Anketa MS Praha 8 k převodu starého bohnického hřbitova do majetku MČ P8

Moderátoři: Koordinatori, PKS Praha, PMS Praha 8

Podporujete převod pozemků, zachování hřbitova a stavební úpravy Bohnického ústavního hřbitova?

Anketa končí za 06 úno 2021, 09:06

PRO / Souhlasím s převodem
12
86%
PROTI / Nesouhlasím s převodem
1
7%
ZDRŽUJI SE
1
7%

Celkem hlasujících: 14 - Celkem hlasů: 14

Martin.Sterba
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Profese: manažer on-line komunikace
Dal poděkování: 660 poděkování
Dostal poděkování: 484 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Anketa MS Praha 8 k převodu starého bohnického hřbitova do majetku MČ P8

Příspěvek od Martin.Sterba »

Milí přátelé,
na základě diskuze na Zulipu, bych rád znal stanovisko MS Praha 8 k možnému převodu starého bohnického hřbitova do majetku MČ P8. Finální stanovisko je na Magistrátu, místostarosta P8 pro územní Jiří Vítek mě požádal, zda-li s tím nemůžeme na MHMP pomoci.

Jedno usnesení už k danému tématu máme, kdy se o tom hlasovalo na jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 dne 14. listopadu 2018.
Usnesení ZMČ 048/2018
Výsledek hlasování - bod č. 16.
USNESENÍ č. 048/2018 ze dne 14.11.2018 k návrhu majetkového převodu Městské části Praha 8 - bezúplatného převodu nemovitostí na k. ú. Bohnice ve vlastnictví České republiky - právo hospodaření Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových do vlastnictví obce, tj. Hl. m. Prahy, svěřená správa Městské části Praha 8

1. bere na vědomí "Důvodovou zprávu" k návrhu majetkového převodu Městské části Praha 8 - bezúplatného převodu pozemků na k. ú. Bohnice:
- parc.č. 729 (ostatní plocha-pohřebiště) o výměře 25 194 m2,
- parc. č. 728 (zastavěná plocha a nádvoří) o výměře 97 m2,
zapsaných na LV 60000, ve vlastnictví České republiky, příslušnost hospodařit s majetkem státu - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, do vlastnictví obce, tj. Hlavního města Prahy, s následným svěřením do správy Městské části Praha 8,

2. schvaluje
(na základě ust. § 89 odst. 2. písm. e) ve spojení s ust. § 17 odst. 1. písm. h) a ust. § 19 ost. 4. zákona č. 131/2000 Sb. o hlavním městě Praze, ve změní pozdějších předpisů a se souhlasem Rady MČ Praha 8, vyjádřením jejím usnesením č. Usn RMC 0372/2018 ze dne 8.8.2018) návrh majetkového převodu Městské části Praha 8 - bezúplatného převodu pozemků na k. ú. Bohnice:
- parc.č. 729 (ostatní plocha-pohřebiště) o výměře 25 194 m2,
- parc. č. 728 (zastavěná plocha a nádvoří) o výměře 97 m2,
zapsaných na LV 60000, ve vlastnictví České republiky, příslušnost hospodařit s majetkem státu - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, do vlastnictví obce, tj. Hlavního města Prahy, s následným svěřením do správy Městské části Praha 8,

3. ukládá
3.1 informovat Zastupitelstvo městské části Praha 8 o předání žádosti o svěření pozemků dle 2.části tohoto usnesení Magistrátu hl. m. Prahy / Zodpovídá: Ing. Bc. Jiří Eliáš / Termín: 14.12.2018
informovat Zastupitelstvo městské části Praha 8 o uskutečnění majetkového převodu dle 2. části tohoto usnesení. / Zodpovídá: Radomír Nepil / Termín: 29.03.2019
PRO - Anna Filinová, Pavel Franc, Jan Hamal Dvořák, Michal Novák, Jitka Novotná, Karel Ptáček, Ivo Slávka
ZDRŽEL SE - Alice Hamalová

Magistrát před časem změnu neschválil - dle slov Evy Horákové Magistrát hlavního města Prahy pracuje na konceptu pražských hřbitovů, která to této doby nebyla. Je třeba udělat revizi pražských hřbitovů, nastavit standardy a cíle. Co dnes 100 % víme. Pražských hřbitovů je nedostatek, vybudovat nový je téměř nemožné a my chceme a máme velký zájem udržet jakýkoliv byť i nepoužívaný. Bohužel musíme myslet i na katastrofy a epidemie, které mohou přijít.

MČ Praha 8 nicméně teď schválila na jednání Rady Městské části Praha 8 dne 27. 1. 2021 návrh k návrh textu adresovanému hlavnímu městu Praha ve věci nabytí nemovitosti v k.ú. Bohnice.

DOPLNĚNÍ: MČ P8 navrhla bezúplatný převodu pozemků Bohnického ústavního hřbitova z majetku České republiky na Hlavní město Prahu s následným svěřením do správy Městské části Praha 8. Další plány jsou zachovat hřbitov jako veřejné pohřebiště bez obnovení pohřbívání. MČ Praha 8 má v plánech stavební úpravy v podobě stabilizace obvodových zdí hřbitova i rozpadající se kaple, odstranění náletové zeleně a prořez stromů, a to tak aby zůstalo zachováno genia loci tohoto místa a hřbitov mohl být zpřístupněn veřejnosti.

Po diskuzi na Zulipu jsme se shodli, že bychom rádi měli na toto téma názor místního sdružení. Podobně jako kdybychom se o tom bavili na osobní schůzi.
Vyjádření názoru / viz anketa výše
"Podporuji návrh bezúplatného převodu pozemků Bohnického ústavního hřbitova z majetku České republiky na Hlavní město Prahu s následným svěřením do správy Městské části Praha 8. Souhlasím s plány zachovat hřbitov jako veřejné pohřebiště, nicméně s obnovením pohřbíváním zde nepočítáme. Podporuji MČ Praha 8 v plánech na stavební úpravy v podobě stabilizace obvodových zdí hřbitova i rozpadající se kaple, odstranění náletové zeleně a prořez stromů, a to tak aby zůstalo zachováno genia loci tohoto místa a hřbitov mohl být zpřístupněn veřejnosti."
EDIT (4/2/2021): Doplnění informací v sekci Doplnění, Upravil jsem text v anketě a upravil jsem návrh vyjádření názoru dle anketní otázky.
Mgr. Martin Štěrba | předseda MS Praha 8 & poradce primátora hl. města Prahy
+420 732 408 769 | www.fb.com/sterbamartin | www.twitter.com/sterbamartin
martin.sterba@pirati.cz
Martin.Sterba
Kontaktovat uživatele:

Re: Stanovisko MS Praha 8 k převodu starého bohnického hřbitova do majetku MČ P8

EDIT (3/2 11:45) Omlouvám se všem, doplnil jsem do ankety i poslední možnost (zdržuji se) - došlo k vynulování původních hlasů. Prosím ty, kteří už hlasovali, ať hlasují znova.
martin.sterba@pirati.cz
Alice.Hamalova
Vedoucí administrativního odboru
Profese: chemik/úředník
Dal poděkování: 325 poděkování
Dostal poděkování: 586 poděkování

Re: Stanovisko MS Praha 8 k převodu starého bohnického hřbitova do majetku MČ P8

Příspěvek od Alice.Hamalova »

Ahoj místní forum,
@Martin.Sterba bez ohledu na projednávanou věc toto jednání nesplňuje předpisy strany hlavně Zásady týmové spolupráce, kterými se MS má řídit.

- neproběhla rozprava aspoň 5 dnů
- není možné navrhovat alternativní usnesení
- nebo neproběhlo zdůvodnění proč se jedná o časovou tíseň
- pokud by byla časová tíseň a jednalo by se bez rozpravy je potřeba v hlasování uvést i možnost projednat na řádném jednání MF
- pokud proběhla změna v možnostech hlasování, je nutné hlasování prodloužit tak, aby po změně hlasování trvalo aspoň 48 hodin
- lze vybrat pouze jednu možnost, přitom v prvním kole se může hlasovat o libovolném počtu návrhů (to je i proti, zdržet se a projednat na řádném jednání MF)
- navíc chybí spisová značka jednání (podle vyhlášky AO Spisové značky a zkratky)

Tedy jednání je neplatné a nelze takto schválit žádné usnesení.
Martin.Sterba
Kontaktovat uživatele:

Ahoj @Alice.Hamalova ,
- takže opět vítězí byrokracie:
- už jsme o tom jednou hlasovali v zastupitelstvu, přišlo mi, že je zbytečné vést rozpravu znova.
- jedná se o anketu a poznání názoru ostatních v celém MS.

Jak správně poznamenal Pavel Franc, o posledním větším tématu na P8 jsme "hlasovali" naposledy v době, kdy se schvaloval program pro volby, od té doby ne. Tak zkusme být trošku lidštější, protože takhle ty volby nikdy nevyhrajem.

Tohle je skutečně jen vyjádření názoru - tedy anketa. Proto tam není číslo jednací, atp.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Sterba za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Franc, Michal.Novak
martin.sterba@pirati.cz
Martin.Stanek
Člen KS Praha
Profese: geolog
Dal poděkování: 2725 poděkování
Dostal poděkování: 988 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa MS Praha 8 k převodu starého bohnického hřbitova do majetku MČ P8

Příspěvek od Martin.Stanek »

Proč se v anketnich odpovědích vyskytuje výraz "usnesení"? Na usnesení by asi bylo potřeba jednání, ne? Anketa není jednání, že?
Pavel.Franc
Člen KS Praha
Profese: IT manažer
Dal poděkování: 260 poděkování
Dostal poděkování: 71 poděkování

Příspěvek od Pavel.Franc »

Původní záměr byl poslat to stanoviko jako hotovou věc na MHMP bez toho, aby se k tomu členové MS mohli vyjádřit.
Ukecal jsem Martina ať udělá anketu, aby bylo jasné jestli to mezi členy MS P8 má podporu a nebo ne ... a mohli se jako tým zapojit.

A ono je to špatně protože jsme o tom nediskutovali 5 dnů :(
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Franc za příspěvky (celkem 2):
Martin.Sterba, Ondrej.Profant
Martin.Sterba
Kontaktovat uživatele:

Martin.Stanek píše: 03 úno 2021, 12:55 Proč se v anketnich odpovědích vyskytuje výraz "usnesení"? Na usnesení by asi bylo potřeba jednání, ne? Anketa není jednání, že?
Opravil jsem. :-)
martin.sterba@pirati.cz
Jan.Kolator
Místní předsednictvo
Profese: Knihovník
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 69 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Kolator »

Nemohl by člověk co byl proti napsat sem proč? Docela by mne zajímalo jaké negativa tento krok může přinést, opravdu mne žádné nenapadlo.
Alice.Hamalova
Vedoucí administrativního odboru
Profese: chemik/úředník
Dal poděkování: 325 poděkování
Dostal poděkování: 586 poděkování

Příspěvek od Alice.Hamalova »

@Martin.Sterba jsem naštvaná, smutná a překvapená z Tvé agresivní reakce. Očekávala jsem více důvěry a předpoklad dobré vůle.

V Pirátech jsme se shodli na hodnotách transparence a demokracie, domluvili jsme si poměr mezi rychlostí a transparentností v předpisech strany. Není možné bez další domluvy tyto pravidla měnit. Vzniká pak chaos ve kterém nejsou známé podmínky a možnosti. Mě se v tom pracuje velice špatně a přijde mi to neohleduplné a netýmové i vůči všem ostatním. Mám potřebu transparenci a demokracii zachovat, protože mi dávají svobodu a možnost se rozhodovat. Pokud Ti pravidla strany nevyhovují, očekávám, že otevřeš diskuzi nad předpisy a navrhneš nové pravidla. V tomto případě žádost u změny předpisů u RV nebo členský podnět pro zahájení jednání CF.

Vnímám, že se snažíš získat konkrétní stanovisko MS P8 se kterým se bude moci dále pracovat a usnadní to prosazení návrhu ohledně Bohnického ústavního hřbitova.

Z textu mi vyplývá, že považuješ toto téma za již probrané. To že je to probrané na úrovni MS P8 se neshodneme. Podle mě se převod probíral na úrovni ZK P8 v podobě předložené na zasedání Zastupitelstva MČ P8. ZK je však jiný orgán než MS, po kterém žádáš stanovisko.

Bohužel musím konstatovat, že i po provedených úpravách, se stále jedná o návrh usnesení. Vysvětlím proč.
Anketní otázka je: "V níže uvedeném hlasování hlasuji"
Možnosti ankety jsou: "Pro, Proti, Zdržuji se"
A až teprve v úvodním textu popis:
Martin.Sterba píše: 03 úno 2021, 09:06
Vyjádření názoru / viz anketa výše
"MS Praha 8 podporuje návrh bezúplatného převodu pozemků Bohnického ústavního hřbitova z majetku České republiky na Hlavní město Prahu s následným svěřením do správy Městské části Praha 8. Souhlasíme s plány zachovat hřbitov jako veřejné pohřebiště, nicméně s obnovením pohřbíváním zde nepočítáme. Podporujeme MČ Praha 8 v plánech na stavební úpravy v podobě stabilizace obvodových zdí hřbitova i rozpadající se kaple, odstranění náletové zeleně a prořez stromů, a to tak aby zůstalo zachováno genia loci tohoto místa a hřbitov mohl být zpřístupněn veřejnosti."
Tedy v anketě se teď ptáš zda členové MS P8 souhlasí aby MS P8 podpořilo návrh a souhlasilo s plány a podpořilo MČ P8. Aby se MS P8 mohlo rozhodnout že tak učiní, musí se jako orgán strany usnést. Pro platnost usnesení je potřeba dodržet pravidla jednání MF. Usnesení MS je závazné.

Anketa je způsob jak zjistit nezávazný názor jednotlivců, nikoliv orgánu. Aby byly splněny podmínky ankety a ne usnesení. Navrhuji:
- Změnit anketní otázku na: Podporujete převod pozemků, zachování hřbitova a stavební úpravy Bohnického ústavního hřbitova tak jak byly popsány v úvodním příspěvku?
- Změnit možnosti ankety jsou: "Ano, Ne, Zdržuji se"
- Smazat výše citovaný text "MS Praha 8 podporuje ...."
- Pokud je to pravda doplnit do úvodní příspěvku text: " MČ P8 návrhla bezúplatný převodu pozemků Bohnického ústavního hřbitova z majetku České republiky na Hlavní město Prahu s následným svěřením do správy Městské části Praha 8. Další plány jsou zachovat hřbitov jako veřejné pohřebiště bez obnovení pohřbívání. MČ Praha 8 má v plánech stavební úpravy v podobě stabilizace obvodových zdí hřbitova i rozpadající se kaple, odstranění náletové zeleně a prořez stromů, a to tak aby zůstalo zachováno genia loci tohoto místa a hřbitov mohl být zpřístupněn veřejnosti."

Pokud chceš stanovisko MS P8, je nutné usnesení MS P8. Stanovisko totiž není možné odvodit od již platných usneseních MS P8. Tedy prosím zahaj jednání MF. Pokud budeš chtít, mohu poradit jak provést jednání ve zrychleném režimu. Ráda pomohu.

EDIT: Pokud se vydá nějaké stanovisko MS P8 neprojednané dle domluvených pravidel, může ho zpětně oprávněnně někdo napadnout a celá na něj navazující práce může být neplatná. Znamená to pak další potřebnou zbytečnou energii, kterou bychom mohli věnovat jiným věcem na MČ P8.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Alice.Hamalova za příspěvek:
Martin.Stanek
Martin.Sterba
Kontaktovat uživatele:

Alice.Hamalova píše: 04 úno 2021, 13:15 @Martin.Sterba jsem naštvaná, smutná a překvapená z Tvé agresivní reakce. Očekávala jsem více důvěry a předpoklad dobré vůle.
Ahoj Alice,
moje reakce neměla být agresivní, spíš to byl takový povzdech. Omlouvám se, jestli to agresivně vyznělo - nemělo to tak vyznít. To je ale ta nevýhoda psaného projevu. :-)

Jen jsem byl trošku naštvaný, že si přiděláváme práci tím, že se tady nebudeme dohadovat, jestli ústavní hřbitov má přejít pod správu MČ Praha 8, ale o tom, jestli je správně napsané to či ono. Přitom oba dva máme stejný záměr, chceme to stejné. Já samozřejmě ctím předpisy a za normálních okolností (třeba u zcela nově otevřené věci, a že jich v příštích měsících jistě budeme chtít znát vícero) bych udělal standardní členský podnět s rozpravou. Nicméně u tohoto případu jsem skutečně zvolil tuto formu ankety, protože už se to jednou v rámci Zastupitelstva řešilo a zastupitelský klub se k tomu vyjádřil poměrně jednoznačně.

Každopádně, abych uklidnil bouři:
- Upravil jsem otázku v anketě. Věřím, že mi mnozí odpustí, že to je až teď.
- Upravil jsem začátek usnesení tak, že to v anketní otázce odpovídá každý sám za sebe.
- Upravil jsem odpovědi anketní odpovědi s tím, že základ zůstává stejný, ale je tam doplněná odpověď se souhlasem či nesouhlasem.

Věřím, že teď už je anketa v pořádku.

PS: S Alicí jsme si volali, a vše si vysvětlili. :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Sterba za příspěvky (celkem 2):
Martin.Stanek, Alice.Hamalova
martin.sterba@pirati.cz
Odpovědět

Zpět na „Místní fórum Praha 8“