[Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Moderátoři: Předsedající, KoKS Jihomoravský kraj, PKS Jihomoravský kraj, PMS Brno

Uživatelský avatar
Michal.Marciniszyn
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 554
Registrován: 07 dub 2016, 13:48
Profese: Manager, Software Engineering
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 544 poděkování
Dostal poděkování: 574 poděkování

[Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od Michal.Marciniszyn »

Drazí brněnští piráti a pirátky,

Vyhlašuji primární volby pro kandidaturu v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva městské části Brno - sever. Pište prosím své kandidátské řeči, budou linkovány v následujících sekcích. Je samozřejmě možné kandidovat na čelo i od určitého místa, prosím případně o specifikaci nejvyššího umístění, kde si přejete kandidovat.

Postup volby

  • Za čelo se považuje 1/7 kandidátky, tedy lídr a dalších 5 míst kandidátky. Volba lídra bude probíhat dvoukolově 2x 48h

  • Zbytek čela bude volen dvoukolově - přijatelnost a poté volba z přijatelných kandidátů na každé jednotlivé místo. Volba bude trvat vždy 24h

  • Ostatní kandidáti budou doplněni usnesením

Podmínky kandidatury

Dle zákona 491/2001 sbírky - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-491, kandidovat mohou především občané ČR s pobytem v dané obci a občané EU, kteří se nechají zapsat do seznamu voličů v dané obci, mimo výjimek stanovených v zákoně. Upozorňuji, že je třeba mít trvalé bydliště na území příslušné městské části.

Dále pak dle volebního řádu České pirátské strany - https://wiki.pirati.cz/rules/vr:

§ 10 Podmínky kandidatury
(1) V primárních volbách smí kandidovat pouze člen nebo registrovaný příznivec České pirátské strany, který vystavil ve vyhrazené části webu strany svou prezentaci s fotografií, životopisem, případně osobními prioritami ve stanoveném formátu; prezentaci kandidáta může s jeho souhlasem vystavit i jiný člen nebo registrovaný příznivec.

(2) Ve volbách za Českou pirátskou stranu smí kandidovat pouze její člen nebo registrovaný příznivec, který ke dni podání kandidátní listiny

a) podepsal čestné prohlášení, které obsahuje náležitosti podle volebního zákona a souhlas kandidáta s demokratickým minimem, kodexem pro danou veřejnou funkci, pokud byl schválen a programem pro dané volby, a
b) vystavil ve vyhrazené části webu strany svou prezentaci s fotografií, životopisem, případně osobními prioritami ve stanoveném formátu; prezentaci kandidáta může s jeho souhlasem vystavit i jiný člen nebo registrovaný příznivec, a
c) nekandiduje souběžně do více funkcí, jejichž neslučitelnost stanoví zákon nebo program strany.
(3) Nezpůsobilému kandidátovi poskytne organizátor voleb pomoc se splněním podmínek kandidatury, je-li to možné. Pokud nezpůsobilý kandidát podmínky přesto nesplní nebo pokud mu pomoci nelze, k jeho kandidatuře se nepřihlíží. Proto nebude připuštěn k primárním volbám, nebude zařazen na kandidátní listinu, případně ho volební zmocněnec z kandidátní listiny odvolá.

Harmonogram

  • Do 18.2.2022 23:59 - Přihlášení ke kandidatuře a zveřejnění kandidátské řeči na lídra a čelo

  • 19.2-26.2.2022 Doba na rozmyšlení a online grilování kandidátů v této rozpravě

  • 26.2.2022 - Grilování kandidátů na lídra + zahájení volby lídra

Přihlášení kandidáti a kandidátky

Kandidáti na lídra

Kandidáti a kandidátky na čelo

  • Robert Iliev - kandidátská řeč - zvolen na 4. místo

  • Zdeněk Machek - kandidátská řeč - zvolen na 3. místo

  • Petr Zámečník - zvolen na 5. místo

  • Lukáš Sochor - zvolen na 6. místo

Kandidáti a kandidátky na ostatní místa


Předseda MS Brno
Zastupitel Brno-střed
Tel: 736 538 973
Email: michal.marciniszyn@pirati.cz

Uživatelský avatar
Michal.Marciniszyn
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 554
Registrován: 07 dub 2016, 13:48
Profese: Manager, Software Engineering
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 544 poděkování
Dostal poděkování: 574 poděkování

Re: [Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od Michal.Marciniszyn »

Zkrácení doby volby na 24h je výjimkou z JdŘ, je-li někdo proti prosím aby vznesl námitku, jinak bude tato výjimka brána jako konsenzuálně schválená.


Předseda MS Brno
Zastupitel Brno-střed
Tel: 736 538 973
Email: michal.marciniszyn@pirati.cz

Uživatelský avatar
svatopluk_bartik
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 9
Registrován: 02 zář 2020, 14:48
Profese: poradce pro kom politiku a pol. markt.
Bydliště: Loosova 7, Brno
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od svatopluk_bartik »

Vážené Pirátky, vážení Piráti,
po konzultaci s některými z vás jsem se rozhodl zapojit do primárek na MČ Brno-sever, domnívám se, že mám co přinést k lepšímu životu v našich čtvrtích spadajících pod tuto MČ.

Kdo jsem a co mám za sebou

Jmenuji se Svatopluk Bartík, jsem ročník 1975, Brňákem jsem teprve/již od roku 1990. Většinu času jsem zde žil v MČ Brno-střed, dvakrát jsem zde úspěšně kandidoval do zastupitelstva MČ. Poprvé ve volebním období 2006 - 2010 (tehdy jako dvojka za Zelené) a pak 2014 - 2018 (tehdy jako dvojka, nestraník za Žít Brno).
Nyní od 2. poloviny 2019 žiju na Brně-sever, konkrétně na Lesné na Loosově ulici.
Pracovně se v současné době se věnuji především politickému marketingu (pouze pro demokratické subjekty a kandidát/k/y), konzultacím pro samosprávy a projektům public affairs. Moje profesní CV je zde: https://www.linkedin.com/in/svatoplukbartik/.
Mám tři děti, základní vzdělání, jsem rozený homo politicus. Už jako čerstvě náctiletý jsem koncem osmdesátých let poslouchal třeba Hlas Ameriky či Svobodnou Evropu a úměrně věku měl jako jediný z mých vrstevníků "politicky jasno" :-). Celostátní a brněnská komunální politika je nejen moje hobby, ale i součást mého života.
Mám moc rád životní styl a přístup lidí ve Skandinávii, kam se často jezdím inspirovat, a to i pro svoje politické komunální působení.

V letech 2004 - 2008 jsem byl členem Strany zelených. Také jsem v letech 2004 až cca 2010 velmi aktivně působil jako dobrovolník v někdejší občanské koalici Nádraží v centru jako mediální koordinátor, kdy jsem se podílel na vyvolání prvního brněnského referenda o poloze nádraží ve snaze podpořit modernizaci a přestavbu brněnského železničního uzlu podél ulice Nádražní.

Od roku 2008, až do prosazení nového zákona o hazardních hrách č. 186/2016 Sb. jsem působil jako protihazardní aktivista. Spolu s dalšími lidmi jsme ve volebním období 2013 - 17 přes velký odpor hazardní lobby (a Miroslava Kalouska) prosadili novou hazardní legislativu. Díky ní klesl v ČR počet míst s tvrdým hazardem na zhruba desetinu, prosadili jsme přísnější, ale férové podmínky pro provozování hazardu, zvýšilo se daňové zatížení hazardu, zvýšila se omezení pro provoz zejm. v hernách, díky nimž poklesla rizika vzniku závislosti, zásadně se zvýšila pozice státu ve vynutitelnosti legislativy (kterou do té doby porušoval ve velkém i sám stát). Hlavně se pak podařilo nastavit jasná a vynutitelná pravidla, díky kterým mohou obce suverénně regulovat hazardní provoz. ČR se díky tomu dostala z 1. místa na světě v promořenosti tvrdým hazardem zhruba do průměru v civilizovaných zemích.

Dlouhou část života jsem působil také jako protikorupční aktivista, podílel jsem se v roce 2006 jako iniciátor například na projektu Radniční listy bez cenzury. V roce 2013 jsem v Brně uspořádal dvě patrně historicky největší tuzemská setkání aktivistů, nejprve barcamp Bořit a ničit a pak protikorupční festival Projektovat a stavět, kterých se tehdy zúčastnilo a aktivně zapojilo i mnoho (tehdy ještě převážně budoucích) Pirátek a Pirátů.

V letech 2016 - 2021 jsem se aktivně věnoval jako zakladatel spotřebitelské organizace Telefonující.cz řešení důsledku mobilního oligopolu, neúspěšně se snažil prosadit lepší podmínky pro aukci 5G sítí, s cílem přilákat 4. operátora, a alespoň jsem prosadil do české legislativy zrušení dvouletých úvazků pro fyzické osoby (ve sněmovně načetl poslanec Nacher) a pár dalších drobných opatření ve prospěch spotřebitelů.

V létě 2011 jsem spolu s celkem 11 lidmi stál u zrodu satirického portálu Žít Brno. Členem politického hnutí Žít Brno jsem se nestal a jsem rozhodnutý už celoživotně zůstat nestraníkem.
V roce 2014 jsem působil jako protikorupční poradce premiéra Bohuslava Sobotky.
Jako dobrovolník jsem v lednu 2018 pomáhal na celostátním fóru Pirátské strany v Brně.

Moje priority a řešení pro budoucnost

Nyní k tomu, s čím a proč kandiduji do zastupitelstva MČ Brno-sever. Popíšu několik mně osobně blízkých oblastí, kterým se chci věnovat:

  • Razantní zvyšování dopravní bezpečnosti, zejm. pro pěší (hlavně dětí), lidí s kočárky a imobilních lidí a pro cyklisty. Brno bohužel patří k městům s nejhoršími výsledky v této oblasti a Brno-sever není výjimkou (viz nedávný smrťák u přechodu na Okružní u Slavíčkovy ulice). Řešení jsou známá: zklidňování dopravy, cyklopruhy a cyklostezky, přehlednější a kvalitnější řešení křižovatek, odstraňování reklam (i legálních) od frekventovaných silnic, podpora alternativních druhů dopravy k AID, zvyšování bezpečnosti přechodů i jejich počtů, kvalitnější řešení zastávek MHD...
  • Velkou a zásadní výzvou pro území s převážně bytovou výstavbou, jakým Brno-sever je, bude v následujícím volebním období postupný, ale jistý nástup elektromobility. Z Německa během 1 - 3 let započne příliv prvních větších várek ojetých EV. Brno musí umět nabídnout zejm. občanům funkční řešení pro nabíjení, podporovat je a umět jej řešit i v kombinaci se zvýšenou poptávkou po dalších parkovacích stáních, se zklidňováním dopravy i ozeleňováním města.
  • Brno by také mělo ve spolupráci s dopravní policií mnohem aktivněji zasahovat proti autům s nefunkčními filtry pevných částic, neboť spalovací motory bez filtrů způsobují velké poškozování zdraví všech lidí., kdy emise způsobují více úmrtí, než dopravní nehody. Vzor řešení vidím v Praze: aktivní vytipovování vozidel, mobilní měřící vůz, posílání na STK (zpočátku klidně bez pokut), řidiči by měli vědět, že při větším nájezdu je velká šance, že budou dohnáni ke zodpovědnosti.
  • Brno, a tedy i Brno-sever bude muset začít razantněji regulovat parkování osobních, ale i nákladních aut. Dodávky v kategorii 2 - 3,5 tuny stále častěji parkují na místech pro osobní auta, což je samozřejmě legální, ale nepraktické - jedna dodávka zabere dvě místa pro osobák. Mnohé rodiny si stále častěji kupují druhé auto. Město musí aktivněji podporovat carsharing a nabízet ho lidem jako alternativu, více zpoplatňovat při zavádění rez. parkování druhá auta v rodině. A samozřejmě hledat - nejlépe na komerční bázi - nové příležitosti pro vertikální parkování (zde opět v kombinaci s elektromobilitou, ozeleňováním a prostorem pro OZE - fotovoltaiku).
  • Následující volební období bude také ve znamení nástupu fotovoltaiky do RD a hlavně paneláků, které díky plochým střechám pro ně mají dobré podmínky. Město by mělo ve spolupráci s TSB, Teplárnami a příp. i BKOMem připravit špičkové technologické řešení nejen pro městské budovy, ale i pro SVJ, družstva a soukromé vlastníky nemovitostí a nabídnout jim ekonomicky výhodný investiční a odběratelský model spolupráce. Tohle jse samozřejmě hlavně téma pro "velkou radnici" a vím, že nějaké první kroky dobrým směrem již probíhají.
  • Musíme dál aktivně podporovat kvalitnější a pestřejší nabídku MŠ a ZŠ. To může být (ve kombinaci s kvalitní sociální politikou) i jeden z nástrojů na řešení chudoby v Bronxu a okolí (Brno-sever sdílí s Brnem-střed velkou sociálně vyloučenou oblast), protože i jen drobné zvýšení kvalifikace např. Romů vede k zásadnějšímu prolomení sociálního vyloučení a chudoby. Brno je na tom docela dobře, a souvislost choduby a vzdělávání potvrzuje i aktuální projekt mapy vzdělávání od PAQ Research. Brnu-sever mnohé alternativní modely školství stále chybějí a i u konvenčních škol není úplně vyrovnaná kvalita.
  • Zvyšování bezpečnosti, hlavně v oblasti majetkové a násilné kriminality. Okrsek Brno-sever má stále nadprůměrnou kriminalitu v rámci státu i kraje.
  • Maximální transparentnost úřadu MČ Brno-sever (recepty máme, chceme a dokážeme aplikovat).
  • Snižování objemu venkovní reklamy, nejprve nelegální, ale systémovými nástroji i legální, tak jak jsem tento projekt započal dříve již na MČ Brno-střed. Díky tomu získáme lepší pocit z veřejného prostoru, zvýšení jeho hodnoty, ale i zvýšení bezpečnosti nejen dopravy. Začal bych hlavně u účinného vymáhání stávající platné městské legislativy, kterou skoro nikdo nevymáhá.
  • Prodloužení provozní doby úřadu MČ Brno-sever, zlepšování dostupnosti služeb úřadu, maximální elektronizace úředních agend, de facto další rozvinutí mého projektu Miniúřad z Brna-střed (2014-18).
  • Hledání dalších nástrojů, vedle těch současných (rez .parkování, sleva na odpady, PaRo...), s cílem motivovat obyvatele Brna, kteří zde bydlí, ale nemají přihlášený trvalý pobyt, aby tak učinili.
  • Zavedení vlastního malého PaRo na Brno-sever.
  • Rád bych po vzoru Nového města na Moravě (pdf) zavedl dotační program na vzhled revitalizovaných panelových domů ve spolupráci s KAM Brno, aby byli SVJ a družstva motivovány a podporovány ke vkusnějším, respektabilnějším a jednotnějším řešením přestaveb. Ano, zde již je to s křížkem po funuse, but better late, than never.

Obecně, v rámci brněnské politiky podporuji:

  • Konec privatizace městských BD, maximální péče o BD, rekonstrukce, snižování nepronajatých bytů.
  • Aktivní hledání všech možných řešení jedno z nejpalčivějších problémů Brna: drahého soukromého i nájemního bydlení, a to samozřejmě i ve spolupráci s developery.
  • Neúnavná snaha o prosazení přestavby brněnského železničního uzlu v centrální poloze, mj. i se snahou přímého propojení uzlu na VRT, což se nyní díky neschopnosti Brna zdá už prakticky nemožné. (Ano, Brno-sever s tím nemá přímo nic společného, ale nepřímo ano a to velice.. Pro nás bude cesta na rychlíky na přestupní do místa odsunutého nádraží, oproti současnmu přest. uzlu Hlavní nádraží, v průměru o 1 přestup delší, v čase o cca 6 - 10 min, spočítejte si to za při denním/týdenním dojížděním za rok/život...)
  • Aktivní protidrogová politika v čele s prevencí a dekriminalizací (good job od pirátských poslanců, zejm. od Toma Vymazala v PSP).

Výsledky z dřívějška

Myslím, že za člověka s politickou historií, nejlépe hovoří jeho dosavadní výsledky.

Při mém působení v zastupitelstvu MČ Brno-střed 2006 - 2010, jsem z opozice realizoval několik kauz a změn, namátkou:

  • odhalil jsem snahu o vytunelování 2,5 mio Kč z rozpočtu, a i přes platné schválení tunelu v zastupitelstvu jsem mu následně zabránil;
  • zapojil jsem se do snahy prolomit nezákonné utajování smluv smluv s autorem divadelní hry Danielem Landou Tajemství zlatého draka v brněnském ND, což pak vyvrcholilo tímto happeningem;
  • po sérii několika skandálů na MČ Brno-střed, které jsem odhalil veřejnosti a médiím, byl donucen rezignovat nejprve chaotický starosta Bortel, následně i jeho nástupkyně starostka Hrubá (později za dva tr. činy pravomocně odsouzená), a nakonec i tehdejší tajemník Brna-střed R. Novotný.

V letech 2014 - 2018 jsem na MČ Brno-střed působil jako uvolněný radní s gescí legislativy a informatiky, namátkou vybírám pár úspěchů i neúspěchů:

  • ve spolupráci s ÚMČ a dalšími úředníky a právníky jsem našel legální cestu k odstranění nelegální tržnice u OD Centrum na Pohořelci, přičemž legálnost nyní čerstvě potvrzují i kasační rozsudky Nejvyššího správního soudu;
  • dotáhl jsem do konce kauzu Wilson, kdy jsem způsobem, který právníci z ODS (Vaňková, Kerndl, Blažek, Šťástka) označovali v letech 2007 - 2010 za právně nemožný, a získal pozemek v dnešní hodnotě +100 mio Kč zpět pod úplnou kontrolu města Brna;
  • vymyslel jsem a prosadil vznik projektu Miniúřad, který významně pomáhal občanům při řešení úředních záležitostí, a to nejen značně prodlouženou otevírací dobou;
  • důsledně jsem se věnoval nelegálním stánkům u podchodu pod nádražím a ve spolupráci s BKOMem, ČD/SŽ, městem Brnem a dalšími jsem přispěl k odstranění větší části z nich;
  • neúspěšně jsem se snažil získat pro občany Brna-střed levnější mobilní, zejm. datové tarify;
  • zavedl jsem rozklikávací rozpočet;
  • celkově zavedl celou řadu transparentních systémů: zejm. jmenovité hlasování všech orgánů samosprávy, přenosy ze ZMČ, včasné zveřejňování podkladů pro ZMČ, zásadní zkvalitnění všech JŘ atd.;
  • vyřešil jsem úspěšně několik náročných právních sporů o nájmy majetků velkých finačních hodnot, např. v případě předchozími radnicemi dlouhodobě přehlíženého nevýhodného pronájmu za asi 3 % tržní ceny na rohu Veselé a Zamečnické;
  • jako předseda dislokační komise jsem významně zvýšil vymahatelnost práva ve prospěch MČ (nové vzory smluv, nová interní pravidla), zavedl paletu nástrojů vedoucí k razantnímu zvýšení cen nabídnutých nájmů, za které se pronajímaly nebytové prostory, řadu nevýhodných smluv vypověděl, připravil úspěšně systém pronájmu celé řady dlouhodobě nepronajatých prostor apod.;
  • připravil jsem se svým týmem celou škálu průkopnických opatření na regulaci vizuálního smogu, nejviditelnější iniciativou bylo vytvoření Manuálu dobré praxe reklamy a označování provozoven na MČ Brno-střed, kterým se od té doby inspirovalo mnoho měst v ČR a na Slovensku a za který autorka Veronika Fullerová získala prestižní designerskou cenu Czech Grand Design;
  • přispěl jsem průběžným nátlakem k odvolání neschopného vedoucího odboru dopravy MMB Ing. Bielka;
  • při řešení vizuálního smogu jsem dal dohromady management ÚAN Zvonařka, schopného dotačního odborníka a špičkové architekty Chybíka a Krištofa a zapříčinil vznik projektu kompletní rekonstrukce Zvonařky, se kterou se v tomto rozměru a kvalitě původně vůbec nepočítalo.

O jaké místo se ucházím

Jelikož se dosud neobjevil kandidát na první pozici, tak se na ni hlásím, ale předem avizuji, že ji velice rád přenechám někomu jinému. Byl bych raději, kdyby kandidátku vedla nějaká silnější a známější osobnost více spjatá s Piráty, nebo jiná, i třeba nezávislá osobnost se silnou autoritou na úrovni Brna či alespoň Brna-severu. Pokud se někdo takový objeví, moc rád ustoupím a budu se pak věnovat primárkám až od druhého místa.

Děkuji vám za vaši pozornost :-)

Tito uživatelé poděkovali autorovi svatopluk_bartik za příspěvky (celkem 6):
Tomas.Psota, Michal.Marciniszyn, Katerina.Migdau, Marek.Lahoda, Patrik.Dolezal, Jiri.Ulip
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2351
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 3998 poděkování
Dostal poděkování: 3024 poděkování

Re: [Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

svatopluk_bartik píše: 18 úno 2022, 15:59

Vážené Pirátky, vážení Piráti,
po konzultaci s některými z vás jsem se rozhodl zapojit do primárek na MČ Brno-sever, domnívám se, že mám co přinést k lepšímu životu v našich čtvrtích spadajících pod tuto MČ.
................

Ahoj @svatopluk_bartik,
chtěl bych se tě zeptat, po konzultaci s kým jsi se rozhodl zapojit do primárek?

Nemyslíš si, že tvoje kandidatura za nás může poškodit Pirátskou stranu? V minulosti jsi šířil nepravdivé zprávy ohledně zdravotního stavu prezidenta Zemana. Tato kauza se rozmázla v době, kdy jsi Pirátům v Jihomoravském kraji dělal stratéga kampaně a předpovídal jsi nám o dost výrazně menší zisk, než nakonec byla skutečná realita.

Před krajskými volbami také probíhala anketa, kde se většina členů a členek vyjádřila, že s tebou mají problém a plno členů zmínilo, že s tebou mají konkrétní negativní zkušenosti.

Nebyl jsi nakloněn současné účasti Pirátů v koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Pořád si myslíš, že to byla pro Piráty politická sebevražda? Veřejně píšeš, "takže nedík děcka, s mými hlasy se na hodně dlouho rozlučte" a letos chceš za nás kandidovat do zastupitelstva MČ Brno-sever? Co znamená "skoropirátorka" vaňková?

SB.PNG
SB.PNG (165.93 KiB) Zobrazeno 3144 x

Jak zpětně hodnotíš Žít Brno (a tvoje působení v něm) a útoky čelních představitelů tohoto politického subjektu na Piráty?

Je veřejně známo, že nemáš středoškolské vzdělání, tzn. ani maturitu nebo výuční list, tj. jenom základní školu. Považuješ tohle za problém?

Díky za odpovědi.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 6):
Ondrej.Kotas, Lukas.Mamula, Silvie.Mrkvanova, Antonin.Trcalek, svatopluk_bartik, Zbynek.Janoska

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Lukas.Mamula
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 247
Registrován: 09 dub 2016, 20:10
Profese: programátor, analytik
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 202 poděkování
Dostal poděkování: 329 poděkování

Re: [Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od Lukas.Mamula »

Milí Piráti/Pirátky

chtěl bych tímto oznámit svou kandidaturu na pozici lídra v MČ Brno-sever. Tato městská část je mým domovem od chvíle, kdy jsem se do Brna nastěhoval před téměř 10 lety. Mám zde trvalé bydliště a není tomu dávno, kdy jsem byl jediný Pirát, který zde mohl začít budovat místní buňku pro nadcházející komunální volby.

Aktuálně působím jako neuvolněný zastupitel na magistrátu. Jsem členem komise životního prostředí. Dále působím v kontrolním výboru magistrátu města a jako poslední uvedu radu Veřejné zeleně města Brna.
Na fulltime pracuji jako programátor. IT jsem začal studovat v 15 letech na střední průmyslové škole a následně získal magisterský titul z informatiky.

Před více než rokem jsem dostal za úkol vybudovat piratskou základnu v MČ Brno-sever. Tento úkol nebyl vůbec lehký ostatně jako cokoliv jiného, když začínáte od nuly. Díky pomoci našich Koks a zájmu lidí se mi podařilo vytvořit v rámci možností stabilní tým lidí se zájmem o tuto MČ, který stále roste a který se pravidelně setkává.

I když bylo velmi těžké se potkávat v době lockdown-u podařilo se nám alespoň virtuální cestou poskládat základní body, s kterými chceme jít do nadcházejících voleb. Více najdete v přiloženém dokumentu. Chci zdůraznit, že dokument vytváří celá naše skupina.

V průběhu minulých měsíců jsem se snažil setkávat s ostatními politickými subjekty a zkoušel jsem vyjednat spolupráci. V současné chvíli je velmi pravděpodobné, že bychom spojili síly se Zelenými, kde jsme našli nejvíce společného. Současně si uvědomuji, že v naší MČ nemáme zrovna lehkou pozici. V této MČ budeme skládat historicky první kandidátku. Ostatní politické subjekty nás proto považuji za příliš nečitelné a spíše čekají, jak se předvedeme. Nebráním se další diskuzi, avšak jako racionálně uvažující člověk si myslím, že v tomto volebním období skončíme spíše v opozici. Třeba se mýlím a budeme příjemně překvapeni. Nutno však počítat se všemi možnostmi. Proto jsem pravidelně navštěvoval online vysílání zastupitelstva MČ, kde jsem došel k závěru, že v této MČ žádná opozice není a my bychom i z této pozice dokázali vytěžit spoustu bodů, které se budou určitě hodit.

Pokud bychom se dostali do koalice usiloval bych o získání pod naši vlajku bytový fond, který je největší ze všech MČ v Brně. IT, životní prostředí, dopravu, investice. Samozřejmě chápu, že nemůžeme dostat všechny vyjmenované. Je to pouze pro ilustraci, kde bych chtěl, abychom se ukázali. Vše se bude odvíjet od struktury kandidátky a s čím přijdou moji kolegové.

Mým cílem je také provést audit společnosti, která je zřizovaná MČ a má být určena k pořádání kulturních akcí. Avšak při procházení záznamů na Hlídači státu, jsem došel k zajímavým zakázkám, které se vůbec netýkaly kultůry. V případě, že skončíme v opozici, budu usilovat o získání předsedy kontrolního výboru. Zde bych využil zkušenosti z magistrátu, kde jsem členem KV, k prošetření výše zmiňované městské firmy a zaměřil se na další MČ zadávané zakázky.

Přicházím s tímto za vámi s pokorou a nadějí, že mi dáte příležitost pokračovat v tom, co jsem v rámci Brna-sever začal pod vlajkou Pirátů. Jako dlouholetý Pirát Vám nemusím asi říkat, že dodržování našich zásad bude pro mě prioritní a že budu dělat vše, co bude v mých silách, abych naší stranu ukázal v této MČ v tom nejlepším světle.

Děkuji, že jste dočetli až sem. Budu se těšit na vaše dotazy, které doufám, že příjdou.

Sharing is caring!

Přílohy
sdileny_dokument_pro_poznamky (1).docx
(27.35 KiB) Staženo 49 x
"Nemyslím si, že existuje větší vzrušení než to, které inovátor zažívá, když univtř cítí nějaký výtvor mysli, který povede k úspěchu… Díky těmto emocím muž zapomene na jídlo, spánek, přátele, lásku, všechno" Nikola Tesla

Lukáš Mamula
zastupitel města Brna
Uživatelský avatar
Anna.Hrabovska
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 5
Registrován: 01 zář 2021, 13:32
Profese: advokátka a podnikatelka
Bydliště: Brno
Dostal poděkování: 24 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od Anna.Hrabovska »

Ahoy Pirátky a Piráti!

Ráda bych oznámila svoji kandidaturu na pozici lídra do MČ Brno-sever.

V Brně jsem se narodila a žiju v něm (s přestávkou na nějaké to cestování) celý život. Je to město, které miluji, ve kterém se ráda každý den procházím, a ještě radši pracuji online z některého z místních podniků. Přestože mám v Brně dvě kanceláře, trávím v nich minimum času, protože raději pracuji mezi lidmi a někde, kde je šrumec. Moc mě těší, že se za posledních 10 let kultura a celková úroveň Brna neuvěřitelně zvýšila, a mým cílem je, aby tato zlepšující se tendence pokračovala dál.

Doposud jsem politicky působila jako zastupitelka MČ Brno-střed, kam jsem kandidovala za hnutí Žít Brno. Hnutí jsem ovšem opustila, protože jsem hledala stranu s formálnější strukturou, ve které bych se cítila více ukotvená. V rámci opoziční práce na Brno-střed jsem zjistila, že velmi názorově rezonuji, se zastupitelským klubem Pirátské strany, což významně ovlivnilo moje současné směřování a nyní se ucházím o členství v Pirátské straně.

Více o mně: https://lide.pirati.cz/profil/3219/

Proč kandiduji na Brno-sever?
Brno-sever je městskou částí, ve které již několik let aktivně podnikám a vyskytuji se v ní prakticky každý den. Chystám také stěhování do bytu, který vlastním v barvité lokalitě Cejl. Vím proto, že Brno-sever je městská část, která je z velké části v centru dění a považuji ji za spojenou nádobu s Brno-střed, kde jsem dosud působila. Domnívám se, že je velmi důležité, aby Piráti kandidovali v obou těchto městských částech a prosazovali v jejich rámci souladnou komunální politiku.

Osobně za stěžejní považuji problematiku bytového fondu, které jsem se věnovala již na MČ Brno-střed, ale je také tématem mé vznikající rigorózní práce na Prf MU a diplomové práce na ESF MU. MČ Brno-sever má největší bytový fond v Brně a jako taková má nedozírné možnosti s ohledem na problematiku dostupnosti bydlení. Mám za to, že tento potenciál dosavadní vedení radnice Brno-sever nevyužilo a spíše volí cestu neprůhledné privatizace, než-li efektivní práci s politikou bydlení. Při neustále se zvyšujících cenách nemovitostí je ovšem tento trend zcela alarmující.

Co chci pro Brno-sever stručně:
Otevřenou radnici s transparentní politikou, provázanost jednotlivých částí Brna-Sever, zelenou a prosperující městskou část vyzývající k procházkám a ve vyloučených lokalitách efektivní antidrogovou politiku a práci s mládeží.

Co chci pro Brno-sever obšírněji:

Bydlení:

  • průhledná bytová politika
  • oprava bytového fondu městské části
  • transparentní výběr žadatelů o bydlení

Přístup občanů:

  • transparentní radnice
  • digitalizace agend
  • manuály pro občany týkající se běžných životních situací

Mobilita:

  • MČ přístupná chodcům, rodičům s kočárky i hendikepovaným
  • bezpečné a fungující cyklotrasy
  • rozšíření modrých zón a vybudování montovaných parkovacích domů

Zelená městská část:

  • aktivní přístup k vysazení zeleně k ochlazení města
  • vytvoření nových vodních prvků a rozvoj parků
  • podpora života ptactva a hmyzu ve městské části

Kulturní a podnikavá městská část:

  • podporovat kulturu a vyžití přímo v městské části
  • podpora startupů a drobných podnikatelů v oblasti
  • motivace obyvatel městské části k podnikání

Bezpečnost:

  • bezpečná a čistá městská část vhodná k procházkám
  • integrace vyloučených lokalit
  • efektivní a aktivní protidrogová politika

Děti a mládež:

  • volnočasové aktivity pro mládež
  • prevence kyberšikany
  • podpora vzdělávání u dětí z vyloučených lokalit

Děkuji, že jste dočetli až sem. Těším se až budeme spolu v týmu prosazovat pirátské myšlenky a prosím Vás o podporu své kandidatury na lídra do MČ Brno-sever.

Anna

Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2351
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 3998 poděkování
Dostal poděkování: 3024 poděkování

Re: [Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

hrabovska_a píše: 18 úno 2022, 21:54

Doposud jsem politicky působila jako zastupitelka MČ Brno-střed, kam jsem kandidovala za hnutí Žít Brno. Hnutí jsem ovšem opustila, protože jsem hledala stranu s formálnější strukturou, ve které bych se cítila více ukotvená. V rámci opoziční práce na Brno-střed jsem zjistila, že velmi názorově rezonuji, se zastupitelským klubem Pirátské strany, což významně ovlivnilo moje současné směřování a nyní se ucházím o členství v Pirátské straně.

Více o mně: https://lide.pirati.cz/profil/3219/

Ahoj,
vzhledem k tomu, že tě vůbec neznám a kandiduješ na lídryni, mohla bys prosím popsat, co znamená být "více ukotvená"? Pro mě to znamená podílet se na kampani, chodit na schůze, být aktivní v KETech, šířit pirátské myšlenky atd. Zapojila jsi se do Místního týmu C, kde je MČ Brno-sever? Máš něco z toho za sebou?

Proč jsi nevstoupila k Pirátům dřív, když Žít Brno nevykazuje prakticky žádnou činnost několik let a je to de facto mrtvé uskupení, což potvrzuje i tvoje kandidatura za Piráty..

Díky za odpovědi.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvek:
Silvie.Mrkvanova

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
svatopluk_bartik
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 9
Registrován: 02 zář 2020, 14:48
Profese: poradce pro kom politiku a pol. markt.
Bydliště: Loosova 7, Brno
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od svatopluk_bartik »

Pěkný dobrý večer všem, tak koukám, že se tu nominace nakonec zahustily, tak jsem tomu rád. :-)

Jelikož na první místo aspiruje žena, a já si myslím, že lidem toho pohlaví, kterého je v politice v dané době znatelně méně, než opačného, by se mělo pomáhat s cílem pokud možno co nejvyrovnanějšího stavu. To jsou nyní ženy (časem to třeba budou muži, tak to snad dostaneme recipročně zpět), proto ustupuji paní Anně Hrabovské. A se svojí nominací chci začít až od druhého místa.

A ještě více jsem rád za Lukášovy všetečné dotazy. Dozvěděl jsem se od nich ze zpráv, které mi postupně přišly do messengeru během večera od tří osob z řad Pirátstva. První Pirátstvo mi - ohledně toho screenshotu - psalo něco ve smyslu "Jak jsem bylo blbé, že jsem si myslelo, že brněnská ODS je už dávno pryč z mentality devadesátek, též jsem tehdy bylo pro". Druhé psalo: "Mluvíš mi z duše, chlape". Třetí zpráva je spíše asi nepublikovatelná. Věcně ti odpovím po víkendu, objasním i tu lacinou slovní hříčku se skoropirátorkou. Možná by někdo mohl tvoje dotazy chápat jako vůči mně kritické. Ale já se z nich upřímně těším a myslím, že je potřeba nebrat si servítky, zejména pak v okamžiku primárek, a celkově být k sobě navzájem naprosto upřímní. Tudíž děkuji a snad stačí, že odpovím až v pondělí.

Dobrou noc a klidný víkend všem.

Tito uživatelé poděkovali autorovi svatopluk_bartik za příspěvky (celkem 4):
Katerina.Migdau, Sarka.Vaclavikova, Ivo.Vlasaty, Jiri.Ulip
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2351
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 3998 poděkování
Dostal poděkování: 3024 poděkování

Re: [Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

svatopluk_bartik píše: 18 úno 2022, 22:18

Pěkný dobrý večer všem, tak koukám, že se tu nominace nakonec zahustily, tak jsem tomu rád. :-)

Jelikož na první místo aspiruje žena, a já si myslím, že lidem toho pohlaví, kterého je v politice v dané době znatelně méně, než opačného, by se mělo pomáhat s cílem pokud možno co nejvyrovnanějšího stavu. To jsou nyní ženy (časem to třeba budou muži, tak to snad dostaneme recipročně zpět), proto ustupuji paní Anně Hrabovské. A se svojí nominací chci začít až od druhého místa.

A ještě více jsem rád za Lukášovy všetečné dotazy. Dozvěděl jsem se od nich ze zpráv, které mi postupně přišly do messengeru během večera od tří osob z řad Pirátstva. První Pirátstvo mi - ohledně toho screenshotu - psalo něco ve smyslu "Jak jsem bylo blbé, že jsem si myslelo, že brněnská ODS je už dávno pryč z mentality devadesátek, též jsem tehdy bylo pro". Druhé psalo: "Mluvíš mi z duše, chlape". Třetí zpráva je spíše asi nepublikovatelná. Věcně ti odpovím po víkendu, objasním i tu lacinou slovní hříčku se skoropirátorkou. Možná by někdo mohl tvoje dotazy chápat jako vůči mně kritické. Ale já se z nich upřímně těším a myslím, že je potřeba nebrat si servítky, zejména pak v okamžiku primárek, a celkově být k sobě navzájem naprosto upřímní. Tudíž děkuji a snad stačí, že odpovím až v pondělí.

Dobrou noc a klidný víkend všem.

Sorry, ale nechápu skoro nic z toho, co jsi napsal. (Teda kromě toho, že budeš reagovat v pondělí). Které tři osoby z řad Pirátstva ti napsaly? Můžeš prosím reagovat na to, co píšu?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Kotas, svatopluk_bartik, Miroslav.Barta, Marek.Lahoda

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Zdenek.Machek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 14
Registrován: 11 čer 2018, 14:41
Profese: expert informační technologie
Bydliště: Brno, Černá pole
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: [Rozprava]Primární volby do MČ Brno - sever

Příspěvek od Zdenek.Machek »

Ahoj,
Chtěl bych kandidovat do čela kandidátky na Severu.

Žiji v Černých Polích sedm let a před tím pět let jsem zde i studoval.

Na Severu bych chtěl prosazovat, aby Brno bylo moderním městem a příjemným místem pro život. Myslím si, že politik by měl hlavně prosazovat vize, úřednickou práci a technické detaily nechat expertům.

Oblasti které si zaslouží pozornost vidím jako

Doprava
Zklidnění dopravy v oblasti, podpora veřejné dopravy, podpora budování páteřní infrastruktury pro cyklodopravu, podpora chodců - například v mizejících přechodech, zavádění rezidentního parkování.

Zeleň
Ochrana, údržba, výsadba nové zeleně jako nejlevnějšího prostředku pro zlepšení špatné kvality ovzduší v oblasti.

Podpora rodin s dětmi
Podpora dětských aktivit, zrušení podvodů s přihlašováním dětí do spádových oblastí škol, spravedlivější proces přijímání do mateřských škole - nerozdělování sourozenců.

Mohu nabídnout své zkušenosti ze soukromé sféry, státní správy i dlouhodobějšího života v zahraničí.

Odpovědět

Zpět na „Místní fórum Brno“