Žádost o nominaci v nadcházející volbě RP nejen pro IB

Moderátoři: Predsedajici, PKS Liberecky kraj, KoKS Liberecký kraj, Odbor LbK - administrativni

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10275
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4184 poděkování
Dostal poděkování: 17927 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Žádost o nominaci v nadcházející volbě RP nejen pro IB

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Dobrý den Piráti rodného kraje,

chtěl jsem Vás v kraji tímto požádat o nominaci pro nadcházejí volbu do předsednictva Pirátské stany, která proběhne na dubnovém zasedání Celostátního fóra v Olomouci. Po konzultacích svého záměru s řadou lidí jsem se rozhodl kandidovat na pozici předsedy.

Pro Piráty pracuju konzistentně již sedm let, včetně doby po evropských volbách, kdy jsem se maximálně zapojoval nejen v krajských kampaních, ale ve všemožných i nemožných aktivitách souvisejících mimo jiné i s vedením mediálního odboru. Jak dobře či jak špatně nechávám na hodnocení vás všech.

Proč?

Vím, že mám mezi Piráty názorové oponenty, ale zároveň vím, nebo se na základě komunikace s velikou řadou členů ze všech krajů nad globálními a někdy zcela lokálními tématy a problémy, domnívám, že směr, který podporuji a vize se kterou jsme Piráty začínali, a která samozřejmě roste, stárne a vyvíjí se stejně jako já, je pro ty, kteří ji se mnou sdílí transparentní, konzistentní a v důsledku pro Piráty přínosná.

Nejsem kecálista na internetu a jak v roli managementu, komunikace pirátských myšlenek, tak i ve skutečné realizaci a exekuci umím vzít za práci. Je pravda, že stále někdy v nějaké online šarvátce ulítnu, ale učím se nejen od současného předsedy rozlišovat, kdy je třeba a kdy není třeba věci řešit. Ona i tzv. “sublimace” konfliktu často vede k jeho reálnýmu vyřešení. Názorovou opozici respektuji, ale pokud je nesmlouvavá a necítím, že je jejím cílem hledání konsensu, konfliktů se nebojím, pokud cítím, že se opírám o vyřčenou, ale i nevyřčenou podporu. Vítězství těsnou většinou neberu jako vítězství a věřím, že naše popasování se s programovými body typu NZP či stanoviskem k hyper-polarizačního tématu migrace, je vzorem, který bychom se měli naučit kopírovat.

Co chci změnit?

Co chci změnit a s čím se nehodlám smířit, je fakt, že se nám aktivní jádro rozutíkává dvěma směry. Ti, již zvolení, mají svou práci ve faktické institucionální realizaci pirátské politiky a tím se podílejí na rozvoji a realizaci naše programu v praxi. Na rozvoj Pirátské strany jako celku a vnitrostranickou práci logicky nemohou trávit svůj čas.

Na druhou stranu řada aktivních členů a i třeba nováčků (a jsem za ně nesmírně rád) se často pálí při realizaci projektů a jejich nadšení, které je pro dobrovolnickou práci potřeba , dusí stranický aparát, rádoby opinion makeři uvnitř Pirátů a nefunkčnost původních, za 7 let výrazně nezměněných stranických komunikačních kanálů, které se paradoxně často netěší ani důvěryhodnosti zabezpečení. Toto je třeba změnit primárně.

Podpora práce dobrovolníků, podpora nových členů a rozdmýchávání elánu u členů stávajících či skutečných matadorů je dle mého názoru klíčová pro roli předsedy stejně tak, jako vystupování a prezentace Pirátů a jejich myšlenek navenek směrem k občanům v reálném světe i ve světě médií. Obě tyto role dle mého názoru na jisté potřebné a přínosné úrovni zvládám.

Členové se nyní často bojí převzít iniciativu, protože jsou peskováni z různých stran. Za celou dobu, i mimo republikové předsednictvo, jsem se snažil s tímto bojovat a hodlám v tom pokračovat. Aktivní lidé musí dostat šanci a reálnou pomoc a ti, co se jich zastanou, byť jen tím, že se ozvou v jejich prospěch, jsou zázemím, které jako Piráti potřebujeme. Doufám, že se tato vlna “solidarity” znovu oživí a díky tomu vzroste vnitřní i vnější zájem o dění ve straně a spolupráce na skutečné společné exekuci konkrétních věcí, která je potřeba v období klidu mezi volbami a v období vnucené soutěže v období voleb dvojnásob.

Jsme politická strana a lidé u Pirátů jsou a vstupují k nám dělat politiku. Lidé nám ve volbách dávají hlasy, ne proto, jaké máme fajn profily na Facebooku, nebo jako odměnu za poslední mega-vtipný husarský kousek, ale abychom naše myšlenky měli šanci realizovat. Na to je třeba se zaměřovat a ne se točit ve vnitřních tahanicích o příspěvky na foru, hasit trollingy a řešit vzájemné antipatie na úkor Pirátské strany. Tyto věci nás užírají zevnitř a nedokážeme-li si je sami vyřešit pronto!, budou vždy naší největší brzdou jinak na české poměry poměrně ušlechtilé činnosti, o kterou se společně snažíme.

Lidé (nejen) ve vedení Pirátů...

Pod novým vedením, které si zvolíme, nás čekají hned několikery volby: krajské, senátní a v roce 2017 sněmovní. Z každých voleb, kterých se Piráti účastnili, jsme vycházeli silnější a tento trend musíme udržet. Věřím, že v současném nastaveném směru, za které děkujeme současnému RP, pod jehož vedením se komunální volby konaly a které řešilo s přehledem a s často potřebným nadhledem fungování naší dosti nesourodé a atypické strany, budeme pokračovat. To, co nás brzdí zahodíme a to co potřebujeme posílit, posílíme.

Pirátská strana je postavená na lidech v ní a ani profesionální aparát, jehož využití v určitých oblastech dlouhodobě podporuji a chci rozšířit, toto nemůže nahradit. Naším cílem je realizace našich plánů a svoboda v tom, jakým způsobem to chceme dělat. Můžeme samozřejmě být byrokraty, pošťáky, a grafiky či sazeči novin pokud nás to naplňuje, ale pokud ne, pojďme se soustředit na politickou, sovětovou a akční činnost, která je zároveň zábavou.

Proto musíme mít vždy silného týmového ducha a dobrý tým na krajích i celorepublikově. Tým, který dokáže jednak pomoci, ale hlavně držet směr.
Současné předsednictvo bylo dobrým týmem a fungovalo jako celek. Tuto vlastnost musíme chtít i po předsednictvu novém.


Nechci zde vypisovat, neb se mi to zase vrátí, konkrétní lidi vhodné do RP, přesto Vás prosím o zvážení dalších nominací. Na úrovni Prahy toto téma diskutujeme a věřím, že diskuse probíhá i na všech krajích.

V Pirátech máme řadu schopných lidí (dle mých informací již třeba Lukáš Černohorský kandidovat do vedení neplánuje, což chápu) a zvažte, který z nich by roli v nejexponovanějším týmu sehrál v dalších dvou letech nejlépe. Jejich klady a zápory již nechám na Vás. Zapomněl-li jsem na někoho, omlouvám se. Ty , o kterých vím, že nechtějí kandidova,t jsem nad vynechal správně:-)

Namátkou tedy:
Vojta Pikal - Olomouc (bezesporu super-pirát),
Mikuláš Ferjenčík - Praha (největší praxe, přehled, konsensualita, opravdovost),
Martin Šmída - Olomouc (publikuje, vede, myslí mu to),
Ivo Vašíček - Brno (někdo ho má rád a oceňuje co dělá a někdo ne),
Lenka Kozlová - Střední Čechy (zvláštní, obětavá a pracovitá:-))
Martin Kučera - Ostrava,
Josef Janů - Karlovy Vary,
Ondřej Kolek – Jablonec nad Nisou (pracovitý a spolehlivý)
Markéta Gregorová - Brno (dříve akční ZO a teď nevím proč nějaký kočky)
Standa Štipl - Hradec (chce-li, nevím),
Franta Kopřiva - Středočeský kraj (benjamínek s elánem),
Bára Přibylová - Ústecko (zarytá),
Václav Urban - Jihočeský kraj (pracovitý, pečlivý a bohabojný :-))

Závěrem

Uznejte, že personalizovaný post do každého vlákna kraje by byl šílený, ačkoliv různorodost v pojetí pirátské politiky dle krajských posádek je nesporná.

Proto se omlouvám za jednoduché leč funkční a pirátské copy paste. Děkuji za pozornost.

Za případnou nominaci do volby vám tímto děkuji a přeji příjemný prožití posledních zimních týdnů v očekávání energií nabíjejících prvních jarních dnů před zasedáním CF Pirátů 2016 v Olmíku.

Ivan Bartoš
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Olga.Richterova
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 681
Registrován: 12 čer 2009, 20:40
Profese: překladatelka, lingvistka a poslankyně
Bydliště: Vršovice, Praha 10
Dal poděkování: 647 poděkování
Dostal poděkování: 1847 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žádost o nominaci v nadcházející volbě RP nejen pro IB

Příspěvek od Olga.Richterova »

Ivane, díky za chuť do toho jít znova.
Mám tři komentáře:
1) Jakej druh podpory bys ocenil? Co by sis přál od ostatních členů jako předseda?
2) Jak budeš předsedování zvládat, když máš náročnou práci + jsi teď předseda MO (tudíž nebudeš alespoň v prvních měsících mít k ruce nikoho zkušeného, kdo by mediální komunikaci dělal místo tebe)... Předpokládám, že to máš promyšlený, ale přece jen by mě zajímalo, jak. (souvisí to mimochodem i s funkcí Mikiho coby zástupce MO a současně vedoucího PO)
3) Považuju za důležité, že se chceš věnovat rozporu, který se týká i mne osobně:
v okamžiku, kdy je člověk kamkoliv zvolený a chce to dělat poctivě, ztrácí čas a sílu na směrování/spoluutváření strany.
Navíc se začnou rozcházet zkušenosti (faktické i "emocionální" či lidské) těch, kteří dělají českou reálpolitiku, a ostatních členů. Nemám recept, jak to vyřešit, ale je to podstatný: udržet informační tok oběma směry a mít pro to rozumně nastavené informační kanály, to je asi základ. Takže: máš názor, co dál s fórem?
(Souvisí to naprosto těsně s tím, jakým způsobem propojovat zkušenosti zvolených s těmi ostatními.)

Ještě jednou: držím palce z Vršovic!

Olga

Zajímá tě můj pohled na dění ? Odebírej čtrnáctidenní osobní dopisy www.olgarichterova.cz

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10275
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4184 poděkování
Dostal poděkování: 17927 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žádost o nominaci v nadcházející volbě RP nejen pro IB

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Olga.Richterova píše:Ivane, díky za chuť do toho jít znova.
Mám tři komentáře:
1) Jakej druh podpory bys ocenil? Co by sis přál od ostatních členů jako předseda?
2) Jak budeš předsedování zvládat, když máš náročnou práci + jsi teď předseda MO (tudíž nebudeš alespoň v prvních měsících mít k ruce nikoho zkušeného, kdo by mediální komunikaci dělal místo tebe)... Předpokládám, že to máš promyšlený, ale přece jen by mě zajímalo, jak. (souvisí to mimochodem i s funkcí Mikiho coby zástupce MO a současně vedoucího PO)
3) Považuju za důležité, že se chceš věnovat rozporu, který se týká i mne osobně:
v okamžiku, kdy je člověk kamkoliv zvolený a chce to dělat poctivě, ztrácí čas a sílu na směrování/spoluutváření strany.
Navíc se začnou rozcházet zkušenosti (faktické i "emocionální" či lidské) těch, kteří dělají českou reálpolitiku, a ostatních členů. Nemám recept, jak to vyřešit, ale je to podstatný: udržet informační tok oběma směry a mít pro to rozumně nastavené informační kanály, to je asi základ. Takže: máš názor, co dál s fórem?
(Souvisí to naprosto těsně s tím, jakým způsobem propojovat zkušenosti zvolených s těmi ostatními.)

Ještě jednou: držím palce z Vršovic!

Olga
Ahoj Olčo. Letem světem:

1) Já osobně nemám žádné extra potřeby. Vadí mi vnitrostranické animozity, kdy neustále musíme řešit něčí osobní problémy, nebo klukoviny a trolling. Já bych si přál, aby si lidé vnitřně zrevidovali, proč se rozhodli dělat politiku a svoje úsilí směřovali ke společnému cíli. Podporu bych chtěl ve smyslu, že má-li někdo k něčemu mandát, je jaksi nekonstruktivní tento při exekutivníh krocích z libovolného důvodu ob den zpochybňovat. Co to znamená v reálu?

Člověk je zvolen s nějakým programem. Těm, kterým vadí zvolená osoba, pomoci asi nelze. Těm, kteří jsou dospělejší a vadí jim obsah, směr a program, který chce ta osoba prosazovat, by se měli proti tomuto vymezit, ale takovým způsobem, aby se relevantní věci vydiskutovaly a zohlednily v tom směru, aby i ti, kteří nebyli pro, mohli na společném cíli pracovat. Takže podpora=konstruktivita.

2) Ve straně jse spousta aktivních lidí, se kterými dnes a denně řešíme pirátské věci. Myslim, že v MO ukazuju, že se to zadarmo ve "volném čase" dělat dá, pokud je okolo dobrej tým a v RP je ve finále 5 lidí. Role šéfa MO je taky důležitá. V podstatě šéfové všech odborů jsou partneři. Nejsou-li na stejný vlně, tak to ani na full time předseda neutáhne. Ale že by v tom byl někdo sám, to se nestane.

3) Otázka má dvě části.
To, že lidé odcházejí zvolení do politiky je fakt a je to stav, který chceme, aby byl. Na nekomunikaci zvolených si nestěžuji. Informační flow zajišťujeme. Nově ho budou zajišťoat lidé z MO a zveřejňovači. Problém je v aktivizaci "vyhořelých členů", což si myslim, že docela umíme, když chceme a hlavně nový proud lidí. A ten nesmí být pálen diskusemi na foru a byrokracií, jak sjem psal.

Forum? Není alfa a omega Pirátů. Většina aktivit funguje normálně mimo forum. Bohužel nekoncepčně na sociálních sítích. No co. Evoluce. Za 7 let jsem se moc nevyvinuli interně ve věci technických systémů. Spolu s TO a AO to vidím jako prioritu stejně tak jako zjednodušení byrokracie. Lessons learned máme nespočet a víme, kde co brzí a kde co chybí.

Namátkou diskutujeme třeba (za návrhy všem děkuji)

Rozdělení fóra na dílčí jednotky, které mají vlastní cíl, členy, vedení, diváky a okolí (např. organizační složky, programové body). Ze nastavení "všichni vidí vše" přejdeme na "vidím jen zapnuté". Jednotka si bude rozhodovat o svých členech. Dočasně nebo trvalý ban lidí v rámci jednotky, kteří ostatní diskutující urážejí a dlouhodobě nekonstruktivně píšou.

Upřednostníme osobní kontakt v rámci skupin, se kterými člověk souzní.

Vyvedeme podatelny, svodky, volné úkoly, pracovní a jiné vhodné věci na redmine, propagujme ho jako místo pro práci a naučme s ním lidi zacházet.

Postupy je třeba zjednodušit, formalizovat a dopracovat příslušné technické systémy (podávání žádostí o proplacení apod.).

Všechny běžné věci pro členy jako podávání žádostí o proplacení, podněty na vydání tiskové zprávy, kalendář akcí, členská příručka, přihláška pro nové členy, plánovaná hlasování a členské podněty apod. budou soustředěny na jednom rozcestníku, důležité věci půjdou e-mailem.

Dáme dohromady koncepci technických systémů s cílem používat na danou činnost vždy ten nejvhodnější svobodný software a vlastními silami a externími dodávkami port
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Odpovědět

Zpět na „Liberecký kraj“