Report poslance - František Navrkal

Moderátor: Poslanecka snemovna - poslanci

Odpovědět
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 8631 poděkování
Dostal poděkování: 4946 poděkování

Report poslance - František Navrkal

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 22 říj 2019, 12:09

V Ústeckém kraji dosáhli Piráti ve volbách do Poslanecké sněmovny zisku 8,24 % hlasů a jednoho mandátu. Poslancem za Ústecký kraj jsem se stal v červnu 2019, kdy jsem na pozici vystřídal kolegu Mikuláše Peksu, který se funkce vzdal po zvolení do Evropského parlamentu.

Červen
Červen se nesl ve znamení přebírání funkce, které plynule navázalo na mou několikaměsíční přípravu na roli poslance.

Senátní slyšení o koridoru Dunaj – Odra - Labe
V Senátu jsem se zúčastnil veřejného slyšení na téma „Potřebuje Česká republika vodní koridor Dunaj – Odra – Labe?“. Přestože záměr výstavby tohoto megalomanského projektu považuji za zbytečný a přežitý, je to téma, které se týká také Ústeckého kraje a mého rodného Děčína, a proto mě zajímalo, jak se k němu staví odborníci a jeho zastánci.

Schůzka s ředitelem pro sociální začleňování Davidem Beňákem
Na schůzce s ředitelem pro sociální začleňování jsme řešili plánovanou výstavbu kontejnerového bydlení ve vyloučené lokalitě v Chanově.

Interpelace ve věci kontejnerového bydlení v Chanově
20. 6. jsem interpeloval ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou ve věci plánované výstavby kontejnerového bydlení v mosteckém Chanově.

Setkání s vládní zmocněnkyní pro lidská práva
24. června jsem se sešel s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou, probírali jsme zejména téma protiprávních sterilizací romských žen v dobách minulého režimu.

Schůze Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny
Na setkání s paní Šimůnkovou navázala i schůze Komise pro rodinu rovné příležitosti a národnostní menšiny, kde jsme se věnovali tématu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen.

Červenec
Otevření krajské kanceláře
Na začátku července jsem otevřel svou regionální kancelář v Ústí nad Labem.
Středa, 3. července⋅14:30–15:30

Na pivo s poslancem
4. července jsem začal s pravidelnými setkáními s občany. Informace, o připravovaných akcích, kde se se mnou můžete potkat a diskutovat vždy zveřejňuji v dostatečném předstihu na svých facebookových stránkách.

Legislativní řešení dětských dluhů
8. července jsme diskutovali o problematice dětských dluhů a jejich legislativních řešeních. Poslanecká sněmovna o pár dní později přijala pirátskou novelu insolvenčního zákona umožňující snadnější oddlužení těm, kdo se zadlužili ještě jako děti.

Interpelace premiéra Babiše ve věci dluhů nemocnice v Rumburce
11. července jsem interpeloval premiéra vlády ohledně dluhů rumburské nemocnice. Její hrozící zavření považuji za veliké riziko, jelikož by značně zkomplikovalo dostupnost kvalitní zdravotní péče pro tisíce obyvatel Šluknovského výběžku.

Setkání k reformě prezidentských voleb
Schůzka se členy Týmu Demokracie ohledně střednědobého plánu reformy prezidentských voleb.

Článek pro Pirátské listy o jednokolové prezidentské volbě
Na konci července jsem pro Pirátské listy sepsal krátké shrnutí důvodů, proč potřebujeme reformu prezidentských voleb.

Srpen
Na pivo s poslancem
Tentokrát jsem se s občany setkal v Rumburce a v Litvínově, abychom pohovořili o situaci v kraji, řeč přišla i na téma zdravotnictví a situaci v rumburské nemocnici.

Setkání se zástupci Kosova Democratic Institute
14. srpna jsem se setkal se zástupci kosovské neziskové organizace Kosova Democratic Institut. Diskutovali jsme o aktuální situaci v zemi a aktivitách KDI, mezi které patří například boj proti korupci (KDI je součástí Transparency Interntional) a reformě kosovského legislativního systému.

Připomínka srpnových událostí z roku 1968 a 1969
V Ústí nad Labem zúčastnil pietní akce na uctění památky obětí sovětské invaze a následné okupace. Připomněli jsme si vůbec první oběť invaze, kterou byl ústecký rodák Petr Fridrich, i význam tohoto výročí s ohledem na současné dění na Ukrajině či v Hong Kongu, kde se občané těchto zemí ještě dnes musejí potýkat s cizí agresí a snahami o oslabení demokracie.

Problematika sucha v České republice
Zúčastnil jsem se kulatého stolu na téma problematiky klimatických změn a sucha v České republice.

Aktualizace krajského programu
23. srpna jsem se sešel s kolegy z editorského týmu, jehož vedením jsem byl pověřen od republikového předsednictva. Naším úkolem byla aktualizace společného krajského program pro nadcházející volby v roce 2020.

Děčínský jez
S kolegy z děčínské pirátské buňky jsme na konci srpna diskutovali o plánované stavbě labského jezu.

Strategický krajský den
30. srpna se konal strategický krajský den, kde jsem představil aktivity editorského týmu.

Září
Resortní tým Spravedlnost
Na prvním poprázdninovém setkání jsme probírali aktuální sněmovní tisky. Jako sněmovní zpravodaj jsem představil tři návrhy ústavních změn (za KSČM, KDU-ČSL, STAN) týkající se problematiky vody a sucha v České republice, což byla témata, kterým jsem se v létě intenzivně věnoval.

Zahraniční výbor
Hlavním bodem setkání zahraničního výboru bylo schválení připojení Severní Makedonie k NATO. Jako Piráti jsme tento krok podporovali, jelikož jsme přesvědčení, že přispěje ke stabilizaci nejen Severní Makedonie, ale celého Balkánu.

Ústavní žaloba na prezidenta
Na začátku září náš klub jednal se senátorem Láskou o ústavní žalobě na prezidenta Zemana. Tomuto tématu jsme se věnovali i na následné schůzi ústavně právního výboru a žalobu jsme jednomyslně podpořili i při hlasování na 34. schůzi Sněmovny.

EZO – Tým pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany
Na setkání našeho týmu jsem otevřel téma plánovaného snížení rozpočtových výdajů na rozvojovou pomoc, což je krom, který považuji za velice nešťastný. Jsem přesvědčení, že rozvojová pomoc je jedním z nejlepších nástrojů, jak efektivně pomáhat v destabilizovaných zemích a zároveň tak předcházet eskalace nejrůznějších krizí, které pak mají dopad i na Evropu a tím i Českou republiku.

Volební komise – Rada ČTK
Na setkání volební komise jsme s kolegou Janem Pošvářem navrhli veřejné hlasování o volbě nových členů Rady ČTK. Kromě Petra Dolínka za ČSSD ovšem náš návrh nikdo další nepodpořil. Jako Piráti jsme přesvědčeni, že občané mají právo vědět, jak jejich volení zástupci hlasují, situace je ovšem mnohdy jiná (jako v tomto případě), čehož vedlejším produktem je i pokračují nerovné zastoupení stran v dozorčích radách.

Setkání k problematice sucha a ochraně vody v ČR
11. září jsem se setkal s jednou z předkladatelek návrhu STAN na ústavní ochranu vody poslankyní Janou Krutákovou. Jednali jsme o problematice, předloženém návrhu i naší možné spolupráci v této oblasti.

Saská kontaktní kancelář
Zúčastnil jsem se setkání pořádané Saskou kontaktní kanceláří, jelikož Svobodný stát Sasko je sousedem Ústeckého kraje, a tím i jeho potenciálním blízkým partnerem. Mým cílem je prohlubování naší vzájemné spolupráce.

34. schůze Sněmovny
9. září bylo zahájena první poprázdninová schůze Poslanecké sněmovny. Podařilo se nám například podpořit připojení Severní Makedonie k NATO, čekalo nás také projednávání ústavní žaloby na prezidenta.

Delegace ústavně právního výboru
Na přelomu září a října jsem se spolu s dalšími zástupci ústavně právního výboru zúčastnil cesty na Slovensko, kde jsme jednali například se slovenským ministrem spravedlnosti Gáborem Gálem.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 8631 poděkování
Dostal poděkování: 4946 poděkování

Re: Report poslance - František Navrkal

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 01 lis 2019, 20:02

Říjen

Interpelace ve věci mosteckého autodromu
Před časem se na mě obrátili členové spolku Zdraví pro Most, kteří hájí zájmy obyvatel Mostu žijících v okolí mosteckého autodromu. Jeho provozovatel již několik let nedbá zákona ani městských vyhlášek a porušuje povolenou hranici hluku, za což mu byla také vyměřena pokuta, kterou ovšem odmítá zaplatit. Jeho bezohledné jednání má negativně doléhá zejména na zdraví obyvatel přilehlých městských čtvrtích. V této věci jsem proto interpeloval jak ministra zdravotnictví Vojtěcha, tak ministryni spravedlnosti Benešovou. Snažím se o nalezení řešení, které by zabránilo obcházení zákona nejen v tomto, ale i v dalších podobných případech.

Výstavba kontejnerového bydlení v Chanově
Věnoval jsem se otázce plánované výstavby kontejnerového bydlení v Chanově a toto téma se snažím zařadit i na příští schůzi stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny.

Obědy do škol - interpelace na ministra školství Plagu
Teprve v tomto roce se Ústecký kraj přidal k programu Obědy do škol, který zajišťuje bezplatné stravování pro žáky mateřských a základních škol ze sociálně slabých rodin. Bohužel v našem kraji program narazil na odpor některých ředitelů, kteří jej odmítají z mnohdy velice podivných důvodů. Zaznívaly například názory, že děti rodičů, kteří kouří cigarety, si nezaslouží bezplatné stravování. Interpeloval jsem proto ministra Plagu a požádal ho, aby celou situaci prověřil a podpořil využití zmíněného programu.

Rozpočet na rozvojovou spolupráci
Na schůzi zahraničního výboru jsem připravil pozměňovací návrh k rozpočtu ministerstva zahraničí na rozvojovou spolupráci. Snižování financí na tuto rozpočtovou položku mi připadá nešťastné, jelikož jde proti zájmům České republiky i našim mezinárodním závazkům. Tento pozměňovací návrh se budu snažit prosadit také na půdě Sněmovny.

Odsouzení turecké agrese v severní Sýrii
Zúčastnil jsem se demonstrace na podporu syrských Kurdů a také jsem podpořil usnesení Sněmovny odsuzující tureckou invazi do severní Sýrie. Kroky turecké vlády, stejně jako rozhodnutí amerického prezidenta o stažení vojenských jednotek z oblasti, které turecké invazi předcházelo, považuji za velkou chybu. Kurdové jsou dlouhodobě jedním z nejspolehlivějších spojenců Západu v regionu a také frakcí, která se výrazně zasadila o porážku Islámského státu.

Usnesení k antisemitismu
Na podnět kolegy Jana Bartoška z KDU-ČSL se Poslanecká sněmovna zabývala a následně přijala usnesení k sílícímu antisemitismu. Přestože odsouzení všech projevů nenávisti vůči Židům považuji za velmi správné, snažil jsem se zabránit přijetí některých problematických bodů, které v konečném důsledku mohou vést k omezování svobody projevu kritiků izraelské politiky.

Členství v podvýborech zahraničního výboru
Vzhledem k tématům, která bych chtěl v Poslanecké sněmovně hájit a prosazovat, jsem se stal členem podvýboru pro rozvojovou spolupráci a podvýboru pro vnější ekonomické vztahy.

Oslavy 101. výročí vzniku Československa
28. října jsem se v Ústí nad Labem zúčastnil oslav vzniku naší republiky. Při této příležitosti jsem pronesl krátký projev.

Na pivo s poslancem
10. a 11. října jsem se setkal s občany v Rumburku a Podbořanech. Na obou místech jsme se bavili převážně o zdravotnictví.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Odpovědět

Zpět na „Reporty z jednání klubu“