Problém je hlavně vzájemná neslučitelnost těchto tvrzení podporovatelů přezkumu:Viktor.Derka píše: ↑20 kvě 2020, 09:59Základní je nekumulace jako téma obecně - jak si to jednotlivá oblastní sdružení vymyslí už je jejich věc, minimálně dokud dodržují nějaký minimální standard (potud jsme asi ve shodě).Zdenek.Hrib píše: ↑20 kvě 2020, 09:47Když je to podle tebe "základní náležitost programu", tak proč to v jiných krajích takto neřeší vůbec (ani s tou lhůtou 1,5 roku) ?Viktor.Derka píše: ↑20 kvě 2020, 09:43
A tím se dostáváme k jádru pudla. Důraz na nekumulaci nejspíše mezi základní náležitosti programu patří, proto změny v této oblasti by měly být setsakra dobře odůvodněné.
Jinak u změn programu je také významné, zda dostali zvolení zástupci ve funkci další informace, které předtím neznali (a v dostatečné míře znát ani nemohli), a které na věc vrhají odlišné světlo. Toto je rozdíl mezi lokalitou domova důchodců a změnou pravidel ohledně vzdání se neuvolněné funkce při souběhu. Pokud někdo již dříve nebyl v zastupitelstvu, popř. pokud se o to nějak podrobně nezajímal, nejspíš o důchoďáku toho tolik vědět nebude. Naopak že se v Praze hojně vráží koaliční kudly do zad, to snad ví každý, kdo sleduje pražské dění aspoň jedno volební období. Tou otázkou proto je předvídatelnost jistých následků a následná relevance těchto následků pro činění programových změn.
Prahu nikdo nenutil si dát lhůtu 0,5 roku, ani by ji nikdo nepranýřoval, kdyby tam rovnou měla 1,5 roku, ovšem pokud si již zavedla tuto lhůtu, pak by ji neměla jen tak měnit. Je to podobné jako s ochranou lidských práv - když si stanoví stát nějaký širší režim přezkumu, než stát jiný, je to v pohodě (byť to původně dělat nemusel), ale když už to udělá, nemůže z toho jen tak couvnout (na což máme i judikaturu ústavního soudu - viz tzv. konkurzní nález Pl. ÚS 36/01).
1. Lhůta je zásadní součástí povolební strategie a proto ji nelze měnit, a CF má právo to přezkoumat, protože to má dopad na celostát.
2. Lhůta je něco, o čem si rozhodují oblastní sdružení sami, protože základním celostátním principem/tématem je jen ta nekumulace.
A já dodávám, že ani jedno není pro tento případ relevantní, protože na celostátní úrovni je řešena pouze nekumulace placených funkcí, kterou teď nijak neměníme. Naopak skutečnost, že v ostatních krajích se souběh mandátu krajského a obecního neřeší je nejlepším důkazem toho, že jde o specifikum Prahy a s respektem k pravidlu subsidiarity není důvod k přezkumu na úrovni celostátní fóra.
