Stránka 39 z 44

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 07 srp 2013, 07:51
od Ondra.kl
Petr Nemecek píše:
Ivo Vlasaty píše:
Petr Nemecek píše:Protože při dostatečném počtu nepracujících, kteří pouze pobírají VZP si dotyční odhlasují zvýšení VZP, což povede k dalšímu nárůstu nepracujících ...a konec téhle spirály by vůbec nebyl hezký.
Ahá, tak takhle funguje politika! (Jen si nemůžu vzpomenout na jaké planetě. Kdyby na naší, tak už se volební právo dávno zredukovalo samo. Třeba na takové Aljašce - kde jak známo něco jako nepodmíněný příjem vyplácí - poslední dobou vítězí republikáni.)
Tomu nějak nerozumím, horních 10 000 těžko přehlasuje zbytek, takže na to jdou jinak, ale síla "plebsu" spočívá právě v počtu.
Vládu mocných / majetných nad všemi jsme tu už měli. Historická zkušenost je že tyto vlády nevedou nutně k celospolečenské spokojenosti nebo dlouhodobé stabilitě. Oněch horních 10 000 se taky může rozhodnout že těch dolních 5 000 000 nepotřebuje, tak proč by je živili že?

Petr Nemecek píše:Docela zajímavou myšlenku jsem ale našel v komentářích k článku o VZP na České Pozici:
Minimální dávka a všem stejně, proč ne. Ale za práci. Ať je to státu a společnosti alespoň nějak užitečné, i když ne stoprocentně. Lidé by si mohli sami navrhnout, jakou užitečnou činnost budou v daném čase dělat, stát by to schvaloval.
"Hezká" myšlenka, která do systému VZP přidá možnost podvádění a korupce, takže i nutnost je systémově řešit - tedy navýší práci policie a soudů. Co myslíte, zvedne tohle opatření celkovou cenu za základní příjem o 20, 30, nebo třeba i 50% ?

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 07 srp 2013, 11:20
od Martin.Shanil
Ivo Vlasaty píše:
Martin Shanil píše:Sousloví "trh práce" bude jednou stejně odsouzeníhodné jako "trh s bílým masem".
Co je na trhu jako takovém odsouzeníhodného? To je stejné, jako prohlásit za odsouzeníhodný třeba středověk.
Trh práce a jeho nástroj "nezaměstnanost" opravdu považuji za zvrhlost. Analogie s otrokářstvím je zřejmá, jediný rotdíl je v míře. Prioritou společnosti by přeci mělo být zajistit lidem jejich práva na život a nikoli zajistit systému pracovní síly. Systém nepokrytě mluví o "zdravé nezaměstnanosti". To je také paradox. Jak tento prvek může být považován za něco zdravého? Co je takzvaně zdravé pro systém je zároveň likvidační pro jedince. Stejně jako trh s bílým masem tak i trh práce kšeftuje s lidmi, kšeftuje s tím jak lidi využít, jak je prodat.

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 07 srp 2013, 13:38
od Ivo.Vlasaty
Petr Nemecek píše:Tomu nějak nerozumím, horních 10 000 těžko přehlasuje zbytek, takže na to jdou jinak, ale síla "plebsu" spočívá právě v počtu.
Politika zjevně není zdaleka jen o tom, jaké kdo slíbí úlevy a úplatky. I "obyčejní lidé", pokud si to jen trochu mohou dovolit, mají nějaké ideály nebo někoho s vizí, koho následují. Uvědomují si, že stát musí nějak zaplatit to, co slíbí. Ti, kdo se o sebe a fungování svého okolí neumí postarat sami, možná ve větší míře volí autoritářstější strany, které to za ně udělají nebo je donutí (KSČM, ODS, DSSS, SBB). Ale voliči, kteří nevidí dopředu ani na špičku vlastního nosu, jsou rozložení do celého stranického spektra. Aljaška to podle mě dokládá. Z jejich ZP se vyžít nedá, ale mají ho a není nic jednoduššího, než si odhlasovat/zvolit někoho kdo zařídí jeho zvýšení, příjmy z ropy by na to stačily. Neudělali to. Spirála se nekoná.

V "síle plebsu" spočívá princip demokracie, ta nutí intelektuální i ekonomickou elitu najít s tím "plebsem" nějaký kompromis (a taky ho kultivovat - k čemuž nezřídkou alternativou je oligarchizace politiky, podplácení a oblbování reklamními kampaněmi a umlčování, což je cesta ke krizi demokracie...a tak k její potenciální obrodě), vládnout co nejvíce v zájmu všech. Trvání starších demokracií (zejména USA a UK) snese srovnání s leckterou monarchistickou dynastií, byť má svůj vývoj a své krize. Neznám příklad státu, který by se zhroutil alespoň převážně pod vahou různých benefitů. Nejblíž a pořád ještě daleko k takovému vysvětlení má možná Řecko.
Minimální dávka a všem stejně, proč ne. Ale za práci. Lidé by si mohli sami navrhnout, jakou užitečnou činnost budou v daném čase dělat, stát by to schvaloval.
Byrokracie, v podstatě pobídka ke lhaní a obcházení zákona.
Má představa by byla spíš v docházení na pracovní úřad (třeba jednou za měsíc) - nebo naopak návštěvám sociálních pracovníků doma - kde by lidé dostávali nabídky k přivýdělku nebo zapojení se do nějaké dobrovolnické činnosti, za přijatelné považuji za určitých podmínek i zadání povinné veřejně prospěšné práce, jejíž nevykonání by bylo sankcionováno (a to i ze ZP, který by jinak měl být pro jakéhokoliv exekutora nedotknutelný). Taková práce by ale musela být zaplacená nad rámec ZP, který, opakuji, není odměna za práci.
Martin Shanil píše:Trh práce a jeho nástroj "nezaměstnanost" opravdu považuji za zvrhlost.
Já rozumím, opravdu se to s trhem práce dost zvrhává, ale bylo to tak vždycky? Asi ne. To "zdravá nezaměstnanost" už je skutečně newspeak hodný místa v učebnicích.

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 07 srp 2013, 15:44
od Martin.Shanil
Ivo Vlasaty píše:za přijatelné považuji za určitých podmínek i zadání povinné veřejně prospěšné práce, jejíž nevykonání by bylo sankcionováno (a to i ze ZP, který by jinak měl být pro jakéhokoliv exekutora nedotknutelný). Taková práce by ale musela být zaplacená nad rámec ZP, který, opakuji, není odměna za práci.
prospěšné práce si dokážu představit jako součást výkonu trestu. Nikoliv jako podmínku ZP :)
Zaplacení té práce - Ano.
na druhou stranu bych dokázal připustit "dotknutelnost" ZP (nějaké procento) v některých případech jako např. vymáhání alimentů, nebo splácení ukradeného,
Martin Shanil píše:Trh práce a jeho nástroj "nezaměstnanost" opravdu považuji za zvrhlost.
Ivo Vlasaty píše:Já rozumím, opravdu se to s trhem práce dost zvrhává, ale bylo to tak vždycky? Asi ne. To "zdravá nezaměstnanost" už je skutečně newspeak hodný místa v učebnicích.
ok :) OFFTOPIC(imho v pdstatě tomu tak bylo vždycky, kromě éry poviné práce za socíku - to zas bylo zmršeno opačným extrémem)

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 07 srp 2013, 18:29
od Jiri.Janecka
Martin Shánil na druhou stranu bych dokázal připustit "dotknutelnost" ZP (nějaké procento) v některých případech jako např. vymáhání alimentů, nebo splácení ukradeného
V tuto chvíli trochu mimo diskusi, ale s VZP na dítě jsou alimenty trochu mimo mísu. Navíc co se týče výživného, panuje u nás množství mýtů, pověr a zejména naprostá právní nejistota v jejich vyměřování. Mimochodem, ten největší mýtus je tzv. matka samoživitelka. Což je pojem, který vyjadřoval původně to, že matka pouze ze svého příjmu živila sebe a dítě. Taková u nás ale už hodně dlouho není ani jedna.

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 07 srp 2013, 19:11
od Ondra.kl
Martin Shanil píše:na druhou stranu bych dokázal připustit "dotknutelnost" ZP (nějaké procento) v některých případech jako např. vymáhání alimentů, nebo splácení ukradeného,
Tohle by ovšem mělo být stanoveno zákonem, ne ničím míň (prováděcí vyhláška, nařízení vlády ...). Osobně si zde dovedu představit např. určenou platbu za něco co šlověku aktuálně poskytuje stát - např. vězňům by mohlo být strháváno určité procento za ubytování, ošacení a stravu.

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 07 srp 2013, 19:22
od Martin.Shanil
Jiri Janecka píše:
Martin Shánil na druhou stranu bych dokázal připustit "dotknutelnost" ZP (nějaké procento) v některých případech jako např. vymáhání alimentů, nebo splácení ukradeného
V tuto chvíli trochu mimo diskusi, ale s VZP na dítě jsou alimenty trochu mimo mísu. Navíc co se týče výživného, panuje u nás množství mýtů, pověr a zejména naprostá právní nejistota v jejich vyměřování. Mimochodem, ten největší mýtus je tzv. matka samoživitelka. Což je pojem, který vyjadřoval původně to, že matka pouze ze svého příjmu živila sebe a dítě. Taková u nás ale už hodně dlouho není ani jedna.
nevím jak je to ted, ale když jsem byl "samoživitelka" (vyhrál jsem soud o svěření do mé péče) tak jsem za něj nedostal od statu ani korunu, Plat jsem měl vyšší než byl limit na přiznání přídavku. A z alimentů jsem z matky taky nikdy nic nevyrazil :) Asi jsem "ta poslední" :) :)

Ale k věci. VZP sice poskytne na dítě potřebné prostředky - nejnutnější, ale zřejmě to samotné stačit nebude. Proto je imho správné alimenty zachovat. (mohly by být nižší?)

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 07 srp 2013, 20:32
od Martin.Shanil
sdílím jeden povedený komentář z FB https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... hoto_reply
Ve Švýcarsku se připravuje revoluce
--------------------------------------------
Iniciativa, připravující referendum o požadavku základního příjmu ve Švýcarsku, sesbírala dostatečný počet podpisů na vyhlášení referenda. V českém prostředí nebude snadné tuto myšlenku prosadit, což se ukazuje na debatě o zneužívání sociálních dávek.

Víkendová bouřka k nám prý přišla ze Švýcarska. A kdo ví, čeho všeho se ještě dočkáme. Švýcarsko je země, kterou obvykle považujeme za bohatou, konzervativní, demokratickou a až přehnaně spořádanou. To je všechno v podstatě pravda, ale každé takové obecné posudky mají i svou druhou stránku. A tak například hnutí dada, které si dalo za cíl „épatez les bourgeois“ (šokujte buržousty), bylo založeno roku 1916 v Curychu. V té době tam byl v exilu i V. I. Lenin, který zanedlouho k témuž cíli také nezanedbatelně přispěl.

V březnu 2011 se rovněž v Curychu ustavila iniciativa, připravující referendum o požadavku nepodmíněného základního příjmu (NZP). Návrh k hlasování zní: „Spolek (stát) zajistí zavedení nepodmíněného základního příjmu. Základní příjem má umožnit všem obyvatelům důstojnou existenci a umožnit jim účast na veřejném životě. Zákon upravuje především financování a výši základního příjmu.“

Iniciativa navrhuje výši 2500 franků pro dospělého a 600 franků pro dítě měsíčně. To by znamenalo celkovou potřebu asi dvě stě miliard franků, zhruba třetinu hrubého domácího produktu. Asi 17O miliard je dnes vypláceno v různých sociálních systémech, takže deficit 30 miliard by měl být ufinancovatelný. Současný kurs švýcarského franku je kolem 21 Kč.

Iniciativa už získala sto třicet tisíc podpisů (to je dostatečný počet) a to tempem, přesahujícím všechny dosavadní celostátní referenda, kterých bylo od jejich zavedení v roce 1891 celkem 420. I počet hlasů je větší než kdy dřív. Kdy dojde k hlasování, není předem jasné, proces může trvat až do roku 2019 a těžko odhadovat, jak nakonec hlasování dopadne, ale široká společenská debata je zajištěná. Každopádně může být Švýcarsko první zemí, kde bude NZP zaveden.

Andreas Zumach v německém deníku Tageszeitung vysvětluje, jak je to možné. Švýcarsko je sice bohaté, ale zároveň patří k zemím, kde se v důsledku neoliberální globalizace za posledních dvacet let nejvíce zvětšila sociální nerovnost. „Tři procenta soukromých daňových poplatníků, kteří zde mají bydliště, mají stejný čistý příjem, jako zbývajících 97 %. Majetek 300 nejbohatších za uplynulých dvacet let vzrostl více než pětkrát z 86 miliard na 459 miliard franků… Zároveň platy zaměstnanců stoupaly jen minimálně a to o procentní sazby, které zčásti leží pod hodnotou inflace.“ Stále větší množství lidí to vnímá jako nespravedlnost.

http://www.taz.de/Bedingungsloses-Grund ... %21120741/

Ve Švýcarsku kampaň za základní příjem tvoří součást širšího kritického hnutí. Tak například podporují sociální demokraté i zelení, odbory a část církví lidové iniciativy za zavedení minimálního platu, dědické daně nebo omezení maximálních platů ve švýcarských podnicích na dvanáctinásobek platu nejnižšího.

V českém prostředí nebude jistě lehké myšlenku NZP prosadit. Každý z nás si jistě umí představit, jak by naložil se svým životem, kdyby nebyl nucen pracovat jen pro obživu, ale mohl se svobodně rozhodovat mezi skromným živobytím bez placeného zaměstnání, smysluplnou prací, která by nemusela být vysoce honorována, nebo kombinací základního příjmu a dobře placené práce za účelem získání lepšího konzumního standardu.

Zároveň chováme podezření, že společnost by se rozpadla, protože by nikdo nepracoval. A představa, že ti, kdo práci tak jako tak neseženou, protože nezaměstnanost je dnes strukturální problém, by netrpěli pocitem viny, ponížením a pohrdáním ostatních, je pro mnoho lidí nesnesitelná. Stačí sledovat idiotské debaty o zneužívání sociálních dávek. Antidotum lze nalézt zde.
http://www.ekumakad.cz/cz/publikace/sbo ... alternativ

Přední propagátor NZP, majitel německého řetězce Drogerie Markt, Götz Werner k tomu říká, že je to produkt dvojího pohledu na člověka, který v sobě nosíme: o sobě máme humanistickou představu svobodného člověka, o druhých uvažujeme jako o bytostech determinovaných zákony podnětu a reakce. Ale bez vzájemné důvěry nemůže společnost fungovat.

Zásadnější kritika mluví o tom, že NZP neřeší příčiny nerovnosti a nespravedlnosti současného ekonomického systému a nemluví například o roli úroků při přerozdělování bohatství od chudých k bohatým. Někteří se bojí, že NZP by mohl být jen dalším uchlácholením dolních 99 %, aby se nebouřili proti systému.

Proti tomu se dá ovšem namítnout, že získaná reálná svoboda volného času by teprve mohla umožnit lidem, aby přemýšleli o alternativách a organizovali se pro jejich dosažení. A tak má snad pravdu odpůrce NZP, šéfredaktor listu Weltwoche, Roger Köppel, který prohlásil, že je to jakýsi „soft socialismus“.
http://www.zeitpunkt.ch/news/artikel-ei ... ciert.html

Zdá se, že buržoazie se opět děsí.

X X X

O NZP se na těchto stránkách už několikrát psalo, nejlépe Alena Wagnerová.
http://www.denikreferendum.cz/clanek/14 ... ti-cloveka.

V současné době probíhá sbírání podpisů na podporu NZP na evropské úrovni
a v ČR se rozbíhá národní kampaň za sběr podpisů. Zapojí se do ní mimo jiné organizace připravující program Pražské školy alternativ, která se bude NZP věnovat od září.
http://ec.europa.eu/citizens-initiative ... 013/000001

-denikreferendum-

Názor německého ekonoma Středa, 7.Srpna 2013, 02:07:50



Stoupencem základního příjmu v Německu je i respektovaný ekonom a šéf Hamburského institutu pro světovou ekonomiku Thomas Straubhaar. Rozhovor s ním vyšel v letošním Respektu č. 25.

Zavedení základního příjmu považuje za svého druhu daňovou reformu, která sloučí různé kanály přerozdělování daní do jednoho. Výši základního příjmu pro každého, při stávajících daních, odhaduje na 600 – 700 EUR měsíčně. Pokud by měl být základní příjem vyšší, musely by se daně přiměřeně zvedat, nebo omezovat okruh osob, které by ho dostávaly.

Nevěří ale tomu, že by byla taková reforma možná jednorázově. Spíše postupnými kroky, třeba se zaměřením na pouze některé skupiny obyvatel, některé dávky a podobně. Téma základního příjmu však podle něj inspiruje k novému přemýšlení o sociálním státě.

V Německu prý nachází tato myšlenka největší podporu u Zelených a Die Linke. „Problém s tímto konceptem mají sociální demokraté – oslabily by pak totiž odbory, protože by klesl význam jejich vyjednávání se zaměstnavateli o výši mezd.“

K možnosti, že lidé při základním příjmu zleniví, Straubhaar říká: „Lidé nejsou sami od sebe líní, v Evropě je vysoký pracovní étos a to se dá i daty snadno doložit. Stačí chtít to vidět.“
= autorem je Jiří Silný

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 08 srp 2013, 01:25
od Ivo.Vlasaty
Martin Shanil píše:sdílím jeden povedený komentář z FB https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... hoto_reply
tady je původní článek
http://m.denikreferendum.cz/clanek/1612 ... a-revoluce

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Napsal: 09 srp 2013, 20:26
od Martin.Shanil
Chtěl bych tímto požádat dosud nerozhodnuté váhající členy, aby se svěřili se svýmí pochybnostmi. Členský podnět má svá pravidla a podle nich chybí tomuto pouhých asi 8 hlasů. Všichni členi zřejmě nemají až takový zájem o tuto problematiku. Pokuste se prosím na svých krajských schuzkách tyto lidi oslovit, zeptat se jich na názor a zapojte je do tohoto hlasování.
Chcete někde uspořádat besedu na toto téma? OFFTOPIC(pokud možno poblíž středu republiky) (střed evropy je jak známo v Sadské:) ) Chcete se na nějakou drobnost ještě zeptat?