Webové řešení pro komunální volby 2018

Moderátor: PKS Jihomoravsky kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Uživatelský avatar
Jaroslav.Kamen
Místní předsednictvo
Příspěvky: 98
Registrován: 02 pro 2011, 10:37
Profese: Webový a herní vývojář
Bydliště: Brno - KrPole
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Jaroslav.Kamen » 05 úno 2018, 14:55

Ahoj Piráti,

Na poslední krajské schůzi JmK jsme nakousli problematiku realizace webové prezentace pro nadcházející podzimní volby 2018. Zakládám toto téma na základě podnětu z MS Znojemsko ohledně přání disponovat vlastní webovou prezentací, které předpokladám bude validní i pro ostatní MS, případně (?) i kandidátky v rámci JmK mimo existující MS. Cílem je transparentní diskuze, v rámci které si vyjasníme aktuální stav webu JmK, požadavky funkcionality, kterými by měl web během komunálních kampaní oplývat, možná řešení, kterými by bylo pokud možno tyto požadavky realizovat a při troše štěstí i shoda na realizaci.

Web jmk.pirati.cz běží na platformě Jekyll, která umí kompilovat šablony ve zdrojovém kódu do statického HTML webu. Zdrojové kódy jsou hostovány přímo na Githubu (https://github.com/pirati-web/jihomoravsky.pirati.cz, branch master). Jejich úpravou dojde ke kompilaci projektu a změny se tak projevují přímo na webu.

Výhody: transparentnost, historie změn, bezpečnost, cena (0,- Kč), možnost větvení (zkopírováním a následnou úpravou vznikl JmK web z webu centrálního a obdobně vzniká i web MS UH z webu JmK), neomezené možnosti customizace (design i obsah máme pod 100% kontrolou)
Nevýhody: složitější administrace

Co se týče administrace, vyrobil jsem v rámci mého působení v KMO manuál (https://jihomoravsky.pirati.cz/web-manual/) a video (https://drive.google.com/file/d/1shA3mE ... OrMFZ/view), po jehož shlédnutí si sami můžete udělat představu o tom, jak to celé funguje.

Aktuálně existující podstránky MS, na které se odkazuje z https://jihomoravsky.pirati.cz/regiony/ (chybějící MS Brno a nesprávný název MS Znojemsko opravím ASAP), jsou umístěny na pirátské wiki (pozůstatek původního webu), kde jsou relativně jednodušeji editovatelné. Tolik k aktuálnímu stavu.

Možností, co s tím, je spousta (např. nechat to tak, jak to je; vytvoření šablony pro MS jako podstránku krajského webu; vytvoření nových projektů v Githubu pro MS naklonováním krajského (či jiného) webu (což se běžně děje, viz https://github.com/pirati-web); použití zcela jiného systému atp.), ale nechci nic předjímat, dokud se o tom společně nepobavíme. Skutečností je, že že weby budou mít dost podobnou až identickou funkcionalitu a bylo by proto asi efektivní najít tu mez, co by bylo fajn udělat společně a co už nechat na jednotlivých MS/kandidátkách. Předem děkuji za konstruktivní diskuzi včetně jakýchkoliv dotazů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Kamen za příspěvky (celkem 7):
Lukas.Dubec, Jiri.Ulip, Radek.Holomcik, Tomas.Kolacny, Robert.Cuma, Vit.Jurasek, Eva.Stankova
2. místopředseda MS Brno
Zastupitel MČ Brno-Královo Pole
Facebook | Twitter| LinkedIn | tel: 608 552 333 | mail: jaroslav.kamen@pirati.cz

Uživatelský avatar
Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2596
Registrován: 04 kvě 2012, 01:22
Profese: Zastupitel města Brna
Bydliště: Brno - Židenice
Dal poděkování: 1128 poděkování
Dostal poděkování: 2703 poděkování

Re: Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 05 úno 2018, 15:41

I když mám se současným řešením dost problém (hlavně v kontextu uživatelské přívětivosti), domnívám se, že horší variantou by bylo, kdyby si každý dělal prezentaci někde jinde, nekoncepčně. Takže pokud panuje shoda na používání současného krajského webu, pak se smířím s tím, že jeho použití bude i pro MS. Z mého pohledu je nezbytně nutná funkcionalita kandidátky, aktualit a repozitáře, pokud to web dovede (dovede), tak by to mělo být ok.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 3):
Jaroslav.Kamen, Jiri.Ulip, Lukas.Dubec
Tomáš Koláčný
Pirátská strana - předseda místního sdružení Brno
statutární město Brno - náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Uživatelský avatar
Radek.Holomcik
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 402
Registrován: 07 srp 2014, 16:47
Profese: textař
Dal poděkování: 285 poděkování
Dostal poděkování: 682 poděkování

Re: Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Radek.Holomcik » 05 úno 2018, 18:09

Navrhuju udělat v některém z následujících týdnů pracovní setkání PMS a lidí, co se věnují online marketingu, vydefinovat k čemu ty podstránky mají sloužit a vytvořit šablonu pro co nejsnadnější práci. Souhlasíte?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Radek.Holomcik za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Kolacny, Lukas.Dubec, Jaroslav.Kamen
Radek Holomčík
2. místopředseda Pirátské strany
Poslanec PSP ČR
tel.: 728 034 460, mail: radek.holomcik@pirati.cz

"Politikům se nevěří, politikové se kontrolují." Karel Kryl

Uživatelský avatar
Lukas.Dubec
Místní předsednictvo
Příspěvky: 336
Registrován: 20 dub 2012, 09:26
Profese: projektant a CNC programátor
Bydliště: Vranovská Ves
Dal poděkování: 1237 poděkování
Dostal poděkování: 216 poděkování

Re: Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Lukas.Dubec » 06 úno 2018, 10:03

Když jsme na úrovni MS Znojemsko řešili presentaci na webu, tak jsme právě nevěděli, jak se k tomu postavit - rozhodně jsme nechtěli vytvářet nějaký samostatný web a platit za vlastní hosting atd. prostě hlavně v maximální míře využít to, co je již vytvořené a jen to nějak nastavit pro potřeby komunálních voleb...

Máme sice wiki, která se velice jednoduše edituje, ale o to horší má bohužel vizuální výsledek a na to navazuje pak i menší přehlednost, protože s tím moc udělat nejde. Dobrý vizuál považuji za základ, takže jsme ve výsledku onu wiki bohužel zavrhli pro potřeby komunálních voleb (na presentaci pro samotná MS to asi bohatě stačí). A nejlepší nám právě přišlo prostě použít stávající web JmK.

Moje teze je taková, že asi nepotřebujeme nejspíše web přímo pro MS - na presentaci MS asi dle mě stačí opravdu stávající wiki (o kterou se stačí jen nějak přiměřeně starat). Potřebujeme spíš weby pro jednotlivé obce, kde se bude kandidovat. Určitě využít stávající krajský web a ten nějak rozvětvit...otázka je jen jak. Jde v podstatě o to, že se v tuto chvíli pro potřeby komunálních voleb bude plnit obsahem jen web příslušné obce, kde se kandiduje. Nejde tedy opravdu asi tak moc o samotné MS, protože má širší působnost.

V rámci MS Znojemsko bude ve výsledku pirátská kandidátka jen přímo ve Znojmě - takže z tohoto pohledu samotné MS Znojemsko nepotřebuje svůj prostor, aby se pak z něj větvilo dále jen na Znojmo.
Z pohledu jiných MS je to samozřejmě jiné. Např. Brno má spoustu částí a kandidovat se asi bude ve více jeho částech...tam pak má smysl udělat rozvětvení pro MS Brno, aby to byl celek vzhledem k působnosti a následně pak tuto část rozvětvit na jednotlivé části - Střed, Královo Pole...(nevím, kde všude se bude kandidovat).
Rozhodně by to mělo být stejné pro všechny, takže z tohoto pohledu mi pak vychází něco ve smyslu se stávající strukturou:
- https://jihomoravsky.pirati.cz/regiony/ ... sko/znojmo
- https://jihomoravsky.pirati.cz/regiony/msbrno/stred
- https://jihomoravsky.pirati.cz/regiony/ ... ralovopole
- https://jihomoravsky.pirati.cz/regiony/ ... ko/breclav
- https://jihomoravsky.pirati.cz/regiony/ ... ko/hodonin

bohužel musím zároveň konstatovat, že mi ta cesta přijde zbytečné dlouhá a že by zase bylo mnohem lepší, kdyby to bylo prostě nějak přímější a tedy kratší:
- https://jihomoravsky.pirati.cz/znojmo
- https://jihomoravsky.pirati.cz/breclav
- https://jihomoravsky.pirati.cz/hodonin
jen to Brno nechat trosku rozvětvenější:
- https://jihomoravsky.pirati.cz/brno/stred
- https://jihomoravsky.pirati.cz/brno/kralovopole

Určitě by na těchto vzniklých webech měl být prostor pro zveřejnění kandidátní listiny, prostor pro presentaci místního volebního programu s možností nějakých článků (s návazností na společný komunální program) a i ten repozitář, který zmínil Tom.
Předseda MS Znojemsko
+420605770332
lukas.dubec@pirati.cz

Uživatelský avatar
Radek.Holomcik
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 402
Registrován: 07 srp 2014, 16:47
Profese: textař
Dal poděkování: 285 poděkování
Dostal poděkování: 682 poděkování

Re: Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Radek.Holomcik » 06 úno 2018, 10:23

K těm doménám - není problém nastavit domény 3. řádu, viz slovacko.pirati.cz.
Stejně tak by to mohlo jít i u měst (jen nás asi TO nebude mít rád :-D ). U městských částí v Brně by to IMHO bylo vhodnější řešit rozcestníkem, samozřejmě je otázka, kolik jich pokryjeme.

EDIT: Upraven překlep
Radek Holomčík
2. místopředseda Pirátské strany
Poslanec PSP ČR
tel.: 728 034 460, mail: radek.holomcik@pirati.cz

"Politikům se nevěří, politikové se kontrolují." Karel Kryl

Martin.Klima
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 15
Registrován: 21 lis 2017, 22:03
Profese: Test Inženýr
Dal poděkování: 18 poděkování
Dostal poděkování: 19 poděkování

Re: Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Martin.Klima » 06 úno 2018, 10:28

Ahoj,
nemyslím si, že by měla být adresa konkrétního webu ovlivněna strukturou na serveru. Nevešla by se na plakát, natož aby ji někdo datlovat do prohlížeče.
Podle mě je rozumné pořídit doménu např. znojemstipirati.cz, přesměrovat dle potřeb, ale adresu upravovat do lidské podoby třeba přes .htaccess
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Klima za příspěvek:
Lukas.Dubec
M*

Uživatelský avatar
Radek.Holomcik
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 402
Registrován: 07 srp 2014, 16:47
Profese: textař
Dal poděkování: 285 poděkování
Dostal poděkování: 682 poděkování

Re: Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Radek.Holomcik » 06 úno 2018, 11:03

Jasně, je to jen návrh. Pro slouhodobější práci se mi třebas slovacko.pirati.cz líbí, ale pro některé účely to nejvhodnější být nemusí.
Radek Holomčík
2. místopředseda Pirátské strany
Poslanec PSP ČR
tel.: 728 034 460, mail: radek.holomcik@pirati.cz

"Politikům se nevěří, politikové se kontrolují." Karel Kryl

Uživatelský avatar
Lukas.Dubec
Místní předsednictvo
Příspěvky: 336
Registrován: 20 dub 2012, 09:26
Profese: projektant a CNC programátor
Bydliště: Vranovská Ves
Dal poděkování: 1237 poděkování
Dostal poděkování: 216 poděkování

Re: Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Lukas.Dubec » 06 úno 2018, 11:18

Tak ohledně pořizování těch domén

Šlo nám také o to ušetřit peníze (což se asi týká všech) a využít stávající prostředky a možnosti. I když je cena za doménu třeba jen 200,- až 300,- Kč za rok, tak pořád to jsou prostě peníze navíc :( a tomu jsme se prostě chtěli vyhnout. Proto jsme to chtěli začít řešit nějak společně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dubec za příspěvek:
Vit.Jurasek
Předseda MS Znojemsko
+420605770332
lukas.dubec@pirati.cz

Uživatelský avatar
Radek.Holomcik
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 402
Registrován: 07 srp 2014, 16:47
Profese: textař
Dal poděkování: 285 poděkování
Dostal poděkování: 682 poděkování

Re: Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Radek.Holomcik » 06 úno 2018, 11:22

Což u domén 3. řádu odpadá. Aspoň pro MS.
Radek Holomčík
2. místopředseda Pirátské strany
Poslanec PSP ČR
tel.: 728 034 460, mail: radek.holomcik@pirati.cz

"Politikům se nevěří, politikové se kontrolují." Karel Kryl

Uživatelský avatar
Pavel.Nevrkla
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 89
Registrován: 11 srp 2017, 15:25
Profese: advokát, zastupitel Znojmo
Dal poděkování: 64 poděkování
Dostal poděkování: 124 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Webové řešení pro komunální volby 2018

Příspěvek od Pavel.Nevrkla » 06 úno 2018, 16:05

Myslím si, že podoba linku např. znojmo.pirati.cz by byla nejlepší; link typu znojemstipirati.cz apod. se mi moc nelíbí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Nevrkla za příspěvek:
Vit.Jurasek
mail: pavel.nevrkla@gmail.com
tel. 724 905 975

Zamčeno

Zpět na „Jihomoravský kraj“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host