Stránka 4 z 13

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 19:57
od Lukas.Novy
Martin.Kucera píše:
Lukas.Novy píše:Vyrobis hlas ve volebni budce.
Co zaručí, že volební budka neodesílá ještě i samostatné informace o tom, kdo jak hlasoval?
To, ze si tu volebni budku muzes klidne vypalit na CD a zahlasovat si na air gapnutym pocitaci, listek potom odeslat prepsanim z monitoru do monitoru.
Lukas.Novy píše:Odevzdas hlas volebnimu serveru.
Co zaručí důvěryhodnost volebního serveru (tj. že krom toho, co by dělat měl, si ještě někam separátně neukládá informace, kdo jak hlasoval, zaslané mu nedůvěryhodnou volební budkou)?
[/quote]
volebni server nein duveryhodna entita, nepotrebuje byt.

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 20:00
od Lukas.Novy
Pavel.Moravec píše: Kupčení s hlasy: lidi mi předají za úplatu jejich autentikační údaje, já 5 minut před koncem hlasování za všechny pošlu hlas.
Moznost hlasovat v mistnosti ma delsi trvani nez moznost hlasovat online.
Anebo ty lidi naženu do jedné místnosti, zkontroluju že hlasovali jak jsem chtěl (a vyplatím jim peníze), a zamezím aby nemohli hlasovat dále ani odejít z místnosti až do konce hlasování.
Nezkontrolujes, jak? Zamezit jim v pohybu nemuzes, to neni pak kupceni ale omezovani svobody.

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 21:23
od Martin.Kucera
1)
Lukas.Novy píše:Za pomoci ustrizku odevzdaneho hlasu lze zjistit, zda-li byl zapocitan v souctu, nelze z nej ale zjistit, jak jsi hlasoval. Ze je volebni listek spravne vygenerovan si muzes zjistit pred jeho odevzdanim tj. pote, co vyrobis listek se rozhodujes, jestli ho vhodis do urny nebo na nem provedes audit. Auditovane listky se sbiraji v auditovacim centru a pravdepodobnost, ze system generuje spatne listky je 1/2^(pocet zauditovanych listku). Pokud to neni zrejme, tak k auditu toho posilas vic nez bys hodil do urny, proto lze z listku pri auditu zjistit, jestli je spravne sestaven.
To jest když odešlu lístek do auditovacího centra, tak se později můžu podívat na jeho obsah?

2)
Lukas.Novy píše:ze si tu volebni budku muzes klidne vypalit na CD a zahlasovat si na air gapnutym pocitaci
Takže volební budka bude zveřejněna v human readable podobě, aby si kdokoli mohl ověřit, že dělá jen a pouze to, co dělat má?
Lukas.Novy píše:Zamezit jim v pohybu nemuzes, to neni pak kupceni ale omezovani svobody.
Vezmu je do místnosti s počítačem, nechám zahlasovat, pošlu do druhé místnosti ať tam počkají do konce hlasování, poté jim zaplatím. Žádné omezování svobody to není, kdo chce může odejít kdykoli dřív, ale nedostane zaplaceno.

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 21:54
od Dominika.Michailidu
Musí to být hned odmítnuté? Kdyby se napsalo - elektronické volby ano, ale při splnění nějakých takových podmínek:
next_ghost píše:
  1. Systém nesmí stejnému voliči umožnit hlasovat víc než jednou.
  2. Z odevzdaných hlasů nesmí jít zpětně určit, kdo jak hlasoval. Ani pro malý zlomek z celkového počtu hlasujících.
  3. V případě pochybností musí být možné nezávisle ověřit součty hlasů i to, že je od okamžiku odevzdání nikdo neoprávněně nezměnil. (Oprávněná změna je možná jen v systémech, které voliči umožňují dodatečně změnit svůj vlastní hlas.)
  4. Výsledek voleb nesmí záviset na důvěryhodnosti jediné osoby.
Že se to nevymyslí teď a tady, neznamená, že se to nevymyslí nikdy, ne?

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 22:11
od Petr.Vileta
Martin.Kucera píše:
Lukas.Novy píše:Muzes zjistit, ze byl tvuj hlas spravne zapocitan, ale nikoliv to, jak jsi hlasoval.
A k čemu mi to pomůže, když nemám jistotu, že hlas, který vidím na obrazovce, je týž, který z mého počítače odejde? (Protože nemůžu věřit HW ani SW.) Klidně si můžu myslet, že hlasuju pro Piráty, ale z počítače odejde hlas pro ANO, takže to, že bude správně započítán, už mi nepomůže.
ĎA:OFFTOPICďáblův advokát Klidně si můžu myslet, že hlasuju papírovým lístkem pro Piráty, ale nemám jistotu, že někdo ve volební komisi můj volební lístek nevyměnil za lístek ANO nebo ČSSD. Například by členové komise byli pouze volič těchto dvou stran a navzájem se znali už dlouhou dobu. Pak by takové "spiknutí" bylo možné. Nějaký hlas pro Piráty tam nechají, ale většinu nahradí jinými.

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 22:15
od Ondra.kl
Martin.Kucera píše:A teď si navíc nemůže ověřit, že v nějakém balíku je hlas, který hlasoval jako ty. ... Přičemž v případě pochybností lze provést přepočet.
Jistě. Ale to nic nemění na tom, že je divné odmítnou el. volby kvůli vlastnosti, kterou po nich požaduji, ne?

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 22:16
od Petr.Vileta
Martin.Kucera píše:Na to se neptám. Jakým způsobem bude zajištěno zneplatnění e-hlasu papírovým?
Například zákonem?
Nevím, jestli by si volič mohl už v průběhu voleb zjistit, že jeho hlas byl započten (ne JAKÝ, ale že "byl přijat). Tak zahlasuji, za hodinu zkusím ověřit, zjistím, že hlas mi započten nebyl, nebo nějaký "podivný" stav, tak se seberu a pro jistotu dojdu osobně s papírem k urně.

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 22:21
od Petr.Vileta
next_ghost píše:[*]Systém nesmí stejnému voliči umožnit hlasovat víc než jednou.[/*]
[*]Z odevzdaných hlasů nesmí jít zpětně určit, kdo jak hlasoval. Ani pro malý zlomek z celkového počtu hlasujících.[/*]
Nový způsob voleb ⇶ novela volebního zákona ⇶ platí poslední odevzdaný hlas, nezávisle na formě podání (elektronicky, papírově).

K dalšímu bodu totéž. Proč by samotný hlasující nemohl zjistit, jak byl jeho hlas vyhodnocen, případně alespoň, že byl alespoň přijat do systému?

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 22:31
od Petr.Vileta
torrespondent píše:Bugy budou i v tom nejbezpecnejsim SW a HW.
Vadné brzdy mohou být v jakémkoliv automobilu. Mám proto přestat jezdit autem? A ne, krátké testovací zabrzdění těsně po započetí jízdy ti nezaručí, že ti brzdy neselžou při jízdě z kopce v rychlosti 130 km/h.
torrespondent píše:Ja taky netvrdim, ze v budoucnu nejaky model e-voleb existovat nemuze, ale naklady by urcite byly nad moznosti CR.
Když by byly náklady nad možnosti ČR, tak náklady na zfalšování voleb by byly pro někoho přijatelné? :? Třeba takový pan Hrabiš. Dokázal by podplatit všechny dodavatele HW a SW a kontrolory, aby mu to umožnilo bezpečně zvítězit s ústavní většinou? Nebudu to počítat, ale domnívám se, že tolik peněz nemá a nikdy mít nebude. Ono by se to nevyplatilo ani vládě USA, Ruska nebo Číny. Volby můžeš zfalšovat, ale pak ti neukáznění občané třeba začnou rebelovat, někdy i občanskou válku spustí. ;)

Re: [členský podnět] Odmítnutí el.voleb v programu

Napsal: 17 zář 2017, 22:35
od Lukas.Novy
Martin.Kucera píše:1)
Lukas.Novy píše:Za pomoci ustrizku odevzdaneho hlasu lze zjistit, zda-li byl zapocitan v souctu, nelze z nej ale zjistit, jak jsi hlasoval. Ze je volebni listek spravne vygenerovan si muzes zjistit pred jeho odevzdanim tj. pote, co vyrobis listek se rozhodujes, jestli ho vhodis do urny nebo na nem provedes audit. Auditovane listky se sbiraji v auditovacim centru a pravdepodobnost, ze system generuje spatne listky je 1/2^(pocet zauditovanych listku). Pokud to neni zrejme, tak k auditu toho posilas vic nez bys hodil do urny, proto lze z listku pri auditu zjistit, jestli je spravne sestaven.
To jest když odešlu lístek do auditovacího centra, tak se později můžu podívat na jeho obsah?
Nikoliv ustrizek, musis poslat cely hlas, ustrizek a jeste neco, co se normalne rovnou v budce zahazuje.
2)
Lukas.Novy píše:ze si tu volebni budku muzes klidne vypalit na CD a zahlasovat si na air gapnutym pocitaci
Takže volební budka bude zveřejněna v human readable podobě, aby si kdokoli mohl ověřit, že dělá jen a pouze to, co dělat má?
Jo, to je i tedka.
Lukas.Novy píše:Zamezit jim v pohybu nemuzes, to neni pak kupceni ale omezovani svobody.
Vezmu je do místnosti s počítačem, nechám zahlasovat, pošlu do druhé místnosti ať tam počkají do konce hlasování, poté jim zaplatím. Žádné omezování svobody to není, kdo chce může odejít kdykoli dřív, ale nedostane zaplaceno.
Proti tomu se oproti aktiualni situaci mohu pojistit tak, ze necham duverneho cloveka hlasovat za me.

Mohli byste plz nekdo promazat toho trolla?