Normy ČSN

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

HonzaK
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 16
Registrován: 06 lis 2012, 17:06
Profese: grafik, hudebník, včelař
Bydliště: Kvítkovice 61
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Normy ČSN

Příspěvek od HonzaK »

Zdravím, rád bych načal problematiku ohledně nezveřejňování norem ČSN, které je možné pouze kupovat. Podle zákona se "nesmí" zveřejňovat ani umožňovat jejich sdílení.

Kdo normy potřebuje?

Živnostníci a firmy (všechna řemesla týkající se stavebnictví, a mnoho dalších)
ale i zákazníci, kteří chtějí vědět, zda bylo dílo vykonáno v souladu s českými technickými normami. Z důvodu jejich ceny je často ani řemeslníci nevlastní...

Proč jsou státní normy zpoplatněny?
Proč nejsou veřejně dostupné?

vlákno na TZB-info.cz (2005): https://forum.tzb-info.cz/101213-pristu ... -prispevky
vlákno na zive.cz (2010) https://www.zive.cz/poradna/proc-se-ned ... tanswers=1
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Normy ČSN

Příspěvek od Vit.Fux »

Myslím, že bys měl být konkrétnější - snažíš se odemknout otevřené dveře - myslím, že se zveřejňováním norem budou souhlasit nejspíš všichni Piráti, aktuální stav potřebuje spíš byrokratickou férovku (právníků?) o tom co se s tím dá dělat. Takže pokud tušíš který zákon se musí jak změnit, aby se daly normy zveřejnit - směle sem s tím.
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15004 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Normy ČSN

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Ahoj,

my tuto problematiku řešíme velmi dlouhodobě.

1) Jakub Michálek si normy vyžádal na základě infozákona, později (po soudu) je i obdržel. Viz TZ, článek Aktualne. Celou dobu jsme při tom samozřejmě řešili, že je špatně, že nejsou zveřejněny. Rok 2015.
2) Mládek (ČSSD) změnil zákon tak, aby normy byly opět utajeny. Rok 2016.
3) Jakub Michálek se ohradil proti zpoplatnění technické normy pro elektronickou fakturaci. Rok 2017.
4) Jakub Michálek na Podvýbor pro digitalizaci justice a e-Sbírku inicioval usnesení k zpřístupnění norem, ale neprošlo přes Ústavně právní výbor. Rok 2018
5) Já jsem obdobné usnesení inicializoval na Podvýboru pro e-government a to bylo úspěšně schváleno i na Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Nyní je načtené na plénu sněmovny a bude se hlasovat společně se sněmovním tiskem 170, přímo dané usnesení. Rok 2018.
6) Martin Jiránek to řeší spolu s Českou agenturou pro standardizaci. Měl by se rozšířit počet sponzorovaných norem. Realizace rok 2019.

Pokud tě téma zajímá, tak tě jistě rádi zapojíme. Já bych v této oblasti potřeboval někoho do týmu.

PS: Příspěvek jsem rozřšířil o některé podrobnosti a odkazy.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

HonzaK
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 16
Registrován: 06 lis 2012, 17:06
Profese: grafik, hudebník, včelař
Bydliště: Kvítkovice 61
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Normy ČSN

Příspěvek od HonzaK »

Ondrej.Profant píše: 07 pro 2018, 11:43 Ahoj,

my tuto problematiku řešíme velmi dlouhodobě.

1) Jakub Michálek si normy vyžádal na základě infozákona, později (po soudu) je i obdržel. Viz TZ, článek Aktualne. Celou dobu jsme při tom samozřejmě řešili, že je špatně, že nejsou zveřejněny. Rok 2015.
2) Mládek (ČSSD) změnil zákon tak, aby normy byly opět utajeny. Rok 2016.
3) Jakub Michálek se ohradil proti zpoplatnění technické normy pro elektronickou fakturaci. Rok 2017.
4) Jakub Michálek na Podvýbor pro digitalizaci justice a e-Sbírku inicioval usnesení k zpřístupnění norem, ale neprošlo přes Ústavně právní výbor. Rok 2018
5) Já jsem obdobné usnesení inicializoval na Podvýboru pro e-government a to bylo úspěšně schváleno i na Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Nyní je načtené na plénu sněmovny a bude se hlasovat společně se sněmovním tiskem 170, přímo dané usnesení. Rok 2018.
6) Martin Jiránek to řeší spolu s Českou agenturou pro standardizaci. Měl by se rozšířit počet sponzorovaných norem. Realizace rok 2019.

Pokud tě téma zajímá, tak tě jistě rádi zapojíme. Já bych v této oblasti potřeboval někoho do týmu.

PS: Příspěvek jsem rozřšířil o některé podrobnosti a odkazy.
Děkuji za přehledné informacek problematice. Můj průzkum nebyl natolik hluboký, aby tyto případy našel.

Ve zkratce: existuje platný zákon č. 22/1997 Sb, který podle § 5 v odstavci 8 definuje omezení šíření a sdílení tech. norem.
V kauze vedené Jakubem Michálkem dospěl nejvyšší soud k tomuto závěru pokud jde o vyžádání tech norem v elektronické podobě bezplatně:

Podle Nejvyššího správního soudu jde přesně o situaci, kdy zvláštní
zákon stanoví jiné podmínky rozmnožování a rozšiřování technických norem, jak ustanovení
§ 5 odst. 8 zákona o technických požadavcích na výrobky předvídá. Tyto zvláštní podmínky
pak nemohou být jasnější - technické normy, podle kterých vzniká povinnost postupovat
v souladu se stavebním zákonem nebo jiným právním předpisem, který ho provádí, musí být
bezplatně a veřejně přístupné.

A toto rozhodnutí je zatím ignorováno, nebo mohu na jeho základě oslovit úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, aby mi normy poskytl v elektronické podobě?
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2134
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1775 poděkování

Re: Normy ČSN

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Ač vřele uvítám závazné ČSN normy dostupné zdarma legálně, není to tak jednoduché, nežijeme ve vzduchoprázdnu.

Je to velmi obšírně zanalyzováno v tomto rozhovoru (a mám takový nejasný pocit, že se tam do Jakoubka pan Václav Mach docela roztomile naváží - pokud tedy o Jakoubka jde - čas 1:21:19, tady: https://www.youtube.com/watch?v=K3T0Kpbfyns ).
Zaznělo tam, že pokud bychom tento krok udělali, tak budou naše orgány (Český normalizační institut? apod., už si to nepamatuju) vyobcováni z jakéhosi mezinárodního sněmu normotvůrců. Argumenty - "co je zadarmo je bezcenné" - "se za to platí v celé Evropě i ve světě". Grrrr, brrrr.

Narazil jsem na to na https://www.kverulant.org/kauza/povinne ... vat-zdarma

Takže pozor, i nedávný krok Pirátů v čele s Ondrou Profantem https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/o- ... normy.html může být nakonec, byť dočasné, plácnutí do vody:

Eurovolby přeci vyhrajeme, uděláme vlastní frakci a vypálíme odpůrcům rybník :lol:
OFFTOPICMě totiž přijde, že kupování výše uvedených norem je něco jako "dvojí zdanění". Normotvůrci jsou bezpochyby placení státem, tedy z našich daní. Mě argument p. Macha (a dost zarputile na něm trval a mnohokrát ho opakoval) o "zadarmo=bezcenné" přijde zhola pitomý (paralela s bezplatným zdrvotnictvím?), ale staříčka je mi líto, tak ho nechám plavat. Možná se s ním někdy budu muset setkat; a já nehodlám mít na starý kolena nepřátele, když už jsem je neměl po celý život.
Jsou ale i normy, jejichž vznik investují nějaké skupiny, takže ty asi pod CC uveřejněné hned tak nebudou; ale ty zase nejsou závazné...
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15004 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Normy ČSN

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Ahoj,

jen ve stručnosti se pochlubím. Ve sněmovně se nám podařilo schválit doprovodné usnesení ve znění:
Poslanecká sněmovna ČR ž á d á vládu České republiky, aby podnikla nezbytné kroky k zajištění veřejné dostupnosti všech technických norem, pro uplatnění principu rovnosti před zákonem a dostupnosti práva.
Psali jsme o tom jak už psal Pepa.
---

A technická norma pro efakturaci má sponzorovaný přístup.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2134
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1775 poděkování

Re: Normy ČSN

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Předně se Ondřejovi a našim poslancům vůbec musím omluvit, protože jsem si popletl časosled - rozhovor pp. Macha&Veselého je starší než aktuální události v zákonodárném sboru. Nicméně možná že tlaky zvnějšku mohou ještě přijít, protože tohle může odšpuntovat lavinu i celosvětově OFFTOPIC ale kdo se bojí sere v síni, takže - jen houšť a větší kapky!
ikaro psi píše: 11 úno 2019, 17:09 Já navrhuju tohle:
*****
Hézky pěkně!
Jak tam však najít třeba prehistorickou 341010? :lol:
Anebo mi napadá - normu, která určuje maximální nerovnosti vozovek různých kategorií ulic, silnic, dálnic (=nepřípustnost utopených kanálů). Ta prý snad ani neexistuje :roll:
Naposledy upravil(a) Martin.Kucera dne 18 dub 2019, 11:57, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Odstraněn odkaz na odstraněný příspěvek.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15004 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Normy ČSN

Příspěvek od Ondrej.Profant »

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2134
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1775 poděkování

Re: Normy ČSN

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Jak se tak prokousávám učebními texty na RT, tak mi vyplouvá na povrch myšlenka, že významným důvodem uzamčenosti norem (nejen u nás) je, že ti, kdo k nim mají přístup volně, tak je naprosto neomaleně používají při vydávání svých učebních textů. A to není malá skupina lidí. Konflikt zájmů? Spíš soulad zájmů :lol:
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2134
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1775 poděkování

Re: Normy ČSN

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Jsou to ode mě kapánek OTčko, nedá mi to:
1.
Když jsem měl za sebou ty avizované zkoušky na RT E2A (předem dík zagratulace k úspěchu :lol: ), tak jsem byl chvíli přítomen v kanceláři inspektorů a padla tam otázka, zda a kdy budou dle návrhu zákona, který je ve frontě ke schválení v Poslanecké sněmovně (řada něj se nedostala někdy snad v třetí dekádě letošního září, ale možná kecám) a týká se vynětí elektrických spotřebičů (nikoli stroje - namátkou třeba míchačka) z vyhrazených elektrických zařízení. Návrh ve Sněmovně dál leží a leží.
Jde totiž o to, že současná zákonná úprava ukládá všem subjektům povinnost u těchto el. předmětů povinnost dělat těmto předmětům pravidelné revize. Je to na revizní techniky značná zátěž - každé vrtačce, nabíječce na telefon, prodlužováku, atd., atd., se musí opsat štítek - těm co nemají ho neodstranitelně vytvořit (u prodlužováku na stavbě značný problém), prohlédnout (i 50m prodlužovák metr po metru !???!), vyzkoušet funkčnost, změřit izolační odpor u tř. II, případně i odpor ochranného vodiče, porovnat s předepsanými hodnotami, zaevidovat a vystavit do Zprávy o revizi, kde je nutné poskytnout doporučení, kterak odstranit závady (a běda, kdyby revizák uštípnul tu zatavenou vidlici u rozbrušovačky, které ze šňůry lezou dráty po naříznutí kotoučkem!). Administrativní peklo, které ovšem zaměstnává přehršle revizáků. Svým způsobem easy money; však v důvodové zprávě zákona, který tuto povinnost vytvořil, bylo, že to dá zaměstnání snad ale 5000 spoluobčanů!
IMHO to jde udělat asi i jinak, když už je takový návrh na změnu v Parlamentu.
Tak šup šup, poslanci, pospěšte!
Součaný stav znamená jen byrokratický stát.

2.
No a o tom, že jsem do všech účastníků kursu (a následných zkoušek) HUČEL, že spatřuju elementární problém v uzamčenosti norem! Páč to je jako s LINUXem - když vývojáří udělají bug (pro srovnání: a že tolik norem, které si v ČR vzájemně protiřečí ale máme takový háfo, že přechází zrak!), tak se na ně snese hromada hnoje a ti udělají opravu hned ještě v noci a pošlou do světa, jen aby si ta jejich distribuce neuřízla ostudu, protože by přišli o kšeft!
Pokud by tedy měl k normám bezplatně přístup každý nějak "příčetný" spoluobčan, tak věřím, že by se ty bugy v normách odstranily dřív, než bys řek` švec. Možná je to naivní, ale i tak vidím jít touhle cestou.
OFFTOPICVileťáčku, jak víš, jsem majitel "věčného hovna" - nemáš ještě nějaké použitelné pracovní měřicí přístroje, které bys mohl odprodat? ;)
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“