Napsali o nás - Jihomoravský kraj

Moderátor: PKS Jihomoravsky kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 140
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 289 poděkování
Dostal poděkování: 259 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Napsali o nás - Jihomoravský kraj

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 05 srp 2019, 12:07

Ahoj všem,
všiml jsem si, že tu chybí prostor ke shromažďování článků a zmínek v médiích o jihomoravských Pirátech. Jako inspirace mi posloužilo hlavní vlákno „Napsali o nás“ a vlákno „Napsali o nás - Vysočina“. Vykopávám:
Brněnské ANO nechce zůstat mimo hru. Řeší, jak získat alespoň náměstka
29. července 2019 10:32
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/hnuti- ... pravy_mos1

Hnutí ANO v Brně se nevzdává snah dostat se do vedení města. Už mu jako vítězi voleb nejde o křeslo primátora, rád by ale získal alespoň křeslo náměstka a hledá nové tváře. V ohrožení by tím mohli být nyní koaliční Piráti.

Obrázek
O koalici v Brně původně hned po volbách vyjednávali zástupci ANO, ODS, ČSSD a KDU-ČSL. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Je to podraz,“ prohlašovali loni po komunálních volbách dosluhující primátor Petr Vokřál i premiér Andrej Babiš, když se dozvěděli, že navzdory dohodám ostatní strany odstavily hnutí ANO z vedení města. S koalicí ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Pirátů se brněnské ANO nechce smířit ani po tři čtvrtě roce.

Zastupitelé za ANO dosud z opozičních lavic opakovaně kritizovali koalici třeba za nezvládnutí koordinace dopravy, kdy se auta i spoje MHD kvůli opravám ulic tísnily v dlouhých kolonách.

Nyní podle informací MF DNES mezi členy sílí názor, že se mají přes všechny nesváry pokusit do vedení města dostat. Termínově se upínají k prvnímu výročí koalice v listopadu, po kterém se začínají rozjíždět nové důležité projekty, na kterých podle nich nemusí ve stávajícím složení panovat shoda.

„Už ani nejde o křeslo primátora. Za současné situace bychom se smířili i s tím, kdybychom mohli mít alespoň jednoho náměstka,“ tvrdí jeden z členů brněnského ANO, který si nepřál zveřejnit jméno.

Snahám o budoucí spolupráci na magistrátu nahrává i zákulisní informace, že v některých městských částech platí nepsaná dohoda, že zastupitelé z hnutí ANO a ODS na sebe neútočí.

Vokřál: Oficiálně jsme nejednali, ale potkáváme se

Ambice podílet se na vládě v Brně potvrzuje i sám Vokřál. Podle jeho mínění současná koalice nefunguje.

„Doposud pokračovali jen ve věcech, které jsme nastartovali my. Když se nic složitého neřeší, tak konfliktů moc není. Přitom se už stačili rozhádat například kvůli sociálním projektům, o kterých se bude znovu rozhodovat v září. Jsem velmi zvědavý, jak kdo bude hlasovat. Neshodli se ani v otázce obsazení míst ve stěžejních orgánech městských firem,“ připomíná Vokřál.

Tehdy Piráti oproti zbytku koalice nesouhlasili s tím, aby se do významných funkcí ve firmách volili politici. „Jde o indicie, které naznačují, že navenek jsou soudržní, ale realita může být jiná. Oficiálně jsme o koalici nejednali, ale to víte, že se jinak potkáváme třeba na zastupitelstvu,“ říká Vokřál, který je jedním z těch, kdo vyčkává na první rok koalice.

Sám přitom právě v tomto období zažil velké turbulence na radnici, když jako primátor řešil krizi kvůli rozdílným názorům na odvolání tehdejšího radního za ANO Tomáše Kratochvíla, který měl na starosti přípravu holdingu sdružujícího městské firmy.

Zástupci současné koalice oficiálně tvrdí, že spolupráce funguje dobře, a na vládu s ANO se proto moc netváří. „Nikdo z hnutí nás neoslovil s návrhem, že by se chtěli podílet na vládě. Z mého pohledu koalice funguje. Pokud máte v koalici čtyři subjekty, nikdy se neshodnete úplně na všem,“ reagoval náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS).

Koalice funguje dobře, tvrdí Piráti i lidovci

Pirátský náměstek Tomáš Koláčný, jehož strana by při vstupu ANO do koalice mohla skončit v opozici, je z uvažování lidí z ANO překvapený. Podle něj není pravdivé tvrzení, že jen pokračují v projektech, které započala předešlá koalice.

„Stačí zmínit třeba multifunkční halu, která se řeší v jiné lokalitě než za minulého vedení,“ zmínil Koláčný jeden z důležitých projektů.
Na tom, že koalice je funkční, se s ním shoduje i první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

ANO může být navíc pro některé strany „toxické“ kvůli kauze kolem bývalého místostarosty na Brně-střed Jiřího Švachuly. Ten čelí obvinění za rozsáhlé podvody s veřejnými zakázkami. Poté, co v březnu na radnici této městské části proběhla razie a pět lidí skončilo ve vazbě, rezignoval šéf brněnského ANO Pavel Dvořák.

Exnáměstek Mrázek z kola ven?

A podle dalších členů rozhodně hnutí neprospěla ani výpověď jisté bývalé ženy vlivného brněnského politika z ANO, kterou zveřejnil server Neovlivní.cz. Popisuje, jak její bývalý muž ohýbal se svými spolustraníky zakázky, a prohlašuje, že je připravená své poznatky předat policii. Lidé z brněnského ANO si výpověď spojují s exnáměstkem primátora Richardem Mrázkem (ANO), který je podle Hospodářských novin připravený se proti nařčením z korupce právně bránit.

„Pro brněnské ANO je nyní nemyslitelné, aby se Mrázek vrátil do nějaké vedoucí funkce. Právě kvůli tomu, co se odehrává kolem Švachuly. Někteří spolustraníci se obávají, že i jich se mohou týkat další obvinění,“ rozpovídal se další člen brněnského ANO.

I proto vkládají naděje do nových tváří, které by se do užšího vedení brněnského ANO mohly dostat už na podzim, kdy si buňka zvolí nové předsednictvo. Podle informací MF DNES se například skloňuje jméno Davida Aleše, který je teď místostarostou Brna-sever. Mluví se o něm i jako o možném lídrovi kandidátky v nejbližších komunálních volbách.

„Tři roky jsem dělal krajského manažera, takže nějaké zkušenosti mám. Samozřejmě bude záležet na tom, jestli bude zájem, abych získal funkci v předsednictvu,“ tvrdí Aleš.

Exprimátor Vokřál nejspíš bude v příštím roce usilovat o křeslo hejtmana a ani možnost, že by se v příštích měsících stal náměstkem primátorky Vaňkové, by pro něj nebyla důstojná.

Podle politologa Otto Eibla je současná snaha ANO obvyklou strategií opozice, která nahlodává zvenčí koalici. „Když jim strany ve vládě samy neotevírají vrátka, tak se ANO snaží si je samo otevřít,“ míní politolog.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Ulip, Antonino
"In this there is no teacher, no pupil; there is no leader; there is no guru; there is no Master, no Saviour. You yourself are the teacher and the pupil; you are the Master; you are the guru; you are the leader; you are everything. And to understand is to transform what is.” - Jiddu Krishnamurti

Odpovědět

Zpět na „Jihomoravský kraj“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti