Reporty o činnosti v oblasti kultury ve sněmovně

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Kultura. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 1894
Registrován: 24 dub 2009, 08:47
Profese: výtvarník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 3120 poděkování
Dostal poděkování: 2192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Reporty o činnosti v oblasti kultury ve sněmovně

Příspěvek od Jaroslav.Nemec »

Podvýbor pro kulturu byl ustanoven 11. 1. 2018, Piráty v něm zastupuje Lenka Kozlová a Ondřej Polanský.

V rámci legislativního plánu Ministerstva kultury jsou dány čtyři témata, které máme ve volebním programu:
  • V současné době přijde na program jednání sněmovny novelizace autorského zákona č. 121/2000 Sb., kde se bude schvalovat směrnice EU.
  • Letos v září má MK v plánu vrátit ke schválení Zákon o ochraně památkového fondu, tzv. nový památkový zákon, který v roce 2017 neprošel v 3. čtení.
  • V prvním kvartálu příštího roku je v plánu předložit novelizaci zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích, ve znění pozdějších předpisů.
  • V příštím roce je dále v plánu Zákon, kterým se mění zákon č. 203/2006 Sb., o některých druzích podpory kultury a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 227/2009 Sb., jde o tzv. procento pro umění.
Autorský zákon – březen–duben
– právník Filip Hajný – rešerše judikatury a literatury
– dotaz na Parlamentní institut k Poskytování “spravedlivé odměny"
– právník Filip Hajný – zadán úkol vypracovat paragrafové znění pozměňovacího návrhu úplné zrušení poplatků z nenahraných nosičů záznamu

Květen – nahrán sněmovní tisk č. 175/0 – Novelizaci autorského zákona – Cílem návrhu je transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1564 ze dne 13. září 2017 o některých povolených způsobech užití některých děl chráněných autorským zákonem ve prospěch osob nevidomých, osob se zrakovým postižením nebo osob s jinými poruchami čtení…

otevření autorského zákona však hodláme využít k řadě dalších pozměňovacích návrhů:
  • Úplné zrušení poplatků z nenahraných nosičů záznamu a z přístrojů k zhotovování rozmnoženin záznamů, s výjimkou specifického případu tiskových rozmnoženin.
  • Umožnit fyzické osobě, nebo na objednávku fyzické osoby, volně kopírovat notové záznamy apod.
  • Zbavit OSA a další správce možnost vymáhat nárok na vydání bezdůvodného obohacení a na náhradu škody u osiřelých děl.
  • Uzákonit povinnost kolektivních správců (OSA a další) poskytovat informace nositelům práv a veřejnosti za podmínek a způsobem, který stanoví pro veřejnou instituci zákon č. 106/1999 Sb.
  • Zrušit náhradu bezdůvodného obohacení ve výši dvojnásobku běžné odměny.
  • Změnit koncepci plateb kol. správcům za “prázdná” média
Nový památkový zákon – nahradí stávající zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, je žádoucí stanovit koncepčně nově pravidla ochrany a způsobu nakládání s památkovým fondem.

Listopad 2017 – setkání se zástupci Klubu za starou Prahu – kauza Juditiny věže.

Leden – dotaz na Parlamentní institut k Prohlašování nemovitých kulturních památek ve vybraných státech EU.

Únor mapování správních řízení na prohlášení věcí nebo staveb za kulturní památky. Databázi shromažďující požadované informace MK nemá. Jiří Vajčner, ředitel odboru památkové péče mi v této věci sdělil: “Bohužel, databázi, která by byla obdobou on-line informací, publikovaných např. katastrem nemovitostí (stav zpracování vkladu) či soudy (stav soudního řízení), odbor památkové péče Ministerstva kultury nemá k dispozici. Pokud bychom ji měli, rádi bychom ji využívali.”

Březen – Ondřej Polanský se sešel v Brně s Annou Šabatovou, veřejnou ochránkyní práv. Tématem schůzky byla problematika památkové ochrany a principy prohlašování kulturních památek, dále pak možnosti zapojení občanských iniciativ do procesu, konkrétně pak role spolků v řízeních.

Duben – účast na Kulatém stole o vile Fiala a dalších památkách v Blatné. Již dříve jsme získali z MK podklady a stanoviska k správnímu řízení na prohlášeni Vily Fiala v Blatné za památku. K tématu vyšly na piratskelisty.cz dva články.

Květen – schůzka s Jiřím Vajčnerem – diskuze o jednotlivých aspektech památkové péče.
– Chystáme na začátek července schůzku s pracovním týmem MK
– Chystáme obdobná setkání i s dalšími zástupci institucí, organizací a spolky zabývajícími se památkami:
NPÚ (Národní památkový ústav), FA ČVUT (Fakulta architektury Českého vysokého učení technického v Praze), KZSP (Klub za starou Prahu), ČKA (Česká komora architektů), ČKAIT (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě), SHS ČMS (Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska), ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla), ASORKD (Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR), Archeologický ústav AV ČR, Asociace majitelů hradů a zámků, AVU (Akademie výtvarného umění, oslovit někoho k restaurování) aj.


Právní postavení ředitelů příspěvkových organizací
Na základě občanského podnětu ke konkrétním událostem v Ústeckém kraji v roce 2017, kdy došlo k hromadnému odvolání ředitelů v pěti příspěvkových organizacích Ústeckého kraje, připravujeme legislativní změny ve věci úpravy právních vztahů zřizovatele k ředitelům příspěvkových organizací. Cílem je odstranit právní neukotvení postavení ředitelů krajských p. o., zamezit politickému tlaku a rozhodování dle libovůle aktuální většiny politického vedení krajů.

Kromě těchto zákonů se průběžně kontrolujeme, mapujeme podklady a materiály MKČR a dalších organizací, např.:

Informace o plnění Státní kulturní politiky a její implementace
Informace Ministerstva kultury o stavu plnění opatření přijatých k odstranění nedostatků uvedených v Kontrolním závěru NKÚ z kontrolní akce č. 16/15 – Majetek a peněžní prostředky státu, se kterými je příslušná hospodařit příspěvková organizace Národní divadlo
Kontrolní závěr z kontrolní akce 17/01 –Peněžní prostředky státu poskytované z Programu záchrany architektonického dědictví na záchranu a obnovu kulturních památek
Kontrolní závěr z kontrolní akce 17/16 – Program péče o národní kulturní poklad
Navýšení ukazatelů kapitoly 334 Ministerstvo kultury - Program státní podpory profesionálních divadel a profesionálních symfonických orchestrů a pěveckých sborů a Kulturní aktivity
Informace o aktuálním finančním zajištění a stavu realizace projektů k významným výročím roku 2018 spojených s naší státností
Informace o aktuálním finančním zajištění a stavu realizace projektů k významným výročím roku 2018 spojených s naší státností
Informace o veřejné zakázce "Odkup části areálu Kláštera Sázava"
Přehled dopadů návrhu právního předpisu - Návrh věcného záměru zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře
Přehled dopadů návrhu právního předpisu - Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 203/2006 Sb.
Přehled dopadů návrhu právního předpisu - Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 257/2001 Sb., a zákon č. 37/1995 Sb.
Přehled dopadů návrhu právního předpisu - Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 239/1992 Sb.


Ostatní:

Návrh členů do Rady Státního fondu kultury ČR, Rady ČTK, Rady Státního fondu kinematografie, Rady českého rozhlasu, Rady České televize, Kontrolní rady Grantové agentury ČR, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
Kontrola zpráv o činnosti a výročních zpráv těchto rad
Podpora výstavby nové budovy Vědecké knihovny v Ostravě (tzv. Černá kostka)
Vyjádření pro fórum – Neudělení dotací pro rok 2018 pro některé kulturní časopisy
předseda zastupitelského klubu Piráti Praha 2 / výtvarník, kurátor architektonických výstav
https://praha2.pirati.cz/lide/jaroslav-nemec/ / http://jarnemec.cz
Odpovědět

Zpět na „Kultura“