Ales Sura píše:S tím souhlasím. Proto taky - daňová reforma popř. reforma dávek ano, VZP ne.
Když já vnímám jako velmi elegantní daňovou reformu právě VZP, který může snadno sebrat spoustu moci prostým úředníkům, kteří nyní rozhodují, kdo je a kdo není potřebný i podle toho, jak se jim zrovna líbí. Mimochodem nyní to, že si vypůjčíte v rodině peníze na vyplacení dluhů úřadu, který vám hrozí vystěhováním či exekucí znamená, že vám ten stejný úřad vynadá a nedá mimořádné dávky v hmotné nouzi, protože jste si pod pohrůžkou vystěhování z bytu dokázali sehnat peníze. Absurdní? Realita.
Jediné, co sama vnímám jako problém je, že lidé, co by měli nárok na VZP se již dávno naučili, jak pracovat a neodvádět státu pokud možno vůbec nic, nejlépe ani to zdravotní pojištění. Balancují stále na hraně, jsou zaměstnáni nelegálně, ale holt dělat ty činnosti legálně, budou mít méně než kdyby nedělali vůbec nic. Ale už to umí, takže po zavedení VZP by možná stále setrvali u své činnosti a neplatili daně z ničeho. Každý nyní již umí a často nakupuje i prodává služby bez DPH, takže ani DPH není řešení. Prostě český člověk se přizpůsobil natolik, že i po zavedení VZP by byl problém vůbec vybrat nějaké daně.
A každé vydání (i VZP těm lidem, kteří by dle zdravého rozumu na něj měli mít nárok, jen ho nemají) znamená nutnost příjmu. Na druhou stranu takové zrušení dotací ČEZu i jiným firmám místo dotování a následného čerpání dividend by hodilo pěkných pár miliard.