Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Požadujeme začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Pro
63
66%
Zdržuji se
32
34%
 
Celkem hlasujících: 25 - Celkem hlasů: 95

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Martin.Shanil »

Petr Vileta píše:
Petr Nemecek píše:
Petr Vileta píše:"Ty sice děláš něco, co nikdo nechce, ale když tě to těší, budeme ti za to platit."
S trochou nadsázky se dá říct, že takle teď fungujou všechny dotace na kulturu, které by po zavedení VZP bylo snadnější zrušit.
Nejen na kulturu, všechny :evil: Dotaci chápu jako dočasné opatření, které má cosi podpořit, protože by to normálním vývojem buď vůbec nebylo životaschopné, nebo až za dlouhou dobu. Takže ne dotaci za to, že chovám prasata moc draho, ale na to, abych se naučil je chovat levněji, nebo přešel na chov krav. No a ta dotace by měla být jen na několik málo měsíců nebo let. Prostě dočasná pomoc státu, EU, kohokoliv. Totéž platí pro fotovoltaiku, zateplování, České dráhy atd. Jenže dotace nám zdegenerovaly do podoby trvalé podpory zkomírajících činností, nehledě na vyslovené tunely do vlastní kapsy.
Však dotované jsou v podstatě i všechny státní zakázky. Jen proto mohou být tak lukrativně předražené. Jen proto je tu rozbujelé trafikanství. Pod pláštíkem tvorby pracovních příležitostí bují korupce a rozdělování zisků. To vše na samé hranici legálnosti, ale v podstatě za hranicí slušnosti.
Petr Vileta píše: A s tím volebním právem máš pravdu. Už dnes spousta lidí volí ČSSD, KSČM, SPOZ, ale klidně i ODS nebo TOP09 jen podle toho, kdo jim slíbí vyšší dávky a podpory. Program a ideologie je vůbec nezajímá a jsou schopni volit jednou ODS a podruhé ČSSD. Bohužel na to reagují i ty strany a ani jim už nejde o ideologii, ale jen o výslovné podplácení voličů.
Jedna věc je populistická podstata politických stran a druhá je volební právo.

OFFTOPICedit: třikrát ve dvou větách použít slovo podstata :) to jsem teda v podstatě literát na baterky :)
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Rozhodčí komise
Příspěvky: 4644
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9744 poděkování
Dostal poděkování: 5619 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

@ Vileta: Je sice pěkný, jak tu furt tvrdíš, že nechceš vlastně nikomu nic nařizovat, ale fakt je ten, že vlastně chceš lidi do určitých věcí "dotlačit" - já v tom nevidím principiální rozdíl. Myslím si, že vliv ekonomicky silných subjektů je už takhle moc veliký, a ty bys ještě chtěl zavádět nějaké prohibitivní školné; a sám pak ještě řekneš, že by se to mělo řešit tak, že se student předem "upíše krví" nějaké firmě. To už snad fakt jenom trollíš, ne?

@ Němeček: Ta teorie o spirále zvyšování VZP trochu pokulhává na tom, že to předpokládá ztrátu jakékoliv racionality na straně voličů. Kdyby bylo VZP moc vysoké, tak by to vedlo k inflaci, takže by si stejně vlastně nikdo nepomohl. Inflace by se týkala i ceny práce, takže to by byla zase pobídka pro to, aby lidi prací vydělávali.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Profant, Pavel.Cisar, Ivo.Vasicek, Ivo.Vlasaty
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr Vileta píše:Náhodou, ti severoameričtí Indiáni byli pracovití dost a hodně si hlídali, jestli pracují všichni. Pokud dospělý muž měl obě ruce a nohy, tak se toho lovu na bisona musel zúčastnit, jinak by ho vyhnali z tábora. Jihoamerické pralesní kmeny totéž dělají dodnes. Oni až tak neřeší, jak moc kdo pracuje, ale běda, když někdo nepracuje vůbec.
Nikolivěk. Severoameričtí indiání byli velice benevolentní. Napříkald respektovali homosexualitu - brali takového tak jak se cítil. Také nebyl problém aby muž zaujal ve společnosti ženské místo - vykonával ženské práce. Nebylo to moce čestné ale nebyl s tím problém. Také bych podotknul že starce do elsa opravdu nevyháněli.

Ono, když už jsme u té paralely - všichni ti indiání tehdy měli VZP - živila je rodina i kmen (!). My dnes máme tak velkou společnost, navíc s velmi silnou vnitrospolečenskou konkurencí, takže použít rodinu jako základ sociální solidarity nejde. VZP takto však použít jde.
Petr Vileta píše:OFFTOPICTrh práce jsem použil jen proto, že je to zažitý pojem, ale říkat tomu můžeme jak chceme, třeba vzájemná výměna zboží a služeb. Neměl by to nikdo centrálně řídit, protože takové řízení je vždycky na prd, i v době počítačů. Není tedy dobré, aby stát určoval, co kdo má dělat nebo studovat, ale také by stát neměl lidem skrze VZP říkat "nemusíte pracovat, my vás stejně budeme živit". A aby bylo jasno, tím pojmem pracovat nemyslím jen úřady práce a zaměstnaneckou smlouvu, ale prostě jakoukoliv fyzickou nebo duševní činnost. Ovšem může se stát, že budu nabízet něco, co nikdo nebude chtít, ale to je můj problém a neměl by ho řešit stát tím, že mi dá VZP. "Ty sice děláš něco, co nikdo nechce, ale když tě to těší, budeme ti za to platit." To je stejná blbost, jako povinný výkup fotovoltaické elektřiny. 70% obyvatel by si ji za její skutečnou cenu nikdy nekoupilo, tak uděláme povinný výkup a tím to všem vnutíme proti jejich vůli. Ano, asi je to lepší než výroba z hnědého uhlí, ale to by neměla rozhodovat "rada moudrých", nebo dokonce rada podplacených.

Takže se dostávám k tomu vzdělání. Opět by nikdo neměl centrálně řídit, co kdo má studovat, ale existují cesty. Například se zavede školné. Dost vysoké na to, aby to mělo nějaký význam pro samotné školy i na to, aby si člověk vybíral školu mnohem uvážlivěji. A firmy, které nemohou sehnat absolventy v nějakém oboru, by mohly dostat daňové úlevy, pokud to školné konkrétnímu studentovi zaplatí. Od firmy by to byla legální půjčka konkrétní osobě a byla by nevratná, pokud by se ta osoba zavázala setrvat ve firmě například 5 nebo 10 let po dokončení studia. Pro studenta perspektivního oboru by tak vlastně studium bylo opět zdarma, jen by měl ten závazek zůstat ve firmě. Někde jsem dokonce četl, že nějaká firma, aby snížila fluktuaci, uzavírala takové smlouvy, že 3/4 platu vyplácela normálně a 1/4 ukládala na termínovaný bankovní účet s výpovědí 4 roky. Účet byl veden přímo na jméno zaměstnance a mohl ho vybrat, ale s příslušnou sankcí banky a okamžitě mu byl i ukončen pracovní poměr. Prý jim tohle opatření snížilo fluktuaci z 50% na pouhých 5%.

Takže ano, někdy v daleké budoucnosti bude snad i kadeřnice a instalatér robot, ale nejbližších 200 let to asi budeme ještě dělat postaru a práce pro zájemce bude pořád dost. Možná by se mohl zkrátit pracovní týden na 4 dny, ale na víc to zatím nevidím.

A ta davová psychóza, pokud trvá déle než pár hodin nebo dnů, tak už se dá nazvat společenským vývojem. :)
Jop, takže z hlediska užití jedince ve společnosti vám nejvíce vyhoduje nacistické německo ....tož to máte říct rovnou ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Profant, Pavel.Cisar, Frantisek.Navrkal, Ivo.Vasicek
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr Vileta píše:A s tím volebním právem máš pravdu. Už dnes spousta lidí volí ČSSD, KSČM, SPOZ, ale klidně i ODS nebo TOP09 jen podle toho, kdo jim slíbí vyšší dávky a podpory. Program a ideologie je vůbec nezajímá a jsou schopni volit jednou ODS a podruhé ČSSD. Bohužel na to reagují i ty strany a ani jim už nejde o ideologii, ale jen o výslovné podplácení voličů.
Ano, každý živý organismus se jako první snaží zajistit aktuální přežití a až potom řeší dlouhodobé přežití (pokud je toho schopen). Nevím čemu se divíte.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Frantisek.Navrkal
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Ondra.kl »

btw ... na Discovery World teď běží seriál o indii. V prvním dílu je tam hezky vidět jak dopadne společnost bez základního příjmu.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Petr.Vileta »

Frantisek Navrkal píše:@ Vileta: Je sice pěkný, jak tu furt tvrdíš, že nechceš vlastně nikomu nic nařizovat, ale fakt je ten, že vlastně chceš lidi do určitých věcí "dotlačit" - já v tom nevidím principiální rozdíl. Myslím si, že vliv ekonomicky silných subjektů je už takhle moc veliký, a ty bys ještě chtěl zavádět nějaké prohibitivní školné; a sám pak ještě řekneš, že by se to mělo řešit tak, že se student předem "upíše krví" nějaké firmě. To už snad fakt jenom trollíš, ne?
Ale vůbec netrolím. Budeš se divit, ale upsání se firmě fungovalo kupodivu i před koncem socialismu u nás, tak od konce 80, let. Například jsi byl absolvent průmyslovky a už jsi byl zaměstnaný a chtěl jsi ještě studovat dálkově na VŠ. Jenže tenkrát byl na některé školy moc velký nával a také jsi musel mít dobrý kádrový posudek, ale když ses upsal třeba Škodě Plzeň na 10 let, tak ti to studiuum doporučili a ještě ti přidali k výplatě něco na cestovné, abys mohl dojíždět na zkoušky do Prahy. A bylo to úplně oficiální, žádné "ty nám, my tobě". Také se to dělalo u lukrativních učebních oborů, že se tam přednostně přijímali ti, kteří se upsali firmě na 5 let.

Já opravdu nechci nikomu nic konkrétního nařizovat, ale vyvíjet na něj určitý tlak, to ano. Studovat si může každý co chce, ale když bude poptávka po technicích, učitelích, všeobecných lékařích a řekněme biolozích, tak ať se studenti managementu, bankovnictví, egyptologie a sociologie nediví, že po studiích neseženou uplatnění a ať si ty obory studují za své. Já si myslím, že většina těch, co by rádi studovali a pracovali podle vlastní tužby, jsou vlastně neuvěřitelní sobci. Oni si budou dělat co je baví bez ohledu na společenskou poptávku a ještě mají tu drzost chtít od ostatních podporu své neužitečnosti. Život prostě nejsou jen práva a nároky, ale i zodpovědnost a povinnosti. Vždycky to tak bylo a vždycky bude. A když si nějaké společnost začne myslet, že už má jenom práva a nároky a žádné povinnosti, prostě zleniví, tak zanikne. Jsou o tom stohy knih, popisující důvody zániku velkých říší od starověku dodnes. Důvodem byla vždycky pýcha, lenost a život "nad poměry".
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3729
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 3798 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr Vileta píše:Oni si budou dělat co je baví bez ohledu na společenskou poptávku a ještě mají tu drzost chtít od ostatních podporu své neužitečnosti. Život prostě nejsou jen práva a nároky, ale i zodpovědnost a povinnosti.
Prosil bych odkaz na tvrzení že "zavedením VZP se ruší veškeré povinnosti".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7036
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9169 poděkování
Dostal poděkování: 9464 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Martin.Shanil »

Petr Vileta píše:Já si myslím, že většina těch, co by rádi studovali a pracovali podle vlastní tužby, jsou vlastně neuvěřitelní sobci. Oni si budou dělat co je baví bez ohledu na společenskou poptávku a ještě mají tu drzost chtít od ostatních podporu své neužitečnosti.
je to tedy společenská poptávka co nás drží v pasti konzumu? nebo je to spíše poptávka hroutícího se systému? Za společenskou poptávku bych spíše považoval odklon od spírály závodu ke dne.

Důvodem záníků obecně je nepřízpůsobivost. Důsledné setrvávání v zavedeném omylu. Glorifikace vlastního systému a neochota připustit si, že východiskem by mohla být změna.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Ivo.Vlasaty
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Rozhodčí komise
Příspěvky: 4644
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9744 poděkování
Dostal poděkování: 5619 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

@ Vileta: No a? Tak to za "totáče" tak bylo. Třeba u Škody. Někde to smysl má - tam, kde je daná firma pro danou práci monopson. Ovšem nedokážu si představit, že bych se upsal třeba nějaké IT firmě na několik let s tím, že mi zaplatí VŠ - to by byla totální pakárna.

Je jenom dobře, že lidi budou studovat to, co je zajímá a ideálně i baví a naplňuje. Já nemám s lidmi, co dělají jen pro výplatu dobré zkušenosti - hlavně s některými učiteli (naštěstí jenom 2), kteří opravdu učí jenom, aby měli živobytí. A jímá mě hrůza, že se dostanu pod ruku nějakému lékaři, co to taky dělá jenom aby na konci měsíce dostal prachy. To radši ať je těch lékařů míň, ale ať jsou motivováni spíše svojí prací samotnou, a ne finanční odměnou.

Ideální je (a u kreativní práce je to prokazatelně lepší než finanční motivace), aby vlastně plat nehrál zásadní roli - aby zaměstnanec na svůj plat vlastně ani nijak zvlášť nemyslel, protože je pro něj dostatečný a nepociťuje nedostatek.

Zániky civilizací a říší nastávaly z různých důvodů, ale pýcha, lenost a luxus nikdy nebyly hlavním hybatelem (nebo si toho aspoň nejsem vědom - kdyžtak to rozviň a uveď příklady). A navíc si myslím, že aktuální situace se nedá moc historicky srovnávat. Možná v jednotlivostech, ale ne v nějakém obecném nadhledu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Ivo.Vlasaty
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou
Uživatelský avatar
Inzenyr
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 252
Registrován: 01 zář 2009, 17:50
Profese: Manager,vedoucí projektů,výzkum a vývoj
Bydliště: Praha 8 - Čimice
Dal poděkování: 147 poděkování
Dostal poděkování: 249 poděkování

Re: Začlenění všeobecného základního příjmu do programu.

Příspěvek od Inzenyr »

Jenom takovy maly priklad.
Dcera pracuje jako OSVC v obci Velky Chlumec. Pocet obyvatel asi 600.
Kolem dokola byla drive pole. Dnes pouze louky, ktere se pouze kosi, aby za to majitele dostali dotace.
Dcera chtela par pozemku odkopit a neco na nich pestovat.
Ani jeden majitel pozemek neprodal, aby neprisel o dotace, ktere bude asi dostavat od statu dozivotne za to, ze 2x za rok pokosi travu. :-(

Pritom v obci neni jediny obchod s potravinami a vsichni lide nadavaji, ze nemaji kde nakupovat jidlo.
Dcera se dohodla se starostou, ze obchod zridi. Sehnali prostory, zajistili dodavatele, ale v obci, kde je velka cast lidi na podpore, se nenasla jedina prodavacka. :-(
To by musela rano vstavat a jit do prace a vlastne jim ta podpora k zivotu staci.
Vetsina lidi v obci uz pozabijela i kraliky a slepice, aby nemuseli nic delat. Cely den cuci na televizi, uz ani do hospody nejdou. :-(

Dcera chtela rozsirit svou firmu, nesehnala v cele obci jedinou pomocnici, ani kdyz jim slibovala docela slusne penize. :-(

Jediny clovek, kdo je tam ochoten neco delat nad sve povinnosti je starosta a pritel me dcery. Coz je tak 0,5 % obyvatel Velkeho Chlumce.

Nedelam si zadne iluze, se to stejnym zpusobem dopadne i pri aplikaci VZP.

Podle mne ma VZP jediny ucel a to zamezit vzniku socialnich bouri. Osobne si nemyslim, ze nejak vyznamne zlepsi treba socialni peci nebo kulturu.
Natoz treba lekarskou peci, jak tady nekdo uvadel. Pravdepodobne znacne poklesne uroven sluzeb, ktere nyni poskytuji OSVC.
Lide, alespon v CR nejsou, mentalne na tento zpusob zivota pripraveni.

Klidne priznam, ze to pozoruji i na sobe. Ve chvili, kdy mne pristane kazdy mesic na konte duchod, tak mi obcas dela znacny problem se prinutit jit do prace, prestoze pracuji naprosto dobrovolne ze sve vule.

Inzenyr
Tito uživatelé poděkovali autorovi Inzenyr za příspěvky (celkem 4):
Martin.Shanil, Petr.Vileta, Petr.Nemecek, Vojtech.Pikal
Prvni registrovany volic CPS. :-)

56 kBit linka mi staci, pokud nemusim stahovat 95% textu, ktery ma nulovou informacni hodnotu.

http://www.elspeedy.com, www.parnicistic.estranky.cz
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“