Schůze Pirátů KS LiK - zápisy

Moderátoři: PKS Liberecky kraj, Predsedajici

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Karolina.Gaislerova
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 151
Registrován: 20 úno 2020, 13:18
Profese: Koordinátor Libereckého kraje
Dal poděkování: 26 poděkování
Dostal poděkování: 137 poděkování

Re: Schůze Pirátů KS LiK - zápisy

Příspěvek od Karolina.Gaislerova »

Schůze KS LBK
Datum: 11.10.2020
Čas: 15:00-19:45
Místo: Jitsi

Přítomni: Ondřej Kolek, Pavel Vána, Zbyněk vlk, David Kučera, Vašek Židek, Petr Jeník, Jana Schlegelová, Ondřej Víteček, Tomáš Martínek, Pavel Felgr, Daniela Weissová, Vojtěch Mečíř, Kateřina Rosáková, Lukáš Hartig, David Drobný, Jan Tempel, Nikol Geltnerová, Marek Forster, Lukáš Pánek, David Schindler, Zbyněk Miklík, Honza Hruška, Ondřej Kolek, Jarmila Valešová, Karolína Gaislerová, Josef Rybář, Barbora Witnizerová, Jaroslav Šída, Mila Kafka, Filip Kavan, Martin Kořenský

Program:
1. Report k úvodním schůzkám
2. Přesná podoba koaliční smlouvy a rozprava
3. Představení Zory Machartové
4. Uzavírání koaliční smlouvy a prohlášení
5. Zasedání KF
6. Nové pirátské centrum[

Report k úvodním schůzkám

Zbyněk M.:
-Shrnutí k úvodním schůzkám, jaké bude pokračování, 3.10. jsme se sešli na krajském úřadě, sešli jsme se se zástupci starostů pro LBK, představili jsme variantu koalice se starosty, navrhli jsme dvoukoalici, starostové měli jiný názor, preferovali trojkoalici, řekli jsme, že v případě trojkoalice chceme nechat hlasovat forum, starostové akceptovali zásady že se nebudou kumulovat funkce, budeme transparentně zveřejnovat všechny zápisy z jednání, na první schůzce jsme jevili zájem o resorty, že bychom měli tři radní ve vedení kraje,
-následující den jsme jednali jako volební štáb a pks o tom, jak budeme pokračovat, registrovali jsme, že s dvoukoalicí bude problém, Půta prezentuje širokou koalici s ods, pokud to nevyjde, budou sami, nebo s ano, odhlasovali jsme že pokud s ods nebo nic, přijmeme variantu s ods
-5.10. jsme deklarovali, že preferujeme dvoučlennou koalici, bylo nám řečeno že ne, pokud se nedohodneme, dají jinou variantu, preferují trojkoalici, oznámili jsme změnu v resortech, řekli, že když přijdeme na variantu 5,2,2, že si můžeme vybrat resorty jaké chceme, přistoupili jsme na variantu 5,2,2
-dohodli jsme se na výstupu na tiskovce, do té doby nebudeme informovat veřejnost, prosil nás o to hejtman
-budeme sestavovat koaliční smlouvu a prohlášení
-s Půtou se budeme scházet osobně pro doladění programového prohlášení, pokračování nastane zítra

Daniela:
-musíme říkat zastupitelský klub, všechny tyto kroky byly v klubu diskutovány, dokonce jedna schůzka byla i s PKS, probíhají debaty nad programovým prohlášení, je otevřená rozprava na obsazení postů v komisích a výborech

Ondřej:
-jsou rozmyšlené praktické kroky z hLediska vnitrostranického rozhodování

Zbyněk:
-já dolazuji koaliční smlouvu a to předložit k hlasování

Ondřej:

-kdy bude ta koaliční smlouva k předložení?

Zbyněk:
-jakmile bude koaliční smlouva odsouhlasená, budeme mít 10 dní na schválení uvnitř strany, během příštího týdne to doladíme, smlouvu jsem předal na starosty
-čekal bych že to doladíme během příštího týdne¨¨

Jarmila:
-doplním, že na druhé schŮzce jsme se bavili o výborech, tam na ten zájem Daniely o sociální věci bylo reagováno tak, že se stane předsedkyní výboru, ale v ostatních budou předsedat starostové, opozici připadne předsedání finančního a kontrolního výboru, pozice výběrů předsedů nebudou uvolněny

Jana:
-o té proceduře jsem přemýšlela, budeme to schvalovat k referendum, vyzkoušíme něco jiného

Václav:
-pokud máme něco schvalovat, musí to být schválená verze proti stranou

Jan:
-nevím kdy se můžu vyjádřit ke koalici?
-pro mě ta spolupráce se slk a ods byla opravdu těžké téma, nechtěl jsem do toho jít
-problematický je pan Rychter, ale lepší než aby pak byla koalice slk, ods, ano, budeme mít šanci více kontrolovat, v opozici by to nešlo
-udělal jsem analytický tým a budeme hledat informace o lidech ve výborech atd.
-Honza zve členy do zapojení analytického týmu

Tomáš:
-jednání probíhají v přátelské atmosféře, věřím, že piráti budou pracovat kvalitně, SLK a Půta mají dobrý marketing, musíme tu práci umět prodat, ať to není vše pro Půtu

Marek:
-minulý týden jsem se bavil se starostou z Olešnice, spoust starostů nesouhlasí s tím, s vedením jednání, a že nám nabídli 2 místa, původně to mělo být 7 radních pro ně a 1 pro nás a 1 pro ODS

Tomáš:
-toto byl návrh při prvním jednání

Jan:
-v rámci zast. klubu jsme si zvolili předsedu Jarmilu Valešovou a místopředsedu Vaška Židka


Přesná podoba koaliční smlouvy a rozprava


Zbyněk:
-dostali jsme k dispozici úvodní dokument, formální úpravu jsme přenechali na starostech, pro lbk nám následně zašlou upravenou verzi, měl by tam být popsán mechanismus, jakým způsobem se bude jednat znovu
-tato ochrana v sekci řešení sporů, je to zásadní bod smlouvy, jak budeme mít návrh, budeme debatovat dál, máme verzi, která platila 2016-2020

Jan:
-zasedání KF je veřejné

Jarmila:
-v rámci druhé schůzky jsme se bavili o kumulaci uvolněných funkcí, seznam starosty účastníků nebyl dán, dokončí každý běh ve své funkci

Tomáš:
-četl jsem to prohlášení, je vhodné aby garanti, aby si to prošli, to co tam nebude, to se nevykoná, je šance něco doplnit


Představení Zory Machartové

Zora:
-Jsem Zora Machartová, jsem ředitelkou sdružení UEFA, přihlásila jsem se sem, že dlouuhodobě podporuji Piráty, myslím si, že je důležité, aby na kraji byly nové tváře, chci se připojit pracovně, je důležité počítat s tématem duševního zdraví, abychom vás měli možnost informovat, co je v plánu, čeho se dosáhlo, nedosáhlo, mohu podat pomocnou roku, byla jsem 4 roky v TOP 09, pak jsem se stala nezávislou zastupitelkou

Zbyněk:
-je důležité to, co dostaneme do programového prohlášení, to co tam mít nebudeme, už neprosadíme, verzi, je potřeba nastavit model úpravy dokumentu, musíme to držet v aktuální podobně,, Vašku prosím, aktualizuj ten dokument, ať komentujeme reálný stav
-programové prohlášení je důležité, musíme na to klást důraz

Vašek:
-programové prohlášení je přílohou koaliční smlouvy
-týden jsme prohlášení konzultovali, komentvoali, přijde mi nefér, dělat velké zásahy, vyvarujme se, že budeme přeformovávat věty

Zbyněk
-taky to tak beru, pokud tam najdeme něco, že nám tam něco chybí, něco zásadního, nebo tam je chyba, to ano, ale ne přidat dva odstavce nějaké novinky

Jarmila:
-k dokumentu programové prohlášení, ty věci které implementujeme jako gesční, vychází z volebního programu, nevymyslíme nic, co byste nám neschválili, dodáváme tam to, co oni tam nemají a my tam máme
-doplňovala jsem jen věci, které jsme postrádali a přišlo nám to důležité
-Zorko, díky za připojení, přidám si tě na fb, budu předsedkyní soc. výboru a jedná z věcí je vybudování centra duševního zdraví, ej to důležité téma, na kterém je třeba pracova

Jana:
-neumím si představit, že někdo přijde s něčím novým, nejde doplňovat velké změny, máme program který prošel KF

Jarmila:
-chci se také připojit do skupiny o duševním zdraví

Zora:
-v programovém prohlášní jsem nenašla, za mě v dopravě chybí bezbariérovost dopravy, obecně mají chyby ve všem typech dopravy, dostat se na vozíku někam, je to problematické, i jízda po kraji
-zaměstnanost lidí s postižením, podpora

David Schindller:
-reaguji na bezbariérovost, doplnil jsem bod, že by se mělo dbát na bezbariérovost, je to i trend, snažil jsem se to tam zakomponovat

Lukáš Hartig:
-souhlasím se všemi, u českých drah se podařilo udělat na všech zastávkách bezbariérovost, vlaky také jsou, v celém lbk jsou bezbariérové, u železnice se to daří, v Liberci u dopravního podniku se to daří ,řeší se to, že by bylo nové výběrko na nové autobusy, kde by by nízkopodlažnost byla 100%

Pavel:
-je to 8 bod, sociální politika strana 13

Zbyněk:
-na straně 8 máme dva body, jeden je soutěžení dopravní obslužnosti, bezbariérovost už tam je teď pokaždé, starostové na to kladou důraz, řekl jsem, že to není pouze a barierovosti, ale i o komfortu, at se více jezdí vlaky atd.

Zora:
-často se zapomíná i na slabozraké lidi, věřím tomu, kolegové z těchto center by vám dali více info

Marek
-v dopravě vidím problém, jak vstupuje Arriva, je problém na přestupech s placením, zda se to nějak řeší, nebo se to nechává hnít?

David Schindller:
-mezi dopravci se tyto jednotky neuznávají, má se řešit jednotný tarif, od prosince, v budoucnu by to mohlo být i u autobusů
-je nutné zjednodušení IDOLU, je to neprozákaznické

Daniela:
-prohlášení je dokument, kde bychom měli mít, vše, co jsme tam schopni narvat, nikdy to neobsáhne všechno, péče o handicap tam je, mohl by se dát větší focus na duševně nemocné

Lukáš:
-Davide, zkontaktuj se semnou, zajímá mě hodně, co řekl

Jan:
-chtěl jsem říct, když jsem byl u Buslinu, pro Českou Lípu jsme montovali do busu zařízení pro nevidomé
-toto jsou témata do ketů, ne do prohlášení

Ondřej:
-pauza


Uzavírání koaliční smlouvy a prohlášení

Zbyněk Vlk:
-centrum duševního zdraví, chci se zeptat, v jakém smyslu se s ním pracuje a počítá, Zora říkala o rozšiřování duševních nemocí, chci dodat že se to nerozšiřuje, spíš psychiatrická péče pacienty vyrábí, psychospirituální krize, když je tím dobře proveden, je probuzenější, jenže současná psychiatrická péče toto neumí, tím pádem je vyrábí medikací, zda by to centrum počítalo i s touto diagnozou

Pavel:
-centrum duševního zdraví, chybí v lbk krizová lůžka, i pro lidi v psychické krizi
-toto by nemělo být spojeno s psychiatrií, kde by mohlo být krizové místo

Daniela:
--toto můžeme probrat v KETEch
-centrum duševního zdraví je kompelxní péče, jak ambulantní, krizové, pro jednotlivce i rodiny, mělo by to být dobře personálně vybavené
-chybí personál, psychiatři, psychologové

Zora:
-toto je téma do odborné skupiny, důležitá je renovace lidí
-s krizovými lůžky souhlasím, včetně odlehčovacích lůžek

7Ondřej:
-cítíte že tu zaznělo něco, co snese v rozumné míře programové prohlášení, nebo tam vše je?

Zbyněk:
-myslím si , že zatím ano, kromě detailů, do kterých se to dostává dál, ten dokument nemůže postihnout vše, tyto věci tam jsou v těch zásadách

Petr Jeník:
-chtěl jsem říct, bylo by možné dát do program. prohlášení, obvinění z hospodářských trestných činů, nebo z činů souvisejících z dané funkce?
-do koaliční smlouvy, odstoupí z funkce ten, kdo bude obviněn z hospodářské trestní činnosti nebo z kriminální činnosti spojené s výkonem funkce

Jarmila:
-jsem pro , ale obvinění je málo podle mě,

Daniela:
-přijde mi to správně, je nutné si uvědomit, může se stát, že budeme obviněni všichni, za odhlasování, např. ,nevím, jak to naformulovat

Ondřej:
-musí to být v kontextu právnického zařazení

Zora:
-obvinit je v současné době velmi snadné
-je to také dobrý způsob, jak se někoho v koalici zbavit, za mě spíše ne

Vašek:
-dal bych třeba uznaný vinným, nebo odsouzeným
-obvinění je jednoduché, to spíše ne, u odsouzeného jsem pro

Pavel:
-přidal bych, přiznal vinu, nebo byl pravomocně odsouzen

Zbyněk:
-jde o formulaci, jsem pro pravomocné odsouzení, ale ne obviněn, obžalován

Zora:
-pravomocné odsouzení je nejvyšší soud, podle mě to nemá smysl zapracovávat do prohlášení, mandátu by se měl zastupitel vzdát sám

Pavel Felgr:
-v okamžiku, kdy je člověk zvolen zastupitelem, mandát je jeho, jediná rozumná formulace je ta, že v okamžiku, kdy bude někdo pravomocně odsouzen nebo uznán vinu, vyzve ho strana ke zvážení vzdání se mandátu

Daniela:
-z principu morálky to vnímám jako důležité téma i pro veřejnost, přijde mi to blbé dávat do prohlášení, nebo navrhuji konzultaci s pirátským právním oddělením

Pavel:
-když to tam bude jako proforma, bude to alespoň něco, že přimějeme ty ostatní strany k tomu, aby ho k tomu kroku alespoň vyzvala

Petr Jeník:
-v kodexu pirátské poslanecké strany, pokud se věrohodně dozvím o korupčním jednáni, celé to oznámím, v připadě obvinění se zavazuji poskytnou straně maximální součinnost prošetření, aby nebylo poškozeno dobré jméno koalice

Jan:
-korupce je trestný čin, i jako občan to musíš ohlásit, až ta věc nastane, tak bych se zachoval správně, nevím, zda toto není věc navíc

Zbyněk:
-nepřijde mi to vhodné, beru to jako samozřejmost, přijde mi to jako signál, že si myslíme, že to u partnerů musí nastat

Jarmila:
-v koaliční smlouvě je něco takového, odstvaec 1, bylo by to nad rámec


Zasedání KF

-okolnosti příprav, vyhlášení nominací

Je vyhlášeno na 28 listopadu v Turnově, záleží na opatřeních, mělo by být fyzické, volba nového PKS

-toto zasedání má na starost Kája
-souvisí s tím i draft, jak pořádat krajské forum

Daniela:
-dopoledne tam probíhá dlouho ohlášená burza, budeme moc začít až v 11:00, což je v pořád, mám někde shánět někoho na pohlídání dětí?
-bude to vycházet z toho co bude a nebude možné, opatření, i dkyž to budeme dělat online, chci apelovat na členy, pojďte si to vyzkoušet ,jít do PKS
-měli jsme schůzi s výborem volebním i republikovým, byla tam výtka na PKS, potřebujeme abyste jeden každý měli kvalitně vyplněný profil na piráti
-Jan Gajdács, zda nechce být znovu členem

Marek:
-kdy rozhodneme, zda KF bude online, nebo fyzicky?

Ondřej:
-je třeba stream, záznam, wifi, registrace účastníků
-na foru je vlákno ohkledně KF

Marek:
¨-musíme pak rozhodnout, zda dělat online regostraci, hlasím se ke spoluorganizaci-
-kdo rozumí technice, přihlaste se, at je Mrek nahraditelný z hlediska techniky

Daniela:
-Berenika se o dětský koutek postará
-wifi připojení je tam v pohodě

Tomáš:4
-spíš bych se připravil na online variantu


Zbyněk Vlk-žádost o členství

Daniela:
-vzhledem ke kampaň i jsem se s valnou částí setkala i osobně, vůli spolupracovat vnímám

Jan:
-je načase udělat metodiku přijímání členů, co vše musí člen udělat, a v tu chvíli, kdy to splní, postupuje hlasování pks, metodika by to zjednodušila

Marek:
-je to tom, že byse každému novému měl by se přiřadit člověk, který bude průvodce, který ho seznámí s děním pirátů

Kája:
-zjistit institut, registrace a vedení nováčků

Vašek:
-bylo by super, kdyby lidé byli propojováni s lokálními lidmi

Daniela:
-pojďme si říct, že rezervy máme, musíme je proměnit v parlamentních volbách
-budeme to potřebovat nejen do komunálek


Pixel 2- nové pirátské centrum

-spojení s KultiVarem, sdílení prostoru
-nakonec by ten prostor ráda opustila, nechce podporovat člověka, který nevychází vstříc
-chtějí opustit prostor , ví o jednom dalším
-je tam varianta kontaktovat majitele
-zkusit současný kultivar s Klárou, nebo bez Kláry, nový prostor nového kultivaru,-ten má kancelář v patře, musela by být sdílená s provozovatelem, ještě tam je terasa

Tomáš:
-příštích 6 měsíců bude nejspíše vše uzavřené

Jan:
-prostor kultivaru bez té posádky provozovat nedokážeme,, ten nový prostor je horší než pixel nedá se tam jet autem

Jana:
-tyto dvě instituce se k sobě hodí, kultivar a piráti, musíme znát čísla nejdříve ,nevíme, kolik to bude stát, provozovat dvě pirátské centra nemá význam není rozumné cpát peníze do nemovitostí, ale spíše do lidí
-parkování je nedostatečné v Kultivaru

Daniela:
-byla bych ráda ,kdybychom to viděli racionálně , prostor budeme dříve než později potřebovat, chceme být vidět, budeme mít akce pro lidi,
-pokud ten prostor opouští, ten prostor je dobrý, má dva přístupy a přímo do skladu
-máme i ve svých řadách někoho, kdo má k dispozici prostory

Vašek:
-to nové místo je frekventované, ale parkování je velmi omezené

Ondřej:
-mít dvě pirátská centra pár km od sebe není výhodné, to je pravda

Jarmila:
-nové centrum v lbc, jsem pro otevření, je důležité určit, že ho chceme, kdo se začne reálně zabývat, zvážení reálných možností,
-potřebujeme zjistit celou paletu prostorů v lbc, bude jich více a více
-cena nemovitostí pronájmu bude klesat, pojďme si reálně projít současnou nabídku
-pokud máme peníze jen na jedno centrum, tak bych nechala Liberec

Josef Rybář:
-překvapila mě spolupráce s Klárou z kultivaru, vzhledem k tomu, že spousta mých známých, měli velmi negativní zkušenosti, slyšel jsem, že někoho brala na hůl, fluktuace v Kultivaru něco vypovídá, nevím to jistě, je to poznámka k tomuto
-současné místo kultivaru je super

Marek:
-mít více prostorů skaldy a prostor na reprezentaci

Berenika:
-určitě co se týče kladu a parkování, co se týče zachování jbc pixelu, ohledně mých akcí, ráda bych zkusila, zda by to v Liberci bylo lepší, nehoruji za zachování jabloneckého pixelu, doufám, že v lbc by to bylo lepší

Václav Balšánek:
-v zimě nohu být více zapojen do činnosti, v gastronomii jsem pracoval

Jaroslav Šída:
-jak bude fungovat alternativa MS
-pixel může být vytížený z poltického hlediska každodenně, členská základna v jbc široká není, kety nevznikají
-musí se určit člověk, který dostane na starost další místa

Vašek:
-nemůžeme proinvestovat všechny peníze pirátských center

Daniela:
-nabízí se kutlivar je fajn, ale nemusíme ho vzít
-schyluje se k tomu, že v lbc vznikne ms, potřebujeme silný tým do komunálek
Karolína Gaislerová
Koordinátorka Libereckého kraje
+420770113645
Karolina.gaislerova@pirati.cz
Odpovědět

Zpět na „Liberecký kraj“