Všeobecný základní přijem

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Michael Polak píše:
Ivo Vasicek píše: Daně, stejně jako trh jsou formou přerozdělování.
Kolego místopředsedo, stejně jako již víckrát v minulosti, musím na tvá doširoka rozkročená ideologická kázní reagovat, chtě nechtě.

"Přerozdělování" je dost obecný pojem, a může sahat od sběru lesních plodin až po krádeže. Etymologicky by mě zajímalo, jak ho ta předpona "pře" odliší od rozdělování, apod.
Chci tím vyjádřit vícevrstvost rozdělovacího procesu, rozdělené je dále rozdělováno
Michael Polak píše: Daně jsou forma akumulace, koncentrace - v demokratické občanské společnosti teoreticky dobrovolné, ale v naprosté většině případů spíše vynucené silou.
Daně nejsou akumulace, akumulace je odložená spotřeba a projevuje se například jako vklad v bance. Daně jsou uplatňováním nároku, tedy odebráním (přerozdělením) s přiděleného, hrozba silou je u daní vždy.
Michael Polak píše: Trh je především decentralizovaná, distribuovaná forma organizace: trh nepřerozděluje něco, co by vznikalo, resp. vstupovalo na trh samovolně - ale trh je (v ideálním, demonopolizovaném případě) řídící mechanismus, kterým strana poptávky říká straně nabídky, co má být shromážďováno, přepravováno, produkováno, apod. Samotné "přerozdělování" je podružný proces: nabídka na trhu reaguje jak na minulou (a dnes již neexistující) poptávku, tak se snaží odhadnout i poptávku budoucí (spekulace: nejiracionálnější složka trhu), a k žádnému "přerozdělení" ani nemusí dojít.
Trh je založen na vlastnictví majetku a obchodním právu. Existence trhu stejně jako daně je vynucována silou. Např. krádež je porušením pravidel trhu. Rozdělování trhem funguje na základě peněz. Kdo má peníze ten, má nárok. Kdo peníze nemá, nemá na nic nárok. K tomuto způsobu rozdělování nutně musí existovat nějaké přerozdělení, které zpřístupní produkty i těm, kteří nic neprodávají.
Michael Polak píše: Všeobecný základní příjem, přeloženo do jazyka daní a trhu, znamená, že všichni, kdo vstupují na trh a něco směňují, odkládají stranou něco málo na společnou hromadu, která neexistuje za nějakým konkrétném účelem - ale ze které si každý něco málo může vzít (i ten, kdo na tu hromadu nic nepřiložil). Nejbližší paralelou je asi povinnost pohostinnosti, kterou nařizuje islám.
Naprostý souhlas.
Naposledy upravil(a) Ivo.Vasicek dne 24 zář 2013, 21:25, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2095
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1952 poděkování
Dostal poděkování: 3102 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ales.Sura »

Michael Polak píše:Nejsme všichni stejní a nenaložili bychom s tím základním příjmem všichni stejně.
Vsadím svoje boty, že VZP nezmění ani to nejmenší na tom, kdo přispívá nebo nepřispívá na charitu.
Jinými slovy, kdo to dělat chce, dělá to již dnes bez VZP. Kdo to dělat nechce, tak toho k tomu VZP dozajista motivovat nebude.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvek:
Michael.Polak
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Roman.Kucera »

Ales Sura píše: 1. "ZP nemotivuje k práci."
Tohle vidím na ostatních i na sobě. Opakovaně píšu, že člověk v podstatě líný tvor. Občas dokáže lenost splodit pokrok v podobě automatické pračky, ale v případě VZP to bude desktruktivní prvek. Místo aby se člověk alespoň minimálně namáhal, bude spoléhat na podporu ze které si pořídí nezbytné minimum. Ve volném čase pak bude nadávat na to, že VZP je malá.
Vysvětli mi, jaks došel k nápadu, že tohle tu už dávno nemáme? Nahraď si slovo VZP jen slovy "podpora, dávky, minimum". No vidíš, tys to tam dokonce jednou použil.
Ales Sura píše:Jestli nevíš o čem mluvím, tak si dojdi na pivo s nezaměstnanými. Podporu dají za chlast a ve zbylém čase nadávají.
A ti nezaměstnaní už teď berou ZP, že vůbec nepracují? Nebo budou po zavedení ZP pracovat ještě míň než teď? To jde?
Fakt to nechápu, moje logika je prostě na lopatkách. Promiň, že tvoje důkazy o škodlivosti ZP nejsem s to pochopit. Zkus to vysvětlit nějak srozumitelně. Tobě z toho vychází, že ZP něco zhorší, mě vychází i z toho cos teď napsal, že to ZP může jen zlepšit. 1+1=2
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vlasaty, Frantisek.Navrkal
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Ales Sura píše: Mě by bylo poněkud trapné, kdybych pobírat stejné VZP jako můj starý, postižený a těžce nemocný soused.
Ještě také jsou různé varianty osekávání či zachování současných dávek.
Argumentaci snižování nákladů a byrokracie razí hlavně pravice a i často piráti ve foru. Farářka od husitů a někteří levičáci jsou ale pro zachování současných dávek (někdo chce zrušit či upravit jen některé) + VZP k tomu
Podle mě se tohle těžko diskutuje, když není jasné jak velká dávka ZP bude a jak to ovlivní ceny atp. (souvisí to s financováním).
Financování se bude probírat i v rámci pražské školy alternativ. Ale datum jsme zapomněl :) Bude to na http://www.ekumakad.cz/cz/projekty/praz ... alternativ
-----
Iniciativě za ZP chybí dobrovolníci, kteří by byly na stánku. A vzhledem k tomu, že se mi zdá (případně mě opravte...) tak pirátská strana také zatím nemá nějakou velkolepou a oslňující kampaň, tak mi přemýšlím jestli by se nedali lidi v iniciativě za ZP a piráti ukecat aby na stánku více spolupracovali a případně ho sdíleli.
Je ale trošku problém, že někteří lidi cokoliv spojené s politickou stranou (jedno kterou) odradí (mluvím z vlastní zkušenosti) a obdobná situace panuje i uvnitř iniciativy (tlak na stranickou nezávislost..).

Myslíte, že dohoníme Belgii? :lol:
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Petr.Vileta »

Roman Kucera píše:
Ales Sura píše:Jestli nevíš o čem mluvím, tak si dojdi na pivo s nezaměstnanými. Podporu dají za chlast a ve zbylém čase nadávají.
A ti nezaměstnaní už teď berou ZP, že vůbec nepracují? Nebo budou po zavedení ZP pracovat ještě míň než teď? To jde?
No jistě, říká se tomu podpora v nezaměstnanosti a berou ji, pokud se nemýlím, půl roku. A značná část z nich ji nepoužije na cestování po okolí a shánění jiného místa, nebo na jakýkoliv pokus o založení živnosti, ale opravdu ji propije v hospodě. Člověk, který opravdu chce pracovat, si tu práci najde. Ne zrovna v místě bydliště, mnohdy ani ne ve svém oboru, ale najde. Ovšem většina ti řekne "já dělal 30 let soustružníka, teď mi zavřeli fabriku a já chci zase místo soustružníka v mém městě". Když mu nabídneš místo skladníka s dojížděním 20 km, tak to nevezme. On přece není žádný blbec, aby dělal skladníka.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 2092
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice/Praha 4
Dal poděkování: 8056 poděkování
Dostal poděkování: 3452 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

Petr Vileta píše:Člověk, který opravdu chce pracovat, si tu práci najde. Ne zrovna v místě bydliště, mnohdy ani ne ve svém oboru, ale najde.
http://a2larm.cz/2013/09/autenticky-pra ... cky-najde/
:D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 5):
Frantisek.Navrkal, Martin.Shanil, Katerina.Marketa.Matouskova, Tomas.Klapka, volani.webnode.cz
Ivo Vlasatý
ivojr@seznam.cz
člen MS Českobudějovicko, host v MS Praha 4
792446700
Jana.Syrovatkova
Člen KS Praha
Příspěvky: 2827
Registrován: 04 zář 2009, 14:34
Profese: finanční specialista
Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
Dal poděkování: 567 poděkování
Dostal poděkování: 2247 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Jana.Syrovatkova »

Ales Sura píše:S tím souhlasím. Proto taky - daňová reforma popř. reforma dávek ano, VZP ne.
Když já vnímám jako velmi elegantní daňovou reformu právě VZP, který může snadno sebrat spoustu moci prostým úředníkům, kteří nyní rozhodují, kdo je a kdo není potřebný i podle toho, jak se jim zrovna líbí. Mimochodem nyní to, že si vypůjčíte v rodině peníze na vyplacení dluhů úřadu, který vám hrozí vystěhováním či exekucí znamená, že vám ten stejný úřad vynadá a nedá mimořádné dávky v hmotné nouzi, protože jste si pod pohrůžkou vystěhování z bytu dokázali sehnat peníze. Absurdní? Realita.

Jediné, co sama vnímám jako problém je, že lidé, co by měli nárok na VZP se již dávno naučili, jak pracovat a neodvádět státu pokud možno vůbec nic, nejlépe ani to zdravotní pojištění. Balancují stále na hraně, jsou zaměstnáni nelegálně, ale holt dělat ty činnosti legálně, budou mít méně než kdyby nedělali vůbec nic. Ale už to umí, takže po zavedení VZP by možná stále setrvali u své činnosti a neplatili daně z ničeho. Každý nyní již umí a často nakupuje i prodává služby bez DPH, takže ani DPH není řešení. Prostě český člověk se přizpůsobil natolik, že i po zavedení VZP by byl problém vůbec vybrat nějaké daně.

A každé vydání (i VZP těm lidem, kteří by dle zdravého rozumu na něj měli mít nárok, jen ho nemají) znamená nutnost příjmu. Na druhou stranu takové zrušení dotací ČEZu i jiným firmám místo dotování a následného čerpání dividend by hodilo pěkných pár miliard.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Syrovatkova za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vlasaty, Frantisek.Navrkal
Idaho
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 448
Registrován: 06 lis 2012, 15:02
Profese: právník
Dal poděkování: 64 poděkování
Dostal poděkování: 723 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Idaho »

Ivo Vasicek píše: Já se nechci řadit do žádných škatulek. Inflace vyplývá z neuspokojené poptávky (agregátní nabídka/ poptávka). Emise peněz může vyvolat inflaci jen v případě, že způsobí nárůst poptávky, který není uspokojen. Může ji však způsobit i omezení produkčních schopností (např. jsou rozbombardované továrny). Podle aktuálních informací od lidí z ČNB je dnes odchylka od křivky elasticity cca 200 miliard. To znamená, že pokud by se mezi lidi dostalo 200 miliard, nemělo by to na inflaci žádný vliv. Každá další částka však zřejmě ano.
Těch 350 miliard je přebytek obchodní bilance, to se stabilitou měny nijak nesouvisí. Jen nám to říká, že produkujeme více, než spotřebováváme. Pokud by o těch 350miliard zbohatli češi tak by to mohlo být ještě ok. USA mají obchodní deficit 315 miliard USD. Z toho plyne, že na ně celý svět maká a oni jsou v pohodě.
Já ta čísla uvedl proto, že je důležité si uvědomit, že nic "neprožíráme", ale naopak živíme ostatní ekonomiky. Finančně však padáme do dluhů, protože je tak přerozdělovací systém nastaven (a trh je taky přerozdělovací systém).
Jenže neznáte elasticitu mezi domácí a zahraníční produkcí. Nevíte, jestli 200 mld. skončí v domácím zboží a službách nebo v zahraničním zboží a možná i nějakých zahraničních službách. Vzhledem k otevřenosti ekonomiky ČR to bude asi 50:50 (+/-). A pak Vám chybí mechanismus, který by v takovém případě udržel kurz koruny. Američané mají svůj deficit vykoupený techologií a armádou. My nemáme ani jedno ani druhé. Amerika tisknout relativně beztrestně může, my ne. Také v ČR nemůžete argumentovat Norskem, které má část veřejného rozpočtu potavené na ropě a zemním plynu. Ano, za předpokladu 100 mld. z ropy a zemního plynu do státního rozpočtu nemáme problém s deficitem. Bohužel ale tento příjem nemáme, čímž argumentace končí.

Kdyby to s platy bylo tak jednoduché, tak to funguje všude po světě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Idaho za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Idaho píše:
Ivo Vasicek píše: Já se nechci řadit do žádných škatulek. Inflace vyplývá z neuspokojené poptávky (agregátní nabídka/ poptávka). Emise peněz může vyvolat inflaci jen v případě, že způsobí nárůst poptávky, který není uspokojen. Může ji však způsobit i omezení produkčních schopností (např. jsou rozbombardované továrny). Podle aktuálních informací od lidí z ČNB je dnes odchylka od křivky elasticity cca 200 miliard. To znamená, že pokud by se mezi lidi dostalo 200 miliard, nemělo by to na inflaci žádný vliv. Každá další částka však zřejmě ano.
Těch 350 miliard je přebytek obchodní bilance, to se stabilitou měny nijak nesouvisí. Jen nám to říká, že produkujeme více, než spotřebováváme. Pokud by o těch 350miliard zbohatli češi tak by to mohlo být ještě ok. USA mají obchodní deficit 315 miliard USD. Z toho plyne, že na ně celý svět maká a oni jsou v pohodě.
Já ta čísla uvedl proto, že je důležité si uvědomit, že nic "neprožíráme", ale naopak živíme ostatní ekonomiky. Finančně však padáme do dluhů, protože je tak přerozdělovací systém nastaven (a trh je taky přerozdělovací systém).
Jenže neznáte elasticitu mezi domácí a zahraníční produkcí. Nevíte, jestli 200 mld. skončí v domácím zboží a službách nebo v zahraničním zboží a možná i nějakých zahraničních službách. Vzhledem k otevřenosti ekonomiky ČR to bude asi 50:50 (+/-). A pak Vám chybí mechanismus, který by v takovém případě udržel kurz koruny. Američané mají svůj deficit vykoupený techologií a armádou. My nemáme ani jedno ani druhé. Amerika tisknout relativně beztrestně může, my ne. Také v ČR nemůžete argumentovat Norskem, které má část veřejného rozpočtu potavené na ropě a zemním plynu. Ano, za předpokladu 100 mld. z ropy a zemního plynu do státního rozpočtu nemáme problém s deficitem. Bohužel ale tento příjem nemáme, čímž argumentace končí.

Kdyby to s platy bylo tak jednoduché, tak to funguje všude po světě.
My nemáme deficit, ale přebytek. Ono to opravdu bude 50/50, ale to vůbec nevadí, neboť domácí produkce pokryje celých 100% a polovina se vyveze a smění. Na kurs to nemá žádný vliv. Problém může být s nerealizovaným exportem (nepodaří se). V takovém případě se musí výdaje přizpůsobit. ČNB se o devalvaci snaží marně už cca rok. Zatím to funguje tak, že když Kč devalvuje o 0,5% tak vzroste absolutní objem exportu cca o 4%. (Tedy prodáme levněji a utržíme více). Jinak si celkově myslím, že máme ještě nízkou produktivitu (0,65% průměru EU) takže ten NZP bude spíše symbolický.
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Waseihou
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 346 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Waseihou »

Nechchce se mi to pročítat celé, takže možná někdo takový dotaz položil:

Jak předejdete růstu cen v případě zavedení všeobecného základního příjmu?

Předpokládejme že většina peněz se strhe lidem z platu a vybere na DPH a pak se bude zpětně přerozdělovat, ale většině pracujících zůstane něco navíc. Protože i lidé s minimální mzdou bude mít najednou základní příjem a jejich příjmy stoupnou díky práci kterou vykonávají, tak majitelé bytů začnou zvedat nájem protože i ti nejchudší najednou budou moci dovolit zaplatit o něco víc aniž by museli na ulici. To ale negativně ovlivní všechny, nájmy a ostatní životní náklady půjdou nahoru...

Plánujete regulaci cen v případě, že se cenotvorba v důsledku zavedení základního příjmu vymkne kontrole?
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“