Pocity z krajské schůze 10. ledna 2018 - HOI 21 Pirát

Moderátoři: PKS Moravskoslezský kraj, KoKS Moravskoslezský kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

Uživatelský avatar
HOI21MiloslavDorda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 324
Registrován: 11 led 2018, 10:37
Profese: student demokracie a meditace
Bydliště: Universum
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 166 poděkování

Pocity z krajské schůze 10. ledna 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od HOI21MiloslavDorda »

HOI - zdravím příznivce pirátského a švýcarského týmového ducha z Dolních Tošanovic od Hnojníka,
velmi děkuji koordinátorovi Michalovi za akční pozvání na krajskou schůzi a přítomným za toleranci k všetečným dotazům.
Omlouvám se, že jsem již nestihl dorazit včas, chvíli bloudil po okolí a vypadal jako (správná) OPiCe - u holiče již měli zavřeno.

Také srdečně děkuji za podporu návratu do podbeskydských končin - svezení autem k nádraží spolu s Rosťou a Davidem, přičemž jsme nakousli i tématiku, která mě mezi Piráty přivedla - optimalizace týmového rozhodování. Snad se nemýlím, že nás spojují základní atributy: TRANSPARENTNĚ, PRAVDIVĚ, SPOLEČNĚ. Více o HOI 21 motivačním a rozhodovacím systému - transparentní týmová Harmonizace prognózovaných Optimalizačních návrhů plně Informovaných pirátů pomocí 21 sdílených hlasů - v samostatném tématu během nejbližších dnů.

Rád se v krátkosti podělím o své dojmy, k jednotlivostem více dle případných reakcí.

1/ Trochu mě překvapilo, že naše krajské sdružení se schází ve skromném počtu, čekal jsem plný sál s několika stovkami spřízněných (na politiky nasra..) duší.

2/ Celkově převážily krásné momenty, které jsem vůbec neočekával, hlavně:
- švýcarský způsob debaty u virtuálního kulatého stolu, který jsem si užíval v roce 2010 v Basel/Basileji mezi anarchisty (týmově ladění převážně studenti)
- integrace zdravotně handicapovaných a dokonce prostor pro jejich aktivní zapojení do diskuze
- zmínka o otřesné kvalitě ovzduší a vody v okolí se snahou to nějakým způsobem konečně vyřešit
- týmová diskuze o finančních zdrojích v duchu plné transparence s možností ovlivnit jejich využití, podobně jako na Gemeindeversammlung (obecní sněm, nejvyšší orgán ve švýcarských obcích - občané scházející se zpravidla čtyřikrát ročně společně hlasují o variantách rozpočtu, investicích ... - strategických záležitostech)
- pionýrské nadšení a chuť do práce, převládající u většiny zúčastněných
- plánování tématické diskuze s poslancem a jiných prospěšných akcí pro veřejnost
- doporučování kandidátů do senátních voleb z vod mimo členskou základnu (kupodivu mimo sebe sama)
- poutavě sdělené zajímavé informace z první ruky o politické scéně (s tradičně otřesným obsahem)

3/ Za školácké chyby, které však lze snadno napravit, považuji mimo jiné:
- apriorní vyloučení nebo opominutí možnosti předčasných parlamentních voleb (po druhém pokusu vlády o získání důvěry parlamentu) a odpověď na dotaz týkající se příslušné finanční rezervy - musely by se využít všechny dostupné zdroje včetně miliónové rezervy na volby 2021, což je třeba vzít v potaz při úvaze o termínovaném vkladu (přichází v úvahu po získání důvěry a zastropování objemu prostředků na komunální volby)
- reakci na dotaz, kde mohou členové a příznivci nalézt videozáznam celostátního fóra, která spočívala pouze ve vysvětlení, že průběh nebyl natáčen a nějaké výstupy (které jsem pilně sledoval v televizi) lze najít v archivu ČT; považuji to za porušení principu vnitrostranické transparentnosti, nicméně chyby se lze příště vyvarovat s relativně malými dokumentačními náklady (pokud se nejednalo o úmysl rád vypomůžu, mám jisté zkušenosti s natáčením a zpracováním videa)
- KRITICKOU CHYBOU, která může velmi negativně ovlivnit týmovou atmosféru a vést až k rozpadu kolektivu, je ČISTĚ SUBJEKTIVNÍ DISTRIBUCE finančních ZDROJŮ bez zohlednění objektivní faktorů přispívajících k POCITU SPRAVEDLNOSTI. Konkrétně se to projevilo při diskuzi o financování komunální kampaně, kdy nikdo nenavrhl zohlednit počet obyvatel nebo voličů v dané obci či městě - pouze tam, kde to má smysl, lze objektivně vymezit horní a dolní hranici čerpaných peněz dvěma parametry, o jejichž nastavení rozhodují všichni členové - PARAMETRICKÝ MODEL, v daném případě to může být PŘÍSPĚVEK NA OSOBU - střed intervalu přípustných hodnot (např. 1000 Kč na 1000 osob, tj. 1 Kč/os) a procentuální odchylka přípustných hodnot (např. 20%). Konkrétně pro Karvinou, Havířov a Ostravu (Kar, Hav, Ost) s počtem osob (vztaženo na všechny obyvatele, nikoliv voliče) OsKar=56000, OsHav=75000, OsOst=294000 můžeme týmově optimalizovat nastavení dvou parametrů - osoba-příspěvek střed OPstr a odchylka OPod% například na hodnoty OPstr=1 [Kč/os] a OPod%=20 [%], které vymezují objem čerpaných prostředků Pč [Kč] na hodnoty PčKar=56000+/-12000 Kč, PčHav=75000+/-15000 Kč, PčOst=294000+/-58800 Kč.
Clovek by nemel placenim dani prispivat na zivobyti tem, ____ "Nadeje na zvrat globalniho oteplovani je ve zmene celeho systemu,
kteri se povazuji za moudrejsi nez cely narod dohromady. ____ na takovy, co funguje lepe, jsme v nem zdravejsi, produktivnejsi,
Patrim do Svycarska - system s vysledky pro budoucnost. ____ a ten system je levnejsi a mirumilovnejsi." Paul Hawken
Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 833
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pocity z krajské schůze 10. ledna 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od Michal.Breskovec »

Díky za podnětný příspěvek, určitě je stále co zlepšovat a považuji za důležité, že ta vůle ke zlepšování zde je.

K té účasti, všechny schůze Pirátů jsou veřejné, pravidelně se opakující a zveřejňované na sociálních sítích, bohužel jsme kraj razovity a většina těch nespokojených z MSK raději hodí hlas Šogunovi nebo Burešovi, než by se zapojili a něco pro světlé zítřky udělali.
Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
Uživatelský avatar
HOI21MiloslavDorda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 324
Registrován: 11 led 2018, 10:37
Profese: student demokracie a meditace
Bydliště: Universum
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 166 poděkování

Re: Pocity z krajské schůze 7. února 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od HOI21MiloslavDorda »

Dobrý den,
děkuji za možnost být přítomen i na letošní druhé krajské schůzi.
Mnoho hezkých momentů, bohužel také pro všechny občany našeho státu naprosto kritické nedostatky.
.. poslanci popírají vlastní stanovy - bod 2-2-f: maximální zapojení veřejnosti do rozhodování
Chcete-li znát více podrobností, rád se podělím o dojmy.
Clovek by nemel placenim dani prispivat na zivobyti tem, ____ "Nadeje na zvrat globalniho oteplovani je ve zmene celeho systemu,
kteri se povazuji za moudrejsi nez cely narod dohromady. ____ na takovy, co funguje lepe, jsme v nem zdravejsi, produktivnejsi,
Patrim do Svycarska - system s vysledky pro budoucnost. ____ a ten system je levnejsi a mirumilovnejsi." Paul Hawken
Uživatelský avatar
Jakub.Dedek
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 1650
Registrován: 05 led 2017, 10:46
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 2666 poděkování
Dostal poděkování: 2319 poděkování

Re: Pocity z krajské schůze 7. února 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od Jakub.Dedek »

HOI21MiloslavDorda píše:Dobrý den,
děkuji za možnost být přítomen i na letošní druhé krajské schůzi.
Mnoho hezkých momentů, bohužel také pro všechny občany našeho státu naprosto kritické nedostatky.
.. poslanci popírají vlastní stanovy - bod 2-2-f: maximální zapojení veřejnosti do rozhodování
Chcete-li znát více podrobností, rád se podělím o dojmy.
Určitě by mě zajímaly podrobnosti. Jinak informativně se pracuje ve spolupráci s Karlem Janečkem na Občanské sněmovně. Ale možná se naráží na něco jiného... :-)
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pi ... movnu.html

První zásadou je, že nesmíte klamat sami sebe, a že vy jste ten nejsnazší člověk, kterého lze oklamat.

Richard P. Feynman

Uživatelský avatar
HOI21MiloslavDorda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 324
Registrován: 11 led 2018, 10:37
Profese: student demokracie a meditace
Bydliště: Universum
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 166 poděkování

Re: Pocity z krajské schůze 7. února 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od HOI21MiloslavDorda »

Jakub.Dedek píše: Určitě by mě zajímaly podrobnosti. Jinak informativně se pracuje ve spolupráci s Karlem Janečkem na Občanské sněmovně. Ale možná se naráží na něco jiného... :-)
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pi ... movnu.html
Děkuji, omlouvám se za prodlení, už jsem nechtěl ztrácet čas marným vysvětlováním, co ve Švýcarsku funguje a proč se tam žije mnohem lépe než u nás - zajména šťastnější fotbalisté a hokejisté o tom občas referujou na zadních stránkách českých novin. Ale dneska mě pan Václav Moravec, citující ironickým tónem vyjádření Mikuláše Ferjenčíka ke "slabšímu" a "ústavnímu" referendu s 500 tisíci podpisy, nas..li tak, že raději jen podám vysvětlení, proč už mezi Piráty nepáchnu.

Krásným momentem bylo pro mě setkání s Davidem před začátkem schůze, kdy jsme se bavili právě na téma projektu Občanské sněmovny, o němž vyšel článek dokonce na úvodní straně Práva s názorem, že se jedná o populismus a alibismus. Mohl jsem totiž vysvětlit, jak to chodí ve Švýcarsku, když se někdo rozhodne změnit nebo doplnit text ústavy či jiného zákona. Je to sice běh na delší trať, trvající nejméně dva roky, nicméně garantující pocit, že nejsem tím posledním (osmi nebo třeba deseti-milióntým) kolem u vozu. Švýcarská lidová iniciativa Volksinitiative je něco úplně jiného než Evropská občanská iniciativa, slabý odvar pro ovčany EU. Když se podaří během 18 měsíců sebrat 100 tisíc ověřených podpisů mezi 8 milióny občany, může vláda a parlament pouze vydat souhlasné či nesouhlasné stanovisko a přidat protinávrh, rozhodující slovo mají občané s hlasovacím právem (Stimmvolk), přičemž nezáleží na tom, kolik se jich hlasování zúčastní, ale kromě nadpoloviční většiny hlasujících se musí pro změnu ústavy vyslovit také nadpoloviční většina kantonů (ochrana zájmů menšin).
Janečkova Občanská sněmovna je hezká idea, zejména pro lidi, kteří se chtějí seznámit se zněním a smyslem některých zákonů. Opoziční strana má však obvykle malé možnosti prosadit jejich vylepšení. Je velká škoda, že Piráti neuvažují o zavedení osvědčeného nástroje pro pocit suverenity občana ve své zemi - institutu Lidové iniciativy, který funguje např. také v Bulharsku. Domnívám se, že je to nejen ku škodě zdejších lidí, ale také v rozporu s bodem Stanov 2-2-f: Česká pirátská strana chce svou politikou prosazovat a podporovat demokracii a maximální zapojení veřejnosti do rozhodování. Nemohu se proto zbavit pocitu, že Občanská sněmovna je zde jen k tomu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá: O VŠEM DŮLEŽITÉM MOHLI I NADÁLE ROZHODOVAT JEN A POUZE NADLIDÉ POLITICI, bijící se v prsa - KOUKEJTE CO JSME PRO VÁS UDĚLALI - držte huby a krok.

Velmi zajímavým prvkem schůze bylo představování zájemců o členství a kandidátů do Senátu ČR - zapomněl jsem se zeptat, zda někdo ví, odkdy a k čemu mají Švýcaři druhou komoru parlamentu Ständerat, pouze 46 členů - po dvou z každého kantonu (2x20) a jednom z polokantonů (ochrana zájmů menšin).

Za nejhezčí bod programu považuji vystoupení zakladatele oddílu hipoterapie pro postižené děti - jeho líčení finančních peripetií se žádostí o podporu. Škoda, že neuvedl více podrobností o dosavadním financování projektu a příčinách aktuálních problémů.

Mnoho dalších hezkých momentů, bohužel však také KRITICKÉ NEDOSTATKY pro všechny občany našeho státu:
1) NEDOSTATEK DŮVĚRY K OBČANŮM SVÉ ZEMĚ - popírání jejich svéprávnosti a suverenity, jejich schopnosti posoudit předkládané argumenty
2) NEDOSTATEK DŮVĚRY VE VLASTNÍ SCHOPNOSTI - vysvětlovat a ovlivňovat, organizovat expertní debaty k občanským iniciativám
3) NEDOSTATEK DŮVĚRY K OVĚŘENÝM PRINCIPŮM - Piráti mají k dispozici pouze zprávu o prvcích přímé demokracie v zemích EU, ignorují prosperující Švýcarsko

Na závěr přikládám informaci zaslanou p. Ondřeji Polanskému, který mě odkázal na toto oficiální stanovisko
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pi ... erend.html
Dobry den,
dekuji Vam za odpoved a stanovisko.
Bohuzel to pro me znamena, ze musim definitivne opustit rodnou vlast. Cinim tak s klidnym svedomim, ze jsem udelal co bylo v mych silach, aby se lide zde meli lepe. Ustavni referendum je zmrzacenim obligatorniho referenda a popira stanovy, bod 2-2-f: maximální zapojení veřejnosti do rozhodování
clenske-ankety-f637/anketa-vychodiska-k ... ml#p542766
clenske-ankety-f637/anketa-vychodiska-k ... ml#p543284
clenske-ankety-f637/anketa-vychodiska-k ... ml#p543319
Nicmene dekuji za moznost publikovat sve nazory.
Nemohu vsak v teto zemi pracovat a prispivat tim Vam a Vasim kolegum na zivobyti.
Do politiky by nemeli vstupovat lide, kteri neduveruji svemu narodu, sobe samemu ani overenym principum.

S pozdravem
Milos Dorda

PS: stejně jako Miloš Zeman musím přiznat, že jsem se v politice mýlil, když jsem považoval za největší hrobaře přímé demokracie Víta Bártu a Tomio Okamuru.
Piráti se pro mě stanou důvěryhodnou stranou, až upraví své stanovy v bodě 2-2-f takto: maximální zapojení veřejnosti do rozhodování O VŠEM NEPODSTATNÉM
Clovek by nemel placenim dani prispivat na zivobyti tem, ____ "Nadeje na zvrat globalniho oteplovani je ve zmene celeho systemu,
kteri se povazuji za moudrejsi nez cely narod dohromady. ____ na takovy, co funguje lepe, jsme v nem zdravejsi, produktivnejsi,
Patrim do Svycarska - system s vysledky pro budoucnost. ____ a ten system je levnejsi a mirumilovnejsi." Paul Hawken
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pocity z krajské schůze 7. února 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od Petr.Vileta »

HOI21MiloslavDorda píše:Mnoho dalších hezkých momentů, bohužel však také KRITICKÉ NEDOSTATKY pro všechny občany našeho státu:
1) NEDOSTATEK DŮVĚRY K OBČANŮM SVÉ ZEMĚ - popírání jejich svéprávnosti a suverenity, jejich schopnosti posoudit předkládané argumenty
2) NEDOSTATEK DŮVĚRY VE VLASTNÍ SCHOPNOSTI - vysvětlovat a ovlivňovat, organizovat expertní debaty k občanským iniciativám
3) NEDOSTATEK DŮVĚRY K OVĚŘENÝM PRINCIPŮM - Piráti mají k dispozici pouze zprávu o prvcích přímé demokracie v zemích EU, ignorují prosperující Švýcarsko
Hmm, tak se prosím podívej sem https://volby.cz/pls/ps2017nss/ps53?xjazyk=CZ&xv=2 a vysvětli mi ANO 39%, SPD 11% a KSČM 7,5%. :o Já bych rád svým spoluobčanům důvěřoval, ale ty výsledky mi k tomu tak nějak nedávají moc důvodů.

Ostatně podívej se do Británie. Tam mají s demokracií a samostatným myšlením o pár století větší zkušenosti, to se ještě budoucí Švýcaři mezi sebou mydlili po hlavách, a stejně většina naletěla podvodníkům a lhářům, propagujícím Brexit. "Oni nám zamlčeli, oni nám zalhali, ..." a teď si drbou hlavu, co všechno pro ně ten Brexit bude v praxi znamenat.

Už jsem tě několikrát žádal, dej mi příklad nějakého dalšího státu, kde to funguje jako ve Švýcarsku, a pořád jsi nedal. Podle mě je Švýcarsko světový unikát, ale rád si to nechám vyvrátit. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 833
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pocity z krajské schůze 10. ledna 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od Michal.Breskovec »

Mám pocit Mílo, že si myslíš, že jde všechno hned a najednou, že preferuješ revoluci místo evoluce - ale trvalo osm let tvrdé práce, než se Piráti někam dostali a navíc se to podařilo v naprosto neuvěřitelně šílené politické konstelaci a společenské atmosféře.
Takhle jak to chceš to prostě nefunguje a bude holt trvat ještě nějakou dobu, třeba i hodně dlouhou, než se dostaneme na úroveň přímé demokracie jakou by sis přál, protože pro to není potřeba pouze změna politická, ale také společenská a naše společnost se teď myšlením vrací, bohužel, někam do 30. let 20. století.
Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
Uživatelský avatar
HOI21MiloslavDorda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 324
Registrován: 11 led 2018, 10:37
Profese: student demokracie a meditace
Bydliště: Universum
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 166 poděkování

Re: Pocity z krajské schůze 7. února 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od HOI21MiloslavDorda »

Petr.Vileta píše: 19 úno 2018, 00:52 Už jsem tě několikrát žádal, dej mi příklad nějakého dalšího státu, kde to funguje jako ve Švýcarsku, a pořád jsi nedal. Podle mě je Švýcarsko světový unikát, ale rád si to nechám vyvrátit. ;)
Ahoj Petre, omlouvam se za prodleni s odpovedi, uz jsem zase duchem zpatky v zemi prime demokracie, vojenske neagresivity a uctyhodneho prostredi.
Ale pojdme radeji k veci: staty, kde to funguje (podobne) jako ve Svycarsku?

1) Kalifornie - started in the early 1900s
California's Direct Democracy
California's special brand of direct democracy

2) Italie - zanedlouho uz nejen pro cleny Hnuti 5 hvezd M5S - Movimento 5 Stelle - Five Star Movement
Obrázek

Obrázek

di Luigi Di Maio, candidato premier del MoVimento 5 Stelle

The movement bases its principles on direct democracy as an evolution of representative democracy. The idea is that citizens will no longer delegate their power to parties, considered old and corrupted intermediates between the State and themselves, that serve the interests of lobby groups and financial powers.
The Five Star Movement, in order to go in this direction, chose its Italian and European parliamentary candidates through online voting by registered members of Beppe Grillo's Blog. Through an application called "Rousseau" reachable on the web, the registered users of M5S discuss, approve or reject legislative proposals (submitted then in the Parliament by the M5S group).
Clovek by nemel placenim dani prispivat na zivobyti tem, ____ "Nadeje na zvrat globalniho oteplovani je ve zmene celeho systemu,
kteri se povazuji za moudrejsi nez cely narod dohromady. ____ na takovy, co funguje lepe, jsme v nem zdravejsi, produktivnejsi,
Patrim do Svycarska - system s vysledky pro budoucnost. ____ a ten system je levnejsi a mirumilovnejsi." Paul Hawken
Uživatelský avatar
HOI21MiloslavDorda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 324
Registrován: 11 led 2018, 10:37
Profese: student demokracie a meditace
Bydliště: Universum
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 166 poděkování

Re: Pocity z krajské schůze 10. ledna 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od HOI21MiloslavDorda »

Michal.Breskovec píše: 19 úno 2018, 08:37 Takhle jak to chceš to prostě nefunguje a bude holt trvat ještě nějakou dobu, třeba i hodně dlouhou, než se dostaneme na úroveň přímé demokracie jakou by sis přál, protože pro to není potřeba pouze změna politická, ale také společenská a naše společnost se teď myšlením vrací, bohužel, někam do 30. let 20. století.
Ahoj Michale, podivej se do Italie jak to krasne jde, kdyz se chce - viz predchazejici prispevek. A to behem par let, od roku 2009, diky nekolika malo jedincum, kteri nejen nasli silu potlacit vyvoj demokracie, ale hlavne duverovali a duveruji lidem, kteri s primou demokracii nemeli zadnou predchozi zkusenost.
To me u Piratu mrzi, ze se povazuji za "osviceny predvoj" a nepoucili se z vyvoje po roce 1917 v Rusku. Kdo nema viru ve svuj narod, patri na smetiste dejin.

Mam zkusenost z Dolnich Tosanovic (F-M), ze lide s beznym vzdelanim a inteligenci dokazou rozhodovat spolecne mnohdy mnohem lepe, nez jejich zvoleni zastupci.
Prokazalo se to v mistnim referendu o osudu mistni malotridni skoly se stoletou tradici, ktera byla kratce predtim renovovana (nove lavice, interaktivni tabule ...).
Lide kteri prisli, pozadovali jeji zachovani. Bohuzel jich prislo malo a tak zastupitele ji zrusili (malo deti pred nastupem baby boomu). Ve Svycarsku by se to nestalo.
Clovek by nemel placenim dani prispivat na zivobyti tem, ____ "Nadeje na zvrat globalniho oteplovani je ve zmene celeho systemu,
kteri se povazuji za moudrejsi nez cely narod dohromady. ____ na takovy, co funguje lepe, jsme v nem zdravejsi, produktivnejsi,
Patrim do Svycarska - system s vysledky pro budoucnost. ____ a ten system je levnejsi a mirumilovnejsi." Paul Hawken
Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5256
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7644 poděkování
Dostal poděkování: 8838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pocity z krajské schůze 10. ledna 2018 - HOI 21 Pirát

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Hele, prirovnal bych to k osvobozeni otroku - spravna vec, ale v okamziku, kdy tu svobodu dostali, tak s ni neumeli pracovat a spoustu z nich to bud neprezilo nebo je to vyznamne poskodilo. Stejne je to i s primou demokracii, lidi se musi naucit, ze jejich rozhodnuti ma vahu a dusledky, jinak si muzou osklive ublizit.

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Odpovědět

Zpět na „Moravskoslezský kraj“