Ale takto to podané samozřejmě není. Jenže tím, že nabídneš něco zdarma mnoha lidem "vypneš" pocit zodpovědnosti. Malý příklad. V jednom americkém obchodním řetězci dávali ke každému nákupu plastovou tašku zdarma, dokonce kolik bylo potřeba. A každý rok spotřebovali několik stovek tun plastových tašek, přitom ta taška váži několik gramů. Tak je začali prodávat za 50 centů a rázem roční spotřeba klesla na pouhých 5% předchozího roku. Přitom 50 centů je v USA naprosto směšná částka. Jenže lidé začali přemýšlet a počítat a raději si přinesli vlastní tašku z domova a po použití ji nevyhodili, ale schovali na další den.Ondra.kl píše:Prosil bych odkaz na tvrzení že "zavedením VZP se ruší veškeré povinnosti".
Podobně to funguje naprosto se vším. Už jsem prošel několik zaměstnání a dalších sociálních skupin a když byla možnost zlenivět, tak většina zlenivěla a nakonec ti nejaktivnější buď zlenivěli také, nebo odešli. Po zavedení VZP nedojde ke zlenivění ani za rok, nebo za dva, ale po takových 10 letech už se mnozí smíří s tím, že budou žít skromněji, ale nebudou se snažit pracovat. A prací nemyslím zaměstnanecký poměr, ale nějakou užitečnou činnost, klidně i skládání písniček, pokud najdou své posluchače.
Já nevím, jak to mám vysvětlit, ale na co třeba potřebujeme ročně 100 absolventů genderových studíí?

@Martin Shánil: Nevím, jak nás VZP dostane z pasti konzumu. Konzum je právě touha všechno mít, všechno zkusit a když na to dáš lidem peníze "za nic", tak budou konzumovat ještě víc. Možná namítneš, že to je dobře, když i bezdomovec bude moci zajít do solária, nebo si skočit bungee-jump
Já prostě ze životních zkušeností vím, že lidé jsou strašně hákliví na to, když oni něco dělají a někdo se fláká. A projeví se to třeba i na dovolené, když je třeba jednou za čas dojít dost daleko pro pivo a parta se střídá. Když se najde jedinec, který odmítne dojít, ale pivo by chtěl, velmi rychle pocítí silnou nevoli skupiny. A přitom nejde o práci ani o peníze (každý si platí sám to svoje), ale jen o to, že nutnou činnost vykoná postupně každý. Lidi prostě parazity nemají rádi.
http://www.czechfreepress.cz/blogy/brit ... cesko.htmlÚpadek a pád Římské říše – podle něho se hlavní příčinou úpadku Říma stala postupná ztráta občanských hodnot obyvatel a jejich zpohodlnění. Dříve stmelující povinnosti jako obranu státu byly přenechány žoldnéřům barbarského původu, kterých postupně přibývalo, až získali nad Římany převahu. Na pádu Říma se prý podílelo i křesťanství, které klade důraz na posmrtný život a posílilo nezájem o aktuální světské dění, opomenout nelze ani vpád Germánů.