Lukas.Novy píše:
Kde je ochrana proti tomu, aby někdo nehlasoval třeba pod 100 různými identitami (včetně ochrany proti insider útoku)?
Vyresit, ze za me nikdo nemuze jednat na urade vcetne insider utoku neni problem, kterym se volebni system zabyva.
Jenže volební systém bere toto jako nutnou podmínku své důvěryhodnosti. Takže pokud nebude dostatečná obrana proti krádeži identity, nebude důvěryhodný volební systém.
Navíc, kdyby dnes někdo ukradnul identitu X lidem, postihne to zejména ty lidi samotné a poměrně omezeně. Zato stačí jeden úspěšný útok nna identity voličů během voleb, a ovlivníš tím celý stát.
Dále, jak by se řešily protesty? Dnes lze přepočítávat hlasovací lístky v okrsku, kde je podezření na manipulaci. Když se po republice ozve pár set či tisíc lidí, že přísahají že hlasovali pro stranu X ale auditovací systém jim ukazuje hlas pro Y, tak co? Půjdeme dál s rizikem podvodu ve volbách (protože těm lidem někdo ukradnul identitu), nebo budeme opakovat hlasování jen pro ty co si stěžovali (pak míň anonymní volby, možnost trollit a měnit hlas dle výsledků voleb) anebo budeme opakovat volby celé (a když se podruhé někdo ozve tak zase a zase a zase)?
Dále, pořád nevidím jak lze zabránit kupčení s hlasy, když neexistuje dohled nezávislé důvěryhodné autority (volební komise), že člověk hlasoval samostatně a tajně? Jak zabránit tomu, kdy (vylepšená verze předešlého, připomínky lze zapracovat i dále) naženu lidi od nichž si kupuju hlasy do místnosti s jediným PC, kde postupně jeden po druhém volí a já dohlížím zda "správně". Poté nemají přístup k PC a dobrovolně tam se mnou čekají až do uzavření elektronického i fyzického hlasování. Za to jim dám odměnu.
Takováto forma kupčení s hlasy - kdy mám ověřeno, jak dotyčný hlasoval - u fyzických voleb neexistuje. Maximálně tak manželka despoty si netroufne volit Piráty protože se bojí si za plentou potajmu vyměnit lístek od despoty s DSSS za ten správný lístek. Ukázat kompletní sadu volebních lístků bez DSSS (za což se prý dávaly kdesi na Útsecku peníze) a přitom DSSS nevolit, to je lehké..
Ad argument "podívejte se, co vše dnes děláme elektronicky a nikdo proti tomu neprotestuje" - protože:
- "smlouvy lze uzavírat mailem" - smlouvy s jednotlivcem, když mne někdo ukradne identitu a zneužije na nevýhodnou smlouvu, dopad to bude mít jen na mne. Když to udělá všem lidem zaráz, bude podezřelé že získal miliony nových zakázek a půjde po něm policie
- bankovní konta přes el.bankovnictví - podobně předchozímu. Navíc v obou případech je nutné útok vést "per jedinec", např. přiřadit k dotyčnému jeho bankovní účet (každý nepoužívá stejnou banku). U voleb je útok veden jednolitě za všechny občany proti jednomu systému.
- počítač ovládající mé brzdy: co by kdo získal tím, že mne zabije? Manželka životní pojistku? Ale jak by na tom získal někdo cizí? Jak by někdo cizí něco získal náhlým zablokováním brzd všech aut? Tak aby nebylo poznat kdo na hromadných havárkách aut rejžuje? (jo, najdu zde scénáře, ale pořád to postihuje hlavně ty lidi v autech a ne celý stát)
- pokud nebudu věřit bezpečnosti autonomních aut, nebudu jimi jezdit. Je to má svobodná vůle (ne)využívat jistý komerční produkt. Ale proč mne má někdo nutit do podobného hazardu u voleb, které zasáhnou celý stát?
Btw. spousta spotřební elektroniky má zásadní bezpečnostní díry. Já svému notebooku taky 100% nevěřím, smart phone nemám, el.hračky dětem kupuju bez přpojení na net (nechci aby kdejaký šmírák slyšel nebo i viděl jak si mé děti hrají). Divím se, že takové flagrantní porušování základních pravidel bezpečnosti a rizika porušení soukromí drtivé většině lidí (včetně Pirátů?) nijak moc nevadí.
Pořád ale je základní rozdíl mezi tím, když někdo přes "panenku Barbie online" slyší jak si mé dítě hraje s panenkou (lokální důsledky, můžu si za ně i sám), než když někdo zaplatí pár hackerům miliardu a koupí si vítěze voleb (globální důsledky, dopadne i na "nevinné").