom odvětví by bylo dotované státem včetně platů. Jednak by se snížíla nezaměstnanost, dále by se zvýšila potravinová soběstačnost ČR a nakonec by se snížily životní náklady lidí, protože by ušetřili na jídle. Je jedno jestli někomu dáte měsíčně navíc 1000 korun a nebo mu dáte několik pytlů brambor, v obou případech bude mít navíc 1000 korun.

Co se "perpetuum mobile" týče, tak nějaká elektrárna napájející optické svítící kabely ponořené do tekutiny s jedlými řasami by mohla vytvářet to jídlo ve městech. Jako obnovitelné zdroje energie by šlo použít jednak přímo sluneční světlo skrze dobře provedený rozvod pomocí zrcadel, dále pak energie větru, vody a slunečního svitu pro napájení zbytku, zpočátku by ale možná stačilo využít běžně dostupné elektřiny pokud by spotřeba energie nebyla příliš velká. Z takového stroje by bylo možné získávat jedlé řasy a z nich připravoat jídlo zdarma, celý proces by ale musel být automatizovaný aby každý občan mohl přijít s miskou pro svůj příděl "jedlého gelu". Takové zařízení by mohlo fungovat i ve městech, vodní nádrže mohou růst i vertikálně (do výšky) a zajistit tak potrvinou bezpečnost, včetně jídla zdarma. Tohle je samozřejmě "scifi", ale ukazuje to kam by se dalo ubírat. Stroj na jídlo zadarmo, vyžadující malou údržbu a spotřebovávající málo energie, to by bylo něco.

Takže jako základ VZP bych se zaměřil na to, aby existovaly potraviny, které budou pro každého (nejen potřebného) zdarma na příděl v dostatečném množství "na přežití". Tohle by se mohlo realizovat paralelně beze změny současného systému, tím by i systém dávek pomoci v hmotné nouzi získal další rozměr. Hmotná pomoc + jídlo zdarma na celý měsíc = 6 tisíc namísto 3 tisíc korun měsíčně, což má svým efektem blíže k cíli VZP a zároveň to příliš nenaruší stávající ekomiku. Postupem času se přidají další typy potřeb, až nakonec budou všechny pokryty a práce jako taková ztratí smysl, tedy bude sloužit pouze na přilepšenou, nikolov jako nástroj přežití.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Waseihou za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Tomas.Klapka
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Idaho píše:
Ivo Vasicek píše: Já se nechci řadit do žádných škatulek. Inflace vyplývá z neuspokojené poptávky (agregátní nabídka/ poptávka). Emise peněz může vyvolat inflaci jen v případě, že způsobí nárůst poptávky, který není uspokojen. Může ji však způsobit i omezení produkčních schopností (např. jsou rozbombardované továrny). Podle aktuálních informací od lidí z ČNB je dnes odchylka od křivky elasticity cca 200 miliard. To znamená, že pokud by se mezi lidi dostalo 200 miliard, nemělo by to na inflaci žádný vliv. Každá další částka však zřejmě ano.
Těch 350 miliard je přebytek obchodní bilance, to se stabilitou měny nijak nesouvisí. Jen nám to říká, že produkujeme více, než spotřebováváme. Pokud by o těch 350miliard zbohatli češi tak by to mohlo být ještě ok. USA mají obchodní deficit 315 miliard USD. Z toho plyne, že na ně celý svět maká a oni jsou v pohodě.
Já ta čísla uvedl proto, že je důležité si uvědomit, že nic "neprožíráme", ale naopak živíme ostatní ekonomiky. Finančně však padáme do dluhů, protože je tak přerozdělovací systém nastaven (a trh je taky přerozdělovací systém).
Jenže neznáte elasticitu mezi domácí a zahraníční produkcí. Nevíte, jestli 200 mld. skončí v domácím zboží a službách nebo v zahraničním zboží a možná i nějakých zahraničních službách. Vzhledem k otevřenosti ekonomiky ČR to bude asi 50:50 (+/-). A pak Vám chybí mechanismus, který by v takovém případě udržel kurz koruny. Američané mají svůj deficit vykoupený techologií a armádou. My nemáme ani jedno ani druhé. Amerika tisknout relativně beztrestně může, my ne. Také v ČR nemůžete argumentovat Norskem, které má část veřejného rozpočtu potavené na ropě a zemním plynu. Ano, za předpokladu 100 mld. z ropy a zemního plynu do státního rozpočtu nemáme problém s deficitem. Bohužel ale tento příjem nemáme, čímž argumentace končí.

Kdyby to s platy bylo tak jednoduché, tak to funguje všude po světě.
Lokální měna? Alá stravenky, ale i na jiné zboží než potraviny (snaha podporovat menší, české,lokální - lepší kontrola, omezit na české banky atd.. :)
Dá se s tím vymýšlet, ale nejsem ekonom, a až tolik se v tom nevyznám, takže si to možná představuji jak hurvínek válku :D
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Waseihou píše:
Viz http://www.potravinovabanka.cz/, http://www.zachranjidlo.cz/?page=fakta , http://food-not-bombs.cz/, http://www.menickaprobezdomovce.cz/ atd.
Jídla je dost, ale někteří lidé hold nemají co jíst a nebo jedí z košů zmoklé zbytky..
Co se energií týče tak to je asi na jiné vlákno :) Ale třeba pobaví tento odkaz.
Waseihou píše:Nechchce se mi to pročítat celé, takže možná někdo takový dotaz položil:

Jak předejdete růstu cen v případě zavedení všeobecného základního příjmu?

Předpokládejme že většina peněz se strhe lidem z platu a vybere na DPH a pak se bude zpětně přerozdělovat, ale většině pracujících zůstane něco navíc. Protože i lidé s minimální mzdou bude mít najednou základní příjem a jejich příjmy stoupnou díky práci kterou vykonávají, tak majitelé bytů začnou zvedat nájem protože i ti nejchudší najednou budou moci dovolit zaplatit o něco víc aniž by museli na ulici. To ale negativně ovlivní všechny, nájmy a ostatní životní náklady půjdou nahoru...

Plánujete regulaci cen v případě, že se cenotvorba v důsledku zavedení základního příjmu vymkne kontrole?
http://www.vseobecnyzakladniprijem.cz/faq
NZP by měl být minimálně na úrovni hranice chudoby podle standardů EU, což odpovídá 60 procentům tzv. národního mediánu ekvivalizovaného čistého příjmu. V zemích, kde má většina obyvatel nízké příjmy, by mělo být na určení výše základního příjmu použito alternativní měřítko (např. spotřební koš), aby byl zajištěn důstojný život, materiální bezpečnost a plná účast občana ve společnosti.

Počítá se tedy s nějakým růstem aby to splnilo podmínku:
"Dostatečně vysoký: Částka by měla zajistit životní úroveň, která bude v souladu se sociálními, ekonomickými a kulturními standardy společnosti dané země. Měla by zabránit chudobě a zdůraznit důležitost práce, která dosud nebyla oceněna mzdou za odpracované hodiny."

Ale to financování není dořešené a prodiskutované... V rámci PŠA bude na toto téma (financování ZP) přednášky a diskuse někdy v příštím měsíci.
Naposledy upravil(a) volani.webnode.cz dne 25 zář 2013, 21:37, celkem upraveno 3 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Ivo.Vlasaty
Ⓐ☮
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“