Změna Stanov - oblastní sdružení

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Zamčeno

Jste pro projednání změny Stanov?

Pro projednání
22
31%
Proti projednání
45
63%
Zdržuji se
4
6%
 
Celkem hlasujících: 71 - Celkem hlasů: 71

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Martin.Kucera píše: 10 lis 2018, 16:58 Napadají tě jiná objektivní (protože IMHO fakt nelze rozhodování o míře autonomie MS nechávat na KS) kritéria? Mě krom velikosti MS už jen doba existence MS.
To že je v KS skupina minimálně tří zkušených členů, kteří založí přípravný tým, vykazují dostatečnou aktivitu na to, aby plnily úkoly MS, na takové úrovni, že jim KF schválí založení MS, je podle mě dostatečné kritérium pro to, aby PMS mohlo přijímat členy. Žádná další kritéria navíc nejsou potřeba.

Myslím že tu řešíme problém, co reálně neexistuje. Každý člen může být dříve či později zvolen do nějakého předsednictva, klidně i do předsednictva KS. Pokud PKS přijímá nějaké lidi, kteří nejsou schopni vést MS a zodpovědně přijímat další členy, tak to není problém v kompetencích PMS. A nevyřeší se tím, že se PMS nějak omezí kompetence v přijímání členů. Ostatně každý přijatý člen je členem CF, nejvyššího orgánu strany. Žádné předsednictvo či funkce není víc.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Svoboda, Milan.Dadourek, Jana.Skopalikova

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1738
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Tomas.Pastircak píše: 10 lis 2018, 17:49 ...
Okresní sdružení bych pak definoval jako "organizační jednotka sdružující alespoň tři místní sdružení nebo alespoň 10 členů" (původně jsem tam měl 15, ale to mi přijde jako zbytečně moc). Tu variantu "počtu členů" počítám, že by využili zejména v Praze, kde by jednotlivá MS byla z organizačního hlediska zároveň i OS.

Podle mě to dává větší smysl, než si formovat nějaká uměle zvětšená nesourodá MS s aktivitami napříč velkým územím...
Mi připadá, že si prostě jen pod přídavným jménem "místní" představuješ něco, co ti pak neladí s pojetím MS dle stanov. Ale MS je prostě jen název pro oblastní sdružení podřízené krajskému sdružení.

K tvému příkladu z plzeňska - nezdá se ti vhodné, pokud chápu, aby tam vznikly malé MS, kde by MF de facto splývalo s PMS. V čem to ale OS řeší? Ti samí lidé by se +- všichni stali členy jednotlivých PMS a vedle toho by ještě museli obsadit POS... Jen další struktura. Pokud stojí o to mít samosprávu a KF s tím souhlasí, může zřídit "OS", ale nemá celkem smysl zřizovat ta malá MS pod ním. Výsledek je pak stejný, jako když tomu "OS" budeme říkat MS a nebudeme zbytečně sahat do stanov. Až třeba Klatovy narostou tak, že by si chtěli a mohli založit vlastní MS, tak se z původní velké MS vydělí a osamostatní.

Podle mě OS není v principu špatné řešení - ale až dále v budoucnu. Teď ani mnohé kraje, myslím, nemají více než tři aktivní MS, takže vrážet mezi ně a MS další orgán jen ještě ztíží komunikaci a koordinaci a vzdálí to členy od krajského dění.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 4):
Jana.Skopalikova, Vojtech.Pikal, Jakub.Nepejchal, Jan.Bednarik

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jan.Bednarik píše: 10 lis 2018, 20:33
Martin.Kucera píše: 10 lis 2018, 16:58Napadají tě jiná objektivní (protože IMHO fakt nelze rozhodování o míře autonomie MS nechávat na KS) kritéria? Mě krom velikosti MS už jen doba existence MS.
To že je v KS skupina minimálně tří zkušených členů, kteří založí přípravný tým, vykazují dostatečnou aktivitu na to, aby plnily úkoly MS, na takové úrovni, že jim KF schválí založení MS, je podle mě dostatečné kritérium pro to, aby PMS mohlo přijímat členy. Žádná další kritéria navíc nejsou potřeba.
Podle některých jiných diskutujících potřeba jsou.
BTW, před časem se objevil i jiný návrh na "udržitelný růst", založený na tom, že by oblastní sdružení mohlo přijmout jen určitý počet (odvozený od jeho velikosti) nových členů za stanovené časové období.
Myslím že tu řešíme problém, co reálně neexistuje. Každý člen může být dříve či později zvolen do nějakého předsednictva, klidně i do předsednictva KS.
Jen pokud bude kandidovat. Nelze do funkce zvolit někoho proti jeho vůli, bez jeho souhlasu.
Pokud PKS přijímá nějaké lidi, kteří nejsou schopni vést MS a zodpovědně přijímat další členy, tak to není problém v kompetencích PMS.
Promiň, ale tím vlastně říkáš, že pokud někdo nemá schopnosti fungovat jako člen místního předsednictva, neměl by být vůbec přijat za člena strany. Pokud to fakt takhle myslíš, přijde mi to jako docela hnusné a elitářské.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Milan.Dadourek píše: 11 lis 2018, 11:09K tvému příkladu z plzeňska - nezdá se ti vhodné, pokud chápu, aby tam vznikly malé MS, kde by MF de facto splývalo s PMS. V čem to ale OS řeší? Ti samí lidé by se +- všichni stali členy jednotlivých PMS a vedle toho by ještě museli obsadit POS...
Spíš se mi nezdá vhodné, aby mohli rozhodovat o přijetí do strany dva až tři lidi, kteří v tuto chvíli nemají nikoho, kdo by je mohl kontrolovat "zdola", zároveň se situací, že a) nápravné mechanismy "shora" jsou možné v rámci subsidiarity jen v omezené míře, b) kontroly a represe "shora" mi nepřijdou jako příliš vhodný způsob.

Ad "neupravovat stanovy, ať si KS takovou jednotku založí" - bez změny stanov bude MS pořád smět přijímat členy, takže bude o něco horší vůle KS takové MS založit. Tedy taková změna dost dobře není možná.

Ideou myšlenky OS je vytvořit organizační jednotku dostatečně malou na to, aby se lidé v rámci ní zvládli bezpečně poznat, ale zároveň dostatečně velkou na to, aby v ní mohly fungovat Pirátské samoopravné mechanismy. A aby mohla existovat ještě menší jednotka, u které případná nefunkčnost těchto samoopravných mechanismů nebude znamenat kritický problém.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34638
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Petr.Vileta »

Milan.Dadourek píše: 11 lis 2018, 11:09 V čem to ale OS řeší? Ti samí lidé by se +- všichni stali členy jednotlivých PMS a vedle toho by ještě museli obsadit POS...
Jestli jsem Toma správně pochopil, tak by se ti lidé stali členy Oblastního sdružení, ale nemuseli by zakládat ani být členy MS. OS by bylo na půl cesty mezi členstvím pouze v KS a založením MS. I dnes jsou někteří členové pouze členy KS, ale do žádného MS nepatří.

Ale možná se mýlím. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Pleteš ;)

Právě že by bylo jednodušší založit MS - jelikož by to byl subjekt, který by neměl pravomoc přijímat členy, nebyl by důvod jeho založení ze strany KS nějak bránit. A pokud by chtěli přijímat členy nezávisle na KS, mohou si založit okresní sdružení OFFTOPIC(oblastní by byl asi výstižnější název, ale tento název už je ve stanovách použit jako společný pro MS a KS), až splní podmínky k jeho založení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26170
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36934 poděkování
Dostal poděkování: 30069 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Co tomu příkladu z Plzeňska brání, aby se založilo MS Jižní Plzeňsko, přijímalo členy, KS stále vytvářela položky pro jednotlivé místní týmy, pokud je to třeba a až některý z místních týmů bude mít dostatek místně příslušných členů, vyjedná si na MS Plzeňsko a KS PlzeŇský kraj rozdělení na samostatné MS při zachování zbytku MS Jižní Plzeňsko jako samostatného MS.

Příjde mi to daleko lepší, byrokraticky jednodušší a čistší varianta, než zavádět do stanov nový princip MS.

Těch co plánují udělad nadkategorii MS, které ještě nemohou přijímat členy, bych se chtěl zeptat, jak se budou dostávat noví členové do tohoto MS/MF. Bude je tam implementovat KP? A bude moci rozhodovat o své libovůli, které členy přijaté do KF do MS implementuje a které ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 8):
Karel.Nejedlik, Jakub.Nepejchal, Petr.Vileta, Georgia.Hejdukova, Milan.Dadourek, Jan.Bednarik, Jan.Hora, Tomas.Svoboda

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Martin.Kucera píše: 11 lis 2018, 12:13
Pokud PKS přijímá nějaké lidi, kteří nejsou schopni vést MS a zodpovědně přijímat další členy, tak to není problém v kompetencích PMS.
Promiň, ale tím vlastně říkáš, že pokud někdo nemá schopnosti fungovat jako člen místního předsednictva, neměl by být vůbec přijat za člena strany. Pokud to fakt takhle myslíš, přijde mi to jako docela hnusné a elitářské.
Práce v předsednictvu není žádná raketová věda, aby to nemohl dělat skoro kdokoliv. Jsou to primárně povinnosti navíc, které nemá běžný člen. Z praktických důvodů si tam volíme lidi, co projeví větší aktivitu a zájem to dělat, ale teoreticky by se předsednictva mohla klidně volit losem. Už to že je někdo přijat jako člen, tedy člen CF - nejvyššího orgánu strany, mu dává mnohem větší zodpovědnost a kompetence.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hora, Tomas.Svoboda

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Tomas.Svoboda
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 667
Registrován: 22 lis 2014, 08:03
Profese: osvč
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 906 poděkování
Dostal poděkování: 447 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Tomas.Svoboda »

Jak píše Honza. Přijímat členy, kteří nejsou dostatečně "kompetentní" k výkonu politické funkce (jsme parlamentní strana) a kteří současně mají právo hlasovat, je zbytečné (alespoň z pohledu mého na xolk) a nebezpečné. Ano, a může se to jevit elitařsky. (I když ten pojem zde úplně nechápu).
Je to úhel pohledu. Holka taky nemusí do postele s každým, jen proto, že je to člověk. S někým může být kamarád (RegP) a později třeba..
Protože tak, jak např. někteří "nekompetentní" (rozuměj nedostatečně informovaní, odpovědní) (nenapadám jistoty Ústavy) voliči to hodí třeba nedemokratické straně a tím legálně zvítězí strana zlodějů, (a pak všichni diví a jsou otrávení, že mají za primátora někoho z jiné planety) tak stejně díky přijímání členů, kteří by neměli "schopnost fungovat jako člen MS" (?) může vzniknout problém v MS tím, že ho obsadí, jak se u nás říká, "totální laty".
A to nechceš. To je můj názor. Na členství ve straně není právní nárok. Je to o určité zralosti člověka, která dovoluje i přes rozdílné názory najít rozumnou shodu na základních věcech. Podle mne je to jasné.
Der Mann ohne Eigenschaften

Tomáš Svoboda
733 252 652
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26170
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36934 poděkování
Dostal poděkování: 30069 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Hele, já nemůžu souhlasit s tím, že členové kteří se nehodí pro poslaneckou/zastupitelskou funkci se do strany nepřijímají.

Členy přijímáme podle názoru a občanskosti, ne podle toho, jaké mají zvyky a zlozvyky, jak jim zobák narost, mají vzdělání a jestli umí vystupovat. Fakt ee.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“