Ivo Vasicek píše:Znovu opakuji: Současné uspořádání společnosti hodnotí člověka na základě množství majetku. Čím více má člověk majetku a čím více ho dokáže nahromadit, tím je společensky výše. Systém je tak postaven a je to logické a je to podstata fungování kapitalismu. Mnoho lidí je se systémem konformní a mají smysl života ve shodě s cíly propagandy (potom je nutné chápat názory které prezentuje Petr Vileta).
Ale to vůbec nemá spojitost pouze s kapitalismem. Je to tak od doby, kdy opice slezla ze stromu a začala chodit po zadních.
Tedy kromě Petra Hájka, ten byl stvořen 
Už za faraonů se každý poddaný snažil hromadit minimálně zásoby potravin, ale snažili se i o zvětšení svého stáda zvířat, o postavení většího nebo dalšího příbytku.
Ivo Vasicek píše:Je celkem příznačné, že lidé, kteří hromadění majetku nepovažují za smysl života jsou ochotni tolerovat i ty, kteří se za majetkem ženou (mě je líto, že takto promrhají život, ale je to jejich věc). Problém je, že tržní fanatici tolerantní vůbec nejsou, a všemi prostředky usilují přinutit vvšechny, aby soutěžili na trhu a respektovali majetkovou hierarchii.
No to je celkem pochopitelné. Oni to platí

Ať už penězi, hmotnou pomocí, přenecháním části území (třeba squot). Když já si vydělám usmolených 5000 Kč a z toho jde 1800 na sociálku, tak mě to pěkně štve. Máme totiž průběžný systém, takže si ty peníze nespořím, ale platím současným důchodcům (OK), dětem (OK), matkám na mateřské (OK), nezaměstnaným (furt dobrý), ale i netáhlům, která nikdy nepracovala (to už se mi ale nelíbí). Přitom nemám nijak zaručeno, že až já půjdu do důchodu, že mi někdo nějaké peníze také bude dávat. Klidně mi stát může říci "sorry, máš důchod 1000 Kč, na víc nemáme".
Ivo Vasicek píše:Je to patrné i zde na fóru - v anketě o VZP bylo 100 hlasů pro VZP, přesto se tématu někteří bojí a snaží se o různé manipulace.
Ivo, buď jsi něco přehlédl, nebo manipuluješ. Anketní otázka zněla "Jste pro projednání VZP?". Pro projednání jsem, pro zařazení do programu zatím ne, právě pro nedostatek propočtů.
Ivo Vasicek píše:Stejní lidé, kterým vadí, že mohgou žít "společensky neužiteční neprtacující", se klaní šlechtě a respektují rentiéry, kteří nikdy v životě nemuseli a nemusejí pracovat a žijí jen z nároků, které vyplývají z vlastnictví majetku.
Když se někdo honí za majetkem a postaví/koupí nájemní dům a ten pak odkáže dětem, tak proti těm dětem nic nemám. Jsou to rentiéři, ale určitě se neválí celý rok na kanapi. Minimálně musí vybírat nájem, občas zařídit nějakou tu opravu atd. Samozřejmě, mohou mít zisky tak vysoké, že si na všechno někoho najmou, ale pokud se nebudou o svůj majetek starat vůbec, nakonec je někdo okrade (účetní).
Ivo Vasicek píše:Podstatný v tuto chvíli není VZP, ale filozofický přístup ke smyslu života. Pro lidi, pro které je smyslem života honba za majetkem bude VZP a další netržní opatření vždy nepřijatelné.
Já opravdu nevidím smysl života v tom, že budu jíst, spát, vylučovat a nikdo ode mě nebude nic chtít. Ani službu, ani výrobek, ani abych ho pobavil uměním. Já chci být alespoň někomu užitečný a nemusí se to přepočítávat na peníze. Pokud nebudu užitečný ani jednomu člověku na světě, pak můj život nemá smysl.