Stránka 9 z 18

Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 12:00
od Ondrej.Rucka

Vážená posádko,
Níže se pokusím shrnout základní teze a fakta, na základě RK rozhodla ve věci stížnosti č. 24182.

Rozhodčí komise považuje za zcela prokázané, že Jaromír Beránek jako odpůrce vyplatil paní Veronice Kubíčkové finanční částku v rozporu se smlouvou (Zadávacím listem https://smlouvy.pirati.cz/smlouvy/2019/ ... mlouva.png), kterou obě strany uzavřely dne 30. 7. 2019 a jejíž součástí bylo ustanovení o tom, že „plnění úkolů bude evidováno v projektovém systému zadavatele na adrese http://redmine.pirati.cz". Tuto smlouvu za PKS uzavřel sám odpůrce jako jeho předseda.

Rozhodčí komise považuje dále za prokázané, že odpůrce vyplatil paní Veronice Kubíčkové peněžní prostředky navzdory tomu, že tato nikdy nedodala smluvně ujednanou evidenci úkolů. S ohledem na to, že odměna byla fakticky koncipována jako příplatek k pozici pracovnice magistrátu Hl. m. Prahy, nebylo žádným způsobem možné určit, zdali a jak byla poskytnuta na základě reálně poskytnutého plnění pro Českou pirátskou stranu, či zdali strana poskytla odměnu v rámci plnění úkolů pro magistrát, čímž došlo k porušení ustanovení § 13 odst. 3 Pravidel pro hospodaření. Ze strany odpůrce nedošlo k žádnému pokusu napravit zmíněné pochybení před vyplacením odměny, kupříkladu změnou příslušné smlouvy v podobě jejího dodatku (změnou způsobu evidence), poučením paní Kubíčkové a doplněním údajů do evidence Redmine, ani jiným způsobem.

Z hlediska skutku tedy odpůrce jako předseda PKS podepsal smlouvu, která obsahovala podstatné ustanovení o evidenci úkolů, za které měla být poskytnuta odměna, toto ustanovení bylo porušeno, přičemž navzdory tomuto závažnému pochybení a tedy v přímém rozporu s uzavřenou smlouvou odpůrce jako hospodář vyplatil paní Veronice Kubíčkové postupně celkem 210.000,-- Kč.

Ačkoliv byl samotný záměr přijat KF a schválen PKS, za jeho konkrétní realizaci v souladu s předpisy byl odpovědný odpůrce jako předseda PKS a dále pak jako hospodář proplácející peněžní prostředky na jejím základě.

V návrhu KK jako stěžovatele byla označena pouze osoba odpůrce, RK tedy nedisponuje pravomocí zkoumat a sankcionovat eventuální pochybení jiných osob spojených s projednávaným skutkem. Kde není žalobce, není soudce.

Při stanovení trestu Rozhodčí komise zohlednila fakt, že byla porušena povinnost při nakládání s finančními prostředky strany a povinnost voleného funkcionáře strany, a v důsledku toho omezila práva člena při nakládání s finančními prostředky a v možnosti být volen do funkcí v České pirátské straně. Stanovená délka omezení práva člena může být až 3 roky, čili uplatněná sankce odpovídá 1/3 v případě omezení kandidatury do volených funkcí v rámci České pirátské strany a 2/3 v případě omezení při nakládání s finančními prostředky. Rozhodčí komise také mohla svým rozhodnutím stanovit povinnost nápravy, a to v podobě uložení povinnosti úhrady vynaložených peněžních prostředků odpůrcem k rukám strany, dále pak mohla přistoupit k sankci v podobě zákazu kandidovat za stranu do veřejných funkcí a nakonec mohla přistoupit i k samotnému vyloučení člena.

Z hlediska možných postihů člena za závažné porušení stanov tedy došlo jen k užití mírnějších postihů a navíc s redukovanou délkou jejich uplatnění.

Rozhodčí komise ve svém nálezu konstatovala, že dle jejího názoru došlo k závažnému porušení stanov v souladu s ustanovením § 5 odst. (2) Rozhodčího řádu. V Rozhodčím řádu jsou možná porušení stanov uvedena slovem „zejména“, což značí, že obsahují demonstrativní, ale nikoliv uzavřený (taxativní) výčet možných porušení a Rozhodčí komisi je tedy implicitně svěřena možnost formulovat závažná porušení stanov, která nejsou v tomto ustanovení explicitně uvedena, ale která se svou závažností rovnají nebo dokonce přesahují v předpise přímo zmíněná porušení.

Jak uvádí Stanovy České pirátské strany v čl. 3, odst. (8) písm. b)

(8) Člen je povinen
...b) dodržovat ustanovení jednacích řádů a dalších vnitřních předpisů...

Rozhodčí komise se domnívá, že pokud odpůrce v přímém v rozporu s jím podepsanou smlouvou a zároveň v přímém rozporu s vnitřními předpisy vyplatil částku ve výši 210.000,-- Kč, pak jako člen závažně porušil své povinnosti k dodržování vnitřních předpisů dané stanovami, zvláště z pozice hospodáře, jehož úkolem je povinnost hájit finanční zájmy České pirátské strany.

Stran opakované tvrzení o tom, že odpůrce svým jednáním zabránil „porušení zákona“, lze konstatovat pouze to, že Rozhodčí komise neshledala, který zákon a jakým způsobem měl být porušen, přičemž konkrétní specifikaci této údajné hrozby nebyl doposud schopný definovat ani odpůrce. Je zřejmé, že vágní ústní příslib během pohovoru na pozici zaměstnance Magistrátu hl. m. Prahy neznamená jakoukoliv právní povinnost uzavřít smlouvu jménem a na účet České pirátské strany. Takovýto závazek je morálního a reputačního charakteru, nelze jej však vymáhat právními prostředky.

Rozhodčí komise zároveň uznává, že v přijatém nálezu je mezera daná nedostatečně určitým výkladem „závažného porušení stanov“ přičítaného odpůrci, nicméně dle jejího názoru je toto stanovisko implicitně obsaženo v celém odůvodnění nálezu a právní vada tedy není natolik podstatná, aby vedla k nutnosti zrušit Rozhodčí nález.

V neposlední řadě chce Rozhodčí komise opětovně konstatovat, že si je vědoma průtahů v řízení, které jsou jí oprávněně vytýkány. V této věci chce RK vysvětlit, že kromě průtahů daných rezignací původní zpravodajky na členství v RK a následnou prodlevou s převzetím případu novým zpravodajem, je zdržení dáno i tím, že v uplynulém volebním období RK šlo dle mínění jejích členů patrně o nejpodstatnější řešený případ s největšími dopady (což ostatně potvrzuje i nynější reakce) a z toho důvodu byl členy v období několika uplynulých měsíců opakovaně interně řešen, diskutován a jednání RK se k tomuto případu opakovaně vracela. Rozhodčí komise v takto důležitém případě jednala pokud možno v co největší shodě a koordinaci, aby jí přijaté závěry v daném byly akceptovány nejen jejími členy, ale následně i případně členy CF.


Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 12:33
od Jiri.Belsan

Děkuji za RK za vyjádření a to zejména k onomu závažnému porušení stanov. Osobně mi to přijde poměrně tvrdé, ale plně to respektuji. Doufám, že se stejnou tvrdostí bude nyní RK přistupovat i k obdobným proviněním hospodářů a osob nakládajících s majetkem strany.


Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 13:09
od Jaromir.Beranek

Děkuji zástupci RK za vyjádření a bližší osvětlení skutečností, ze kterých vycházela. Škoda, že toto nebylo zahrnuto již do původního znění nálezu, protože by se tím leccos vysvětlilo. Doplním několik stručných komentářů ke konkrétním bodům:

Ondrej.Rucka píše: 14 zář 2021, 12:00

Rozhodčí komise považuje dále za prokázané, že odpůrce vyplatil paní Veronice Kubíčkové peněžní prostředky navzdory tomu, že tato nikdy nedodala smluvně ujednanou evidenci úkolů. S ohledem na to, že odměna byla fakticky koncipována jako příplatek k pozici pracovnice magistrátu Hl. m. Prahy, nebylo žádným způsobem možné určit, zdali a jak byla poskytnuta na základě reálně poskytnutého plnění pro Českou pirátskou stranu, či zdali strana poskytla odměnu v rámci plnění úkolů pro magistrát, čímž došlo k porušení ustanovení § 13 odst. 3 Pravidel pro hospodaření.

  • Výše uvedená tvrzení neodpovídají reálnému stavu, považuji tedy za zásadní, aby RK vysvětlila, na základě čeho považuje zmiňované skutečnosti za prokázané.

  • Veronika Kubičková reportovala průběžně primátorovi Zdeňku Hřibovi, přičemž po výzvě k doplnění výkazů na Redmine jsem uznal pochybení a s ohledem na komplikace při zřizování přístupových práv (a složitost systému Redmine) postupně doplnil Veroničiny výkazy sám. Není tedy pravda, že by Veronika nikdy evidenci nedodala - osobní povinnost vkládat údaje na Redmine by byla nejen nesmyslná, ale zejména obtížně vymahatelná, není-li dodavatel technicky zdatný.

  • Odměna nebyla v žádném případě koncipována jako příplatek za práci nad rámec činností vykonávaných pro MHMP, což už bylo opakovaně vysvětleno. Veronika prokazatelně odváděla značný objem práce ve prospěch strany, což nikdy nebylo rozporováno, lišily se pouze pohledy na to, co takovou prací ještě je a co už nikoli.

  • V neposlední řadě si dovoluji upozornit na to, že Veronice Kubičkové je zde celou dobu nedůstojně komoleno příjmení, které se píše s krátkým "i".

Ondrej.Rucka píše: 14 zář 2021, 12:00

Z hlediska skutku tedy odpůrce jako předseda PKS podepsal smlouvu, která obsahovala podstatné ustanovení o evidenci úkolů, za které měla být poskytnuta odměna, toto ustanovení bylo porušeno, přičemž navzdory tomuto závažnému pochybení a tedy v přímém rozporu s uzavřenou smlouvou odpůrce jako hospodář vyplatil paní Veronice Kubíčkové postupně celkem 210.000,-- Kč.

  • Mám za to, že již bylo opakovaně prokázáno, že ustanovení o evidenci úkolů konkrétním způsobem (zaznamenávání na Redmine) v tomto případě nebylo a ani nemohlo být zásadním faktorem, když reportování probíhalo jiným vhodným způsobem.

Ondrej.Rucka píše: 14 zář 2021, 12:00

Ačkoliv byl samotný záměr přijat KF a schválen PKS, za jeho konkrétní realizaci v souladu s předpisy byl odpovědný odpůrce jako předseda PKS a dále pak jako hospodář proplácející peněžní prostředky na jejím základě.

  • V takovém případě RK zřejmě dovozuje, že jediným správným postupem by bylo dosáhnout změny celostátních předpisů před vyplacením odměny. Domnívám se, že takový požadavek je zcela zjevně nepřiměřený, protože jako jednotlivec nemám možnost takové věci v přiměřeném čase, o nějž zde šlo především, dosáhnout. Od dobrovolníka, který vykonával činnost hospodáře ve volném čase a nad rámec svých běžných pracovních povinností, nelze z mého pohledu takto složitý úkol spravedlivě požadovat. Navíc, jak jsem již upozornil, byl postup zpětného vyplacení mimořádné odměny předsednictvu KS výslovně doporučen tehdejší vedoucí PO Janou Koláříkovou.

Ondrej.Rucka píše: 14 zář 2021, 12:00

V návrhu KK jako stěžovatele byla označena pouze osoba odpůrce, RK tedy nedisponuje pravomocí zkoumat a sankcionovat eventuální pochybení jiných osob spojených s projednávaným skutkem. Kde není žalobce, není soudce.

  • Souhlasím, ovšem nezaznamenal jsem, že by toto RK jakkoli zohlednila při stanovení výše trestu.

Ondrej.Rucka píše: 14 zář 2021, 12:00

Při stanovení trestu Rozhodčí komise zohlednila fakt, že byla porušena povinnost při nakládání s finančními prostředky strany a povinnost voleného funkcionáře strany, a v důsledku toho omezila práva člena při nakládání s finančními prostředky a v možnosti být volen do funkcí v České pirátské straně. Stanovená délka omezení práva člena může být až 3 roky, čili uplatněná sankce odpovídá 1/3 v případě omezení kandidatury do volených funkcí v rámci České pirátské strany a 2/3 v případě omezení při nakládání s finančními prostředky. Rozhodčí komise pak dále mohla svým rozhodnutím stanovit povinnost nápravy, a to v podobě uložení povinnosti úhrady vynaložených peněžních prostředků odpůrcem k rukám strany, dále pak mohla přistoupit k sankci v podobě zákazu kandidovat za stranu do veřejných funkcí a nakonec mohla přistoupit i k samotnému vyloučení člena.

Z hlediska možných postihů člena za závažné porušení stanov tedy došlo jen k užití mírnějších postihů a navíc s redukovanou délkou jejich uplatnění.

  • Zásadní problém vidím v tom, že RK nedostatečně vysvětlila, v čem spatřuje, že porušení vnitrostranických předpisů dosáhlo takové intenzity, aby mohlo být kvalifikováno jako závažné porušení stanov. Obdobně samotné určení délky omezení funkcí působí zcela nahodile, protože se jakkoli neodkazuje na zavedenou rozhodovací praxi ani vymezení adekvátního postihu ve vnitřních předpisech. Není vinou odpůrce, pokud toto strana dosud neměla definováno. Ostatně RK mohla sama před rozhodování o výši postihu dosáhnout změny předpisů a navrhnout doplnění takových ustanovení. V neposlední řadě lze jen stěží akceptovat tvrzení, že v případě přistoupení k sankci spočívající v omezení členských práv přistoupila RK k užití mírnějších postihů, když mnoho přísnějších postihů předpisy neznají.

Ondrej.Rucka píše: 14 zář 2021, 12:00

Rozhodčí komise se domnívá, že pokud odpůrce v přímém v rozporu s jím podepsanou smlouvou a zároveň v přímém rozporu s vnitřními předpisy vyplatil částku ve výši 210.000,-- Kč, pak jako člen závažně porušil své povinnosti k dodržování vnitřních předpisů dané stanovami, zvláště z pozice hospodáře, jehož úkolem je povinnost hájit finanční zájmy České pirátské strany.

  • RK bohužel blíže nevysvětlila, v čem spatřuje porušení finančních zájmů České pirátské strany. Jen stěží lze dovozovat, že takovou skutečností je porušení předpisů samo o sobě, zvláště když nebylo prokázáno, že by straně vznikla škoda.

Ondrej.Rucka píše: 14 zář 2021, 12:00

Stran opakované tvrzení o tom, že odpůrce svým jednáním zabránil „porušení zákona“, lze konstatovat pouze to, že Rozhodčí komise neshledala, který zákon a jakým způsobem měl být porušen, přičemž konkrétní specifikaci této údajné hrozby nebyl doposud schopný definovat ani odpůrce. Je zřejmé, že vágní ústní příslib během pohovoru na pozici zaměstnance Magistrátu hl. m. Prahy neznamená jakoukoliv právní povinnost uzavřít smlouvu jménem a na účet České pirátské strany. Takovýto závazek je morálního a reputačního charakteru, nelze jej však vymáhat právními prostředky.

  • Chápu, že z pohledu RK se tato skutečnost nemusí jevit jako zásadní, ale opakovaně jsem se snažil vysvětlit, že zde nebyla jiná cesta než zpětné vyplacení odměny za dříve vykonanou práci, k čemuž jsme byli jako PKS přímo vyzváni tehdejší vedoucí PO Janou Koláříkovou. Veronika Kubičková mohla za svoji práci začít fakturovat až po datu získání živnostenského listu v polovině května, v opačném případě by mohlo být její jednání posouzeno jako neoprávněné podnikání, s nímž jsou spojeny přísné postihy.

Ondrej.Rucka píše: 14 zář 2021, 12:00

Rozhodčí komise zároveň uznává, že v přijatém nálezu je mezera daná nedostatečně určitým výkladem „závažného porušení stanov“ přičítaného odpůrci, nicméně dle jejího názoru je toto stanovisko implicitně obsaženo v celém odůvodnění nálezu a právní vada tedy není natolik podstatná, aby vedla k nutnosti zrušit Rozhodčí nález.

  • Tato skutečnost je naopak zcela zásadní, protože analogicky k základním trestněprávním zásadám nelze v případě chybějící či neúplné právní úpravy čistě z vůle RK aplikovat přísnější postih, než se kterým jsem mohl být předem obeznámen a v důsledku být také srozuměn s možnými negativními následky svého jednání. Nullum crimen sine lege.

Ondrej.Rucka píše: 14 zář 2021, 12:00

V neposlední řadě chce Rozhodčí komise opětovně konstatovat, že si je vědoma průtahů v řízení, které jsou jí oprávněně vytýkány. V této věci chce RK vysvětlit, že kromě průtahů daných rezignací původní zpravodajky na členství v RK a následnou prodlevou s převzetím případu novým zpravodajem, je zdržení dáno i tím, že v uplynulém volebním období RK šlo dle mínění jejích členů patrně o nejpodstatnější řešený případ s největšími dopady (což ostatně potvrzuje i nynější reakce) a z toho důvodu byl členy v období několika uplynulých měsíců opakovaně interně řešen, diskutován a jednání RK se k tomuto případu opakovaně vracela. Rozhodčí komise v takto důležitém případě jednala pokud možno v co největší shodě a koordinaci, aby jí přijaté závěry v daném byly akceptovány nejen jejími členy, ale následně i případně členy CF.

  • Zde RK bohužel nijak nereflektuje, že značnými průtahy v jednání narušila mé oprávněné zájmy jako odpůrce. Navíc shledávám zásadní nedostatek v tom, že chtěla-li RK dle svých slov dosáhnout přijetí závěrů rovněž ze strany CF, měla se před jeho vydáním spojit s PKS (samozřejmě s vynecháním odpůrce), ZK na MHMP a případně též s RP, aby jí byla předem známa reakce, kterou takové závěry mohou vyvolat, a to zvláště v době vrcholící sněmovní kampaně, kdy jsou značně omezeny i mé možnosti jako odpůrce se plnohodnotně hájit.

Závěrem si dovolím vyslovit osobní přání, aby výstupy z tohoto případu, ať již dopadne jakkoli, byly pro Českou pirátskou stranu poučením do budoucna. I s ohledem na to by pak bylo velmi žádoucí, aby se RK ještě jednou seznámila se všemi skutečnostmi a tvrzeními, které byly zde v rozpravě diskutovány.


Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 13:14
od Jan.Lejcko

Ahoj Jirko @Jiri.Belsan, myslím si že jsme v RK v těchto věcech konzistentní; viz Rozhodčí nález #31400, byť nutno podotknout, že v této věci jde o něco jiného - právní kvalifikace je velmi obdobná. Ale na to ať si každý udělá svůj názor.


Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 13:16
od Jaromir.Beranek

Vzhledem k tomu, že aktuální diskuse se stáčí k rozporování, zda byly či nebyly doplněny výkazy práce VK, dovolím si ještě pro úplnost odkázat na příslušné vlákno na Redmine: Výkaz práce - Veronika Kubičková


Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 13:20
od Jaromir.Beranek
Jan.Lejcko píše: 14 zář 2021, 13:14

Ahoj Jirko @Jiri.Belsan, myslím si že jsme v RK v těchto věcech konzistentní; viz Rozhodčí nález #31400

Děkuji za doplnění odkazu na jiný rozhodčí nález. Chci upozornit, že RK v této věci bohužel nevyzvala mě, PKS ani ZK na MHMP ke smírnému řešení.


Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 13:23
od Frantisek.Dosedel
Jaromir.Beranek píše: 14 zář 2021, 13:16

Vzhledem k tomu, že aktuální diskuse se stáčí k rozporování, zda byly či nebyly doplněny výkazy práce VK, dovolím si ještě pro úplnost odkázat na příslušné vlákno na Redmine: Výkaz práce - Veronika Kubičková

Takže tímto potvrzuješ, že výkazy byly doplněny až později, nikoliv v době, kdy měly být evidovány, takže například výkaz činnosti za listopad a prosinec 2018 a výkazy za leden 2019 byly Tebou doplněny dne 17.12.2019, tedy o rok později? (https://redmine.pirati.cz/projects/prah ... 2019-12-17)


Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 13:35
od Jaromir.Beranek
Frantisek.Dosedel píše: 14 zář 2021, 13:23

Takže tímto potvrzuješ, že výkazy byly doplněny až později, nikoliv v době, kdy měly být evidovány, takže například výkaz činnosti za listopad a prosinec 2018 a výkazy za leden 2019 byly Tebou doplněny dne 17.12.2019, tedy o rok později? (https://redmine.pirati.cz/projects/prah ... 2019-12-17)

Toto jsem já ani nikdo jiný za celou dobu nerozporoval. Rozcházíme se však v pohledu na to, zda byla evidence v Redmine zásadní podmínkou ve chvíli, kdy Veronika reportovala jiným vhodným způsobem přímo primátorovi. Evidence práce existovala a je možné to jednoduše dokázat.

Zdůrazňování toho, že výkazy byly doplněny o rok později, je pak přinejmenším zavádějící, když jsem byl vyzván k řešení situace až v květnu 2019 a další dva měsíce trvalo, než byla vyplacena první odměna. V neposlední řadě příliš nerozumím tomu, proč je mi vyčítáno, že jsem výkazy doplnil já osobně.


Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 13:40
od Dan.Lestina

Zdravím asi snad Davida Satkeho za klávesnicí, fakt to tu chcete celý opakovat, ten dvouroční proces dokazování? Hele tohle jsou vesměs věci, který se asi dají jednoduše rozstřelit, ale je jich tolik, že nevím, jestli to někdo bude dělat a hlavně potom číst. Takže výsledkem bude prostě hlasování podle toho, kdo je komu sympatičtější, prohloubíme nějaké příkopy, zase si posuneme vnímání toho, kdo může cokoli bez jakýchkoli následků, znechutíme další várku členů... Gratulki.

Mně nezbývá než poprosit RK a KK o rozbor Davidova/Mírova textu a ctěné CF o bedlivou pozornost...

Oznámení moderátora:

Uživatel byl napomenut za osobní útok a argumentační faul - otravu pramene.


Re: Mimořádný přezkum rozhodčího nálezu 24182 vydaného dne 2. 9. 2021

Napsal: 14 zář 2021, 13:55
od Jakub.Dedek
Jaromir.Beranek píše: 14 zář 2021, 13:09
  • Odměna nebyla v žádném případě koncipována jako příplatek za práci nad rámec činností vykonávaných pro MHMP, což už bylo opakovaně vysvětleno. Veronika prokazatelně odváděla značný objem práce ve prospěch strany, což nikdy nebylo rozporováno, lišily se pouze pohledy na to, co takovou prací ještě je a co už nikoli.

Já si dovolím reagovat na tuhle část.

1) Veronika měla smlouvu na 40 hodin týdně, což je ekvivalent plného úvazku za 21 tisíc měsíčně v Praze.
2) V rámci schvalování záměrů v roce 2019 se přímo píše že jde o doplatek za práci na magistrátu.

21 tisíc je těžko plný úvazek a že to je doplatek je přiznáno veřejně při schvalování rozpočtu a záměru v Praze v roce 2019. Navíc mít dva plné úvazky jeden na magistrátě a druhý pro Piráty je v pořádku?

1.jpg
1.jpg (597.45 KiB) Zobrazeno 512 x