Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Prostor pro diskuzi k tématu činnosti poslaneckého klubu a všeho okolo sněmovny, včetně dotazů na jednotlivé poslance.

Moderátor: Poslanecka snemovna - poslanci

Uživatelský avatar
Jan.Hrubes
Kontrolní komise
Příspěvky: 539
Registrován: 08 říj 2016, 19:31
Profese: student, učitel, hudebník
Dal poděkování: 1443 poděkování
Dostal poděkování: 1337 poděkování

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Jan.Hrubes »

Mikulas.Ferjencik píše:1) Jediný nástroj, který mám k měření toho, zda se nám daří přesvědčit kolegy ve straně o správnosti našeho postupu jsou členské podněty a ankety a podnět na revizi postupu klubu v této věci nebyl úspěšný - viewtopic.php?f=350&t=40420
Mikuláši, tady pozor, tohle je argumentační kiks. Nemůžeš stvrzovat správnost svého postupu tím, že se nenašlo ex post dost lidí na to, aby to shodili ze stolu. Mezi lidmi hlasujícími v anketě proti stažení návrhu mohli být i ti, kterým se to v tu chvíli zdálo jako řešení, které z nás udělá ještě větší idioty, než jakými z nás udělalo jeho podání.
Prosím, nepoužívej v debatě falešné argumenty. Díky. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hrubes za příspěvky (celkem 4):
Jakub.Backa, Petr.Vileta, Rostislav.Reha, Vit.Fux
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Ondra.kl »

Polanci jsou sice zvoleni za stranu, ale jejich mandát je volný. Strana je nemá jak "silově" kontrolovat a ovládat. Maximální co může strana udělat je zbavit je členství - a i to je poměrně náročný a trvající proces.
Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2337
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2220 poděkování
Dostal poděkování: 3182 poděkování

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Jakub.Backa »

Ondra.kl píše: 01 dub 2018, 20:04 Polanci jsou sice zvoleni za stranu, ale jejich mandát je volný. Strana je nemá jak "silově" kontrolovat a ovládat. Maximální co může strana udělat je zbavit je členství - a i to je poměrně náročný a trvající proces.
Může použít soft nástroje - distancování od jejich jednání, ať již dovnitř strany nebo navenek vůči médiím a/nebo voličům. Místo toho se vedení semklo, a jelikož návrh nešlo bránit věcně, jako obležená jednotka jelo konspirační ad hominem bláboly.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Backa za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hrubes, Petr.Vileta
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Kochert píše: 01 dub 2018, 15:26 Každý Pirát je vysílač. Doma, v práci, na vlastním FB nebo Twitteru...
Ale jen některý Pirát je poslanec navrhující ve spolupráci s MF zákony, které dopadnou na 10+ milionů lidí.
Pokud nezatajuješ daně, nemusíš se ničeho bát. :twisted: Tvrdí to Jakub.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, díky Patrikovi za reflexi, byť je subjektivní a neopírá se o žádná data. Připomenu, že návrh byl, aby advokáti museli vydat data o zakládaných firmách a velkých obchodních transakcích, které provedli jménem klienta a zakryli tak jeho identitu, a to výlučně u podezření, kde nesplněná daňová povinnost přesahuje 500 000 Kč, nikoliv v nějakých drobných případech. Výslovně se to nevztahovalo na právní poradenství a soudní spory. Vydávali by je prostřednictvím advokátní komory GFŘ. A také připomenu, že poslanci mají po projednání na výboru před druhým čtením pouze několik dní na to, aby podali pozměňovací návrhy. V tomto případě jsem ještě čekal na komparativní srovnání zahraničních úprav, než jsem návrh podal, takže prostor byl opravdu úzký.

A teď už k meritu věci. Předně si nemyslím, že by celá věc dopadla pro Piráty katastrofou a výpraskem. Naopak si myslím, že je dobře, že jsme návrh podali a na problém upozornili. A budeš se divit, ale dost lidí, kteří nám fandí, mě za to pochválilo. Uvidíme v příštích průzkumech, já si myslím, že to ocení i normální lidi. Tedy rozuměj ti, kteří neperou a nevyvádí. Podle tohoto průzkumu, který byl z většiny realizován po vypuknutí kampaně ČAK, jsme stále 2. nejúspěšnější stranou a naše preference neklesají. Myslím, že v podpoře lidí nám to pomůže, ale jak říkám, počkejme si na data. Každopádně poslanecký klub bude dál prosazovat program, se kterým byli poslanci do sněmovny zvoleni, protože právě to nám získává podporu. Piráti nejsou jen pro svobodu, ale jsou také protikorupční strana a bohužel podstatná část korupce je dnes administrována právě advokáty (někteří jsou za to již u soudu) a lidé od nás oprávněně čekají, že s tím budeme bojovat.

Pro mě je z toho daleko největší ponaučení, že ze zdánlivě drobné změny se může stát obrovské mediální téma. Stačí, aby proti ní vytáhla s plnou polní některá zájmová skupina. A tohle byla zatím bez jakýchkoliv sporů největší lobbistická akce od počátku volebního období. Já jsem ani nečekal, do jakého vosího hnízda jsem s návrhem, který je v zahraničí standardní, píchl. To, že nějaký návrh neprojde, je v politice běžné, takže kvůli tomu nemá smysl truchlit. Paní Válková z ANO chodila s šéfem advokátní komory do školy a dostala od lobbistů spoustu kytiček za to, že ten návrh část ANO zablokovalo. Tak jim to přejme, ale nevydávejme to proboha za důkaz "odbornosti" či špatnosti návrhu, že si ČAK ty poslance obešel. Je to zkrátka jako všude, nějaké zájmy mají advokáti a jejich klienty, jiné zájmy má celá společnost.

Z hlediska mediální taktiky jsme význam návrhu a útok advokátní lobby podcenili. Je podle mého názoru příště před podáním pozměňovacího návrhu zvážit vyslání "balonku", prodiskutovat na fóru či osobně možná řešení (aspoň v několika dnech v dostupné lhůtě) a následně projednat na klubu a s tiskovou zprávou publikovat základní argumenty a šířit framing tématu všemi kanály. OFFTOPICSamozřejmě, že jinak média převezmou i demagogii Tomáše Sokola a jiných, včetně vědomých lží šířených advokátní komorou. Novinář si to nenastuduje, protože jeho práce přeci spočívá v kopírování tiskových zpráv a jejich doplnění "duchaplným" komentářem, takže pak papouškuje nesmysly (jako že se povinnost měla týkat informací získaných při zastupování u soudu). V tomto ohledu jsou média nekorektní. Vždy - aspoň autocenzurou podle vlastníka či obecenstva - se u nich projevuje předpojatost (Babišova média favorizují Babiše, Bakalova média favorizují to, co se hodí velkokapitálu, ale nikoliv normálním lidem atd.). Předpojatá média nemohou veřejně připustit, jaké jsou jejich pravé zájmy a maskují to za nějaké pseudodůvody. Lidé ale nejsou blbí a už jsou na to alergičtí.

Konkrétní opatření, která jsme v návaznosti na tuto kauzu přijali, jsou:
1) na úrovni klubu je zpracováváno doporučení pro postup při podávání a medializaci pozměňovacích návrhů,
2) vznikla stránka s argumentáři.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 7):
Jan.Hrubes, Marek.Necada, Ales.Jakl, Tomas.Martinek, Marek.Paris, Mikulas.Ferjencik, Vaclav_Mraz

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2337
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2220 poděkování
Dostal poděkování: 3182 poděkování

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Jakub.Backa »

Jakub.Michalek píše: 01 dub 2018, 22:14 Ahoj, díky Patrikovi za reflexi, byť je subjektivní a neopírá se o žádná data. Připomenu, že návrh byl, aby advokáti museli vydat data o zakládaných firmách a velkých obchodních transakcích, které provedli jménem klienta a zakryli tak jeho identitu, a to výlučně u podezření, kde nesplněná daňová povinnost přesahuje 500 000 Kč, nikoliv v nějakých drobných případech. Výslovně se to nevztahovalo na právní poradenství a soudní spory. Vydávali by je prostřednictvím advokátní komory GFŘ. A také připomenu, že poslanci mají po projednání na výboru před druhým čtením pouze několik dní na to, aby podali pozměňovací návrhy. V tomto případě jsem ještě čekal na komparativní srovnání zahraničních úprav, než jsem návrh podal, takže prostor byl opravdu úzký.

A teď už k meritu věci. Předně si nemyslím, že by celá věc dopadla pro Piráty katastrofou a výpraskem. Naopak si myslím, že je dobře, že jsme návrh podali a na problém upozornili. A budeš se divit, ale dost lidí, kteří nám fandí, mě za to pochválilo. Uvidíme v příštích průzkumech, já si myslím, že to ocení i normální lidi. Tedy rozuměj ti, kteří neperou a nevyvádí. Podle tohoto průzkumu, který byl z většiny realizován po vypuknutí kampaně ČAK, jsme stále 2. nejúspěšnější stranou a naše preference neklesají. Myslím, že v podpoře lidí nám to pomůže, ale jak říkám, počkejme si na data. Každopádně poslanecký klub bude dál prosazovat program, se kterým byli poslanci do sněmovny zvoleni, protože právě to nám získává podporu. Piráti nejsou jen pro svobodu, ale jsou také protikorupční strana a bohužel podstatná část korupce je dnes administrována právě advokáty (někteří jsou za to již u soudu) a lidé od nás oprávněně čekají, že s tím budeme bojovat.

Pro mě je z toho daleko největší ponaučení, že ze zdánlivě drobné změny se může stát obrovské mediální téma. Stačí, aby proti ní vytáhla s plnou polní některá zájmová skupina. A tohle byla zatím bez jakýchkoliv sporů největší lobbistická akce od počátku volebního období. Já jsem ani nečekal, do jakého vosího hnízda jsem s návrhem, který je v zahraničí standardní, píchl. To, že nějaký návrh neprojde, je v politice běžné, takže kvůli tomu nemá smysl truchlit. Paní Válková z ANO chodila s šéfem advokátní komory do školy a dostala od lobbistů spoustu kytiček za to, že ten návrh část ANO zablokovalo. Tak jim to přejme, ale nevydávejme to proboha za důkaz "odbornosti" či špatnosti návrhu, že si ČAK ty poslance obešel. Je to zkrátka jako všude, nějaké zájmy mají advokáti a jejich klienty, jiné zájmy má celá společnost.

Z hlediska mediální taktiky jsme význam návrhu a útok advokátní lobby podcenili. Je podle mého názoru příště před podáním pozměňovacího návrhu zvážit vyslání "balonku", prodiskutovat na fóru či osobně možná řešení (aspoň v několika dnech v dostupné lhůtě) a následně projednat na klubu a s tiskovou zprávou publikovat základní argumenty a šířit framing tématu všemi kanály. OFFTOPICSamozřejmě, že jinak média převezmou i demagogii Tomáše Sokola a jiných, včetně vědomých lží šířených advokátní komorou. Novinář si to nenastuduje, protože jeho práce přeci spočívá v kopírování tiskových zpráv a jejich doplnění "duchaplným" komentářem, takže pak papouškuje nesmysly (jako že se povinnost měla týkat informací získaných při zastupování u soudu). V tomto ohledu jsou média nekorektní. Vždy - aspoň autocenzurou podle vlastníka či obecenstva - se u nich projevuje předpojatost (Babišova média favorizují Babiše, Bakalova média favorizují to, co se hodí velkokapitálu, ale nikoliv normálním lidem atd.). Předpojatá média nemohou veřejně připustit, jaké jsou jejich pravé zájmy a maskují to za nějaké pseudodůvody. Lidé ale nejsou blbí a už jsou na to alergičtí.

Konkrétní opatření, která jsme v návaznosti na tuto kauzu přijali, jsou:
1) na úrovni klubu je zpracováváno doporučení pro postup při podávání a medializaci pozměňovacích návrhů,
2) vznikla stránka s argumentáři.

Je komické, jak si pan poslanec jede svou a sám neví, co v tom návrhu bylo.

Ne, nejednalo se o neodvedení daně 500.- tis, ale hrozbu, že v budoucnu nebude odvedena. To je sakra rozdíl.
A advokát byl povinen vydat všechny informace, které o klientovi má, nikoli jen k té jednotlivé transakci. (Nebudu rozporovat, že nákup bytu za 3 mega není fakt velká transakce, když už aspoň pan poslanec nepoužívá lež o 12 milionech.)

Nicméně po komunikační stránce to jen potvrzuje námitky, které byly vzneseny. Žádná schopnost sebereflexe, ani na vteřinu si nepřipustit, že kritika profesních komor a x odborníků mohla být v něčem k věci, ale za to dál jet ad hominem hlouposti a posilovat se v pocitu oběti a jediného bojovníka za pravdu. Klidně to zkoušejte, u Babiše a Tomia to funguje, jenže ti to umí líp prodat a nepůsobí u toho jako 25letý uplakaný fracek.

OFFTOPICArgument průzkumem ponechám radši bez komentáře, je to wrong on so many lvl, že mi zůstává záhadou, jak ona osoba mohla vystudovat matfyz a ještě i práva, když nevykazuje ani stopové množství analyticických schopností, pouze obří zbytnělé ego.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Backa za příspěvky (celkem 2):
Rostislav.Reha, Vit.Fux
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jakub.Michalek píše: 01 dub 2018, 22:14 V tomto případě jsem ještě čekal na komparativní srovnání zahraničních úprav,
Je to někde k vidění? Zajímalo by mě, jak to mají ostatní země EU, od jaké částky a tak vůbec.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Daniel.Sosyn, Marek.Necada, Rostislav.Reha

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2337
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2220 poděkování
Dostal poděkování: 3182 poděkování

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Jakub.Backa »

Další hezké shrnutí od soudce NSS https://www.pravniprostor.cz/nazory/aut ... cu-povolen. Jistě taky uplacen jesšíří sokololobby.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Backa za příspěvek:
Dalibor.Zahora
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Uživatelský avatar
Radek.Holomcik
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 900
Registrován: 07 srp 2014, 16:47
Profese: Člověk
Dal poděkování: 433 poděkování
Dostal poděkování: 2020 poděkování

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Radek.Holomcik »

K tomu udávání o kterém se píše v článku, bych rád upozornil na §28 zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Upozorňuji, že se jedná o zákon z doby, kdy Česká pirátská strana neexistovala.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-253
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Holomcik za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Vaclav_Mraz, Josef.Kadlecek

Radek Holomčík

Někdo z JmK

tel.: 728 034 460, mail: radek.holomcik@pirati.cz

"Na počátku byl stvořen vesmír. Spoustu lidí to naštvalo a většinou se to považovalo za chybný krok." Douglas Adams

Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2337
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2220 poděkování
Dostal poděkování: 3182 poděkování

Re: Ponaučení z Michálkova tažení proti advokátům

Příspěvek od Jakub.Backa »

Radek.Holomcik píše: 03 dub 2018, 13:21 K tomu udávání o kterém se píše v článku, bych rád upozornil na §28 zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Upozorňuji, že se jedná o zákon z doby, kdy Česká pirátská strana neexistovala.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-253

Proto je taky ten zákon napsaný kvalitněji než ten pokus pana Michálka a dopadá na případy se zcela jiným magnitudo než převod bytu za 3 miliony, jako návrh pana Michálka.
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Odpovědět

Zpět na „Diskuse - poslanecký klub“