Stránka 1 z 2

Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 08 bře 2018, 16:07
od Jan.Bednarik
Vážené poslankyně a vážení poslanci,

někdy se o vaší práci dozvídáme ex post z reportů, tiskových zpráv, či médií, což je nedostatečné. V rámci transparence by bylo dobré, kdybyste nás, neposlance, informovali o návrzích zákonů a pozměňovacích návrhů, na kterých pracujete. Členové strany mají dle stanov právo podílet se na utváření politiky strany, což dost dobře nemůžou, když se ta politika utváří za zavřenými dveřmi poslaneckého klubu, či kanceláře poslance.

Měli bychom předcházet situacím, jako v případě pozměňovacího návrhu k novele daňového řádu od Jakuba Michálka. Jakub vytvořil návrh, který jednak nereflektoval názory pirátů či odborníků (chápu že mu mohla diskuse k danému zákonu uniknout), ale hlavně nikdo netušil, že na tom pracuje, nějaký návrh chystá, a co má být jeho obsahem. Přičemž zřejmě ani on sám předem netušil, jak je ten návrh špatný.

Navrhuji, aby každý návrh zákona, pozměňovací návrh, atp., byl veden jako úkol v Redmine (některé tam jsou, ale evidentně ne všechny). A bylo tam stručně napsáno, co je záměrem, čeho chceme dosáhnout, aby na to mohl někdo reagovat podněty a připomínkami, případně otevřením širší diskuse či ankety na fóru. Ideálně také, aby se tam finální návrh objevil s předstihem, než bude přednesen ve sněmovně.

A moc pěkné by bylo, kdyby poslanecký klub fungoval jako pojistka, a žádný netransparentně připravený návrh, ke kterému členové a odborníci neměli šanci se vyjádřit, nepustil do sněmovny.

Děkuji

Re: Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 13 bře 2018, 16:46
od Jan.Bednarik
Trochu jsem se o tom bavili s Vojtou Pikalem.

V praxi jde o to, používat Redmine jako primární úkolovník v rámci práce poslance.

Pokud bude potřeba, můžeme nahodit líbivější skin na Redmine. A existují k Redmine i mobilní aplikace.

Re: Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 22 bře 2018, 16:10
od Milan.Dadourek
Pomohlo by také, kdyby návrhy byly ve zkratce shrnuty třeba v reportech z poslaneckého klubu - viewforum.php?f=956 - zatím prázdno. V podobném vláknu viewtopic.php?f=884&t=37898 jsou de facto tiskové zprávy, což je formát k trochu jinému účelu. Ohledně diskutovaného návrhu pro boj s daňovými úniky bylo zmiňováno, že to poslanecký klub projednal a schválil. Kde se dají najít zápisy? A asi by stručná zmínka měla být v reportech navrhujících poslanců (u Jakuba Michálka to v reportu zmíněno je, ale jsou věci, které u jiných poslanců nedohledám).
Osobně bych raději viděl návrhy v nějaké formě na fóru, než ještě lustrovat Redmine.

Re: Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 22 bře 2018, 16:26
od Tomas.Pastircak
Ad reporty: Nestačil by tento link?
https://redmine.pirati.cz/projects/snem ... =&t%5B%5D=

Je pravdou, že zrovna ten jeden konkrétní bod by z něj vypadl, protože má v předmětu "Pozměňovací návrh"
Případně se dá ještě vylepšit tím, že se změnám zákonů nastaví nějaká konkrétní kategorie?

Re: Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 22 bře 2018, 16:31
od Jan.Bednarik
Snažil bych se nezatěžovat poslance či jejich asistenty duplicitním kopírováním informací na fórum. V Redmine se dá jednoduše sledovat aktivita sněmovního týmu. Pokud někoho něco zaujme, rozjet diskusi, anketu, apod., na fóru už je snadné.

Re: Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 22 bře 2018, 16:33
od Milan.Dadourek
Tomas.Pastircak píše:
22 bře 2018, 16:26
Ad reporty: Nestačil by tento link?
https://redmine.pirati.cz/projects/snem ... =&t%5B%5D=

Je pravdou, že zrovna ten jeden konkrétní bod by z něj vypadl, protože má v předmětu "Pozměňovací návrh"
Případně se dá ještě vylepšit tím, že se změnám zákonů nastaví nějaká konkrétní kategorie?
Nejsou tam i jiné věci - třeba ta novela zákona o ovzduší. Taky odkaz pouze číslem zákona... user unfriendly. A především by bylo potřeba vypíchnout jádro těch návrhů.

Re: Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 22 bře 2018, 16:44
od Vojtech.Pikal
Zkuste prosím vydiskutovat jakou formu potřebujete, pak můžeme řešit kde a jak ji zpřístupnit.
Chápu že se má čistě jednat o to, jakou kdo chystá legislativní práci? (Návrhy a pozměňující návrhy a návrhy usnesení?) Chcete ode mne i připravované návrhy na státní vyznamenání? Teď jsem spolurozhodoval a schválení/zamítnutí asi 90 obecních symbolů a chystám ještě k nějakým schváleným disent. To také? Nebo teda jen zákonodárné věci?

Re: Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 23 bře 2018, 01:33
od Petr.Vileta
Vojtech.Pikal píše:
22 bře 2018, 16:44
Chcete ode mne i připravované návrhy na státní vyznamenání? Teď jsem spolurozhodoval a schválení/zamítnutí asi 90 obecních symbolů a chystám ještě k nějakým schváleným disent. To také? Nebo teda jen zákonodárné věci?
Vojto, pokud nebudeš schvalovat státní vyznamenání pro Mašíny nebo Reinharda Heydricha, tak asi stačí ty zákony a novely. :twisted: Jinak se zase porafáme.

A podle mě by naprosto stačilo, aby asistent poslance (nebo klubu?) založil na fóru nové vlákno OFFTOPICnapř. "Zákon proti týrání zvířat" a pokud je to vedeno v redmine, vložil tam odkaz. Pokud to v redmine vedeno nebude (nějaká prkotina, dle mínění klubu), tak aby tam napsal jednu větu "vo co go" nebo odkázal na sněmovní tisk, nebo cokoliv.

Pokud to nebude nikoho zajímat, tak to jednou měsíčně někdo zamkne. Pokud se rozvine diskuze a bude "zajímavá", tak se určitě najde někdo, kdo založí "poradní" anketu a pošle zprávu asistentovi, že je zase vzpoura na Bounty. Myslím, že pro asistenta by to byla práce tak na 5 minut pro jeden zákon. Je to moc?

Re: Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 23 bře 2018, 08:21
od Milan.Dadourek
Já bych byl osobně rád, kdyby jako pojistka fungoval samotný poslanecký klub. Ale jaksi nevím, jak v tomto funguje. Snad jen nemám dost informací. Nevím, proč je nezbytné takticky zatajovat jednání klubu k návrhům za Piráty... Budu se na to ptát na KF "našeho" poslance.
Dovolím si zeptat se, Vojto, i tebe, jako poslance. U toho zákazu spalování nekvalitního uhlí klub zvažoval soulad s programem? Zvažuje se soulad jak s cíli, tak s prostředky? A tobě to v souladu připadá? Neber to jako výpad. Já si opravdu chci nechat říct, jak to vidíte. Zatím jsem v nejistotě... A mám odpovídat na otázky z okolí: "Co to, Piráti, vymýšlíte? S tím snad už hrozili Zelení, a přešlo je to...."

Založil jsem kvůli tomu před pár dny vlákno ve fóru s popiskem "Prostor pro diskuzi k tématu činnosti poslaneckého klubu a všeho okolo sněmovny, včetně dotazů na jednotlivé poslance". A nic. Napsal jsem pí poslankyni - zatím nic. Co jsem měl udělat jinak? A co se po členovi vůbec chce, aby se dobral informace, proč pirátský poslanec navrhuje to, či ono? Původně jsem si myslel, že se někde v nějakém zápisu dočtu, že to média pochopila špatně a půjdu klidně spát...
Nebo možná to čekám moc rychle? OK. Jaká je tedy lhůta na odpověď poslance? Týden? Dobře, počkám. Nebo déle? Nevím. Ať klub řekne, jak to je.

Re: Transparence v přípravě zákonů

Napsal: 23 bře 2018, 12:07
od Vojtech.Pikal
A napsals o založení vlákna i nějakým poslancům? Ideálně těm, co to mají v gesci?
Protože o prostém aktu založení vlákna se imho poslanci sami od sebe nedozví, nevím, jestli mají zapnuté sledování.
Nastavení a uspořádání fóra řešíme, ale já třeba nějak nechci, aby se tématicky obdobné věci mohly vyskytovat na třech plus místech (Programová fóra, fórum "Připravované předpisy", fórum klubu...)

K návrhům za Piráty nezbytně ne, ale k návrhům ostatních třeba ano, probírá se tam argumentace a protiargumentace. A jak říkám, krájet to z toho zápisu podle možného termínu zveřejnění by vyžadovalo celého člověka.
U toho zákazu spalování nekvalitního uhlí klub zvažoval soulad s programem? Zvažuje se soulad jak s cíli, tak s prostředky? A tobě to v souladu připadá?
U toho zákazu uhlí pro mě bylo podstatné, že to nebyl plošný zákaz, ale "Možnost vyhlášení zákazu dána do rukou obcím", tedy zastupitelstvům. Je tedy na místní úrovni, aby zvážila, jestli má dlouhodobý nebo sezónní problém se smogem, který skutečně způsobuje zdravotní problémy a toto je zdroj problému. Navržený kontrolní mechanismus jsem přiznám se nestudoval.