Martin Shanil píše:Sousloví "trh práce" bude jednou stejně odsouzeníhodné jako "trh s bílým masem".
Co je na trhu jako takovém odsouzeníhodného? To je stejné, jako prohlásit za odsouzeníhodný třeba středověk.
Práci pro ně mít nebudeme i kdybychom se pos(ta)rali.
Práce je a bude, jen se z potřeby materiálního zajištění (něco vyrobit) bude stále více orientovat sociálně a na kulturu (a přechodně na ekologii). Pokud na to budou peníze. Práce je dost, jen se na ní nedá udělat zisk a z daní ji dnes nikdo platit nechce.
Já vím, že tohle už tu padlo mnohokrát, ale při argumentaci by se na to nemělo zapomínat. Jinak se opravdu posouváme do sféry utopického snění.
Petr Vileta píše:Oni až tak neřeší, jak moc kdo pracuje, ale běda, když někdo nepracuje vůbec.
Což se mi jako princip líbí, jenže naše společnost je na jiné úrovni. My nežijeme v kmenech. Většina lidí žije individualizovaně ve městech, kde se navzájem nezná. Takže to musíme řešit trochu jinak. A tvoje řešení, které předpokládá, že každý kdo chce, si má možnost přiměřeně vydělat, je naivní. V rozvojových zemích neplatí vůbec a ve vyspělých (kde ta možnnost zásluhou "socialistů" je) také platit přestává.
Nejsem v odborné pozici, abych vyvracel tvou interpretaci života indiánů. Pointa mé poznámky o indiánech je snad jasná a na tomhle nezávisí.
"Ty sice děláš něco, co nikdo nechce, ale když tě to těší, budeme ti za to platit."
Z jednoho pohledu nás živí práce minulých generací, z jiného se dá říct, že práce technologií. Náš vlastní příspěvek produkci civilizace je zanedbatelný. Jak už jsem psal, užitečné práce je plno, ale skrz ekonomiku soukromého zisku ji nikdo nezaplatí. Jediný efektivní způsob jak financovat státní správu, zdravotnictví, školství, vědu, infrastrukturu, nápravu a předcházení ekologických škod, ... je z daní. Pak se ale jedná o placenou práci. ZP není odměna za práci.
Financování "vyšší" kultury tak, aby byla cenově dostupná všem a přispívala ke kultivaci společnosti, je troufám si říci veřejný zájem a proto samosprávy vytvářejí mechanismy pro její podporu. "Mainstream" se uživí sám, dobrovolnická kultura a underground po samosprávě peníze nežádá, což neznamená, že by jim neměl být poskytnut prostor. Stejně tak třeba podpora hromadné dopravy má své pragmatické důvody.
[quote]To je stejná blbost, jako povinný výkup fotovoltaické elektřiny.[/quote]
Podpora fotovoltaiky má své snadno pochopitelné důvody. Že se na tom u nás někdo napakoval je jiný problém. Že nevíme, co si počít se zemědělstvím, aby bralo ohledy na zdraví lidí, produkci, ekologii, etiku, ... právě tak.
Například se zavede školné. Dost vysoké na to, aby to mělo nějaký význam pro samotné školy i na to, aby si člověk vybíral školu mnohem uvážlivěji.
Blemc.
A firmy, které nemohou sehnat absolventy v nějakém oboru, by mohly dostat daňové úlevy, pokud to školné konkrétnímu studentovi zaplatí.
Podíl míst, na která lze v dnešní překotné době cíleně studovat, stále klesá. Zaučit v éře prohlubující se specializace na konkrétní pozici musí zaměstnance firma (a na to nejsou třeba tři čtyři roky na střední, stačí pár týdnů). To škola nemůže, nemůže na ní být tolik oborů. Škola poskytuje mnohem širší vzdělání, takže ten, kdo ji vystuduje, je po kratším zaučení schopný vykonávat konkrétní práci z širokého oboru a když ta zanikne, zaučí se jinam. Já vůbec nejsem proti spolupráci škol a firem, naopak. Leckde to tak funguje
(např. na Velešíně, kde studovalo několik mých kamarádů - kteří to sice sami nevyužili a radši šli studovat technicky zaměřenou VŠ - firmy poskytují stipendia za to, že se studenti zaváží pro ně pracovat a mají dobré výsledky). Navíc škola nesmí být jen přípravou na zaměstnání.
Takže ano, někdy v daleké budoucnosti bude snad i kadeřnice a instalatér robot, ale nejbližších 200 let
Vyděl to tak dvaceti. Budu-li se pohybovat v tomhle horizontu, tak ne, zrovna kadeřnice a instalatér nebudou okamžitě zcela nahrazení roboty, protože lidé jsou konzervativní a někteří se nebudou chtít nechat ostříhat strojem nebo protože to bude ještě příliš specializovaná/kreativní práce pro stroj. Ale pracovních míst výrazně ubyde - protože chceme (a stále víc musíme) ušetřit, něco zvládáme svépomocí, něco přenecháváme strojům. Zvlášť kadeřnice, kterých je přebytek, často toho moc neumí a jsou postradatelným výdajem "ekonomiky služeb", zažijí značnou redukci.
A ta davová psychóza, pokud trvá déle než pár hodin nebo dnů, tak už se dá nazvat společenským vývojem.
Blemc.
Petr Nemecek píše:Protože při dostatečném počtu nepracujících, kteří pouze pobírají VZP si dotyční odhlasují zvýšení VZP, což povede k dalšímu nárůstu nepracujících ...a konec téhle spirály by vůbec nebyl hezký.
Ahá, tak takhle funguje politika! (Jen si nemůžu vzpomenout na jaké planetě. Kdyby na naší, tak už se volební právo dávno zredukovalo samo. Třeba na takové Aljašce - kde jak známo něco jako nepodmíněný příjem vyplácí - poslední dobou vítězí republikáni.)
edit: Takže, jestli to tu ještě sleduješ: Petře (Vileto), já tvůj postoj a tvé zkušenosti chápu. Ale myslím si, a to i přesto, že tvoje zkušenosti o dlouhé roky převyšují ty mé, že se mýlíš, a to velmi. Snad si tenhle spor (ani drobné drzosti z mé strany) nebereš nijak osobně, stejně jako ho tak neberu já. Ostatně, i po víc než stovce tématem popsaných stran se pořád objevují zajímavé příspěvky a zlepšuje argumentace (když si vzpomenu na počátek diskuse, myslím, že jsme se posunuli opravdu hodně).