Řešení problémů vyloučených lokalit a menšin

Moderátoři: Odbor - administrativni, Odbor - medialni, Financni tym, Odbor - zahranicni, Garanti

Martin.Stanko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: PR consultant
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Řešení problémů vyloučených lokalit a menšin

Příspěvek od Martin.Stanko » 24 led 2020, 10:01

Zuzano díky moc. Předem se omlouvám, zase jsem to "nedal". Trochu alibisticky musím dodat, že já sám nová - neotřelá řešení nemám - ani nemám nějaký odbornější vhled či sociální vzdělání a ani nežiji v takových oblastech. Ale jako občana mne to dlouhodobě - tu a tam méně či více nárazově trápí a ve vztahu k Pirátům to vnímám jako zásadní téma, protože si myslím, že váš pohled může potenciální voliče, a že jich máte asi bambilion nerozhodnutých a přelétavých, hodně zajímat. Jen přeci jen z určité dosud léty získané praxe jiných tuším, že pokud si velká část problémových jedinců myslí, že existují cesty, jak jim projde neplnění jejich závazků. Mně - vlastně v celých těchto vztazích vadí jedno - zneužívání principů humanismu. Křesťanský přístup - ty po mně kamenem, já po tobě chlebem cítím jako dovedený do stavu ad absurdum, i když trochu v jiné podobě - a v celoevropském měřítku se týká například vztahy Evropy k imigrantům, kteří totálně ignorují normy daných zemí a ty na to nejsou schopné reagovat. A tady si myslím, že je na místě prostě určitá tvrdost společnosti, která má být pomáhající, ale nesmí být zneužívána.

Martin.Stanko
Profese: PR consultant
Dal poděkování: 3 poděkování

Příspěvek od Martin.Stanko » 24 led 2020, 10:15

KPZ píše:
20 led 2020, 12:48
Martin.Stanko píše:
28 lis 2019, 09:29
Je to zkrátka a dobře doslovné příživnictví na společnosti. A porušení tohoto zákona bych neřešil vězením, což je jen další forma sociální péče v tomto případě, ale určitou formou "povinné práce na státních zakázkách" - výstavba silnic atp.
Zdravím,
kdo odmítne ty povinné práce, tak ho zavřete nebo mu seberete i existeční minimum a on bude krást, tak půjde do vězení?
Já nevím, ale prostě říct - aha, tak on pořád funguje, jako by byl vně společnosti a my mu z lásky k bližnímu budeme nadále pomáhat, protože to je lidská bytost... já zastávám ten názor, že pokud někdo opakovaně systém zneužije, nepokrytě a v podstatě s výsměchem, sám se z té společnosti exkomunikuje. A vzdává se tak práva jednat s ním tak. Tito "lidé" totiž systému a společnosti nejen nic nepřinášejí - ani nikdy nepřinesli (narozdíl od důchodců), přinášet mohou, ale nechtějí (narozdíl od lidí s postižením) - tak proč k nim podle toho nepřistupovat?

Já bych je neposílal do vězení, ale v tomto smyslu vyloženě do nějakých pracovních táborů. Ano, tohle sousloví zní po zkušenostech z druhé světové války a pak z komunismu (pracovní lágry) děsně, ale pokud se oprostíme od té pachuti minulosti a ideologických hrůz, tak čistě technicky - v naprostém kontextu toho, co jsem psal - co jinak s nimi? Tady nejde o to, jak jsme nebo nejsme bohatá společnost - ale o příklad ostatním. Pokud totiž ti, co fungují, dostávají totéž či někdy pomalu méně než ti, co nefungují a fungovat nechtějí - jak to působí na společnost? Asi ne, jako olej na motor, ale spíš písek, ne?

KPZ
Profese: správce kom. zahrady
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KPZ » 24 led 2020, 11:07

Jen jsem nechápal Vaši větu, kde píšete, že vězení není řešení ,ale doporučujete povinné práce, které bude jako vězení. Tak vězení, i když to pojmenujeme jak chceme. díky za vysvětlení

Já se jen budu modlit, aby Vaše řešení nerealizovalo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi KPZ za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Vit.Jurasek

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9102 poděkování
Dostal poděkování: 5159 poděkování

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 24 led 2020, 11:23

@Martin.Stanko:
I když různé „alternativní zdroje informací“ tvrdí opak, gulagy fakt nechystáme a chystat nebudeme. Ani kdyby tam měla být wifi.

A teď vážně: opravdu navrhujete nyní ve stavu prakticky nulové nezaměstnanosti pracovní tábory? Kdo by v nich byl?

Co by tam ty lidi dělali? Půlka internovaných by stavěla zeď a druhá by ji bourala? Zkuste navrhnout něco, co dává smysl. Už dnes je strašný problém zaměstnat vězně.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

MiKKC
Návštěvník – není člen Pirátů

Příspěvek od MiKKC » 27 led 2020, 12:48

Byl by v nich každý kdo odmítá pracovat a žije pouze jako parazit.

Právě jak píšete, firmy nemají lidi. Není to o tom že nemohu pracovat,ale nechtějí.

A smysluplné by bylo i to stavění a bourání. Když nic,tak splnění pořekadla že bez práce nejsou koláče.

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 27 led 2020, 14:38

MiKKC píše:
27 led 2020, 12:48
Byl by v nich každý kdo odmítá pracovat a žije pouze jako parazit.

Právě jak píšete, firmy nemají lidi. Není to o tom že nemohu pracovat,ale nechtějí.

A smysluplné by bylo i to stavění a bourání. Když nic,tak splnění pořekadla že bez práce nejsou koláče.
Tak zaprvé je nutné si vyjasnit, o jakou kategorii lidí jde. Kdybychom od ekonomicky neaktivních lidí očistil malé děti, studenty, důchodce, osoby pečující atd., tak zůstaneme u nějakých desetitisíců lidí, tedy jednotek promile obyvatelstva ČR. Zcela marginální skupina obyvatel.

Taky z praktického hlediska je mnohem levnější těmto lidi hradit životní minimum atd. než je de facto zavírat do vězení. Vězení je drahé. Jeden vězeň vyjde v průměru stát na cca 330 tisíc Kč ročně, zato průměrný příjemce dávek vyjde stát jen na cca 44 tisíc Kč ročně. Ekonomicky to tedy také smysl nedává.

Nezbývá tedy než se ptát, co by bylo účelem takovéhoto opatření. Samozřejmě by také něco takového bylo i protiústavní, ale to klidně zatím nechme stranou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 4):
Michaela.Skokanova, KPZ, Vojtech.Pikal, Vit.Jurasek

MiKKC

Příspěvek od MiKKC » 27 led 2020, 18:02

To myslíte vážně? Mám v práci několik kolegů kteří přesto že jsou zaměstnaní, dokázali systém obejít a oba dostávání,respektive jejich družky, s kterými sdílejí jeden byt, příspěvek na bydlení. Tedy stát jim platí nájem,energie a vodu. A opravdu byty za 4tis měsíčně nemají. Tolik k tomu průměrů. K tomu co jste vyvodil z prostých čísel pouze tolik, že to je přesně ten způsob jak i jejich dětem ukážete že lokace jsou opravdu bez práce. O ústavnosti pracovních táborů jak je nazval Martin není třeba vůbec mluvit. Myslím že je to spíš myšleno obrazně, než že by je někam zavíral. Zcela jistě myslel že je pouze nutné jim ukázat že peníze se vydělávání prací,nikoli parazitováním na celé společnosti.

MiKKC

Příspěvek od MiKKC » 27 led 2020, 18:24

lokace = koláče

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 28 led 2020, 16:04

MiKKC píše:
27 led 2020, 18:02
To myslíte vážně? Mám v práci několik kolegů kteří přesto že jsou zaměstnaní, dokázali systém obejít a oba dostávání,respektive jejich družky, s kterými sdílejí jeden byt, příspěvek na bydlení. Tedy stát jim platí nájem,energie a vodu. A opravdu byty za 4tis měsíčně nemají. Tolik k tomu průměrů.
U příspěvku na bydlení skutečně dochází ke zneužívání. Určitě jde o problém, který je třeba řešit. Měli by se určitě změnit podmínky. Byli jsme v tomto aktivní: kolegyně Olga Richterová pomohla prosadit změny umožňující Úřadu práce lepší kontrolu (navrhovala ještě přísnější úpravu, ale ta neprošla). Jedná se ovšem celkově o menšinu excesů, což dokládá i ten nízký průměr.
MiKKC píše:
K tomu co jste vyvodil z prostých čísel pouze tolik, že to je přesně ten způsob jak i jejich dětem ukážete že [koláče] jsou opravdu bez práce.
To, že průměr vychází nízko nějak ukazuje, že bez práce nejsou koláče? To mi nedává smysl.
MiKKC píše:
O ústavnosti pracovních táborů jak je nazval Martin není třeba vůbec mluvit. Myslím že je to spíš myšleno obrazně, než že by je někam zavíral. Zcela jistě myslel že je pouze nutné jim ukázat že peníze se vydělávání prací,nikoli parazitováním na celé společnosti.
Co tedy navrhujete?

MiKKC

Příspěvek od MiKKC » 28 led 2020, 22:55

Prostá čísla jsem myslel náklady na vězení a náklady na dávky. Já bych asi volil umělou zaměstnanost, byť by vyšla zřejmě dráž. Jedni stavět, druzí bourat. I když to je velmi zjednodušeně řečeno. Nevím o lepším způsobu výchovy jak jim ukázat že peníze se vydělávají a ne někde dostávají za nic.

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“