Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Požadujeme začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Pro
63
66%
Zdržuji se
32
34%
 
Celkem hlasujících: 25 - Celkem hlasů: 95

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Martin.Shanil »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Malek, Ivan Sirko
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 1900
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1687 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvky (celkem 2):
Martin.Shanil, Ivan Sirko
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 1900
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1687 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Dovolím si ocitovat krátký text, páč jinak je to dost dlouhý článek a myslím, že většina zdejších to vzdá po první stránce...

..." * Kdyby existoval základní příjem, chodili byste ještě pracovat?
Spontánně odpovídá přibližně 60%: „Ano, beze změny.“
Přibližně 30% odpovídá: „Ano, ale už ne na plný úvazek“, nebo i: „Něco jiného než dnes.“
A přibližně 10% říká zcela otevřeně: „Nejprve bych se vyspal a pak by se vidělo jestli cestovat, starat se o druhé, ještě jednou studovat ...“
Co dodat? Už aby to bylo ! Sám jsem mezi první a druhou skupinou(druhá část)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
Ivan Sirko
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Petr.Vileta »

Josef Kadlecek píše:..." * Kdyby existoval základní příjem, chodili byste ještě pracovat?
Spontánně odpovídá přibližně 60%: „Ano, beze změny.“
Přibližně 30% odpovídá: „Ano, ale už ne na plný úvazek“, nebo i: „Něco jiného než dnes.“
A přibližně 10% říká zcela otevřeně: „Nejprve bych se vyspal a pak by se vidělo jestli cestovat, starat se o druhé, ještě jednou studovat ...“
Já bych také pracoval, protože jsem workoholik, ale podívej se na předvolební průzkumy o účasti ve volbách a pak na skutečnou účast. Určitě půjdu volit X procent a skutečná účast pak o 1/3 menší. Lidi toho naslibujou :mrgreen:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Martin.Shanil »

Informace o iniciativě a pod ní "klasická" rozprava.
Ale je zřetelné, že myšlenka se dostává k lidem a to je podstatné.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1953 ... dni-prijem
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 2):
Ivan Sirko, volani.webnode.cz
Uživatelský avatar
volani.webnode.cz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 472
Registrován: 24 srp 2010, 06:20
Profese: Nezaměstnaný-prekérní práce-PéCévál
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od volani.webnode.cz »

Martin Shanil píše:Informace o iniciativě a pod ní "klasická" rozprava.
Ale je zřetelné, že myšlenka se dostává k lidem a to je podstatné.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1953 ... dni-prijem
Pobavilo mě, že někdo někoho napadl za to, že je to komunistická myšlenka a reakce někoho zas byla že za komunistů se makat muselo (nebo se tak alespoň tvářit) a byla umělá zaměstnanost :D
Takhle si představuji boj proti antikomunismu :lol:
Tito uživatelé poděkovali autorovi volani.webnode.cz za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Ivan Sirko, Martin.Shanil
Ⓐ☮
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Martin.Shanil »

mám pár kousků.
vezmu je večer ssebou, tak kdo chce musí bejt rychlej :)
Snap4m.jpg
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 3):
Roman.Glaser, Ivan Sirko, Ivo.Vasicek
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Martin.Shanil »

:)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Ivan Sirko
Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2095
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1952 poděkování
Dostal poděkování: 3102 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Ales.Sura »

O základním příjmu jsem již svůj příspěvek na fóru napsal (kopie zde: OFFTOPICSe zavedením tzv. základního příjmu nesouhlasím. (Nejen) v tomto případě mi pomáhá analogie s dětmi. Můj syn má kromě školy nějaké pravidelné základní povinnosti - např. vynášení koše s odpadky. Dostává pak týdně malé kapesné. Pokud koš nevynese. Kapesné nedostane. Není to trest. Má možnost svobodné volby. Pokud udělá nějakou práci navíc. Může si vydělat i něco nad rámec kapesného. Je to můj systém jak děti naučit, že za svůj čas a energii strávenou nějakou prací a dostane na základě předchozí dohody dojednanou odměnu. S tímto systémem samozřejmě nemusíte souhlasit.
Pokud bych ale svému synovi dával základní kapesné bez toho, aby musel udělat byť sebemenší činnost, stalo by se pár pro mě nepříjemných věcí:
- Můj syn by nepochopil smysl peněz (tj. že je to odměna za vykonanou činnost nebo-li pozměněná vynaložená energie) a začal by brát základní příjem jako svoje nezadatelné právo.
- Vzhledem k tomu, že člověk je v podstatě tvor líný, tak by se mohl raději spokojit se základním příjmem než by cokoliv tvořil a byl přínosem sobě a ostatním.
- To souvisí i s tím, že nemálo lidí se zaměří raději na to, jak tlačit na zvyšování základního příjmu (demonstrace, apod.) než na to jak si ho aktivně zvýšit.
- Můj syn by se na mě také stal závislým. Pokud by se mi něco stalo a já mu již nemohl dával základní příjem, očekával by logicky, že peníze sami přijdou odjinud. Velmi pravděpodobně by ho nezajímaly důvody (např. můj těžký úraz), ale jenom to, že najednou nemá svoje peníze na které si zvyknul. Myslím, že by mu pak bylo těžké vysvětlit, že si peníze může vydělat sám a nečekat až mu je tatínek (analogicky stát) bez práce dá.
- V neposlední řadě někteří lidé nepotřebují ke svému bytí peníze. Ze své pozice nechápu, proč rozdávat peníze lidem, kteří o ně nestojí. Je totiž spousta možností jak si peníze vydělat. Čas, kdy nás všechny nahradí v práci roboti patří i v dnešní době do oblasti sci-fi. Osobně soudím, že tento čas nikdy nenastane. Stačí se jen podívat kolem sebe - jak některé činnosti zanikají (resp. jsou automatizovány), nové možnosti výdělku vznikají. Je sice pravda, že nově vznikající činnosti zpravidla vyžadují vyšší kvalifikaci, ale takový je hold náš svět. Není moc lidí, kteří skončí školu a pak už se celý život nemusí ve svém zaměstnání nic nového naučit. Je hold volbou každého z nás jak chceme ten svůj život vést a jak využít svůj čas. Život zdaleka není jen o penězích, ale je na každém z nás abychom si vybrali svoji míru.
Pokud mi k životu stačí nula peněz, stát ode mě klidně může obdržet nula práce. Přišlo by mi vskutku divné, že bych za nula práce (činnosti) dostával základní příjem. To poněkud popírá význam peněz (viz. výše).
). Ačkoliv myšlenka by na první pohled měla zbavovat závisloti na systému, efekt bude přesně opačný a lidi budou na systému závislý víc. Místo práce na sobě pak budou investovat energii do snahy za zvyšování základního příjmu, což je podle mě cesta do pekel.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Uživatelský avatar
Ivan Sirko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2752
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10364 poděkování
Dostal poděkování: 2642 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Ivan Sirko »

Ales Sura píše: Ačkoliv myšlenka by na první pohled měla zbavovat závisloti na systému, efekt bude přesně opačný a lidi budou na systému závislý víc. Místo práce na sobě pak budou investovat energii do snahy za zvyšování základního příjmu, což je podle mě cesta do pekel.
Aleši, jediná věc, která mně mrzí, jé že pleteš dojmy s pojmy. Jen doufám, že tvůj syn, až bude dospěly, a zrovna dojde k možností zavést VZP, bude přistupovat k věcí na základě faktu a odborností, ne planých kecu o něčí leností apod.
Smutně sledovat názory toho to druhu, ve stráně, která bojuje proti zastaralých zvyku a zbabělostí, jako kopírovací monopol, nebo cenzury internetu, transparentností ve statní spravě a financovaní politických stran. Atd., atp.

VZP není o tom, aby někomu rozdávat peníze. Jé to nastroj na řešení situace, kdy nezaměstnanost bude neúnosná, a bude potřeba selektivně podporovat tu část zájemců pracovat, která má k tomu určité předpoklady. Ale k pochopení jé potřeba určitá odbornost, ne dojmy. :cry:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Klecanda, Jindrich.Bartek
My The Political Compass: Economic Left/Right: -5.38, Social Libertarian/Authoritarian: -4.21
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“