Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od Petr.Vileta »

JanaB píše:Ptám se abych se dozvěděla, jestli z vlastní zkušenosti víte, o čem je řeč.
Ano vím. Nepsal jsem to pro peníze, ale že mě to napadlo a přišlo mi, že by se to někomu mohlo líbit. ;) To je ten "tvůrčí přetlak", jak tu byl zmiňován.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

JanaB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 31
Registrován: 03 lis 2017, 17:14
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 27 poděkování

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od JanaB »

Tak já jsem z tebe trochu zmatená. Píšeš, žes knihu nenapsal, ale že víš z vlastní zkušenosti, o čem je napsat a vydat knihu. Asi jsem to teda nějak nepochopila.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od Petr.Vileta »

JanaB píše:Tak já jsem z tebe trochu zmatená. Píšeš, žes knihu nenapsal, ale že víš z vlastní zkušenosti, o čem je napsat a vydat knihu. Asi jsem to teda nějak nepochopila.
Jaký je rozdíl mezi, řekněme, jednou knihou (novela, několik povídek) a 20 písničkami (jedno album/CD)? Například mám blog a jeden článek napíšu nejdéle tak za hodinu, pokud si musím dohledávat nějaká fakta, nebo za 10 minut, pokud je to jen můj osobní názor. Píšu jen v případě, že mě něco napadne, nikdy se do psaní nenutím, to nikdy nedopadne dobře, ani u mě, ani u většiny jiných lidí. Vezmi si takového Michala Davida, to je řemeslník, s uměním to nemá nic společného. :twisted:

Mohl bych vydat "Sebrané blogy Petra Vilety". V LibreOffice bych to nějak zformátoval za pár desítek hodin, vydám si to na bezvydavatele.cz a nasadím tam cenu 50 Kč a kdž to nepůjde na odbyt, snížím na 20 Kč.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Polak
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1057
Registrován: 09 srp 2010, 20:51
Dal poděkování: 676 poděkování
Dostal poděkování: 1358 poděkování

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od Martin.Polak »

Petr.Vileta píše:
JanaB píše:Tak já jsem z tebe trochu zmatená. Píšeš, žes knihu nenapsal, ale že víš z vlastní zkušenosti, o čem je napsat a vydat knihu. Asi jsem to teda nějak nepochopila.
Jaký je rozdíl mezi, řekněme, jednou knihou (novela, několik povídek) a 20 písničkami (jedno album/CD)? Například mám blog a jeden článek napíšu nejdéle tak za hodinu, pokud si musím dohledávat nějaká fakta, nebo za 10 minut, pokud je to jen můj osobní názor. Píšu jen v případě, že mě něco napadne, nikdy se do psaní nenutím, to nikdy nedopadne dobře, ani u mě, ani u většiny jiných lidí. Vezmi si takového Michala Davida, to je řemeslník, s uměním to nemá nic společného. :twisted:

Mohl bych vydat "Sebrané blogy Petra Vilety". V LibreOffice bych to nějak zformátoval za pár desítek hodin, vydám si to na bezvydavatele.cz a nasadím tam cenu 50 Kč a kdž to nepůjde na odbyt, snížím na 20 Kč.
Michal David je řemeslník a s uměním nemá nic společného? Možná, asi, netuším. Nesleduji jeho tvorbu ani muzikály a ani jazz.
Michal David se dal na jazz: http://literarky.cz/kultura/hudba/7708- ... -vydali-cd
Ale na současnosti je úžasné, že si každý může hrát co chce a každý může poslouchat co chce. Že už nikdo dneska nekádruje muziku - ty jsi umělec a ty nejsi umělec. Nikdo dnes neplánuje atentát na kulturu.
Důležitý je že to jeho i posluchače baví a pro úředníky je důležité, že platí daně a že se otáčejí peníze. :-)
I umělec je podnikatel, který platí daně.
Nemohu si pomoci, ale rétorika třídění umělců mi někoho připomíná... Michal David bere desetitisíce a proto už by neměl dostat nic - má dost!


A opravdu ti musí někdo odpovídat, jaký je rozdíl mezi blogem a knihou? Jaký je rozdíl mezi povídkou třeba od Karla Čapka a tvým krátkým článkem, že každý kdo se přihlásí může být za Piráty ve volební komisi?

Na bojištích v Iráků a Kuvajtu zůstalo po armádě USA 300 tun ochuzeného uranu ve formě prachu. *
Snaha o zákaz zbraní zabíjejících a ohrožujících zdraví ještě dlouho po skončení konfliktu má smysl.
Podpořte snahu, aby se Česko připojilo k 122 členům OSN a řekla ne rozhazování jaderného odpadu.
Když už máme to ministerstvo zahraničí, že jo ;-) **
Vlákno: viewtopic.php?p=588267#p588267

JanaB
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 31
Registrován: 03 lis 2017, 17:14
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 14 poděkování
Dostal poděkování: 27 poděkování

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od JanaB »

Jen tak mimochodem, kdo by si kupoval "Sebrané blogy Petra Vilety", když si je může přečíst na internetu?

Píšeš, že jeden příspěvek napíšeš za 10 minut až 1 hodinu a máš jich tam deset. Budu tedy počítat, že napsat "Sebrané blogy Petra Vilety" ti zabralo nejdéle 10 hodin. Dovedeš si představit, že odbornou knihu někdo píše dva roky?
Uživatelský avatar
Martin.Polak
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1057
Registrován: 09 srp 2010, 20:51
Dal poděkování: 676 poděkování
Dostal poděkování: 1358 poděkování

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od Martin.Polak »

Martin.Shanil píše:Základní příjem umožní stát se spisovatelem každému :)
Pokud se nepletu, tak základní příjem nebude tak velký, aby člověka uživil a nemusel dělat už nic jiného a mohl jen psát. ;)
OFFTOPICKdyž každého zavřeme do vězení a dáme mu papír a tužku, tak se také může každý stát spisovatelem. :shock:
A i po případném přijetí základního příjmu, stále budeme tržní společnost ve které bude volná směna statků a služeb za peníze.
Už jsem někde v úvodu psal, že pokud Piráti mají v plánu znárodnění a nastolení utopie. Tak je to všechno v pohodě. Umělcům se zase založí
svaz spisovatelů a budou bydlet na zámku v Dobříši.
Nebudou potřebovat žádná autorská práva, protože se o ně postará stát podle hesla - Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb.
Četli jsme Mistra a Markétku? Úplně to teď vidím jasně. Piráti založí MASOLIT (Masová organizace literátů) a v každém větším městě bude spolupracující restaurace kde nasytí hladovějící spisovatele.

Což se asi určitě nestane. Místo toho si ponecháme náš kapitalismus a jen zasáhneme do volné hospodářské soutěže a svobody podnikání a zkrátíme práva na plné vlastnictví díla a budeme čekat jak zareaguje trh.

Na bojištích v Iráků a Kuvajtu zůstalo po armádě USA 300 tun ochuzeného uranu ve formě prachu. *
Snaha o zákaz zbraní zabíjejících a ohrožujících zdraví ještě dlouho po skončení konfliktu má smysl.
Podpořte snahu, aby se Česko připojilo k 122 členům OSN a řekla ne rozhazování jaderného odpadu.
Když už máme to ministerstvo zahraničí, že jo ;-) **
Vlákno: viewtopic.php?p=588267#p588267

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od Ondra.kl »

Martin.Polak píše:Místo toho si ponecháme náš kapitalismus a jen zasáhneme do volné hospodářské soutěže a svobody podnikání a zkrátíme práva na plné vlastnictví díla a budeme čekat jak zareaguje trh.
Přesně tak. Zasáhneme do volné hospodářské soutěže, zvětšíme svobodu podnikání omezením kopírovacího monopolu na autorská díla.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od Martin.Kucera »

Martin.Polak píše:Místo toho si ponecháme náš kapitalismus a jen zasáhneme do volné hospodářské soutěže a svobody podnikání a zkrátíme práva na plné vlastnictví díla
Takže zásahy do volné hospodářské soutěže a svobody podnikání, které ta práva prodlužovaly, byly v pořádku, ale pokud je zkracují, tak to v pořádku není?
Aktuální doba trvání není nic posvátného, co by bylo přípustné nanejvýš prodlužovat.
Podívejme se na to z výchozího "nulového bodu" (žádné ochrana neexistuje) a hledejme dostatečně přijatelnou dobu ochrany (tj. autoři jsou dostatečně motivováni k tvorbě a na druhé straně dostupnost již vytvořených děl není na 100 let zabetonovaná).

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Martin.Polak
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1057
Registrován: 09 srp 2010, 20:51
Dal poděkování: 676 poděkování
Dostal poděkování: 1358 poděkování

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od Martin.Polak »

Já jsem u toho, když se doba ochrany prodlužovala nebyl. A je to přesně tak jak píšeš Martine Kučero - hledejme dostatečně přijatelnou dobu ochrany (tj. autoři jsou dostatečně motivováni k tvorbě a na druhé straně dostupnost již vytvořených děl není na 100 let zabetonovaná).
Já jsem zastáncem toho, že dílo autora je investice ze které má právo za svého života na dividendy.
Názory na dobu ochrany se mohou různit, ale dobu ochrany pojmenovat "dostatečná doba na vytvoření finančního zisku z díla" Je poněkud zpupné.
Pokud je o dílo stále zájem, tak by to měl být on kdo rozhoduje zda se kupříkladu prodají práva na knihu pro film a měl by mít i doživotní právo veta.
Proč právo veta? Jsou projekty do kterých autor nechce jít a nebo se může stát, že se autor změnil a už nechce komerčně šířit svou ranou tvorbu.
Příkladem budiž třeba Pavel Kohout v mládí přesvědčený komunista, stalinista a autor budovatelské poezie. Poté přes reformního komunistu se vypracoval až po kritika režimu.
Jeho jméno se dostalo na index a nesměl publikovat, stál u zrodu Charty 77. Bylo mu následně umožněno vyjet do Rakouska, ale už mu nebylo umožněno se vrátit. Přišel i o občanství.
Takový autor věru nestojí o to, aby někdo komerčně vydával jeho ranou tvorbu. Nekomerční šíření nejde zastavit a proti tomu autor nemůže nic udělat a proto i dnes si můžeme připomenout jeho rané verše. Je potřeba rozlišovat komerční a nekomerční šíření. (báseň je v OT)

OFFTOPICPavel Kohout
TRAKTOROVÉ ČASTUŠKY


Traktory, traktory,
i vy, traktoristé,
údernické prapory
zasloužili byste!

To vám bylo pozdvižení,
to vám bylo smíchu, klení,
to vám bylo hovorů,
když k nám přijel o žních loni
na výpomoc místo koní
párek nových Zetorů.

Traktory, traktory,
rozbít přijely jste
zastaralé názory,
zastaralý systém!

Pan farář hned ráno kázal:
„Přišla na nás mravní zkáza,
konec boží naděje!“
Místní statkář k tomu dodal,
že nás čeká velká voda,
slintavka a kurděje.

Traktory, traktory,
- svatá pravda jistá -
ďáblovy jsou výtvory,
dílo ancikrista!

V poli chodí silné stroje,
do večera hotovo je
to, co dříve za týden.
Stroje zanechaly dojem...
proč ty ale, srdce moje,
od té doby vzdycháš jen?

Traktory, traktory,
úspěch máte jistý.
Je to těmi motory
nebo traktoristy?

Tenhle problém rozřešily
naše dívky až v té chvíli,
kdy s úsměvem ve tváři
vezli je dva hoši milí,
vezli si je, roztomilí,
na traktorech k oltáři!

Traktory, traktory,
i vy, traktoristé,
údernické prapory
zasloužili byste!

Dneska už ty čtyři v kraji
všichni lidé nazývají
„traktorové rodiny“.
Často se jich žertem ptají,
brzo-li si nachystají
malý traktor pro syny.

S traktory, s traktory
pro vítězství jisté
za daleké obzory
jedou traktoristé


Prosinec 1949, Verk a písně, 1952

Na bojištích v Iráků a Kuvajtu zůstalo po armádě USA 300 tun ochuzeného uranu ve formě prachu. *
Snaha o zákaz zbraní zabíjejících a ohrožujících zdraví ještě dlouho po skončení konfliktu má smysl.
Podpořte snahu, aby se Česko připojilo k 122 členům OSN a řekla ne rozhazování jaderného odpadu.
Když už máme to ministerstvo zahraničí, že jo ;-) **
Vlákno: viewtopic.php?p=588267#p588267

Uživatelský avatar
Martin.Polak
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1057
Registrován: 09 srp 2010, 20:51
Dal poděkování: 676 poděkování
Dostal poděkování: 1358 poděkování

Re: Jak vysvětlit pirátské autorské právo autorům?

Příspěvek od Martin.Polak »

Ondra.kl píše:
Martin.Polak píše:Místo toho si ponecháme náš kapitalismus a jen zasáhneme do volné hospodářské soutěže a svobody podnikání a zkrátíme práva na plné vlastnictví díla a budeme čekat jak zareaguje trh.
Přesně tak. Zasáhneme do volné hospodářské soutěže, zvětšíme svobodu podnikání omezením kopírovacího monopolu na autorská díla.
Čemu konkrétně pomůže kompletní převedení práv spojených s Harry Potterem na volnou licenci?
Jsou snad knihy málo dostupné? Je na trhu málo hraček a triček? Zakazuje teď někdo fanfiction?
Prospěje to volnému podnikání jen tím stylem, že se dočkáme dalších a dalších různých vydání. Bude v nich překlad bratří Medků?
A nebo si to někdo přeloží neuměle podle sebe?
Vietnamci na tržnici budou mít také radost a začnou tisknout fotky Harry Pottera i na montérky.
To že se uvolní práva nezaručuje, že vznikne najednou dvacet kvalitních knižních pokračování a pět dalších filmů. Jen se rozředí to co už je a změní se tok peněz.
Já osobně agentům Rowlingové vyčítám, že nedali Albatrosu svolení prodávat jednotlivé díly ságy jako paperbacky. Dají se koupit buď jednotlivé díly v pevné vazbě a nebo jen komplet kolekce v broži.

Výrazně doporučuji ke čtení tuto fanfiction: Eliezer Yudkowsky: Harry Potter a metody racionality
https://archetypal.cz/2016/harry-potter ... cionality/

Na bojištích v Iráků a Kuvajtu zůstalo po armádě USA 300 tun ochuzeného uranu ve formě prachu. *
Snaha o zákaz zbraní zabíjejících a ohrožujících zdraví ještě dlouho po skončení konfliktu má smysl.
Podpořte snahu, aby se Česko připojilo k 122 členům OSN a řekla ne rozhazování jaderného odpadu.
Když už máme to ministerstvo zahraničí, že jo ;-) **
Vlákno: viewtopic.php?p=588267#p588267

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“