Marian Babic - kandidát na předsedu PMS

Moderátoři: PKS Moravskoslezský kraj, KoKS Moravskoslezský kraj, PMS Opavské Slezsko

Uživatelský avatar
Pavel.Korizek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 723
Registrován: 26 dub 2009, 14:08
Profese: programátor
Bydliště: Opava
Dal poděkování: 545 poděkování
Dostal poděkování: 424 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Marian Babic - kandidát na předsedu PMS

Příspěvek od Pavel.Korizek »

Zde lze klást dotazy kandidátovi na předsedu PMS.
Marian.Babic píše: 10 lis 2019, 21:13 Ahoj, jako kandidát na funkci předsedy předsednictva MS Opavské Slezsko Vám předkládám svou kandidátskou řeč.

Pro členy, kteří mě neznají, si dovolím se na úvod stručně představit. Je mi 37 let, jsem ženatý a mám dvě děti (5 a 1 rok). Bydlím v Opavě, kde také pracuji jako advokát. S Piráty sympatizuji prakticky od vzniku strany, do jejich činnosti jsem se zapojil před komunálními volbami 2018 a od října 2019 jsem čerstvým členem strany. Jsem rovněž nominantem Pirátů v kontrolním výboru Zastupitelstva Statutárního města Opavy. Názorově se ve společenských otázkách považuji za liberála, v ekonomických smýšlím nalevo od středu a v otázkách zahraničněpolitických jsem orientovaný jednoznačně proevropsky.

Budu-li zvolen do funkce předsedy, chtěl bych přispět ke zlepšení fungování našeho sdružení, a to jak dovnitř, tak i navenek. Věřím, že se mi v tomto podaří najít společnou řeč i s ostatními členy předsednictva, kdy zdůrazňuji, že v případě zvolení hodlám respektovat, že jsem součástí týmu a proto se vynasnažím, abychom si podstatné věci v předsednictvu vždy předem vydiskutovali a bude-li to alespoň trochu možné, rozhodnutí přijímali konsenzuálně.

Pokud jde o interní záležitosti, nezastupitelnou roli v činnosti MS hrají schůze místního fóra, které se zavazuji pravidelně (min. 1x měsíčně) svolávat, přičemž se budu snažit, aby součástí pozvánky byl vždy i program schůze s předem stanovenými tématy a časovým rozvrhem. Jako předseda se budu zasazovat o to, aby schůze byly co nejvíc věcné, zejména aby byl dodržován program a případná diskuse byla ponechána až na závěr. Samozřejmostí by měly být zápisy, které se budou zveřejňovat na fóru. Právě na fórum, jakožto oficiální komunikační kanál Pirátské strany, bych chtěl směřovat většinu důležité vnitrostranické komunikace, přičemž facebooková skupina by měla sloužit spíš pro neformální debaty. Stávající systém naší komunikace prostřednictvím hromadných mailů považuji za nevyhovující.

Považuji rovněž za žádoucí zintenzivnit kontakt mezi místním fórem (MF) a našim zastupitelským klubem (ZK). Pravidelným bodem schůzí by proto měly být zprávy z činnosti našich zastupitelů v zastupitelstvu i radě. V klíčových věcech by měla být stanoviska ZK předem projednávána s MF. Obdobně je tomu v případě našich nominantů v komisích a výborech.

Jednou z nejdůležitějších pravomocí předsednictva je nepochybně přijímání nových členů. Zde považuji za prioritní stanovit jasná pravidla, kterými se bude předsednictvo při přijímání členů řídit, abychom se vyhnuli určitým nesrovnalostem, ke kterým v minulosti docházelo. Přípravu takových pravidel si dám v případě mého zvolení jako jeden z prvních úkolů. Pokud jde o nábor nových členů, jsem přesvědčený o tom, že nové zájemce o členství nepřilákáme na schůze, ale aktivitou v ulicích, případně na sociálních sítích. Proto bych byl rád, kdyby se nám podařilo začít organizovat akce pro veřejnost, a to ať už přednášky o klíčových pirátských témách (např. účast veřejnosti na správě města) nebo i neformální posezení třeba u piva. V tomto směru se můžeme inspirovat aktivitami některých jiných sdružení, kde se takové akce daří pořádat. Pravidelný kontakt s ostatními piráty minimálně v rámci kraje považuji za velmi důležitý. Základem by měla být účast vždy alespoň jednoho člena předsednictva na každé krajské schůzi s tím, že podle možností by bylo vhodné se účastnit i dalších akcí.

Tady se ještě vrátím k přijímání nových členů. Vím, že moje aktivita při projednávání posledních žádostí o členství byla některými zúčastněnými vnímána negativně. V rámci předvídatelnosti mé činnost proto chci narovinu říct, že jako případný člen předsednictva budu vyžadovat, aby každý kandidát prošel osobním "grilováním", přičemž při hlasování budu vždy zvažovat, nakolik jsou názory kandidáta slučitelné s hlavními programovými cíli Pirátské strany a případně zda svými názory a vystupováním kandidát stranu nepoškodí. Ačkoliv je rozšiřování členské základny nepochybně velmi žádoucí, nechci aby byli noví členové přijímání za každou cenu.

Pokud jde o naše mimoopavské členy, bylo by samozřejmě ideální, kdyby se v každém větším městě podařilo vybudovat takovou členskou základnu, která by umožnila vytvoření samostatného sdružení. Na toto ovšem nehodlám tlačit a jsem toho názoru, že i v tomto směru by se mělo dbát spíš na kvalitu než kvantitu nových členů. V každém případě podnět k případnému osamostatnění by měl vyjít od mimoopavských členů, nikoliv od nás. Jakmile o to budou mít zájem, rád jím v jejich úsilí pomůžu a do té doby se budu snažit podporovat je v jejich činnosti. Umím si například představit, že naše členské schůze by se občas mohly konat i v Krnově, Bruntále či Hlučíně, případně že bychom se s kolegy mohli vzájemně podporovat například v rámci předvolebních kampaní.

Tolik k mým představám o mém případném působení ve funkci předsedy. Jakékoliv případné otázky rád zodpovím.

777 237 635 • pavel.korizek@pirati.cz

anonym28341
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 80
Registrován: 18 zář 2019, 13:33
Profese: podnikatel
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 21 poděkování

Re: Marian Babic - kandidát na předsedu PMS

Příspěvek od anonym28341 »

Mariane ahoj , zatím pár dotazů :

1- Koho bys chtěl do svého teamu ( 3 lidi) a důvod proč??
2- Jak se zachováš, když zjistíš že někdo nedělá věci pirátsky a bude třeba ve vedení??
3- Jaký máš názor na legalizaci TVRDÝCH DROG???
4-Jak budeš chtít ztmelit naší buňku??
5-Jaké máš zkušenosti s vedením lidí, kolik si jich nejvíce vedl??
6-Jaké největší úspěchy se Ti povedli uskutečnit , na co si pyšný ( práce, škola, rodina, pracovní procesy) a také naopak?
7-Co konkretního budeš prosazovat, aby koalice v Opavě byla na vlně pirátů, kde a v čem je strop, že si řekneme a dost??
Děkuji
MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1146 poděkování

Re: Marian Babic - kandidát na předsedu PMS

Příspěvek od MarianB »

Ahoj, děkuji za dobré otázky.
andreas píše: 12 lis 2019, 08:061- Koho bys chtěl do svého teamu ( 3 lidi) a důvod proč??
Ze současných kandidátu do předsednictva by se mi nejvíc libili Hanka, Pavel Kořízek a Honza Štěrba.

Hanku považuji z nás všech za nejtalentovanější političku (bez jakýchkoliv negativních konotací, které bohužel toto povolání evokuje). Jednak má skvělé vystupování, umí jednat s lidmi, má zkušenosti z lokální politiky, a dlé mého názoru je ze všech členů nejlepším lídrem. Proto jsem Hanku chtěl navrhnou na funkci předsedkyně, což z časových důvodů odmítla. I tady ale opakuji, že pokud by se Hanka kdykoliv v budoucnu rozhodla, že chce kandidovat na přesedkyni, určitě jí rád podpořím.

Pavel pro mě reprezentuje Pirátství v jeho původním smyslu a má dle mého názoru nejlepší cit pro pirátské ideály. Vzhledem k tomu, že je členem strany déle, než kdokoliv jiný z nás, přičemž si prošel vedením jak místního, tak i krajského sdružení, jsou podle mě jeho zkušenosti těžko nahraditelné a spoléhám na to, že pokud budu zvolen předsedou, bude mi v tomto směru oporou. Pavel možná není nejschopnější rétor nebo organizátor, ale dal bych ruku do ohně za to, že vše co dělá, dělá s dobrým úmyslem a ve prospěch Pirátů.

Honza má zas těžko nahraditelné organizační schopnosti a ochotu dělat takovou tu "černou práci", do které se mnoha jiným (včetně mě) mnohokrát nechce. Například pokud jde o zajišťování předvolebních kampaní, myslím, že Honzova aktivita zůstala poněkud nedoceněna a i touto cestou mu proto za jeho nasazení děkuji. Honza má také velmi dobrou znalost místních politických poměrů, zná se s mnoha lidmi a umí najít společnou řeč i s politickými oponenty. Podle mého názoru jsou Honza a Pavel v mnoha ohledech protikladmi, což nepochybně také přispělo k jejich nesčetným konfliktům, ale pokud by své neshody dokázali dát stranou, věřím, že by to pro Piráty bylo velkým přínosem. V tomto směru se budu snažit působit mezi nimi jako jakýsi mediátor.
2- Jak se zachováš, když zjistíš že někdo nedělá věci pirátsky a bude třeba ve vedení??
Záleží na konkrétní situaci. Primárně se budu snažit si s dotyčným věci vyříkat, v závažnějších případech projednat na schůzi MF a v krajním případě postupovat dle předpisů strany a řešit věc oznámením kontrolní komisí.
3- Jaký máš názor na legalizaci TVRDÝCH DROG???
Pokud legalizací myslíš stav, kdy se drogy dají koupit v k tomu určených obchodech, případně pěstovat/vyrábět doma, tak toto podporuji u marihuany. V případě tvrdých drog s takovým postupem určitě nesouhlasím. Současně ovšem dodávám, že aktuální situaci v ČR, kde jsou často kriminalizování drobní uživatelé drog, považuji za nevyhovující, a to jak z hlediska PČR, která na stíhání jednotlivých uživatelů vynakládá mnoho času a prostředků, které by jinak mohla věnovat velkým výrobcům a distributorům, tak i z hlediska samotných uživatelů, jejichž kriminilazace je pro společnost kontraproduktivní. Jsem toho názoru, že pokud někdo drogy chce užívat, tak si cestu k nim najde ať už budou pravidla jakkoliv přísná. Protidrogová politika by měla proto spočívat mnohem více na prevenci, tedy předcházet tomu, aby lidé drogy vůbec chtěli užívat. Když se vrátim k otázce tvrdých drog, za velmi zajímavý považuji portugalský model, kde došlo k tzv. dekriminalizaci všech drog. Znamená to, že drogy jsou sice nadále ilegální, ale jejich užívání a držení pro osobní potřebu není trestným činem. Místo toho, aby se na uživatele drog hledělo jako na zločince, hledí se na ně spíš jako na pacienty. Tento přístup je praktikován od roku 2001, přičemž se vůbec nepotvrdili obavy z toho, že dojde k nárustu počtu uživatelů. Ten se nezměnil, došlo ale k významnému snížení souvisejících nežádoucích efektů jako majetková či násilná kriminalita, přenosné choroby apod. Toto je dle mého názoru cesta, kterou by se ve vztahu k tvrdým drogám měla vydat i ČR.
4-Jak budeš chtít ztmelit naší buňku??
Problémy v naší buňce mají dle mého názoru původ v zastupitelském klubu. Vnímám to tak, že příčinou je určitá animozita mezi Honzou a ostatními našimi zastupiteli nebo radními. Vzhledem k tomu, že nejsem členem zastupitelského klubu, detaily neznám a vím jenom to, co se mi donese od jednotlivých jeho členů. Těžko si proto můžu udělat objektivní názor, natož tuto věc vyřešit. O co se ale budu snažit je, aby se tyto neshody pokud možno nepřenášely do předsednictva. Nedělám si iluze o tom, že by se s z Honzy a Pavla najednou stali kamarádí, ale pokud i nedokáží najít společnou řeč, pak vidím cestu v rozdělení úkolů tak, aby každý dělal to, v čem je dobrý a nepletl se do věci tomu druhému. Vzájemná kritika je potřebná a užitečná, ale musí být pronášena konstruktivně a ne tak, že budeme hledat na druhých chyby za každou cenu jen proto, že je třeba nemáme v lásce.
5-Jaké máš zkušenosti s vedením lidí, kolik si jich nejvíce vedl??
S vedením větších týmů nemám žádné zkušeností. Vždy jsem pracoval spíš v menších kolektivech o cca 2-5 lidech.
6-Jaké největší úspěchy se Ti povedli uskutečnit , na co si pyšný ( práce, škola, rodina, pracovní procesy) a také naopak?
Nejvíc jsem pyšný na svou rodinu, kdy mám dvě zdravé a velmi šikovné děti, které považuji za hlavní smysl mého života a které byly také důvodem proč jsem se rozhodl vstoupit do politiky, kdy jsem byl dlouhodobě frustrován z vývoje naší společnosti. Pokud jde o pracovní život, považuji za úspěch, že se mi podařilo pratkicky od základu vybudovat fungující a dnes již stabilní adokátní kancelář. Značnou část mé agendy tvoří soudní spory, takže se pravidelně setkávám s úspěchy i neúspěchy, což je dobrou přípravou i pro mimopracovní život. Co se týče neúspěchů, asi mám štěstí, ale žádný významný mě nepotkal.
7-Co konkretního budeš prosazovat, aby koalice v Opavě byla na vlně pirátů, kde a v čem je strop, že si řekneme a dost??
Pochopitelně mě bude zajímat, jak se průběžně daří plnit naše programové priority a pokud by tyto nebyly koaličními partnery respektovány, pak nemá cenu ve spolupráci dále pokračovat. Delší dobu také vnímám signály od našich zastupitelů v tom směru, že koaliční partner s nimi dostatečně nekomunikuje a neprojednává plánované záměry, což považuji za vážný problém. Pokud by taková situace měla trvat i nadále, umím si představit ukončení koaliční spolupráce. Jinak asi záleží na konkrétní situaci, která by případně nastala.

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1146 poděkování

Re: Marian Babic - kandidát na předsedu PMS

Příspěvek od MarianB »

OFFTOPICA ještě prosím Pavla o opravu překlepu ve jméně v názvu vlákna :)
Oznámení moderátora:
Opraveno

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

Pavel.Gazda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 94
Registrován: 16 led 2018, 13:33
Profese: programátor
Dal poděkování: 49 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování

Re: Marian Babic - kandidát na předsedu PMS

Příspěvek od Pavel.Gazda »

Ahoj Mariane,

co jsi za poslední rok a půl udělal nejvíce pirátského, nejlepšího, co se ti povedlo, čím by ses pochlubil
a co se ti naopak nepovedlo, co bys příště udělal jinak ?

Jaký máš návrh do budoucna na způsob rozhodování mezi našimi kandidáty?
MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1146 poděkování

Re: Marian Babic - kandidát na předsedu PMS

Příspěvek od MarianB »

Pavel.Gazda píše: 12 lis 2019, 13:09 Ahoj Mariane,

co jsi za poslední rok a půl udělal nejvíce pirátského, nejlepšího, co se ti povedlo, čím by ses pochlubil
a co se ti naopak nepovedlo, co bys příště udělal jinak ?
Ahoj, jako jednotlivec nemám za uplynulý rok a půl žádné pirátské úspěchy, které by stály za zmínku. Jako strana jsme několik dobrých věci prosadili, ale za to si zásluhy nepřipisuji, jelikož nejsem zastupitel.

Za dílčí neúspěch považuji, že se mi do statutu kontrolního výboru, jehož jsem členem nepodařilo prosadit výslovnou pravomoc kontrolovat městské společnosti, příspěvkové organizace a městské části. Taky mě netěší situace uvnitř našeho sdružení. Na druhou stranu, v posledních týdnech se snad už situace začala zlepšovat a to jak pokud jde o vzájemnou komunikaci, tak i organizační věci jako svolávání schůzí, pořizovní zápisů a pod. Věřím, že tento tred i nadále udržíme a situaci sdružení vrátíme zpět do normálu.
Jaký máš návrh do budoucna na způsob rozhodování mezi našimi kandidáty?
Této otázce nerozumím. Jak to prosím myslíš?

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

Pavel.Gazda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 94
Registrován: 16 led 2018, 13:33
Profese: programátor
Dal poděkování: 49 poděkování
Dostal poděkování: 50 poděkování

Re: Marian Babic - kandidát na předsedu PMS

Příspěvek od Pavel.Gazda »

Mariane, díky za odpověď.

Naše kandidátka má své členy, svého lídra, své spolupracující příznivce. Členy jsou členové Pirátské strany i nečlenové. Někdy je třeba nějakým způsobem se na něčem dohodnout, v případě nejednosti pak nějakým způsobem rozhodnout. Myslím si, že toto v naší kandidátce chybí.
MarianB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 680
Registrován: 04 dub 2016, 21:13
Dal poděkování: 1004 poděkování
Dostal poděkování: 1146 poděkování

Re: Marian Babic - kandidát na předsedu PMS

Příspěvek od MarianB »

Pokud jde o rozhodování ohledně našich vnitřních věcí, situaci poněkud komplikuje právě to, o čem ses zmínil. Na činnosti našeho sdružení se podílejí členové PS, registrování příznivci i lidé, kteří nemají ani statut RegP, ale kandidovali v komunálních volbách jako Opavané. Já se dlouhodobě netajím názorem, že takové uspořádání nepovažuji za šťastné. Současnou situaci už neovlivním, ale jsem toho názoru, že do budoucích komunálních voleb by měli jít opavští Piráti samostatně. Jsme celostátně druhá nejsilnější strana a podle toho bychom měli také vystupovat (ostatně samostatné kandidátky preferuje také náš volbní řád). Ve vytvoření volební strany s Opavany osobně nevidím velký přínos, naopak tato "dvojkolejnost" může působit problémy při rozhodování, hospodaření atd.

Budu-li zvolen předsedou místního sdružení, budu postupovat v souladu se stanovami a dalšími vnitřními předpisy strany. Jako první krok bych si chtěl ujasnit, kolik lidí z naší kandidátky je vlastně registrováno jako příznivec strany. Dosud vím jen to, kdo je členem, ale počet RegP neznám. Následně bych apeloval na všechny, kdo dosud registrovaní nejsou, aby tak učinili, protože tím získají formální status ve straně a s ním spojená práva. V případech, kdy bude potřeba, aby místní fórum rozhodlo, není v podstatně možné postupovat jinak, než ukládají stanovy, tedy hlasováním členů s poradním hlasem registrovaných příznivců.

Snad jsem tvou otázku zodpověděl dostatečně. Kdyžtak se doptej.

If we have data, let's look at the data.
If all we have is opinions, let's go with mine.

Odpovědět

Zpět na „Opavské Slezsko“