Kolego místopředsedo, stejně jako již víckrát v minulosti, musím na tvá doširoka rozkročená ideologická kázní reagovat, chtě nechtě.Ivo Vasicek píše: Daně, stejně jako trh jsou formou přerozdělování.
"Přerozdělování" je dost obecný pojem, a může sahat od sběru lesních plodin až po krádeže. Etymologicky by mě zajímalo, jak ho ta předpona "pře" odliší od rozdělování, apod.
Daně jsou forma akumulace, koncentrace - v demokratické občanské společnosti teoreticky dobrovolné, ale v naprosté většině případů spíše vynucené silou.
Trh je především decentralizovaná, distribuovaná forma organizace: trh nepřerozděluje něco, co by vznikalo, resp. vstupovalo na trh samovolně - ale trh je (v ideálním, demonopolizovaném případě) řídící mechanismus, kterým strana poptávky říká straně nabídky, co má být shromážďováno, přepravováno, produkováno, apod. Samotné "přerozdělování" je podružný proces: nabídka na trhu reaguje jak na minulou (a dnes již neexistující) poptávku, tak se snaží odhadnout i poptávku budoucí (spekulace: nejiracionálnější složka trhu), a k žádnému "přerozdělení" ani nemusí dojít.
Všeobecný základní příjem, přeloženo do jazyka daní a trhu, znamená, že všichni, kdo vstupují na trh a něco směňují, odkládají stranou něco málo na společnou hromadu, která neexistuje za nějakým konkrétném účelem - ale ze které si každý něco málo může vzít (i ten, kdo na tu hromadu nic nepřiložil). Nejbližší paralelou je asi povinnost pohostinnosti, kterou nařizuje islám.