Normy ČSN

Moderátoři: Odbor - administrativni, Odbor - medialni, Odbor - financni, Odbor - zahranicni, Garanti

HonzaK
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Profese: grafik, hudebník, včelař
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Normy ČSN

Příspěvek od HonzaK » 06 pro 2018, 09:47

Zdravím, rád bych načal problematiku ohledně nezveřejňování norem ČSN, které je možné pouze kupovat. Podle zákona se "nesmí" zveřejňovat ani umožňovat jejich sdílení.

Kdo normy potřebuje?

Živnostníci a firmy (všechna řemesla týkající se stavebnictví, a mnoho dalších)
ale i zákazníci, kteří chtějí vědět, zda bylo dílo vykonáno v souladu s českými technickými normami. Z důvodu jejich ceny je často ani řemeslníci nevlastní...

Proč jsou státní normy zpoplatněny?
Proč nejsou veřejně dostupné?

vlákno na TZB-info.cz (2005): https://forum.tzb-info.cz/101213-pristu ... -prispevky
vlákno na zive.cz (2010) https://www.zive.cz/poradna/proc-se-ned ... tanswers=1
Tito uživatelé poděkovali autorovi HonzaK za příspěvky (celkem 2):
Ivor.Kollar, Vit.Jurasek

Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 3719 poděkování
Dostal poděkování: 1013 poděkování

Re: Normy ČSN

Příspěvek od Vit.Jurasek » 06 pro 2018, 13:58

Myslím, že bys měl být konkrétnější - snažíš se odemknout otevřené dveře - myslím, že se zveřejňováním norem budou souhlasit nejspíš všichni Piráti, aktuální stav potřebuje spíš byrokratickou férovku (právníků?) o tom co se s tím dá dělat. Takže pokud tušíš který zákon se musí jak změnit, aby se daly normy zveřejnit - směle sem s tím.

Ondrej.Profant
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Poslanec
Dal poděkování: 12842 poděkování
Dostal poděkování: 7106 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Profant » 07 pro 2018, 11:43

Ahoj,

my tuto problematiku řešíme velmi dlouhodobě.

1) Jakub Michálek si normy vyžádal na základě infozákona, později (po soudu) je i obdržel. Viz TZ, článek Aktualne. Celou dobu jsme při tom samozřejmě řešili, že je špatně, že nejsou zveřejněny. Rok 2015.
2) Mládek (ČSSD) změnil zákon tak, aby normy byly opět utajeny. Rok 2016.
3) Jakub Michálek se ohradil proti zpoplatnění technické normy pro elektronickou fakturaci. Rok 2017.
4) Jakub Michálek na Podvýbor pro digitalizaci justice a e-Sbírku inicioval usnesení k zpřístupnění norem, ale neprošlo přes Ústavně právní výbor. Rok 2018
5) Já jsem obdobné usnesení inicializoval na Podvýboru pro e-government a to bylo úspěšně schváleno i na Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Nyní je načtené na plénu sněmovny a bude se hlasovat společně se sněmovním tiskem 170, přímo dané usnesení. Rok 2018.
6) Martin Jiránek to řeší spolu s Českou agenturou pro standardizaci. Měl by se rozšířit počet sponzorovaných norem. Realizace rok 2019.

Pokud tě téma zajímá, tak tě jistě rádi zapojíme. Já bych v této oblasti potřeboval někoho do týmu.

PS: Příspěvek jsem rozřšířil o některé podrobnosti a odkazy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 7):
Vit.Jurasek, Petr.Kubik, Jan.Tichavsky, Vojtech.Pikal, Ivor.Kollar, Marek.Necada, Adam.Zemek
předseda Pirátů Praha, garant programové komponenty Svoboda informací

HonzaK
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Profese: grafik, hudebník, včelař
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od HonzaK » 09 pro 2018, 11:33

Ondrej.Profant píše:
07 pro 2018, 11:43
Ahoj,

my tuto problematiku řešíme velmi dlouhodobě.

1) Jakub Michálek si normy vyžádal na základě infozákona, později (po soudu) je i obdržel. Viz TZ, článek Aktualne. Celou dobu jsme při tom samozřejmě řešili, že je špatně, že nejsou zveřejněny. Rok 2015.
2) Mládek (ČSSD) změnil zákon tak, aby normy byly opět utajeny. Rok 2016.
3) Jakub Michálek se ohradil proti zpoplatnění technické normy pro elektronickou fakturaci. Rok 2017.
4) Jakub Michálek na Podvýbor pro digitalizaci justice a e-Sbírku inicioval usnesení k zpřístupnění norem, ale neprošlo přes Ústavně právní výbor. Rok 2018
5) Já jsem obdobné usnesení inicializoval na Podvýboru pro e-government a to bylo úspěšně schváleno i na Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Nyní je načtené na plénu sněmovny a bude se hlasovat společně se sněmovním tiskem 170, přímo dané usnesení. Rok 2018.
6) Martin Jiránek to řeší spolu s Českou agenturou pro standardizaci. Měl by se rozšířit počet sponzorovaných norem. Realizace rok 2019.

Pokud tě téma zajímá, tak tě jistě rádi zapojíme. Já bych v této oblasti potřeboval někoho do týmu.

PS: Příspěvek jsem rozřšířil o některé podrobnosti a odkazy.
Děkuji za přehledné informacek problematice. Můj průzkum nebyl natolik hluboký, aby tyto případy našel.

Ve zkratce: existuje platný zákon č. 22/1997 Sb, který podle § 5 v odstavci 8 definuje omezení šíření a sdílení tech. norem.
V kauze vedené Jakubem Michálkem dospěl nejvyšší soud k tomuto závěru pokud jde o vyžádání tech norem v elektronické podobě bezplatně:

Podle Nejvyššího správního soudu jde přesně o situaci, kdy zvláštní
zákon stanoví jiné podmínky rozmnožování a rozšiřování technických norem, jak ustanovení
§ 5 odst. 8 zákona o technických požadavcích na výrobky předvídá. Tyto zvláštní podmínky
pak nemohou být jasnější - technické normy, podle kterých vzniká povinnost postupovat
v souladu se stavebním zákonem nebo jiným právním předpisem, který ho provádí, musí být
bezplatně a veřejně přístupné.

A toto rozhodnutí je zatím ignorováno, nebo mohu na jeho základě oslovit úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, aby mi normy poskytl v elektronické podobě?
Tito uživatelé poděkovali autorovi HonzaK za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“