Nominace Mateje Šandora do primárních voleb do Evropského parlamentu

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Podporujete nominaci Mateje Šandora do primárních voleb do Evropského parlamentu?

Pro
55
52%
Proti
28
26%
Zdržuji se
23
22%

Celkem hlasujících: 106 - Celkem hlasů: 106

Matej.Sandor
Místní předsednictvo
Profese: právník, manažer, zastupitel Prahy 4
Dal poděkování: 326 poděkování
Dostal poděkování: 473 poděkování

Re: Nominace Mateje Šandora do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Matej.Sandor » 22 lis 2018, 10:50

Dalibor.Zahora píše:
21 lis 2018, 21:34
Ahoj,
dovolím si několik otázek, předem díky za odpovědi
1) Co je podle tebe největší současný problém EU a jak ho mají Piráti řešit?
2) Jak vnímáš kritické zahraniční vztahy (EU vs Rusko, EU a Blízký východ - respektive Izrael vs Palestina)
Podotázka - měla by se EU vztahy s Ruskem a)normalizovat b) přitvrdit c) zachovat současná úroveň?
4) Tvůj názor na "dohody volného obchodu" (ACTA, TTIP, etc.)
3) Tvůj názor na disidenty 21. století - Assange, Snowden - měla by jim EU/EP nějak pomoci? Jak?

A teď dvě osobního rázu:
A) Proč ses nepřidal k Pirátské straně dříve? Respektive, co "pirátského" si dříve dělal?
B) Máš nějaký vztah (příbuzenský či jiný) k Andorovi Šandorovi?

Dalibore,
k jednotlivým dotazům:

"1) Co je podle tebe největší současný problém EU a jak ho mají Piráti řešit?"

Těch problémů je určitě hodně, je proto nutné zmínit jich alespoň několik, přičemž to, co je z tohoto hlediska pro mne důležité vychází z mých vizí jako Europoslance, tak jak jsem je uvedl v mém představení.

a. Určitě považuji za podstatnou otázku bezpečnosti a obrany, kdy EU je sice ekonomický gigant, nicméně v důsledku absence evropské armády je její vyjednávací pozice ve světě podstatně menší, než by mohla být a činí ji tak závislou na NATO. Důsledkem toho je následně i to, že nejsou dostatečně chráněné hranice EU, což pak způsobuje aktuální pnutí ve společnosti a nárůst různých populistických stran a hnutí.

b. Dál bych zmínil nerozumné pravidla pro čerpání dotací, kdy se domnívám, že v nových členských krajinách nemá smysl dávat tyto peníze na různé zlepšování soft skills dovedností obyvatelstva, když v nich není hotová ještě ani základní infrastruktura, což západní země ne vždy umí pochopit. V oblasti zemědělství pak vidím jako nutnost omezení plateb pro velké zemědělce a podporu malých zemědělců.

c. Rovněž mám za to, že je v současnosti nedostatečně podporována konkurenceschopnost evropské ekonomiky jako celku, resp. často jsou ji umělo vytvářené další zbytečné překážky. Proto je důležité, aby došlo k postupnému rozvolnění ochrany práv duševního vlastnictví, či k větší podpoře celounijních dopravních sítí – železnice, dálnice vč. celounijní dálniční známky, nebo k dalšímu rozšiřování programu Sokrates pro studenty.

d. K výše uvedenému nakonec doplním, že i když v rámci EU existuje množství problémů, které je potřebné řešit, tak EU jako celek považuji za skvělý projekt a jsem rád, že jsme členským státem tohoto spolku.

2) Jak vnímáš kritické zahraniční vztahy (EU vs Rusko, EU a Blízký východ - respektive Izrael vs Palestina)

a. EU vs. Rusko – Nevěřím v politiku mostu mezi východem a západem. Už nám to několikrát v minulosti nevyšlo. Pokud zde tedy v současnosti existují v těchto vztazích dva tábory, tak si zcela jednoznačně vybírám EU resp. západní svět a to z mnoha důvodů. Tím hlavním je, že hodnoty tohoto spolku jsou nám podstatně bližší než hodnoty Ruska. Byl bych ale rád, kdybychom se někdy dopracovali k tomu, abychom měli s Ruskem korektní vztahy.

b. EU a Blízký východ – určitě bych očekával a preferoval větší politickou angažovanost EU, jak v Sýrií tak i na Arabském polostrovu – aktuálně třeba v Jemenu. Nesouhlasím s politikou izolování Iránu a podporuji jaderní dohodu, která byla ze strany EU a s několika dalšími státy s Iránem podepsaná. Nakonec zmíním ještě Sýrií, kde se domnívám, že je potřebné chránit zájmy kurdské menšiny před snem Turecka o znovuobsazení někdejších osmanských území.

c. Izrael a Palestina – po obou zemích jsem letos najel cca 2500 km od hranic se sýrií na golanských výšinách až po Ejlat u červeného moře včetně návštěvy území pod výhradně palestinskou kontrolou např. Hebron. Jsou to krásné země s milými lidmi na obou stranách. Upřímně se přiznám, že nevím, jaké by bylo ideální řešení tohoto problému, resp. si myslím, že ideální řešení neexistuje. Kulturně a hodnotově jsou mi podstatně bližší lidí z Izraele, na druhou stranu ty obrovské zdi kolem palestinských území se mi značně nelíbili.

4) Tvůj názor na "dohody volného obchodu" (ACTA, TTIP, etc.)

a. Z ACTA jako celkem nesouhlasím vůbec. Věřím ale v to, že rozumně dojednané zóny volného obchodu jsou pro EU a Českou republiku obrovskou příležitostí a podporuji jejich sjednávání. Považoval bych za pozitivní zprávu, kdyby se jednou povedlo dojednat a následně ratifikovat takovou dohodu i s USA. To, s čím mám problém, je způsob jejich dojednávání a některé obsahové body, které jsou pro EU a ČR krajně nevýhodné. U toho způsobu projednávání nesouhlasím s tajným vyjednáváním, určitě by součástí toho měly být veřejné konzultace. Z obsahových bodů mi pak vadí zejména nadměrná a nefér ochrana autorských práv a práv duševního vlastnictví obecně a následně rozhodování sporů formou arbitrážních soudu v rozsahu dle původních návrhů.

3) Tvůj názor na disidenty 21. století - Assange, Snowden - měla by jim EU/EP nějak pomoci? Jak?

Myslím si, že nám pomohli odhalit množství důležitých informací. Ochranu whistbloweru samozřejmě podporuji. Myslím si, že je to pomyslná záchranná brzda proti zlovůli státu. Rovněž mám za to, že není důvod, aby EU takovým osobám neposkytovala azyl. Koneckonců i pro ČR i pro EU by to bylo určitě bezpečnější, než když jim dá azyl třeba Rusko. Konkrétně u Snowdena bych to pak rozdělil na dvě fáze, kdy prvních několik let jsem byl jeho fanouškem. Na druhou stranu v posledních letech se domnívám, že není úplně správné, že si vybere pouze jednu stranu, kterou pak aktivně dál podporuje.

5) Proč ses nepřidal k Pirátské straně dříve? Respektive, co "pirátského" si dříve dělal?

Já jsem se dlouho bránil tomu vstoupit do politiky. Zlomovým okamžikem pro mne bylo, když se v parlamentních volbách v roce 2017 dostalo do parlamentu SPD. To byl moment, kdy jsem si řekl, že skutečně nastal čas začít dělat více pro společnost a snažit se tu hnědou vlnu zastavit. A jelikož jsem celou duší liberál, tak pro mne jiná volba než Pirátská strana nebyla.

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 22182 poděkování
Dostal poděkování: 10412 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 22 lis 2018, 14:56

Díky za odpovědi, jen ještě jedna otázka. Pokud by si byl zvolen, jak to uděláš s tvou současnou funkcí radního na P4?
Další podobnou funkci asi nemáš, pokud ano platí stejná otázka, prostě jde mi o klasické kumulátorství. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Adam.Jaros, Ladislav.Dvorak
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Matej.Sandor
Místní předsednictvo

Příspěvek od Matej.Sandor » 22 lis 2018, 16:35

Oprávněný dotaz. Zodpověděl jsem ho už v mém představení. Určitě bych odstoupil z funkce radního a nebude-li místní sdružení trvat na opaku, tak i z funkce neuvolněného člena zastupitelstva, oboje na nejbližším zasedání zastupitelstva po výsledcích voleb. Jinou veřejnou funkci nemám. Pokud v primárkách skončím na volitelné pozici – tedy do třetího místa, nabídnu místnímu sdružení, ať se rozhodne, jestli mám skončit už během kampaně – každopádně bych se chtěl kampani věnovat hodně času a jezdit po celé republice.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matej.Sandor za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Josef.Kadlecek, Jiri.Koudelka

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 22182 poděkování
Dostal poděkování: 10412 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 22 lis 2018, 21:36

A to sem se snažil číst fakt pozorně :) díky za trpělivost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Matej.Sandor
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Ladislav.Dvorak
Místní předsednictvo
Profese: projektant
Dal poděkování: 64 poděkování
Dostal poděkování: 60 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ladislav.Dvorak » 22 lis 2018, 22:04

Navážu na Dalibora a zeptám se tě na toto. Jak dlouho jsi uvažoval o kandidatuře do voleb do EP? Bylo to již před komunálními volbami nebo až nyní, co jsi se stal radním?
člen MS P4 | ladislav.dvorak@pirati.cz | mobil: 72I 72I 2O2

Matej.Sandor
Místní předsednictvo

Příspěvek od Matej.Sandor » 22 lis 2018, 22:53

Brodek píše:
22 lis 2018, 22:04
Navážu na Dalibora a zeptám se tě na toto. Jak dlouho jsi uvažoval o kandidatuře do voleb do EP? Bylo to již před komunálními volbami nebo až nyní, co jsi se stal radním?
Ahoj Láďo,
už na první schůzi na Praze 4, která byla myslím v lednu 2018, jsem říkal, že priorita č. 1 je pro mne evropská politika s tím, že do doby než to bude relevantní, mohou pomoct s tím, co umím i na lokální úrovni. To stejné zaznělo v rámci mého grilování na Praze 4, když jsem se chtěl stát členem. Rovněž i s jednotlivými členy předsednictva P4 ( Tibor, Honza, Marek) jsem toto diskutoval v době skládání kandidátek přičemž závěr byl, že by bylo fajn, kdybych dělal věci i na lokální úrovni po dobu, co to bude možné. Taktéž jsem na to upozorňoval i v době, když jsem dostal nabídku stát se radním ( mimo jiné není jasné jak dopadnou primárky a následně ani samotné volby do EP). Takže odpověď na tvůj dotaz je, že to bylo dlouho předtím než jsem se stal radním.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matej.Sandor za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Ladislav.Dvorak, Vera.Marusiakova

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1500 poděkování
Dostal poděkování: 1718 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 23 lis 2018, 08:10

Tohle můžu potvrdit - Matej nás poctivě informoval jak při grilování, tak při sestavování kandidátky a pozdějším vyjednávání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Matej.Sandor, Vera.Marusiakova
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1352 poděkování
Dostal poděkování: 1258 poděkování

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 23 lis 2018, 08:37

Matej.Sandor píše:
21 lis 2018, 20:52

Ahoj, můj názor na SZP je stejný, jako to, co bych k tomu řekl voliči a vidím to zhruba následovně:

Smysl SZP vnímám v nastavení celoevropského rámce pravidel a ochrany zemědělského sektoru. Její význam se postupně měnil od stanovení její původních základních cílů spočívajících třeba v zabezpečení dostatečného množství potravin pro obyvatele za rozumné ceny, zvýšení produktivity, ochrany zemědělského trhu až po stanovení její aktuálních cílů zaměřených například na podporu ekologického zemědělství či diverzifikaci plodin. I když tedy spotřebuje podstatnou část rozpočtu EU, je její význam zřejmý. Na druhou stranu považuji za vhodné upravit způsob přerozdělování dodací ( je to jeden z bodů mého programového zaměření) tak, aby se zvýšila podpora malých zemědělců na úkor zemědělců velkých.

Odvázání dotací od produkce byla nutnost, aby se zabránilo zneužívaní tohoto nástroje ze strany některých zemědělců formou vytváření zbytečné nadprodukce, která se pak musela často zcela zbytečně likvidovat. Navíc tato nadprodukce mnohdy vedla k nadměrnému snižování cen zemědělských produktů hluboko pod úroveň rentability.
Jestli se vyskytne mezi zemědělci podobný psychopat, jako je teď premiér (a že to je učebnicový případ), vždycky si zajistí dostatečnou armádu loajálních právníků, kteří mu zajistí zdroje, kterými drobné zemědělce bude dusit jak obtížný plevel pěstovanou plodinu.
Psychopat si udělá kořist naprosto z čehokoli. Málo jsme v dětství poslouchali pohádky...
Nicméně Ti fandím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
Matej.Sandor
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Marie.Kurkova
Člen KS Praha
Profese: právník
Dostal poděkování: 2 poděkování

Příspěvek od Marie.Kurkova » 23 lis 2018, 11:58

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marie.Kurkova za příspěvek:
Matej.Sandor

Marie.Kurkova
Člen KS Praha
Profese: právník