Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Odpovědět
HonzaK
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 16
Registrován: 06 lis 2012, 17:06
Profese: grafik, hudebník, včelař
Bydliště: Kvítkovice 61
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od HonzaK »

Pavel.Nazarsky píše: 26 lis 2018, 13:58 S politováním sleduji, že se na to skoro nikdo zde na fóru nedívá z pohledu lidí, kteří bydlí v domě, kde je provozováno tzv. sdílené ubytování. Jsem rád, že toto slovní spojení (sdílené ubytování) obsahuje slovo ubytování a nikoli bydlení. Obytné domy jsou zkolaudovány k účelu bydlení a nikoli ubytování. Kdo tyto prostory užívá k poskytování ubytovacích služeb, jednoznačně obchází platné zákony. Kdo vede diskuzi mimo tento rámec, určitě sám nějaký ten byt takhle načerno provozuje jako (nelegální) apartmán. Kdyby z toho totiž sám neměl nějaký profit, musel by jednoduchou logiku věci pochopit.
Máte pravdu. Vy zkušenost nejspíš máte, když takto píšete. Osobně na to koukám jako host využívající AirBnb a jako bývalý pronajímatel bytu pomocí AirBnb... jaké to tedy je z pohledu sousedů v SVJ? Samozřejmě mě a snad ostatní bude zajímat zkušenost s "legálním" pronajímáním, které není provozované "načerno". Ostatní případy by měly řešit příslušné orgány. Mimochodem ubytování je službou, která umožní bydlení. Tato slova nelze porovnávat. Neberte mě zle... osobně jsem zaujatý PRO krátkodobé pronajímání, protože se mi příčí, aby někdo někomu určoval, jak může nakládat s vlastním majetkem. A krátkodobé sdílené ubytování je služba, která zaplnila díru v trhu, a služba, kterou chci využívat. Argumenty, které jsem kdy slyšel od SVJ byly vždy založeny na závisti a nepochopení.

Jaký je tedy váš pohled za skupinu lidí, kteří bydlí v domě kde se provozuje sdílené pronajímání?
Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2328
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2216 poděkování
Dostal poděkování: 3181 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Jakub.Backa »

Pavel.Nazarsky píše: 26 lis 2018, 13:58 S politováním sleduji, že se na to skoro nikdo zde na fóru nedívá z pohledu lidí, kteří bydlí v domě, kde je provozováno tzv. sdílené ubytování. Jsem rád, že toto slovní spojení (sdílené ubytování) obsahuje slovo ubytování a nikoli bydlení. Obytné domy jsou zkolaudovány k účelu bydlení a nikoli ubytování. Kdo tyto prostory užívá k poskytování ubytovacích služeb, jednoznačně obchází platné zákony. Kdo vede diskuzi mimo tento rámec, určitě sám nějaký ten byt takhle načerno provozuje jako (nelegální) apartmán. Kdyby z toho totiž sám neměl nějaký profit, musel by jednoduchou logiku věci pochopit.
Dle § 2326 NOZ je smlouva o ubytování "přechodným nájmem", Vaše dělení nemá oporu v platném právním řádu. Nikdo nic neporušuje, pokud v normálně kolaudovaném bytě ubytovává krátkodobě lidi. OFFTOPIC Problémem může být, pokud kromě ubytování poskytuje i další služby, to pak již může splňovat znaky hotelu, na který jsou samozřejmě jiné kolaudační nároky, než na prosté ubytování, ať již krátkodobé nebo dlouhodobé nájmy. Vaše argumentace tedy není logická, nýbrž demagogická.

OFFTOPICP.S. Žádný byt (zatím) nevlastním a ani jsem se nepodílel na vraždě Kennedyho. AirBnB je nutné regulovat, ale těmihle hysterickými spikleneckými posty na úrovni senilní předsedkyně SVJ jste jen pro smích. /ot]
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Uživatelský avatar
Pavel.Nazarsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 23 črc 2014, 12:24
Profese: učitel
Bydliště: Hybernská 1012/30, Praha 1 - Nové Město
Dal poděkování: 440 poděkování
Dostal poděkování: 461 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Pavel.Nazarsky »

Argumenty lidí, kteří sami provozují nelegální ubytovací služby v bytových domech, budou samozřejmě směřovat k tomu, že to legální je. Já po dvou letech bydlení v takovém domě pochopil, že dohoda není možná. My obyvatelé na Praze 1, kteří v tomto bezohledném byznysu nejedou a naopak zde chtějí normálně bydlet, máme cíl naprosto jasný. Domoci se závazného stanoviska kompetentních orgánů, že je zde obcházen zákon a následně všechny, kdo v tom budou pokračovat, donutit toho zanechat.
Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2328
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2216 poděkování
Dostal poděkování: 3181 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Jakub.Backa »

Pavel.Nazarsky píše: 27 lis 2018, 21:34 Argumenty lidí, kteří sami provozují nelegální ubytovací služby v bytových domech, budou samozřejmě směřovat k tomu, že to legální je. Já po dvou letech bydlení v takovém domě pochopil, že dohoda není možná. My obyvatelé na Praze 1, kteří v tomto bezohledném byznysu nejedou a naopak zde chtějí normálně bydlet, máme cíl naprosto jasný. Domoci se závazného stanoviska kompetentních orgánů, že je zde obcházen zákon a následně všechny, kdo v tom budou pokračovat, donutit toho zanechat.
A až Vám to stanovisko řekne, že nikdo nic takovým jednáním neporušuje, omluvíte se všem, které zde obviňujete z protiprávního jednání? Začínám mít pocit, že "nelíbí se mi" se u Vás rovná "je to nelegální".
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
HonzaK
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 16
Registrován: 06 lis 2012, 17:06
Profese: grafik, hudebník, včelař
Bydliště: Kvítkovice 61
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od HonzaK »

Pavel.Nazarsky píše: 27 lis 2018, 21:34 Argumenty lidí, kteří sami provozují nelegální ubytovací služby v bytových domech, budou samozřejmě směřovat k tomu, že to legální je. Já po dvou letech bydlení v takovém domě pochopil, že dohoda není možná. My obyvatelé na Praze 1, kteří v tomto bezohledném byznysu nejedou a naopak zde chtějí normálně bydlet, máme cíl naprosto jasný. Domoci se závazného stanoviska kompetentních orgánů, že je zde obcházen zákon a následně všechny, kdo v tom budou pokračovat, donutit toho zanechat.
Zdravím,
píšete, že dohoda není možná? o jakou dohodu jste se snažili, pokud se mohu zeptat? Když píšete o bezohledném byznysu, obcházení zákona...
Karel.Maly
Člen KS Praha
Příspěvky: 52
Registrován: 26 lis 2017, 10:02
Profese: pracovník v cestovním ruchu
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 83 poděkování
Dostal poděkování: 58 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Karel.Maly »

Tak já byt přes Airbnb donedávna občas pronajímal /byt je můj od r. 1987/, a skončil jsem /dokud se byrokratická zátěž nezlepší/. Daně odvádím jako fyz. osoba, je nesmysl aby daň z příjmu odvádět přímo Airbnb, To by se musely měnit zákony. V daňovém přiznání figurují veškeré příjmy minus výdaje včetně pronájmu a teprve z toho se počítá daň. Ale nechť Airbnb po dohodě s městem odvádí "vzdušné" čili rekreační poplatek /a případně automaticky hlási klienty na cizineckou policii/. Tyto dvě byrokratické aktivity mě odradily, ubytovatel se musí registrovat na UMČ i Cizinecké policii, stáhnout si jakýsi komplikovaný program nebo tam běhat osobně s každým papírem. A aby toho nebylo málo, musí ubytovatel odvádět DPH z provize, kterou si z "nájemného" strhává Airbnb (! to je jak u blbejch, jedná se o pár korun/, i když obrat je pár tisícovek, musí se hlásit jako tzv. "identifikovaná osoba". Mluvil jsem s finančním úřadem, sami jsou z toho nešťastný, narostla jim práce kvůli pár korunám. To musel vymyslet velký idiot /možná Babiš sám/.
Uživatelský avatar
Pavel.Nazarsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 23 črc 2014, 12:24
Profese: učitel
Bydliště: Hybernská 1012/30, Praha 1 - Nové Město
Dal poděkování: 440 poděkování
Dostal poděkování: 461 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Pavel.Nazarsky »

Karel.Maly píše: 27 lis 2018, 22:06 Tak já byt přes Airbnb donedávna občas pronajímal /byt je můj od r. 1987/, a skončil jsem /dokud se byrokratická zátěž nezlepší/. Daně odvádím jako fyz. osoba, je nesmysl aby daň z příjmu odvádět přímo Airbnb, To by se musely měnit zákony. V daňovém přiznání figurují veškeré příjmy minus výdaje včetně pronájmu a teprve z toho se počítá daň. Ale nechť Airbnb po dohodě s městem odvádí "vzdušné" čili rekreační poplatek /a případně automaticky hlási klienty na cizineckou policii/. Tyto dvě byrokratické aktivity mě odradily, ubytovatel se musí registrovat na UMČ i Cizinecké policii, stáhnout si jakýsi komplikovaný program nebo tam běhat osobně s každým papírem. A aby toho nebylo málo, musí ubytovatel odvádět DPH z provize, kterou si z "nájemného" strhává Airbnb (! to je jak u blbejch, jedná se o pár korun/, i když obrat je pár tisícovek, musí se hlásit jako tzv. "identifikovaná osoba". Mluvil jsem s finančním úřadem, sami jsou z toho nešťastný, narostla jim práce kvůli pár korunám. To musel vymyslet velký idiot /možná Babiš sám/.
Píšeš, že jsi pronajímal byt občas. A vyrozumívám, že jeden a tvůj. Tedy jde o opravdové sdílené ubytování, pokud jsi tam ovšem neměl 10 a více lidí, jako to mají nastavené ti, co permanentně pronajímají pro krátkodobé alkoholové turisty celou síť bytů. Pořád se zde směšuje sdílené ubytování a nelegální podnikání v ubytovacích službách. Mě už opravdu nebaví to pořád dokola vysvětlovat.
Uživatelský avatar
Pavel.Nazarsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 23 črc 2014, 12:24
Profese: učitel
Bydliště: Hybernská 1012/30, Praha 1 - Nové Město
Dal poděkování: 440 poděkování
Dostal poděkování: 461 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Pavel.Nazarsky »

Yossi píše: 27 lis 2018, 21:43
Pavel.Nazarsky píše: 27 lis 2018, 21:34 Argumenty lidí, kteří sami provozují nelegální ubytovací služby v bytových domech, budou samozřejmě směřovat k tomu, že to legální je. Já po dvou letech bydlení v takovém domě pochopil, že dohoda není možná. My obyvatelé na Praze 1, kteří v tomto bezohledném byznysu nejedou a naopak zde chtějí normálně bydlet, máme cíl naprosto jasný. Domoci se závazného stanoviska kompetentních orgánů, že je zde obcházen zákon a následně všechny, kdo v tom budou pokračovat, donutit toho zanechat.
A až Vám to stanovisko řekne, že nikdo nic takovým jednáním neporušuje, omluvíte se všem, které zde obviňujete z protiprávního jednání? Začínám mít pocit, že "nelíbí se mi" se u Vás rovná "je to nelegální".
Omluvím, ale vaše naděje jsou doufám liché. Kolik bytů pronajímáte vy konkrétně a jak často? Pokud jeden a nabízíte své vlastní soukromí ke sdílení, pak opravdu sdílíte a je to v pořádku. Jestli těch bytů ale takhle točíte víc, pak nepočítejte, že budu na další vaše příspěvky zde reagovat do doby, než dá vyšší instance jednomu z nás za pravdu.
Uživatelský avatar
Pavel.Nazarsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 23 črc 2014, 12:24
Profese: učitel
Bydliště: Hybernská 1012/30, Praha 1 - Nové Město
Dal poděkování: 440 poděkování
Dostal poděkování: 461 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Pavel.Nazarsky »

HonzaK píše: 27 lis 2018, 21:47
Pavel.Nazarsky píše: 27 lis 2018, 21:34 Argumenty lidí, kteří sami provozují nelegální ubytovací služby v bytových domech, budou samozřejmě směřovat k tomu, že to legální je. Já po dvou letech bydlení v takovém domě pochopil, že dohoda není možná. My obyvatelé na Praze 1, kteří v tomto bezohledném byznysu nejedou a naopak zde chtějí normálně bydlet, máme cíl naprosto jasný. Domoci se závazného stanoviska kompetentních orgánů, že je zde obcházen zákon a následně všechny, kdo v tom budou pokračovat, donutit toho zanechat.
Zdravím,
píšete, že dohoda není možná? o jakou dohodu jste se snažili, pokud se mohu zeptat? Když píšete o bezohledném byznysu, obcházení zákona...
Jihočechů se to týká. Je to problém Prahy 1 a přilehlých městských částí. A to fatální. Naše SVJ i občané se snaží domoct nápravy léta. Je to na dlouhé povídání a kdo to nezažil, neuvěří.
Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2328
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2216 poděkování
Dostal poděkování: 3181 poděkování

Re: Krátkodobé pronájmy - Airbnb

Příspěvek od Jakub.Backa »

Pavel.Nazarsky píše: 29 lis 2018, 11:34
Yossi píše: 27 lis 2018, 21:43
Pavel.Nazarsky píše: 27 lis 2018, 21:34 Argumenty lidí, kteří sami provozují nelegální ubytovací služby v bytových domech, budou samozřejmě směřovat k tomu, že to legální je. Já po dvou letech bydlení v takovém domě pochopil, že dohoda není možná. My obyvatelé na Praze 1, kteří v tomto bezohledném byznysu nejedou a naopak zde chtějí normálně bydlet, máme cíl naprosto jasný. Domoci se závazného stanoviska kompetentních orgánů, že je zde obcházen zákon a následně všechny, kdo v tom budou pokračovat, donutit toho zanechat.
A až Vám to stanovisko řekne, že nikdo nic takovým jednáním neporušuje, omluvíte se všem, které zde obviňujete z protiprávního jednání? Začínám mít pocit, že "nelíbí se mi" se u Vás rovná "je to nelegální".
Omluvím, ale vaše naděje jsou doufám liché. Kolik bytů pronajímáte vy konkrétně a jak často? Pokud jeden a nabízíte své vlastní soukromí ke sdílení, pak opravdu sdílíte a je to v pořádku. Jestli těch bytů ale takhle točíte víc, pak nepočítejte, že budu na další vaše příspěvky zde reagovat do doby, než dá vyšší instance jednomu z nás za pravdu.
Super, těším se na omluvu. Už jsem to jednou psal, nevlastním a nepronajímám žádné byty, jen mám narozdíl od Vás právní vzdělání a chápu, že ne všechny problémy v SVJ (bez ohledu na to, zda jsou kvůli AirBnB nebo něčemu jinému) mají právní řešení.
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Odpovědět

Zpět na „Praha“