Muzeum dělnického hnutí

Moderátor: Resortni tym Kultura

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Kultura. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Satieguy1
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 18
Registrován: 22 bře 2020, 18:04
Profese: historik
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Muzeum dělnického hnutí

Příspěvek od Satieguy1 »

Ahoj,

v prostředí mladých historiků, s nimiž se stýkám, se často objevuje názor, že v Čechách chybí muzeum dělnického hnutí, které by inteligentní formou a citlivě přistupovalo k problémům tzv. dějin práce (Labor History) a bylo by schopno organicky vystihnout a představit vývoj českého dělnického demokratického hnutí. Jako člověk, který se zaobírá dějinami socialismu vím, že toto téma je opomíjené, přestože pro vývoj české demokracie znamenaly dělnické kolektivy velmi mnoho. Na mysli mám například dějiny družstevniství, sociální výstavbu bytů za první republiky, boj za všeobecné volební právo před a během roku 1907.
Vím, že se jedná o téma značnou měrou zdiskreditované minulým režimem, ale myslím, že orginálně udělaná stálá expozice by dokázala prezentovat dějinný vývoj české demokracie ve více otevřené a ucelenější perspektivě.
Má otázka: Máme jako Piráti zájem vznik instituce podobného formátu podpořit? Pokud by název "Muzeum dělnického hnutí" byl v jakémkoli smyslu archaický, lze jej nahradit příhodnějším.
Ale bohužel český mediální a akademický prostor v současné době nedává dostatečně zaznít všem hlasům, které ve vývoji demokracie v Česku hráli nezastupitelnou roli (Josef Macek, František Modráček), čímž se poněkud vytrácí specifický moment historičnosti.
Vzor: Např. nedávná výstava Das Rote Wien v budově vídenské radnice. Velmi názorné, věcné, stručné, vizuálně a narativně zajímavé. Lze se inspirovat. Přikládám odkaz:
https://www.wienmuseum.at/de/ausstellun ... -1919-1934

Pro další orinetaci zasílám odkaz na britské People´s History Musem se sídlem v Machesteru.

https://en.wikipedia.org/wiki/People%27s_History_Museum

Zajímavostí toho muzea je, že neshromažduje jen materiály a fragmenty, vztahující se bezprostředně k dějinám Labour Party, ale snaží se mapovat celou politiku vznikající tzv. "zdola" tzn včetně feministických či LGBT hnutí. Od roku 1989 má novodobá kritických a nagažovaných projevů v Čechách bohatou tradici, bohužel tato část našich dějin není téměř vůbec zmapovaná. Chtělo by to trochu ucelit a nasbírat materiály, které by dosvědčily zase trochu jinou stránku našeho polistopadového vývoje.

Vznik podobné instituce by byl příkladnou ukázkou, že dějiny lze pojímat i ve vztahu k jejich každodennosti, nikoli pouze ve vztahu k "elitářským" milníkům a momentům.

Organizační platforma People´s History Musem by mohla sloužit jako výchozí orientační bod, jak podobnou expozicí řidít, které materiály do ní zahrnout, jak ji podat. Byl jsem s nimi pracovně v kontaktu, můžu mailem požádat o bližší informace.

Díky za názory, Ondra.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Satieguy1 za příspěvky (celkem 5):
Radek.Holodnak, Lukas.Rysavy, Ales.Jakl, Jan.Bartko, Vojtech.Sazel

Uživatelský avatar
Radek.Holodnak
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 2636
Registrován: 06 pro 2012, 20:51
Profese: filozofický antropolog
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 1392 poděkování
Dostal poděkování: 2006 poděkování

Re: Muzeum dělnického hnutí

Příspěvek od Radek.Holodnak »

Count me in! Toto rozhodně je potřeba, zejména v kontradikci s různými komerčními "Musei komunismu", které minulý režim buď extrémně démonizují a vykreslují jednostranně, nebo naopak romantizují a opět vykreslují jednostranně. Badatelsko-historicko-popularizační instituce tohoto druhu tu citelně chybí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Holodnak za příspěvky (celkem 2):
Satieguy1, Dalibor.Zahora

barbora.vaicova
Koordinátor krajského sdružení
Příspěvky: 23
Registrován: 30 lis 2020, 18:39
Profese: Koordinátorka dobrovolníků
Bydliště: Rakovník
Dal poděkování: 33 poděkování
Dostal poděkování: 58 poděkování

Re: Muzeum dělnického hnutí

Příspěvek od barbora.vaicova »

Ahoj,

určitě by se dalo souhlasit s tím, že něco takového chybí a rozhodně s tím, že se (nedávné) dějiny vykládají velmi jednostranně. S čím už nesouhlasím je, že by se této tématice na akademické půdě odborníci nevěnovali. Problémem je to, že orální historie je příliš mladý obor, než abychom z ní měli dostatek výstupů. Podle mého je dostatečně zpracované období revoluce 89 a starší události jsou zpracovány spíše tématicky. Historici se rozhodně snaží mapovat minulý režim "zdola" a to je dobře. Bohužel jsme (spolu s ostatními zeměmi bývalého východního bloku) ve výzkumu dost pozadu.
Toto téma je mimochodem také důležité např. pro "seniory na palubě", které také trápí velmi černobílý výklad doby nedávno minulé.

Pokud by v tomto směru vznikla nějaká pracovní skupina, moc ráda se zapojím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi barbora.vaicova za příspěvky (celkem 2):
Radek.Holodnak, Dalibor.Zahora
Barbora Vaicová

Koordinátorka dobrovolníků pro Středočeský kraj

Satieguy1
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 18
Registrován: 22 bře 2020, 18:04
Profese: historik
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Muzeum dělnického hnutí

Příspěvek od Satieguy1 »

Ahoj,
Díky za reakce. Sociální dějiny komunismu se naštěstí slibně rozvíjí, pointou je zde ale zásadní rekonceptualizace toho, jak je s dějinami práce zacházeno v muzeálním prostoru, v oblasti materiálních dějin v podstatě nijak neprezentujeme sociálnědemokratické a národněsociální dělnické hnutí, ani anarchistické kolektivy. Nemluvíme o družstevnictví. Kvůli tomu pak vzniká naprosto zcestný pohled na dějiny, reflexi a vývoj demokracie u nás. Nejde tedy jen o dobu minulého režimu, dokonce spíše skoro naopak. Jde o to ukazat, že od poloviny 19. století má české dělnické hnutí velmi bohatou tradici, na kterou režim po roce 48 sice v mnoha směrech navazuje, ale některé zásadní momenty naopak potlačuje.
Zkusím k tomu napsat něco ucelenějšího a dál se tomu věnovat, stojí mi to za to.

Uživatelský avatar
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1161
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 8060 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování

Re: Muzeum dělnického hnutí

Příspěvek od Vit.Jurasek »

Mně se takové počiny líbí, ale nemyslím si, že by se toho měli Piráti aktivně účastnit. Je to věc hodně choulostivá na objektivitu a důvěryhodnost a přímá výrazná podpora nebo dokonce rozběhnutí takového projektu politickým subjektem, který z definice věci má na historický vývoj svůj názor, je příliš velký střet zájmů a tím pádem diskredituje sám sebe.

Je to imho stejné jak to, že Bureš vlastní Mafru a Agrofert - prostě takové spojení nemají existovat protože to není možné udělat čistě, i svatý by byl v pokušení a podezření.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Rezek, Filip.Jirousek

Satieguy1
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 18
Registrován: 22 bře 2020, 18:04
Profese: historik
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Muzeum dělnického hnutí

Příspěvek od Satieguy1 »

Jde o to, že takový projekt musí přirozeně někdo iniciovat na politické rovině. Že kolem toho budou vznikat disputace je jisté, stejně jako vznikaly (a to nikoli neoprávěně) u Ústavu pro studium totalitních režimů. V Británii je samosebou celá věc jednodušší, protože tam takový projekt zastřeší majestátní Labour Party, u nás, kde máme, řečeno politologickou terminologií, "extréémní pluralismus" (tzn. šest a více velkých politických subjektů), je to složitější.
Je to ale projekt, který je v nejlepším státním zájmu - příspívá totiž k porozumění demokratickým procesům a historicky je ukotvuje.
Nejprve bych na toto téma rád něco publikoval v odborném periodiku se širším dosahem, inicioval na toto téma debatu a zkusil oslovit pár lidí z oboru, aby to mělo širší podporu. Pak se k tomu můžeme znovu vrátit. A pokud jde o komunikaci navenek, tu si klidně vezmu na triko.

Satieguy1
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 18
Registrován: 22 bře 2020, 18:04
Profese: historik
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Muzeum dělnického hnutí

Příspěvek od Satieguy1 »

Ještě ze stránek People´s History Museum:

https://phm.org.uk/galleries/main-galle ... 579341600/

Uživatelský avatar
Filip.Jirousek
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 11
Registrován: 30 říj 2020, 17:11
Profese: Učitel, historik
Bydliště: Studnice
Dal poděkování: 63 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzeum dělnického hnutí

Příspěvek od Filip.Jirousek »

Myslím, že nápad je to dobrý. Určitě si “Labour History” zaslouží svoje místo v českém veřejném prostoru i historickém vědomí. Jako historik to rád podpořím (ač je těžiště mé práce u jiných témat). Jako Pirát mám však problém s tím, aby to iniciovala naše strana. To bych nepodpořil.

Doporučuji cestu založení spolku, který bude hledat podporu napříč politickým spektrem i veřejností. Určitě by paměťové instituce neměly být spjaty s jednou konkrétní politickou stranou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Jirousek za příspěvek:
Vit.Jurasek
Filip Jiroušek

„Domnívám se, že politik může říkat pravdu a žít v souladu se svým svědomím. Já se o to alespoň snažím.“
— Václav Havel (1936-2011)
____________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=WazjUode6uU

Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host