Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Požadujeme začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Pro
63
66%
Zdržuji se
32
34%
 
Celkem hlasujících: 25 - Celkem hlasů: 95

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondra.kl píše:Prosil bych odkaz na tvrzení že "zavedením VZP se ruší veškeré povinnosti".
Ale takto to podané samozřejmě není. Jenže tím, že nabídneš něco zdarma mnoha lidem "vypneš" pocit zodpovědnosti. Malý příklad. V jednom americkém obchodním řetězci dávali ke každému nákupu plastovou tašku zdarma, dokonce kolik bylo potřeba. A každý rok spotřebovali několik stovek tun plastových tašek, přitom ta taška váži několik gramů. Tak je začali prodávat za 50 centů a rázem roční spotřeba klesla na pouhých 5% předchozího roku. Přitom 50 centů je v USA naprosto směšná částka. Jenže lidé začali přemýšlet a počítat a raději si přinesli vlastní tašku z domova a po použití ji nevyhodili, ale schovali na další den.

Podobně to funguje naprosto se vším. Už jsem prošel několik zaměstnání a dalších sociálních skupin a když byla možnost zlenivět, tak většina zlenivěla a nakonec ti nejaktivnější buď zlenivěli také, nebo odešli. Po zavedení VZP nedojde ke zlenivění ani za rok, nebo za dva, ale po takových 10 letech už se mnozí smíří s tím, že budou žít skromněji, ale nebudou se snažit pracovat. A prací nemyslím zaměstnanecký poměr, ale nějakou užitečnou činnost, klidně i skládání písniček, pokud najdou své posluchače.

Já nevím, jak to mám vysvětlit, ale na co třeba potřebujeme ročně 100 absolventů genderových studíí? :D Lidé se už statisíce let dělí na muže, ženy a 4% těch ostatních :) a nikdy s tím nebyl žádný velký problém, ovšem teď se z toho udělá studijní obor a spousta lidí to chce studovat, ale pro společnost to je naprosto k ničemu. OFFTOPICNo trochu přeháním, takový dva tři by své uplatnění asi našli.

@Martin Shánil: Nevím, jak nás VZP dostane z pasti konzumu. Konzum je právě touha všechno mít, všechno zkusit a když na to dáš lidem peníze "za nic", tak budou konzumovat ještě víc. Možná namítneš, že to je dobře, když i bezdomovec bude moci zajít do solária, nebo si skočit bungee-jump :D Jenže ty peníze dá stát a na daních se mu vrátí jen část, tak co to má za význam? A o zaměstnanost přece podle tebe také nejde, takže ani zvýšení zaměstnanosti není ten důvod.

Já prostě ze životních zkušeností vím, že lidé jsou strašně hákliví na to, když oni něco dělají a někdo se fláká. A projeví se to třeba i na dovolené, když je třeba jednou za čas dojít dost daleko pro pivo a parta se střídá. Když se najde jedinec, který odmítne dojít, ale pivo by chtěl, velmi rychle pocítí silnou nevoli skupiny. A přitom nejde o práci ani o peníze (každý si platí sám to svoje), ale jen o to, že nutnou činnost vykoná postupně každý. Lidi prostě parazity nemají rádi. :)
Úpadek a pád Římské říše – podle něho se hlavní příčinou úpadku Říma stala postupná ztráta občanských hodnot obyvatel a jejich zpohodlnění. Dříve stmelující povinnosti jako obranu státu byly přenechány žoldnéřům barbarského původu, kterých postupně přibývalo, až získali nad Římany převahu. Na pádu Říma se prý podílelo i křesťanství, které klade důraz na posmrtný život a posílilo nezájem o aktuální světské dění, opomenout nelze ani vpád Germánů.
http://www.czechfreepress.cz/blogy/brit ... cesko.html
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Martin.Shanil »

Inzenyr píše: Dcera chtela rozsirit svou firmu, nesehnala v cele obci jedinou pomocnici, ani kdyz jim slibovala docela slusne penize. :-(
(Díky za příspěvek - bylo to reálné nahlednutí.)

Při ZP by měla být šance sehnat spolupracovníka lepší. ZP by dostávala jak dcera tak spolupracovník. Současné dávky jsou podmíněné "zahálkou". ZP nikoliv. Spolupracovník by tedy nepřišel o peníze ZP a motivace pracovat by byla silnější. Možná i za méně, než mu nabídla nyní.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Petr.Vileta »

Inzenyr píše:Jenom takovy maly priklad.
...
Klidne priznam, ze to pozoruji i na sobe. Ve chvili, kdy mne pristane kazdy mesic na konte duchod, tak mi obcas dela znacny problem se prinutit jit do prace, prestoze pracuji naprosto dobrovolne ze sve vule.
Přesně tohle se tu snažím sdělit. Není co dodat. :)

P.S. Uvidíme, jak to dopadne v tom Švýcarsku. Podpisy pro referendum sehnali, ale už před časem Švýcaři odmítli v referendech pár věcí, které by třeba Francouzi nebo Češi brali všemi deseti, například prodloužení zákonné dovolené.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Rozhodčí komise
Příspěvky: 4644
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9744 poděkování
Dostal poděkování: 5619 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

@ Vileta: Tvoje osobní moudra pominu.

Odkazuješ na jakýsi výtah díla E. Gibbona, který značně přežvýkává a zjednodušuje dosti zastaralé dílo historika z 18. století, který je moderními historiky dosti kritizován.
Wikipedie píše:Jeho skeptické názory se silně rozšířily a dodnes ovlivňují obecné povědomí o starověkém Římě, zejména v anglicky mluvících zemích. Současní historikové je však nemohou přijmout. On sám byl zcela odkázán na antické psané prameny, vědecká archeologie v jeho době ještě vůbec neexistovala a on také nevěnoval žádnou pozornost společenským a hospodářským poměrům té doby.
Asi tak. Pokud trochu vládneš angličtinou, tak si trochu rozšiř obzory. Stejně tak bych mohl tvrdit, že Řím upadal právě kvůli velmi ostré společenské stratifikaci a prohlubujícím se rozdílům mezi nejbohatšími a nejchudšími - tedy něčím, proti čemuž VZP působí.

Historické demagogie si radši dobře rozmysli - můžeš docela nahrát na smeč ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Ivo.Vlasaty
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Martin.Shanil »

http://sozialpiraten.piratenpartei.de/2 ... ematerial/

Pěkný letáčky. Němci tlačí BGE :)
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr Vileta píše:
Úpadek a pád Římské říše – podle něho se hlavní příčinou úpadku Říma stala postupná ztráta občanských hodnot obyvatel a jejich zpohodlnění. Dříve stmelující povinnosti jako obranu státu byly přenechány žoldnéřům barbarského původu, kterých postupně přibývalo, až získali nad Římany převahu. Na pádu Říma se prý podílelo i křesťanství, které klade důraz na posmrtný život a posílilo nezájem o aktuální světské dění, opomenout nelze ani vpád Germánů.
http://www.czechfreepress.cz/blogy/brit ... cesko.html
Hmm ... Britský historik tedy jaksi nepochytil přechod od národních států ke globalizovanému světu. Nu což, zavedením všeobecné branné povinnosti a stabilní občanské armády sice stmelíme "duch národa" ale hlavně razantně zvýšíme státní výdaje a současně snížíme státní příjmy. Aspoň zbankrotujem dřív.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
Homo Pyratus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2394
Registrován: 09 led 2013, 12:19
Profese: Pyratství
Dal poděkování: 3022 poděkování
Dostal poděkování: 1005 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Homo Pyratus »

VZP je jedna z mala veci, ktera by mohla zaujmout volice. Z jednodusilo by to podle me i socialni prispevky. nechapu proc to RP jeste nepredlozilo RV. Radsi v RP resi nejake komixsi?!
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Rozhodčí komise
Příspěvky: 4644
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9744 poděkování
Dostal poděkování: 5619 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Pyrat Morsky píše:VZP je jedna z mala veci, ktera by mohla zaujmout volice. Z jednodusilo by to podle me i socialni prispevky. nechapu proc to RP jeste nepredlozilo RV. Radsi v RP resi nejake komixsi?!
Tak v tomhle podnětu zbejvá teďka nějakejch 7 hlasů "pro", aby se zahájilo jednání. Takže, milí kolegové, hlasujte ať už to máme v tom programu :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Martin.Shanil
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Petr.Vileta »

Poslední příspěvek do tohoto vlákna a fakt končím OFFTOPICa pro jistotu si jeho sledování i odhlásím ;).
  • Narodil jsem se v českém pokusu o komunismus (1956).
  • Vyrůstal jsem v českém pokusu o alespoň socialismus, když už ten komunismus se ukázal být neproveditelný.
  • Naše rodina nikdy nebyla bohatá. Stěží jsme se mohli počítat k nižší střední vrstvě.
  • Když mi bylo 6 let a chtěl jsem hračku, musel jsem vykonávat domácí práce navíc a za ty mi jako "platili".
  • Když mi bylo 15 let a chtěl jsem svou první kytaru, šel jsem na prázdninovou brigádu a vydělal si na ni. Připadalo mi to naprosto normální.
  • Když mi bylo 18, sám jsem si našel zaměstnání s dobrým výdělkem a také jako únik před dvouletou povinnou službou v socialistické armádě.
  • Na 5-měsíční vojně jsem si vyzkoušel v praxi heslo "voják se stará, voják má". Když jsem měl hlad, musel jsem si "nějak" obstarat jídlo a to i za cenu překročení vojenského řádu. Když mi kdosi ukradl část uniformy, musel jsem si ji zpět ukrást jinde, jinak by mě zavřeli za zpronevěru. :) OFFTOPICTenkrát to na vojně tak chodilo, no :?
  • Když přišel převrat 1989, dal jsem výpověď, založil živnost a začal se starat sám o sebe. Co jsem vydělal, bylo mojí zásluhou, co jsem prodělal, bylo mojí chybou. Nebyli žádní "oni", kteří by za to mohli
  • Nikdy jsem neměl státní zakázky, nežádal o podpory OFFTOPICaž do doby před 2 lety, kdy má matka těžce onemocněla a těch pár stokorun měsíčně jsem pobíral na matku jen půl roku.
  • Potkal jsem už spoustu lidí, kteří evidentně měli víc než já, ale chodili ke mě "žebrat" o bezplatnou pomoc, nebo chtěli "slevu ze známosti" na mnou komerčně poskytované zboží a služby, prostě se mě snažili využívat pro moji dobrotu.
  • Komunismus jsem vždy pokládal za utopii a škodlivou ideologii a socialismus za jeho jen o něco méně škodlivou odnož.
  • Pokládám za vědecky doložené, že lidé nejsou geneticky stejně schopní/nadaní/vybavení a proto mi připadá přirozené, že se ani nemohou mít stejně dobře.
Navíc si myslím, že VZP je jednak neufinancovatelný a jednak nerealizovatelný, ani v rámci jednoho státu, ani v rámci EU, protože existují velké rozdíly v příjmech a nákladech na život a VZP by vedlo k jeho zneužívání (beru v jednom místě, utrácím v jiném, kde je levněji).

Mě to prostě nevysvětlíte. :( Každý má nějakou hranici v žebříčku hodnot, za kterou už nejde, a tohle je ta moje. Vždy budu vystupovat jako odpůrce základního příjmu a jako největší ústupek, pokud se to do našeho programu dostane, ode mě můžete čekat maximálně to, že se o něm budu odmítat veřejně bavit, abych nešel otevřeně proti části programu. Ale přísahat na to nemohu. :)

EDIT: Na závěr jeden výňatek z dnešního tisku
Moudro dne
Když budete dávat lidem všechno až pod nos, zkazíte jim čich.
Pavel Kosorin
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Ivo.Vlasaty
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 6953
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10833 poděkování
Dostal poděkování: 11395 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Arbeit macht frei - taky cesta (reakce na Petra)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 3):
Lenka.Wagnerova, Ondrej.Profant, volani.webnode.cz
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“