Limit pro volební kampaně / náhrady za volby

Moderátoři: Odbor - administrativni, Odbor - medialni, Financni tym, Odbor - zahranicni, Garanti

zajeda
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: grafik
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Limit pro volební kampaně / náhrady za volby

Příspěvek od zajeda » 23 srp 2017, 09:48

Omlouvám se, ale nevěděl jsem kam jinam tento dotaz umístit.

Otázka: Byly byste Piráti pro další snížení limitu na volební kampaně na 5 mil. Kč a snížení částky (náhrady za volby) , která se proplácí stranám, které získali alespoň 1% platných odevzdaných hlasů ve volbách na 25,-/hlas?

Je to z toho důvodu, že získané prostředky ze státního rozpočtu (od nás daňových poplatníků) volební kampaně z velké části nebo je možné že i celé pokryjí. Myslím, že na to politici spoléhají a není jim vůbec hloupé, trapné... že podle odhadů vynaložených prostředků na volby do parlamentu 2017 utratí v součtu cca půl miliardy korun.

Po snížení limitu a proplácené náhrady by už totiž konečně mohly ve volbách rozhodovat činy a práce, kterou politici odvedou a ne plakáty a PR.

Děkuji a hezký den.
M.Z.

Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 5965 poděkování
Dostal poděkování: 1737 poděkování

Re: Limit pro volební kampaně / náhrady za volby

Příspěvek od Vit.Jurasek » 23 srp 2017, 10:47

Tak nějaké omezení se udělaly nedávno a letos se prověří nakolik jdou nebo nejdou obejít a jak moc jde strany za to reálně popotahovat. A snižovat nějak drasticky limit na kampaň dokud nevyladíme způsoby jak to omezení vynutit, nemá smysl - jen by to ublížilo poctivým.

Taky by taková změna financování musela být vyvážena nějakým rovnocenným prostorem pro prezentaci stran.

Obecně by změnou financování stan dalo pomoc politické kultuře, ale je potřeba si dát pozor jak se to udělá, protože pokud bude viditelnost postavená na penězích a strany dostanou od státu moc málo peněz a ten limit na kampaň půjde dobře obejít, tak to hodně zvýhodní strany, které se upíší ďáblu... teda chtěl jsem říct oligarchům. A taky je potřeba počítat s tím, že strany, které už jsou v parlamentu jsou přirozeně hodně vidět a to jim pomáhá být vidět zadarmo mimo kampaň.

Takže za mě je odpověď: nevím, chtělo by to systémovou revizi volebního systému a financování stran. A možná by z ní vypadlo, že váš návrh je možná i málo přísný :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvek:
zajeda

zajeda
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: grafik
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Příspěvek od zajeda » 23 srp 2017, 11:34

Vit.Jurasek píše: Tak nějaké omezení se udělaly nedávno a letos se prověří nakolik jdou nebo nejdou obejít a jak moc jde strany za to reálně popotahovat. A snižovat nějak drasticky limit na kampaň dokud nevyladíme způsoby jak to omezení vynutit, nemá smysl - jen by to ublížilo poctivým.
Chtěl jsem znát Váš názor.. a dozvěděl jsem se i jiný úhel pohledu, který mě nenapadl. Občas mám takové naivní představy a počítám s poctivostí. Díky, souhlas.
Vit.Jurasek píše: Taky by taková změna financování musela být vyvážena nějakým rovnocenným prostorem pro prezentaci stran.

Obecně by změnou financování stan dalo pomoc politické kultuře, ale je potřeba si dát pozor jak se to udělá, protože pokud bude viditelnost postavená na penězích a strany dostanou od státu moc málo peněz a ten limit na kampaň půjde dobře obejít, tak to hodně zvýhodní strany, které se upíší ďáblu... teda chtěl jsem říct oligarchům. A taky je potřeba počítat s tím, že strany, které už jsou v parlamentu jsou přirozeně hodně vidět a to jim pomáhá být vidět zadarmo mimo kampaň.
Máte Pravdu.

Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 28535 poděkování
Dostal poděkování: 22023 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 23 srp 2017, 18:13

Peníze za hlasy navíc ve většine případů nejsou hlavním zdrojem příjmů stran ze státního rozpočtu.

Strany pobírají řádově větší částky v podobě Stálého příspěvku (od 3%) a příspěvků za mandáty. V porovnání s jinými státními náklady navíc jsou tyto výdaje celkem bezpředmětné.

Na místě bych spíše viděl model, že když je někdo bohatý (utratí přes těch 90 000 000,-) nebo nedokáže, že je chudý (nevyúčtuje řádně kampaň) tak nedostane za hlasy žádné příspěvky, případně bude i krácen na Stálém příspěvku.

Jinak ta aktuální 100,- Kč za hlas mi nepříjde přehnaná částka. Pokud z ní tedy máte jako Piráti žít 4 roky a financovat následující kampaň.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
zajeda
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“