Jan Wagner [PŘIJAT]

Moderátoři: PKS Jihomoravsky kraj, PMS Brno

Jan.Wagner
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Elektromechanik
Dal poděkování: 250 poděkování
Dostal poděkování: 330 poděkování

Re: Jan Wagner

Příspěvek od Jan.Wagner » 11 lis 2019, 21:50

Martin.Smida píše:
11 lis 2019, 08:29
Jan.Podhajsky píše:
11 lis 2019, 08:17
.... Takže doporučuju. Když ho nevezmete u vás, protlačim ho v Pze.
souhlas se vším... a dyžtak ho chceme i do Pirátské Tvrze. :-) aspoň na hostování :-)
Ahoj kamarádi, děkuju za milá slova, mám radost, že máte radost, protože mám radost, že máte radost :) Ale jak jste se jistě v mém příspěvku dočetli, tak už mě přijali Brně, takže už není potřeba vstupovat jinde ;) Praha nepřichází v úvahu, tam jezdím jenom "na votočku", já su doma v Brně se svejma hardcore pirate fellaz, ale Pirátskou Tvrz určitě někdy zase rád navštívím :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Petr.Springinsfeld, lubosv
"Quidquid Latine Dictum Sit Altum Videtur"

Lukas.Mamula
Místní předsednictvo
Profese: programátor, analytik
Dal poděkování: 111 poděkování
Dostal poděkování: 164 poděkování

Příspěvek od Lukas.Mamula » 14 lis 2019, 14:58

Hlava je náš...a my ho jinam nedáme :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Mamula za příspěvky (celkem 2):
Martin.Smida, Petra.Smutna
"Nemyslím si, že existuje větší vzrušení než to, které inovátor zažívá, když univtř cítí nějaký výtvor mysli, který povede k úspěchu… Díky těmto emocím muž zapomene na jídlo, spánek, přátele, lásku, všechno" Nikola Tesla

Lukáš Mamula
4. místopředseda MS Brno
zastupitel města Brna

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Profese: školitel software pro veřejnou správu
Dal poděkování: 3435 poděkování
Dostal poděkování: 1702 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 01 pro 2019, 21:27

Dominika.Michailidu píše:
09 lis 2019, 19:10
Vitej, Hlavo!!
Jiri.Snizek píše:
09 lis 2019, 09:28
Ahoj, zaujalo mě, že cituješ Platóna. Dovedeš najít originál toho citátu? Mně se nikdy nepodařil najít, takže mám velké podezření, že to Platón nikdy nenapsal.
Jak to myslíš, originál, Jirko? Je to (podle netu) z Platónovy Republiky. Ale přímo ten text v textu se mi taky nedaří najít. Nejblíž je tomu toto.. "Nor would any man be a ruler unless he were induced bythe hope of reward or the fear of punishment;–the reward is money or honour,the punishment is the necessity of being ruled by a man worse than himself." v tom pdf. na straně 20 uprostřed.

http://www.idph.net/conteudos/ebooks/republic.pdf
Našel jsem to :) Podle téhle paginace https://en.wikipedia.org/wiki/Stephanus_pagination je to 347c.

V českém překladu Františka Novotného to je: "...dobří nechtějí vládnouti ani pro peníze ani pro čest; neboť nechtějí slouti [být nazýváni] ani námezdníky, když by zjevně za svůj úřad dostávali mzdu, ani zloději, když by si sami z něho brali. Na druhé straně ani pro čest, neboť nejsou ctižádostivci. (347c) Musí se tedy na ně s nutností a trestem, mají-li úřady přijímati - a proto se podle všeho obecně pokládá za nečestné o úřady se ucházeti a nečekati na nucení -, největším pak trestem jest býti pod vládou špatnějšího, jestliže člověk sám úřad nepřijímá. Ze strachu před tím trestem patrně přijímají slušní lidé úřady, když je vůbec přijímají; pak se chápou vlády, ne jako by přicházeli k něčemu dobrému, ani s myšlenkou, že se při ní dobře pomějí, nýbrž v poznání, že to jest nutné a že tu není lepších lidí, než jsou sami, nebo rovných, kterým by ji svěřili."

anglicky pak: "...that is why the good are not willing to rule either for the sake of money or of honor. They do not wish to collect pay openly for their service of rule and be styled hirelings nor to take it by stealth from their office and be called thieves, nor yet for the sake of honor,(347c) for they are not covetous of honor. So there must be imposed some compulsion and penalty to constrain them to rule if they are to consent to hold office. That is perhaps why to seek office oneself and not await compulsion is thought disgraceful. But the chief penalty is to be governed by someone worse if a man will not himself hold office and rule. It is from fear of this, as it appears to me, that the better sort hold office when they do, and then they go to it not in the expectation of enjoyment nor as to a good thing, but as to a necessary evil and because they are unable to turn it over to better men than themselves" https://www.perseus.tufts.edu/hopper/te ... ion%3D347c překlad Paul Shorey

Je to tedy už hodně daleko od citátu, který použil Honza: „Cenou za apatii vůči politice je to, že vám vládnou zlí lidé.“ Tak jsem zvědav, jak budou vytrhávat z kontextu a citovat naše slova za 2000 let. :)

OFFTOPICv originále je to takhle "[347ξ] αὐτοῖς ἀνάγκην προσεῖναι καὶ ζημίαν, εἰ μέλλουσιν ἐθέλειν ἄρχειν—ὅθεν κινδυνεύει τὸ ἑκόντα ἐπὶ τὸ ἄρχειν ἰέναι ἀλλὰ μὴ ἀνάγκην περιμένειν αἰσχρὸν νενομίσθαι—τῆς δὲ ζημίας μεγίστη τὸ ὑπὸ πονηροτέρου ἄρχεσθαι, ἐὰν μὴ αὐτὸς ἐθέλῃ ἄρχειν: ἣν δείσαντές μοι φαίνονται ἄρχειν, ὅταν ἄρχωσιν, οἱ ἐπιεικεῖς, καὶ τότε ἔρχονται ἐπὶ τὸ ἄρχειν οὐχ ὡς ἐπ᾽ ἀγαθόν τι ἰόντες οὐδ᾽ ὡς εὐπαθήσοντες ἐν αὐτῷ, ἀλλ᾽" Ale já sám z toho dovedu přeložit jen sloveso ἰέναι - být, zájmeno αὐτὸς - sám a přídavné jméno ἀγαθόν - dobrý, takže to jen pro fanoušky starořečtiny. Každopádně pro pochopení toho, co Platón myslí slovem dobrý, je třeba přečíst víc než tenhle odstavec.

Nenašel bych to, kdybych nenarazil na tohle: “The heaviest penalty for declining to rule is to be ruled by someone inferior to yourself.” Plato v řeči Magdy Daňkové viewtopic.php?p=654172#p654172 Takže díky. Trvalo mi to několik let, ale záhada se vysvětlila a skoro by se dalo říct, že Platón to takto zjednodušeně vůbec nemyslel.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Snizek za příspěvky (celkem 2):
Janka.Michailidu, Lukas.Dubec
721 356 719, jiri.snizek@pirati.cz, https://stredocesky.pirati.cz/lide/jiri-snizek/, předseda Krajského sdružení Středočeský kraj

Cílem politiky Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Protože jedině ta vede k moderní, udržitelné a prosperující ekonomice, která umožní vysokou kvalitu života v budoucnosti.

Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Brno“