Report poslance Jana Lipavského

Moderátoři: Poslanecka snemovna - poslanci, Poslanecka snemovna - asistenti poslancu

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1178 poděkování
Dostal poděkování: 1645 poděkování

Re: Report poslance Jana Lipavského

Příspěvek od Jan.Lipavsky »

Od středy neřeším nic jiného než koronavirus. Situace se mění doslova každým dnem. Zjišťujeme jaká je situace, kde pálí bota, sledujeme trendy atd.

Podpořte prosím sousedské iniciativy:
Je skvělé, že spontánně vznikají dobrovolnické iniciativy na pomoc lidem ohroženým koronavirem. Z těch celonárodních doporučuji www.sousedskapomoc.cz, pro Pražáky zase www.pomahamevpraze.cz. Děkuji všem za solidaritu a lidskost. Takhle má vypadat semknutí národa v těžké době.

Noste prosím roušku.
Poslanec, místopředseda zahraničnícho výboru a výboru pro obranu PSP ČR, člen CF, KS Praha a MS Praha 6
Sledujte mě na Twitter | Facebook | Blog
Vizí Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost.

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR

1)
Nošení malého kousku látky přes ústa se během několika dnů stalo symbolem dnešní doby a boje s novou chřipkou, ale také symbolem toho, že se o sebe dokážeme postarat. Máme ale i ideální technologické předpoklady k velkovýrobě sofistikovanějších lékařských pomůcek, jako jsou třeba respirátory. A to díky našemu know how v oblasti aplikovaných nanotechnologií a výroby nanovlákenných membrán. Češi nejsou malý, ale nano-národ.

Nápady, jak udělat z Česka respirátorovou velmoc si můžete přečíst u mě na blogu.

http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-lipav ... emid=36184

2)
Bude také potřeba více začít zdůrazňovat, co všechno dělá Evropa společně pro boj s novou chřipkou. Máme k tomu super infografiku, která už lítá po sítích. Přikládám.
Přílohy
EU_vs_chripka.png
Poslanec, místopředseda zahraničnícho výboru a výboru pro obranu PSP ČR, člen CF, KS Praha a MS Praha 6

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR

Tento týden v čínském dresu kope vicepremiér Hamáček do sinologa Hály. Minulý týden stejnou roli pro-čínské propagandy plnilo duo Mynář a Mlynáře. Jen tiché znechucení si už jako zastánci liberální demokracie nemůžeme dovolit. Pojďme si říct některé skutečnosti o Číně a koronaviru na rovinu, a naopak vyvrátit některé nepravdy dřív, než se stanou součástí celospolečenské debaty. Znamenalo by to totiž velké vítězství pro čínskou komunistickou propagandu a smutný den pro naši demokracii.

Sedm fakt o koronaviru, které musí zaznít, než nás definitivně spolkne propagandistická panda, si můžete přečíst na mém blogu. http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-lipav ... emid=36222

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR

Do Česka dorazil experimentální lék Remdesivir, který dostane pacient s těžkým průběhem nemoci Covid-19. Nevítal jej premiér, ministr zdravotnictví ani americký velvyslanec. A to je ten rozdíl mezi partnerstvím a lokajstvím.

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR

Celou Evropu sužuje pandemie koronaviru. Národní státy musí v první řadě zajistit bezpečí svých obyvatel. Přesto nesmíme jako mezinárodní společenství zůstat slepí vůči brutálnímu narušování parlamentární demokracie, kterou teď prožívá Maďarsko. Co se vlastně děje?

Orbánova vláda podala návrh zákona, který umožní vládě obcházet parlament, pozastavovat platnost zákonů a místo zákonů vydávat vládní dekrety. Tyto pravomoci by měl Orbán na neurčito, po dobu trvání krize. Dochází tedy k hrubému porušení principů demokracie.

Stav nouze vyhlašují i odvolávají 2/3 poslanců, tedy počet hlasů, které vládní koalice má. Rozhodnutí, kdy bude stav nouze a s ním i jeho nové pravomoci zrušeny jsou čistě v Orbánových rukou. Přitom krizová situace kvůli masové imigraci je v Maďarsku stále platná od roku 2015!

Součástí návrhu je i maďarská verze "náhubkového zákona," kdy za šíření falešné či poplašné zprávy budou následovat tresty až 5 let vězení. Tento krok povede k mediální autocenzuře a ještě většímu okleštění už tak skomírající svobody maďarských médií.

Orbán vyslal armádu do 140 klíčových firem, aby nad nimi přebrala kontrolu. Firmy dostaly výzvu, aby s vojáky spolupracovaly. Budou sledovat a koordinovat práci. Kromě jaderné elektrárny Paks se nová opatření dotknou i bank, novin a překvapivě i NGOs.

Nezapomeňme na naše maďarské přátele a spojence. Až krize pomine, Evropa musí být připravena žádat po Orbánovi vysvětlení těchto nestandardních kroků a trvat na tom, aby byl krizový stav a s ním i jeho bezprecedentní pravomoci bezprostředně zrušeny.

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR

EU a koronavirus - sepsal jsem to hezky na blog:

Internetem i médii se šíří názory o tom, že Evropská unie nedělá v boji proti globální pandemii dost. Pojďme to uvést na pravou míru. Zaprvé, Unie má jen omezené pravomoci a její role je především koordinovat opatření. Poslední slovo mají národní vlády. A za druhé, navzdory těmto omezeným možnostem toho EU za poslední měsíc udělala docela dost.

http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-lipav ... rMOdvPMVVY

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR

My se tu snažíme budovat nějakou kybernetickou obranyschopnost republiky. A pak ministerstvo vnitra úplně vyignoruje varování NUKIB a nakoupí si datová uložiště od Huawei. Podle mě by měl v takové situaci zasáhnout premiér. Závisí na tom bezpečnost země i spojenců.

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR

A další blog!!!

Pandemie v plné míře ukázala důležitost soběstačnosti výroby (nejen) zdravotnického materiálu.😷😷 Česku zatím chybí, a to má dopad na zdraví našich lidí, průmyslu, i na geopolitickou bezpečnost. Abychom jí dosáhli, musí vláda přijmout opatření na podporu české výroby. Nesmíme dovolit čínskému dovozu, aby zadusil naše české hospodářství.
Krize naštěstí přináší i nové příležitosti. Jak jich může Česko využít 🧐 ve svůj prospěch píšu na blogu:
👉http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-lipav ... mid=36360👈

Odpovědět

Zpět na „Reporty z jednání klubu“