Otázky k programu

Moderátoři: Odbor - administrativni, Odbor - medialni, Financni tym, Odbor - zahranicni, Garanti

vava
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1
Registrován: 17 bře 2017, 00:40
Profese: student

Otázky k programu

Příspěvek od vava » 17 bře 2017, 01:12

Pěkný den,

začínám se zajímat o to, koho budu volit, tak si čtu program a mám k němu dotazy (snad je toto dobré místo je položit; zatím mám jen jeden, ale možná jich bude více).

Zde https://www.pirati.cz/program/dvanactero bod 8. říká
Výzkum a zdraví místo monopolu na léky
Patenty a další omezení na léčiva zavádějí umělé monopoly a zdražují léky, aniž by podněcovaly inovace. Podporujeme výzkum nových léčiv pro všechny, ale trváme i na možnosti tradiční léčby bylinami. Místo farmaceutického monopolu navrhujeme svobodný výběr léčebné metody a větší podporu výzkumu.
Podle toho, co vím o systému distribuce léčiv, je umělá monopolizace (neschvalování léků na stejném principu po nějakou dobu) alespoň částečnou kompenzací pro farmaceutické společnosti za náklady na vývoj léčiv.

Vyvinout lék, který projde všemi klinickými testy stojí řádově miliardy USD (odhady se různí, viděl jsem od 1 do 5 mld). Pokud je ovšem již daná látka ozkoušená, kdokoliv, kdo chce vyrábět lék se stejnou účinnou látkou, má daleko nižší náklady. Kdyby se tedy neomezeně schvalovaly léky se stejnými účinnými látkami, nebyla by motivace nové léky vyvíjet. Demonopolizace by tedy v tomto odvětví byla podle mého názoru kontraproduktivní pro výzkum nových léčiv, a tedy si tento bod protiřečí.

Mohli byste mi tedy ten bod prosím nějak rozvést či obhájit, případně mě odkázat někam, kde je tato problematika rozvedena?

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3265
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 8949 poděkování
Dostal poděkování: 6140 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky k programu

Příspěvek od Marek.Necada » 17 bře 2017, 10:00

Ten systém je celý dosti prohnilý. Problém je, že cílem farmaceutických firem není vyvíjet potřebná účinná léčiva, nýbrž maximalisovat zisk. Což mj. znamená, že k patentovaným léčivům se tak mnohdy dostanou jen bohatší pacienti a na mnohé choroby, které postihují chudší část světa, se pro léky nevyvíjejí vůbec. Dalším problémem je, že farmaceutické firmy sice zaplatí poměrně drahé klinické zkoušky, nicméně samotné objevování a vývoj léčiv probíhá velmi často ve veřejném sektoru, aniž by se adekvátně podílel na zisku (IMHO).
Řešením by bylo přesunout to, co dnes dělají farmaceutické firmy (tj. investice do celého procesu vedoucího ke schválení léčiva a jeho výroby) do veřejného sektoru. Takové iniciativy už tu byly na mezinárodní úrovni – ale hádejte, kdo prolobboval jejich potopení (bohužel už si nepamatuji název té iniciativy a Google mi moc nepomáhá).

Čili zrušením monopolů o nová léčiva nepřijdeme – jen ekonomický model bude jiný a některé firmy přijdou o své neuvěřitelné zisky. Spíš bude problém takovou reformu prosadit, protože pokud někdo umí mimořádně silně lobbovat, je to farmaceutický průmysl.

Další zajímavé čtení např. zde:
http://www.who.int/bulletin/volumes/84/5/news30506/en/
http://www.nature.com/news/busting-the- ... nt-1.20469
http://www.the-scientist.com/?articles. ... Nonprofit/
https://nonprofitquarterly.org/2015/09/ ... s-pricing/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 3):
Janka.Michailidu, Dominika.Michailidu, Vit.Jurasek
Místopředseda finských Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Simka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1
Registrován: 30 bře 2017, 23:29
Profese: technik

Re: Otázky k programu

Příspěvek od Simka » 31 bře 2017, 01:05

Ahoj piráti, také se zajímám koho budu volit a také mám otázky:

1. Když se kandidáti na poslance a senátory České pirátské strany budou v kampani nazývat piráty, získají maximum možných voličů, kteří by volili program pirátů, pokud by se strana jmenovala jinak? Nezískají. Když jsem si přečetl stranický program a profily představitelů strany, dovedu si představit, že budu stranu s tímto programem volit. Mám však obavu, že můj hlas přispěje malé straně s malou šancí ovlivnit politiku. Kdyby stejný program měla strana s názvem, který neodradí potenciální voliče, měl by můj hlas větší šanci na ovlivnění politiky. Skutečně věří členové strany, že budou svůj romantický název používat celých plánovaných 40 let jako stabilní, často nebo občas parlamentní nebo dokonce vládní strana? Skutečně věří, že je s tímto názvem bude volit potřebných 30% občanů české republiky?
2. Je pěkné, jak systematicky rozpracovávají Piráti detaily k jednotlivým politickým okruhům. Avšak aby mohla v naší republice probíhat svobodná politika, musí být naše republika v tomto smyslu svobodná. Jak se o to hodlají Piráti snažit? V EU? S NATO? Mimo EU? Jen s armádou ČR? Ve spojenectví se státy EU? S Ruskem? Nebo třeba s Čínou? Je pěkné, že Piráti chtějí svobodu na internetu, ale jak se o ni hodlají snažit? Jaké je stanovisko Pirátů k aktivitám na internetu, které se snaží ovlivnit politiku ve prospěch cizích států? Využívají Piráti svoji schopnost orientovat se na internetu a pomoci v orientaci i ostatním občanům ČR nebo svobodou míní, že vše je dovoleno? Mají na to Piráti natolik shodný názor, že ho mohou vyhlásit ve formě stanoviska strany? Mají nástroje, kterými brání lhářům, placeným z ciziny, infiltrovat do strany?

Za odpovědi předem děkuji.

Jako příznivec Pirátské strany si snad mohu dovolit navrhnout, aby si členové zkusili představit, co pro ně bude důležité za 20 let, aby se poohlédli po evropských, původně protestních, stranách, které se do parlamentů dostaly a zvážili upravit image strany pro větší, rychlejší a jistější úspěch svých politických záměrů.

Uživatelský avatar
klivan
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 1179
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 462 poděkování
Dostal poděkování: 639 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky k programu

Příspěvek od klivan » 06 srp 2019, 10:32

Marek.Necada píše:
17 bře 2017, 10:00
Ten systém je celý dosti prohnilý. Problém je, že cílem farmaceutických firem není vyvíjet potřebná účinná léčiva, nýbrž maximalisovat zisk.

Čili zrušením monopolů o nová léčiva nepřijdeme – jen ekonomický model bude jiný a některé firmy přijdou o své neuvěřitelné zisky. Spíš bude problém takovou reformu prosadit, protože pokud někdo umí mimořádně silně lobbovat, je to farmaceutický průmysl.

Další zajímavé čtení např. zde:
http://www.who.int/bulletin/volumes/84/5/news30506/en/
http://www.nature.com/news/busting-the- ... nt-1.20469
http://www.the-scientist.com/?articles. ... Nonprofit/
https://nonprofitquarterly.org/2015/09/ ... s-pricing/
Proč farmaceutické firmy intenzivně pracovaly na vývoji antidot pro dierektivní perorální antikoagulancia-DOAC?

DOAC-Xalerto je nejlépe prodávaným prepararátem firmy Bayer v r. 2018, se ho prodalo za 3.6 miliardy Euro. Avšak má to i stinnou stránku, v USA čelí 25 tis žalobám se zdůvodněním, že pacienti byli stiženi nezastavitelným krvácením. :o

https://www.euronews.com/2019/03/25/bay ... 75-million
https://wvfm1065.com/news/articles/2019 ... 5-million/
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers

marek.novacek
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Otázky k programu

Příspěvek od marek.novacek » 06 srp 2019, 14:35

Marek.Necada píše:
17 bře 2017, 10:00
jen ekonomický model bude jiný a některé firmy přijdou o své neuvěřitelné zisky. Spíš bude problém takovou reformu prosadit, protože pokud někdo umí mimořádně silně lobbovat, je to farmaceutický průmysl.
A jaký ten nový model bude? Výzkum je obecně nákladná záležitost a veřejné rozpočty přebytky peněz rozhodně nevykazují. Smyslem existence komerčních firem překvapivě je tvorba a maximalizace zisku. Investovat do vývoje podniky začínají až po dosazžení určité úrovně zisku. Je dosti dětinské a naivní se domnívat, že pouze klesnou zisky firem a současně neklesnou výdaje na vývoj.

Obdobný přístup ze realizovala i KSČ mezi roku 1948-1989. Do inovací se příliš neivestovalo, pouze se čerpalo výdobytků předchozí dony. Vládu zkušeně převzal nevzdělaný proletariát. A výrobní podniky se postupně propadly ze světové špičky na úroveň podniků z rozvojových zemí. Výsledkem bylo postupné chátrání celého regionu. A s ním ruku v ruce šel i úpadek morálky. Nakonec se to celý systém řízen zhroutil. Ale spousta mladých to nezažila. Nepamatují to. Novodobé dějiny se prakticky nevyučují a tak myšlenky komunistů u mileniálů opět ožívají.

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti