Pirátský ombudsman

Moderátor: PKS Ustecky kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Uživatelský avatar
Jaroslav.Kucera
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4612
Registrován: 21 dub 2009, 15:19
Profese: Konfigurační inženýr/programátor
Bydliště: Mošnova 29, Brno
Dal poděkování: 7370 poděkování
Dostal poděkování: 1547 poděkování

Pirátský ombudsman

Příspěvek od Jaroslav.Kucera » 04 lis 2010, 09:44

Chlapi, můžete rozvést jak to myslíte?
Pravomoce, jeho funkce, reálné možnosti působení atd. Prostě tak, abychom to mohli využít i v dalších krajích.
člen KS Jihomoravský kraj
737 987 115

Uživatelský avatar
Miroslav.Broz
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 292
Registrován: 01 čer 2010, 09:22
Profese: sociální pracovník
Bydliště: Ústí nad Labem
Dal poděkování: 71 poděkování
Dostal poděkování: 222 poděkování

Re: Pirátský ombudsman

Příspěvek od Miroslav.Broz » 04 lis 2010, 19:21

Pokusím se popsat základní koncept, jak budeme ombudsmana dělat. Myslím si, že je v zásadě přenositelný kamkoli (do obce jakékoli velikosti).

Ombudsman by měl být dle své definice veřejným ochráncem lidských a občanských práv. Reálný (státem zřízený) ombudsman má vyšetřovací pravomoc, úřady a instituce mu musí ze zákona poskytnout "potřebnou součinnost" a poskytnout dostupné informace. Náš ombudsman nebude mít pravomoce žádné. Bude se muset spolehnout na to, že se mu dostane důvěry lidí a na schopné členy svého týmu.

Mohou se na něj obracet lidé, kteří nenajdou potřebnou pomoc v žádné neziskové, či vládní instituci. Měl by také "vyšetřovat" a zveřejňovat různé "kauzy", které mu (doufáme) přinesou občané.

Ombudsman samotný musí být důvěryhodná osoba, snad nejlépe s morální autoritou. U nás to bude Achab. K ruce bude mít Míšu Kajlíkovou (civilním povolání farářka), která mu pomůže s administrativou, korespondencí s úřady. Potom v týmu budu já, který tomu budu dělat PR. Poslední a extrémně důležitý člen ombudsmaního týmu je právník (máme osloveného,čekáme co nám řekne).

Jednou z klíčových věcí ombudsmana bude umět rozpoznat, která kauza není pro nás, a člověka v nouzi umět přeposlat někam, kde mu poskytnou adekvátní a odbornou pomoc. Neuměl by-li to ombudsman, bylo by to velmi rizikové a mohl by napáchat více škody než užitku. My to zajistíme tak, že já i Míša máme zkušenosti s přímou prací s klienty v sociálních službách, jako odborní sociální pracovníci a tedy víme kam člověka s problémem vyžadujícím jinou pomoc, než je pirátský ombudsman, poslat.

v současnosti jako jakýsi test ombudsmana, se zajímáme o kauzu "Chodník v Horovce" . V Horově ulici v centru města opravovala předraženě velmi mocná ústecká stavební firma Viamont (majitel bývalý ministr dopravy Aleš Hřebíček) chodník. Opravila ho špatně- jen vybagrovala ten starý, nedala žádnou krycí vrstvu a dlažbu položila přímo na hlínu. Horova ulice vede příkřce z kopce. pokaždé když prší domy v ulici mají vytopené suterény, protože jim tam nateče voda. Na začátku Horovy ulice stojí kostel a fara Československé církve husitské na které je Míša farářka. Má už znalecký posudek, měření sondou, na videu natočené úředníky stavebního úřadu na inspekci.
Chdník se nepředělá a viamont nepotrestá, protože je příliš mocný.

Obecně se také budeme snažit o podporu různých iniciativ občanů (z tohoto soudku byla v Ústí třeba petice proti zrušení dětského hřiště /kvůli stavbě buřtipanské vily/ atd) celým potenciálem ombudsmanského týmu.

Ombudsmanovi děláme vlastní web.

taky se ombudsmana pokoušet dělat "nadstranicky", mediální message nebude, že je to akce čps. ale že je to pirátský ombudsman. budou za něj mluvit činy a proslaví nás znovu a znovu, při každé kauze před Ústečany. Obudsman pro nás bude fungovat jako generátor informací a kontaktů.

tady je Ombudsmanovo logo
piratsky ombudsman.png
piratsky ombudsman.png (105.57 KiB) Zobrazeno 994 x
:

shrnu, co je potřeba: 1) Důvěryhodná a respektovaná osoba ombudsmana
2) právník
3) umět to prodat- pr
4) někoho, kdo pozná, zdali ombudsmanův klient nepotřebuje odbornou pomoc (psychiatr,krizová intervence, sociální práce, policie,jiná služba..)

nemáme to ještě všechno na papíře, ale celý ombudsman (koncept, program atd)se bude muset sepsat...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Miroslav.Broz za příspěvek:
Anonym101
"Nikdo nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic, protože si myslí, že to málo, co udělat může, je bezvýznamné" E. Burke

achab
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 24
Registrován: 01 zář 2010, 00:18
Profese: úředník
Dostal poděkování: 9 poděkování

Re: Pirátský ombudsman

Příspěvek od achab » 06 lis 2010, 21:53

Já to krapet zjednoduším. Pirátský /ombudsman" bude především "pirátský". Berte to jen jako obraz, nikoli jako o stínování skutečného ombudsmana.
Je to neuvěřitelně jednouché a vy to víte stejně dobře jako by. Lidi vůbec nejsou bez jiskry, jsou jen total DEMOTIVOVANÍ a v pocitu, že se beztak nic nezmění.
Jako modelovou situaci připomínám Kadrmannovu kauzu Karlův most (anebo nádraží v Ústí nad Orlicí).
Taky to vypadalo jako don quiotárna. A dneska. Lidi zvedli hlavu.
Ombudsman - resp. "ombudsman" nechce lidi revolucionizovat, ale pomoci jim k tomu, aby si uměli pomoci.
Jakékoli namítky anebo dotazy vítány.
Právní podporu hledáme a za nabídnutou budeme vděčni.
Lidi (systematické dotahovače) už máme, a další se snad najdou.
Jinak viz výše a možná méně vzletně platí to, co uvedl M9ra (až na to příšerné olbřímí logo, která nás všechny nesmírně obtěžuje při scrollování ;)
-acb-
Tito uživatelé poděkovali autorovi achab za příspěvek:
Anonym101

Romana
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Pirátský ombudsman

Příspěvek od Romana » 16 lis 2010, 20:14

Těším se 8-)

achab
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 24
Registrován: 01 zář 2010, 00:18
Profese: úředník
Dostal poděkování: 9 poděkování

Re: Pirátský ombudsman

Příspěvek od achab » 16 lis 2010, 21:11

Já taky, Romano, i když to bude fuška. Ale každý týden se rýsují nové a nové obrysy a mlžný projekt nabývá na konkrétnosti. Jenom ten čas. Bez webu, bez jasné představy a pevného rozdělení kompetencí nemá prozatím smysl, vypouštějí do vzduchu bubliny. BTW - o ty starají oranžovo-modří za nás :o)

Zamčeno

Zpět na „Ústecký kraj“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host