Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.

  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.

Uživatelský avatar
Pavel.Hajek
Příspěvky: 501
Registrován: 29 čer 2014, 13:07
Profese: učitel
Dal poděkování: 503 poděkování
Dostal poděkování: 1076 poděkování

Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Pavel.Hajek »

Vážené pražské mladé i postarší pirátstvo,

rád bych tímto příspěvkem podpořil setrvání Zuzany Ujhelyiové na postu radní pro školství v městské části Prahy 11 a zároveň přispěl k diskuzi o tom, jak žít a přežít v koalici, pokud už se člověk do takto odvážného podniku pustí.

Jistě jste začátkem února zaznamenali dopis ředitelů základních škol na Praze 11 adresovaný pirátskému starostovi a radě městské části Praha 11. Dopis kritizuje práci naší pirátské radní a o jeho šíření se s radostí stará koaliční partner Ondřej Prokop z ANO, na jehož stránkách si ho můžete přečíst https://www.ondrejprokop.cz/wp-content/ ... %A1kol.pdf

Dopis měl určitou mediální odezvu na sociálních sítích a v médiích, viz
https://www.prazskypatriot.cz/zastupci- ... nich-skol/
nebo
https://www.blesk.cz/clanek/regiony-pra ... adnim.html

Pracuji ve školství 12 let a posledních několik roků se školství dotýkám i jako člen školských komisí a výborů na Praze 10 a MHMP a hned po prvním přečtení dopisu mi zasvítila varovná kontrolka signalizující připravený podraz od koaličních partnerů v RMČ Praha 11. Na to že dopis podepsalo 9 vysokoškolsky vzdělaných pedagogů a manažerů našich základních škol mi v seznamu údajných pochybení chybí jakákoliv konkretizace. Čeho konkrétně se naší radní dopustila? Čtu v dopise řadu vzletných frází a v bodu 2 dokonce postesknutí nad systémem a výší finanční odměny práce ředitelů, ale ze zveřejněných platů a odměn ředitelů škol na Jižním Městě, ze stránek Marka Adlera se dozvídám, že ředitelé základních škol na Jižním Městě pobírají 80.000 – 100.000 Kč měsíčně a nevidím jediného, který by pobíral menší odměnu než naše radní, která může být za chod celého resortu veřejně lynčována na každém jednání zastupitelstva.
Přehled odměn ředitelů si můžete prohlédnout na https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =204358505
Z dokumentu je také zřejmé, že ředitelé základních škol na Praze 11 jsou odměňováni výrazně lépe než jejich kolegové v dalších městských částech či krajských městech.

Podrobnější odpověď k dopisu v jednotlivých bodech zveřejnili Piráti z Prahy 11 zde https://praha11.pirati.cz/tiskove-zprav ... s_Praha11/

Když pominu své pochybnosti o faktické správnosti tvrzení uvedených v dopise, musím zmínit tu hlavní věc, ze které si každý zastupitel, který kdy byl v nějaké koalici dovodí, jak průhledný tento pokus o očernění Zuzky je. Jedním z podepsaných ředitelů škol je Pavel Dittrich, toho času současně koaliční zastupitel za ODS a dokonce předseda školské komise na Praze 11 viz https://www.praha11.cz/cs/radnice/rada- ... nsiny.html

Mám si tedy myslet, že pan ředitel a koaliční zastupitel nemá dostatek informací nebo jako předseda gestční komise nemá příležitost o případných problémech s paní radní mluvit? Opravdu nevidí jiný komunikační kanál uvnitř koalice než stránky Blesku?

Bohužel mám spíše důvod se domnívat, že v tomto případě jsou ředitelé škol politiky ANO a ODS vtaženi do hry, kterou ani nezamýšleli. Hry, která má za cíl vytvořit historku o radní, která nezvládá svou gesci a přitlačit Piráty na Praze 11 k ústupkům. Tento scénář doprovodí další záminkou o nedostatku pirátských podpisů pod koaliční smlouvou. A já se nechci smířit s tím, že za týden se nějak mimochodem dozvíme suchou informaci, že naše radní rezignovala nebo bude odvolána v rámci smírčího jednání, automaticky to jako piráti z dalších mč přijmeme a jejich výklad kauzy s dopisem přebereme jako výklad oficiální.

My jsme poslední rok na školách v situaci, kdy čelíme největším výzvám za posledních 30 let, ředitelé škol žijí každý den v nejistotě a stresu, co nového si na ně MŠMT a MZ vymyslí a koaliční partneři z řad místních ANO-ODS mají tu drzost takto ředitele i školy zneužít ke štvavé politické kampani proti Pirátům. Jediným cílem této kampaně je Piráty oslabit, dát najevo úředníkům i zřízeným organizacím, že zajeté pořádky jihoměstského Palerma nezmizely a jedou dále. Není to nic nového, stejnou metodu práce použily stejné politické síly i v minulém volebním období.

I když jsem byl od začátku proti půdorysu současné koalice, tak nyní vidím o řád vyšší zlo v situaci, kdy zůstaneme v radě v ořezaném počtu a budeme použiti jen jako krycí fasáda k zamlžení skutečných úmyslů místních buněk ANO-ODS a jako hadr na podlahu budeme těmto stranám dobří jen k vyjednávání dotací a podpory na MHMP pro jejich megalomanské projekty.

Pavel Hájek
Uživatelský avatar
Zuzana.Ujhelyiova
Člen KS Praha
Příspěvky: 396
Registrován: 23 led 2018, 22:59
Profese: Projektová manažerka
Bydliště: Praha 11
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 358 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Zuzana.Ujhelyiova »

Pavle,

velmi si vážím Tvé podpory.
Ráda bych upřesnila, že otevřený dopis ředitelů ZŠ směřoval ke zřizovateli a na následném kulatém stolu jasně z úst ředitelů zaznělo, že to NEBYL dopis proti radní Ujhelyiové. Druhou věcí je, jak byla celá věc interpretována.
Souhlasím, že situace ve školství je teď extrémně náročná. Kromě stavu "nevíme, co bude zítra" se promítá i frustrace všech aktérů ve vzdělávání.

Více se raději nebudu k celé záležitosti vyjadřovat, nyní.
Uživatelský avatar
Pavel.Hajek
Příspěvky: 501
Registrován: 29 čer 2014, 13:07
Profese: učitel
Dal poděkování: 503 poděkování
Dostal poděkování: 1076 poděkování

Re: Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Pavel.Hajek »

Zuzana.Ujhelyiova píše: 05 kvě 2021, 10:12 Pavle,

velmi si vážím Tvé podpory.
Ráda bych upřesnila, že otevřený dopis ředitelů ZŠ směřoval ke zřizovateli a na následném kulatém stolu jasně z úst ředitelů zaznělo, že to NEBYL dopis proti radní Ujhelyiové. Druhou věcí je, jak byla celá věc interpretována.
Souhlasím, že situace ve školství je teď extrémně náročná. Kromě stavu "nevíme, co bude zítra" se promítá i frustrace všech aktérů ve vzdělávání.

Více se raději nebudu k celé záležitosti vyjadřovat, nyní.
Díky za upřesnění. Věřím tomu, že od většiny ředitelů v tom určitě nebyl špatný záměr a jistě mnozí ředitelé vůbec nedomysleli, jak to bude moci být použito.
Veronika.Nurnbergerova
Člen KS Praha
Příspěvky: 24
Registrován: 06 kvě 2018, 22:00
Dal poděkování: 170 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Veronika.Nurnbergerova »

Ahoj Pavle,

jsem moc ráda za to, co jsi napsal a že se našel někdo, kdo se za Zuzanu postavil. Mám vlastní zkušenost s jihoměstským školstvím a bohužel i mé děti. Poznali jsme tam to nejhorší, co se dá ve školství potkat. Nikdy bych nevěřila, že je možné, že se ředitelka školy dokáže snížit k něčemu tak nízkému jako je organizování šikany nejenom proti mě jako rodiče, ale přes třídní učitelku i mého dítěte. Navzdory vážným zjištěním školní inspekce se za ředitelku postavil tehdejší radní pro školství Lepš (TOP09) spolu s vedoucím šk. odboru s a lživě informovali rodiče o výsledcích inspekční kontroly. A to i přes vyjádření inspekce, že zjištění jsou tak vážná, že si nedovede inspektorka představit, že by zřizovatel nekonal a nepožadoval nápravu. Jako řadový rodič a máma jsem byla pro ředitelku a její úderku snadný terč. Zloba, zášť a útoky, nesmyslné pomluvy, které jsem snášela a zejména pak podlé útoky na moji dceru (tehdy v 1. a 2. třídě), byly hnusné. To vše jen proto, že jsem plnila svoji roli zvolené zástupkyně rodičů ve školské radě, pomáhala škole organizovat výměnné pobyty, sehnat na ně peníze, aby mohly jet všechny děti, atd.Bylo to moc těžké vydržet, ale nakonec to mělo pro školu a hlavně pro skoro 900 dětí dobrý konec.
Chci tím jen říct, že vím, jaké poměry v jihoměstském školství panují, jak těžké je tam něco podnikat. Každý dobrý skutek je těžce vykoupen. Je tam velmi silná skupina starých struktur ve vedení škol, které za desítky let nic neohrozilo, přežily i změnu režimu a poté také velmi dobře vycházely s Mlejnským a spol. Jakákoli snaha o sebemenší změnu je jimi vnímána jako útok na jejich privilegia. Považují se za nedotknutelné a brání svoje desítky let budované skanzeny všemi prostředky! Jsou zvyklí, že si je každý předcházel a kdo si jen dovolí naznačit zpochybnění jejich pozic, stává se nepřítelem.
Dovedu si tedy představit, čím si Zuzana prochází a takovou podporu potřebuje! Stejně jako by ji potřeboval každý z nás.
Díky Pavle a Tobě Zuzko přeju pevné nervy, sílu, pokoru a odvahu!
Veronika.
Naposledy upravil(a) Veronika.Nurnbergerova dne 07 kvě 2021, 13:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kornelia.Gottmannova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 419
Registrován: 20 lis 2017, 10:26
Profese: manažerka podpory prodeje
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 1604 poděkování
Dostal poděkování: 966 poděkování

Re: Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Kornelia.Gottmannova »

Už rok pracuji na Jižním městě na projektu MAP ve vzdělávání. Spolupracuji se Zuzanou, s odborem školství i se zástupci škol a můžu potvrdit, že situace na Jižáku není jednoduchá. Nejen co se týká školství, ale především co se týče složité koalice na radnici a politické kultury v této části města. Proto si velmi vážím práce nejen Zuzany, ale i některých dalších našich zastupitelů. Mrzí mě, že kvůli našim vzájemným sporům na úrovni MS, nevybíravému politickému boji našich koaličních partnerů, nemluvě o "štvavé" opozici v podobě HPP11 trpí gesce školství, které by mělo být naopak naší prioritou a také lidé jako Zuzana, kteří v těžké situaci úspěšně prosazují náš program.
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Janek.Wagner »

Omlouvám se, že reaguji se zpožděním. Pokusím se o stručné zhodnocení mých zkušeností s prací Zuzany s přihlédnutím k některým pirátským základních principů: tedy transparenci a odbornosti řízení.

V cause projektu Rozvoj demokratické kultury na školách Prahy 11 Zuzana odmítla zveřejnit text projektové žádosti a dlouhé týdny úkolovala právní oddělení MČ P11 k nejrůznějším vytáčkám. Musel jsem nakonec podat žádost podle 106 a bylo velmi brzy jasno...

Po celé volební období Zuzana nebyla spolu se starostou schopna zajistit veřejné jednání školské komise MČ a tolerovala zvůli předsedy této komise. Na vině je i vadně sepsaný jednací řád. V diskusi se ukázalo, že vůbec nechápe vazbu rady a komisí a nezná příslušnou legislativu (zákon o HMP).

V řadě diskusí se prokázala její neznalost legislativy, ať už se to týkalo výpočtu školkovného nebo konkurzního řízení na ředitele škol (mám zdokladováno, že tolerovala hrubé porušení vyhlášky a de facto kryla neplatnost výsledku).

Uživatelský avatar
Zuzana.Ujhelyiova
Člen KS Praha
Příspěvky: 396
Registrován: 23 led 2018, 22:59
Profese: Projektová manažerka
Bydliště: Praha 11
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 358 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Zuzana.Ujhelyiova »

Znění projektové žádosti vyřizoval Odbor školství a kultury Prahy 11, nikoliv já z pozice radní. Já jsem od začátku nebyla proti jeho zveřejnění, ale byly tam právní pochybnosti, zda je to možné. Po vyjasnění s právním oddělením byla projektová žádost zveřejněna.
S fungováním školské komise jsem nebyla spokojená, bohužel vzhledem k poměrům v tehdejší koalici jsem nebyla schopná to změnit. V této komisi nejsem členkou, jen hostující. Zástupkyně Pirátů v této komisi Zuzana Böhmová se opakovaně (a neúspěšně) snažila, aby komise byla veřejná. Tato diskuse probíhala i na koaličních jednáních.

Můžeš doložit moje krytí neplatného výsledku?

Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Janek.Wagner »

Zuzana.Ujhelyiova píše: 17 zář 2021, 18:25

Můžeš doložit moje krytí neplatného výsledku?

Docela snadno: výběrová komise porušila závažným způsobem postup stanovený vyhláškou tím, že uchazeče neseznámila s výsledkem řízení způsobem, který má zajistit následné manipulace. Na toto porušení postupu jsi byla upozorněná a místo adekvátní reakce, jsi to kryla. Tvůj postup jsme tehdy s Markem Adlerem nenapadli (my blbci jsme nechtěli poškodit Piráty), dnes toho lituji. Pochybení se dalo použít i proti vedoucímu výběrové komise, který pak porušoval jako předseda školské komise, co se dalo, protože pochopil, že jsi neschopná cokoliv prosadit.

Na pirátskou kandidátku se na P11 v roce 2018 dostali lidé bez jakékoli praxe i bez respektu k pirátským principům. Vytvořili jste v touze po funkcích nesmyslnou koalici, která díky diletantismu aktérů zkazila spoustu věcí.

Uživatelský avatar
Zuzana.Ujhelyiova
Člen KS Praha
Příspěvky: 396
Registrován: 23 led 2018, 22:59
Profese: Projektová manažerka
Bydliště: Praha 11
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 358 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Zuzana.Ujhelyiova »

Janek.Wagner píše: 02 říj 2021, 11:36
Zuzana.Ujhelyiova píše: 17 zář 2021, 18:25

Můžeš doložit moje krytí neplatného výsledku?

Docela snadno: výběrová komise porušila závažným způsobem postup stanovený vyhláškou tím, že uchazeče neseznámila s výsledkem řízení způsobem, který má zajistit následné manipulace. Na toto porušení postupu jsi byla upozorněná a místo adekvátní reakce, jsi to kryla. Tvůj postup jsme tehdy s Markem Adlerem nenapadli (my blbci jsme nechtěli poškodit Piráty), dnes toho lituji. Pochybení se dalo použít i proti vedoucímu výběrové komise, který pak porušoval jako předseda školské komise, co se dalo, protože pochopil, že jsi neschopná cokoliv prosadit.

Na pirátskou kandidátku se na P11 v roce 2018 dostali lidé bez jakékoli praxe i bez respektu k pirátským principům. Vytvořili jste v touze po funkcích nesmyslnou koalici, která díky diletantismu aktérů zkazila spoustu věcí.

Ohrazuji se proti Tvému tvrzení, že nerespektuji pirátské principy.
Vedoucí výběrové komise nebyl totožný s předsedou komise pro výchovu a vzdělávání. Znalci konkurzní vyhlášky byli členy komise, nikdo na to neupozornil. Jistě, napadnout jste to mohli, ale odvolací orgán by to patrně uznal. A pak - čemu byste tím pomohli?

Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyjádření ke štvavé kampani vedené proti pirátské radní pro školství Zuzaně Ujhelyiové na Praze 11

Příspěvek od Janek.Wagner »

Zuzana.Ujhelyiova píše: 04 říj 2021, 13:48

Ohrazuji se proti Tvému tvrzení, že nerespektuji pirátské principy.
Vedoucí výběrové komise nebyl totožný s předsedou komise pro výchovu a vzdělávání. Znalci konkurzní vyhlášky byli členy komise, nikdo na to neupozornil. Jistě, napadnout jste to mohli, ale odvolací orgán by to patrně uznal. A pak - čemu byste tím pomohli?

  • Těch principů je víc, ale zopakuji jen tvou snahu utajit obsah žádosti projektu Rozvoj demokratické kultury před veřejností. Pomohla až 106, a nepamatuji, že by ji bylo někdy třeba použít proti pirátské radní a pirátskému starostovi.

  • Takže vlastně uznáváš, že konkurs byl zmanipulovaný, a byl zákonný důvod k jeho zopakování? Koho považuješ za znalce vyhlášky, který byl v komisi? Neměla bys tu vyhlášku znát taky sama?

Odpovědět

Zpět na „Praha“